Πανελευσινιακός - ΑΕΛ 1-4

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα του Πανελευσινιακού με 4-1 στην Ελευσίνα και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας.

Αν και με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της, η ΑΕΛ πήρε εύκολη νίκη κόντρα στον Πανελευσινιακό με 4-1 και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά στο σκορ στο 22΄με σουτ του Κρητικού έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ σημείωσε και δεύτερο γκολ με όμορφο πλασέ του Καπό. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 48' ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά του Κακαρά, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα στην Ελευσίνα όμως, η ΑΕΛ έκανε το 1-3 με γκολ του Σουλιώτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Στεργιώτη.

Στο 67' η ομάδα του Ντόστανιτς είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ, ωστόσο ο Μπόγιοβιτς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 79΄ο Καπός.

Πανελευσινιακός: Μανιάτης (51' Στεργιώτης), Παληγεώργος, Δημόπουλος, Λίτσος, Γκεμίσης, Ταμπάκης, Κακαράς, Κορνελάτος, Τζώρτζης (46' Μπλάνκο), Ναούμ (46' Μπαρμπόσα), Γιαννιτσάνης.

ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Μονιάκης, Κομεσίδης, Σουλιώτης, Ροβίθης (74' Καμπλιώνης), Χάμος, Καπός, Μασούρας, Κρητικός, Χοτζάλι, Πάτο (57' Μπόγιοβιτς).

Τα γκολ του αγώνα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Οι βαθμολογίες, τα στατιστικά και οι σκόρερ του Κυπέλλου 2015-2016

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17:04
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Πανελευσινιακού και της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:07
Αντιστρόφως ανάλογη η πορεία των δύο ομάδων στη Football League. Η ΑΕΛ βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ύστερα από 5 αγωνιστικές, ενώ οι γηπεδούχοι είναι τελευταίοι χωρίς βαθμό.
17:07
Οι συνθέσες των δύο ομάδων:

Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Παληγεώργος, Δημόπουλος, Λίτσος, Γκεμίσης, Ταμπάκης, Κακαράς, Κορνελάτος, Τζώρτζης, Ναούμ, Γιαννιτσάνης.
ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Μονιάκης, Κομεσίδης, Σουλιώτης, Ροβίθης, Χάμος, Καπός, Μασούρας, Κρητικός, Χοτζάλι, Πάτο.
17:12
Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια, χάρη σε γκολ του Μακόλεϊ Κρισάντους στο 51ο λεπτό του αγώνα.
17:12
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
17:15
1΄ Έναρξη του αγώνα.
17:20
5' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Πανελευσινιακό! Ο Δημόπουλος έδιωξε άτσαλα, αλλά ο Μανιάτης με μία εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του!
17:22
7' Σουτ από τον Πάτο, η μπάλα άουτ.
17:25
H ΑΕΛ έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μανιάτη.
17:27
12' Σέντρα σουτ του Μασούρα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μανιάτης!
17:33
Πιέζουν οι φιλοξενούμενοι για το γκολ, αλλά αποδεικνύονται "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.
17:34
20' Σουτ από τον Καπό, πάνω από την εστία του Μανιάτη.
17:36
22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Κρητικός επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό "Γ" του Μανιάτη! Υπέροχη εκτέλεση!
17:41
Έχει πέσει ο ρυθμός μετά την επίτευξη του γκολ, όμως η ΑΕΛ συνεχίζει να έχει την υπεροχή και προσπαθεί να "χτυπήσει" στην κόντρα.
17:44
29' Απίθανη ευκαιρία για τον Πανελευσινιακό! Ο Κορνελάτος έβγαλε, με εξαιρετική σέντρα, τον Γιαννιτσάνη απέναντι στον Ξενοδόχοφ, όμως ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ!
17:47
33' Σέντρα σουτ του Κρητικού, πάνω από την εστία του Μανιάτη.
17:54
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΛ διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της 1-0.
18:00
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΛ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του Πανελευσινιακού.
18:16
46' Διπλή αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Οι Μπλάνκο, Μπαρμπόσα στη θέση των Ναούμ και Τζώρτζη.
18:16
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:17
46' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μονιάκης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καπός "πετάχτηκε" στο ύψος της μικρής περιοχής και με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!
18:19
48' ΓΚΟΛ για τον Πανελευσινιακό! Ο Παληγεώργος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κακαράς πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 1-2!
18:21
Ο Μανιάτης αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Πιθανότατα θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.
18:22
51΄ Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Ο Μανιάτης εκτός, ο Στεργιώτης εντός.
18:26
Έχουν αναθαρρήσει οι γηπεδούχοι μετά τη μείωση του σκορ.
18:28
57' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μπόγιοβιτς στη θέση του Πάτο.
18:30
59' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ! Ο Μασούρας γύρισε από δεξιά, ο Καπός έκανε την προβολή, αλλά ο Στεργιώτης με εξαιρετική απόκρουσης έδιωξε σε κόρνερ!
18:31
60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μονιάκης έκανε τη σέντρα, ο Σουλιώτης εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Στεργιώτη κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1!
18:37
67' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ! Ο Ταμπάκης βρίσκει την μπάλα με το χέρι, σε προσπάθεια για τάκλιν, μέσα στην μεγάλη περιοχή. Σωστή απόφαση.
18:39
68' ΑΣΤΟΧΟ! Ο Μπόγιοβιτς εκτέλεσε, αλλά ο Στεργιώτης έπεσε στη σωστή γωνία κι απέκρουσε την μπάλα!
18:42
71' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.
18:43
72' Σουτ του Παληγεώργου, άουτ.
18:44
74' Κεφαλιά του Μπλάνκο, μακριά από την εστία του Ξενοδόχοφ.
18:45
74' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ροβίθης εκτός, ο Καμπλιώνης εντός.
18:49
78' Καλή στιγμή για τον Πανελευσινιακό! Ο Δημόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοφ μπλόκαρε.
18:49
79' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Καπός βγήκε απέναντι στον Στεργιώτη και πλάσαρε σωστά για το 4-1!
18:54
83' Ο Παληγεώργος επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ξενοδόχοφ!
18:59
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα.
19:00
89' Ευκαιρία για τον Πανελευσινιακό! Ο Μπλάνκο πρόλαβε τον Ξενοδόχοφ, πήρε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε πάνω στην γραμμή!
19:01
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:04
93' Κίτρινη κάρτα στον Μπόγιοβιτς.
19:05
93' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΛ πέρασε με ευκολία από την Ελευσίνα, επικρατώντας με 4-1 του Πανελευσινιακού για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.