ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 1-1

Όπως στο πρωτάθλημα, έτσι και στο Κύπελλο, ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηρακλή αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της διοργάνωσης. Ο Τσάβες άνοιξε το σκορ στο 75' για τους γηπεδούχους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λουκίνας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του ΠΑΣ μπήκαν δυνατά στον αγώνα, έλεγξαν το ρυθμό κι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 5ο λεπτό. Ο Ηλιάδης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Χουάντερσον με μία τρομερή απόκρουση αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας ήταν πρωταγωνιστής του "Γηραιού" στο πρώτο ημίχρονο, καθώς, όποτε χρειάστηκε δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του. Ο Ηρακλής δεν δημιούργησε προβλήματα μπροστά στα καρέ του Βελλίδη, με μοναδική αξιοσημείωτη φάση ένα άστοχο σουτ του Μπουκουβάλα στο 45'.

Στο δεύτερο ημίχρονο γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλονικείς θέλησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα με τους ταχύτατους Χαντί και Κάσσο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά, η πίεση του ΠΑΣ "απέδωσε καρπούς", αφού στο 75' ο Τσάβες με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ίλιτς άνοιξε το σκορ. Όμως, η χαρά των Ηπειρωτών κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς στο 77' ο Λουκίνας με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα:

ΠΑΣ (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Σκόνδρας, Στρούνα, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς (71' Τζημόπουλος), Σαπαλίδης, Γιάκος, Ηλιάδης (74' Ίλιτς), Φερφελής (60' Τσάβες)

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Καρλίτος (67' Κυριακίδης), Ζιάμπαρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Ζαμπάζης, Ρομάνο (84' Βέλλιος), Χαντί, Κάσσος (89' Πασάς), Λουκίνας.

Το live της αναμέτρησης

19:16
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Ηρακλή στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:19
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΣ: Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Σκόνδρας, Στρούνα, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Σαπαλίδης, Γιάκος, Ηλιάδης, Φερφελής
Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Καρλίτος, Ζιάμπαρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Ζαμπάζης, Ρομάνο, Χαντί, Κάσσος, Λουκίνας.
19:19
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Περιστερίδης, Κολιοφούκας, Ίλιτς, Τσάβες, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Μασούρας.
19:20
Αναπληρωματικοί για τον "Γηραιό": Γιαννίκογλου, Τσότρας, Κυριακίδης, Μακρής, Τσιλιανίδης, Πασάς και Βέλλιος.
19:21
Οι προπονητές των δύο ομάδων, κ. Πετράκης και κ. Παπαδόπουλος προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές προκειμένου να ξεκουράσουν παίκτες, αλλά και να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε άλλους που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά.
19:25
Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.
19:27
Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου ο Αχαρναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Καρδίτσα, επικρατώντας με 1-0 της Αναγέννησης.
19:28
Οι παίκτες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
19:30
1' Έναρξη του αγώνα.
19:36
5' Τρομερή επέμβαση του Χουάντερσον! Ο Ηλιάδης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Βραζιλιάνος έδειξε τα εξαιρετικά ρεφλέξ του κι έδιωξε σε κόρνερ!
19:41
Ο ΠΑΣ έχει την κατοχή και προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από τα καρέ του Χουάντερσον. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έχουν κλείσει τους χώρους και θέλουν να "χτυπήσουν" στην αντεπίθεση.
19:45
15' Κεφαλιά του Σαπαλίδη, ο Χουάντερσον μπλόκαρε εύκολα.
19:53
Χωρίς φάσεις το ματς. Παιχνίδι κέντρου.
19:55
24' Σέντρα του Ρομάνο από δεξιά, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε.
19:59
Ο Ηρακλής έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου έχουν ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
20:01
Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Ιντζόγλου.
20:06
35' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα για δυνατό μαρκάρισμα στον Χαντί.
20:10
40' Κίτρινη κάρτα στον Χαντί.
20:11
40' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Φερφελής πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε σταθερά!
20:16
45' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή! Ο Ρομάνο έκανε το σουτ, ο Μπέριος κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Μπουκουβάλα, αλλά το πλασέ του Έλληνα αμυντικού πέρασε πάνω από την εστία του Βελλίδη!
20:16
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:16
45 +1' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο.
20:17
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.
20:33
Όλα έτοιμα να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
20:33
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:36
47' Ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα από δεξιά, αλλά οι Λουκίνας (κεφαλιά) και Χαντί (προβολή) δεν κατάφεραν να την στείλουν στα δίχτυα.
20:36
48' Κεφαλιά του Ζιαμπάρη, πάνω από την εστία του Βελλίδη.
20:44
Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Καρασαλίδη.
20:46
Νέα διακοπή, καθώς ο Κάσσος βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
20:47
60' Μακρινό σουτ του Γιάκου, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
20:48
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Φερφελής εκτός, ο Τσάβες εντός.
20:50
61' Nέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά, ο Σαπαλίδης πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε σταθερά.
20:50
62' Κίτρινη κάρτα στον Στρούνα.
20:54
66' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά.
20:55
67' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Κυριακίδης στη θέση του Καρλίτος.
20:59
71' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τσουκαλάς εκτός, ο Τζημόπουλος εντός.
21:02
74' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ηλιάδης εκτός, ο Ίλιτς εντός.
21:03
75' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Ο νεοεισελθών Ίλιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσάβες πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον για το 1-0!
21:06
77' ΓΚΟΛ! Ο Ηρακλής ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά του Λουκίνα!
21:10
Ο Ηρακλής έχει ανεβάσει την απόδοσή του μετά το γκολ του Λουκίνα και πιέζει για την ανατροπή.
21:11
84' Σουτ του Καρανίκα, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χουάντερσον!
21:12
84' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Βέλλιος στη θέση του Ρομάνο.
21:18
89' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς στη θέση του Κάσσου.
21:18
Τελικές: 10(7) - 6(3)
21:19
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:22
93' Tέλος του αγώνα. Όπως στο πρωτάθλημα, έτσι και στο Κύπελλο, ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηρακλή αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της διοργάνωσης.