1ος γύρος: Προκρίθηκαν από... τώρα Παναχαϊκή και Χανιά (VIDEO)

Αγκαλιά με την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκονται Παναχαϊκή και Χανιά, καθώς πανηγύρισαν εμφατικές νίκες στις πρώτες αναμετρήσεις.

Η Παναχαϊκή μπήκε φορτσάτη στο πελοποννησιακό ντέρμπι με τον Πανηλειακό και στο 20ό λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Άλμπι Άλα, ενώ στο 44ο έχασε κλασική ευκαιρία με τον Σέικ Γκαντιάγκα. Τρία λεπτά χρειάστηκε η ομάδα της Πάτρας για να κλειδώσει τη νίκη-μισή πρόκριση, αφού στο 49' και στο 52' ο Ματθαίος Μαρουκάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κοντοχρήστος (80' Πλέγας), Κάργας, Ντα Κόστα (75' Μαζιώτης), Άλμπι, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Χαρτσιάς (55' Χούσα), Ζλατκόφσκι, Μαρουκάκης.

Πανηλειακός (Καβάλο): Γκίνης, Γκραλίκος, Κασνέτσης, Νικολόπουλος, Εμμανουήλ (84' Αλμπάνης), Τσίτας (61' Μπουντόπουλος), Δαλκίδης, Φορτούνης, Δημητρουλόπουλος (52' Μπαξεβάνος), Κολιός, Κυριακάκης.

Σε περίπατο μετέτρεψαν τα Χανιά την πρώτη μονομαχία με τους Τράχωνες, αφού επικράτησαν 4-0 κι έγιναν τα αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση. Ο Κώστας Μανωλάς άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Γιάννης Καραλής που βρήκε δίχτυα στο 53ο και το 59ο λεπτό, προτού ο Αλέξανδρος Καραγιάννης βάλει το κερασάκι στο 88'. Σημειώνεται ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 50ό λεπτό λόγω αποβολής του Γιάννη Μπαντίκου.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Ρίζος, Παγώνης, Γκότοβος, Κοντέων, Μανωλάς, Γκούμας, Καμινιώτης (77' Οικονομόπουλος), Πάγκαλος, Καραλής (85' Μαρτσάκης), Καραγιάννης, Κρητικός (66' Γουέλκαμ).

Τράχωνες (Καλοπήτας): Μπαντίκος, Γαβριήλ, Καλαϊτζίδης, Μπούκουρης, Δάρρας, Γούλας, Καραμέρης, Δρημούσης (70' Βουρλούμης), Παντελής, Δωροβίνης (51' Μαυρίδης), Κοκκιναράς (79' Νούλας).