Χανιά-ΠΑΟΚ 2-6

Ο πιο παραγωγικός ΠΑΟΚ της σεζόν συνέτριψε με 6-2 στα Χανιά την ομώνυμη ομάδα με χατ-τρικ του Σάμπο και έξοχη εμφάνιση του Ζάιρο. Προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο Δικέφαλος του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτα απ' όλα να παλέψει με τον ίδιο τον εαυτό του καθώς η 11άδα που παρέταξε ο Τούντορ ήταν αυτό που λέμε πειραματική. Από το 4ο δε λεπτό και μετά ο Δικέφαλος έπρεπε να ξεπεράσει και το γεγονός ότι τα Χανιά προηγήθηκαν με το γκολ του Σταματή.

Η αλήθεια είναι ότι ο ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε πειστικά. Δεν πανικοβλήθηκε, οι παίκτες του έβαλαν την μπάλα κάτω και έπαιξαν σωστό, στρωτό, επιθετικό ποδόσφαιρο με ποικιλία στην ανάπτυξη. Απόρροια όλων αυτών ήταν η ομάδα του Τούντορ να σκοράρει τρία γκολ στο πρώτο μέρος (δύο ο Σάμπο στο 23' και στο 41', ένα ο Ζάιρο στο 20') και να πλησιάσει ουκ ολίγες φορές σε μερικά ακόμα.

Οταν τα Χανιά έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπριλάκη ο ΠΑΟΚ βρήκε ακόμα περισσότερους χώρους με αποτέλεσμα το πάρτο στο δεύτερο ημίχρονο να συνεχιστεί. Αλλα τρία γκολ λοιπόν από τους Θεσσαλονικείς (Μυστακίδης στο 61', Πέλκας στο 64' και Σάμπο για το χατ τρικ στο 85'), άλλα τρία δοκάρια και αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες. Σ' όλα αυτά τα Χανιά αντιπαρέταξαν τη μείωση του σκορ στο 80' με το πέναλτι του Λίτο που κέρδισε ο ίδιος από τον Ολσεν.

Αν μην τι άλλο ο ΠΑΟΚ έχει επιλογές και βάθος. Οκ, το παιχνίδι αυτό δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης αλλά η ομάδα του Τούντορ ξεδίπλωσε αρετές στο χορτάρι και έδειξε μεγάλη συνέπεια και διάθεση. Τα κρατά αυτά ο Κροάτης και περιμένει να δει ανάλογα πράγματα και σε ματς με μεγαλύτερο συντελεστή δυσκολίας.

ΑΟ Χανίων: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης (54’ Μπουζούκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Ρίκκα, Σάντερσον, Νυκτάρης Ν. (46 Διαμαντόπουλος), Σαινέ (65' Δεινόπαππας), Σταμάτης, Λίτα.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Μαλεζάς, Κοροβέσης (71' Λέοβατς), Ζάιρο, Γκολάσα (65' Aντονις), Σάμπο, Τσίμιροτ, Πέλκας (64' Αθανασιάδης), Μυστακίδης.

16:21
Οι 11 του Τούντορ: Ολσεν, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Κωνσταντινίδης, Γκολάσα, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κοροβέσης, Ζάιρο, Μυστακίδης και Πέλκας
16:27
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Καλλονή
16:36
Η ενδεκάδα από την ομάδα των Χανίων: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης, Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Σάντερσον, Νυκτάρης Ν., Ρίκκα, Σταμάτης, Λίτα και Σάινε
16:37
Για τα Χανιά στον πάγκο είναι οι:  Βλαχάκης, Μέμος, Μπουζούκης, Διαμαντόπουλος, Γκέσιος, Δεινίπαπας και Νυκτάρης Μ.
16:38
Για τον ΠΑΟΚ στον πάγκο είναι οι: Σιαμπάνης, Τσελεπίδης, Δημητριάδης, Σαββίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης και Αντονις
16:44
Την αποστολή του ΠΑΟΚ συνοδεύουν και οι Αρνεσεν, Αγγελίδης
16:49
Στο γήπεδο υπάρχουν και φίλοι του ΠΑΟΚ
16:55
Ο Τούντορ πριν λίγες μέρες είχε αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να παίξει στο σημερινό ματς ο Γκόιγκο Τσίμιροτ και θα του δώσει αυτή την ευκαιρία καθώς είναι στην ενδεκάδα
16:59
Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς του Κυπέλλου είχε νικήσει με 2-0 τον Πανθρακικό
17:00
Τα Χανιά στο πρώτο ματς του Κυπέλλου είχαν κερδίσει με 1-2 τον Ολυμπιακό Βόλου
17:01
Την τρίτη αγωνιστική του Κυπέλλου τα Χανιά θα υποδεχτούν τον Πανθρακικό και ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό Βόλου
17:06
Επανεμφάνιση για τον Τσίμιροτ μετά από πολύ καιρό... Είχε αγωνιστεί στο εντός έδρας ματς με την Ξάνθη στις 23/08/15 και είχε τραυματιστεί
17:10
Την περασμένη σεζόν ο ΠΑΟΚ τα είχε κάνει... θάλασσα στον θεσμό του Κυπέλλου. Είχε αποκλειστεί έχοντας στον όμιλό του τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, την Κέρκυρα και τον ΠΑΣ Γιάννινα
17:10
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα στα Χανιά
17:11
Επίσημη εμφάνιση των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Σε ελάχιστα λεπτά η σέντρα.
17:12
Ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Καλλονή σκόραρε μετά από... 231 λεπτά αγώνων, στα οποία είχε μείνει "άσφαιρος"!
17:13

17:13
Το παιχνίδι άρχισε!
17:15
Πιο ζωηροί στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, δείχνουν να έχουν και μεγαλύτερο κίνητρο.
17:16
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ!
17:17
4ο λεπτό: Ωραίο τελείωμα του Σταματή στη δεξιά γωνία του Ολσεν, 1-0 για τους γηπεδούχους.
17:18
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να απλωθεί στο γήπεδο για να απαντήσει.
17:20
7ο λεπτό: Καλό σουτ του Πέλκα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.
17:22
Σέντρα σουτ του Σάμπο, εντελώς άστοχη. Ο ΠΑΟΚ πάντως έχει συνέλθει και έχει πάραι τα ηνία του ματς.
17:23
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, Χανιά-ΠΑΟΚ 1-0
17:24
12ο λεπτό: Πλασέ του Μυστακίδη, επεμβαίνει ο Πρίφτης.
17:26
Η πίεση του ΠΑΟΚ είναι πλέον συνεχής.
17:28
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ:

17:28
Τα Χανιά κρατάνε καλά κυρίως γιατί ο ΠΑΟΚ κάνει εύκολα το λάθος σην πάσα.
17:30
Οφ-σάιντ ο Πέλκας σε γρήγορο πάσινγκ γκέιμ του ΠΑΟΚ που κατέληξε σε κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή.
17:32
19ο λεπτό: Κεφαλιά του Μυστακίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Πρίφτης.
17:33
ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ!
17:34
20ο λεπτό: Διπλή προσπάθεια ο Ζάιρο. Μετά το πρώτο κοντρόλ δείχνει να μαζεύει την μπάλα με το χέρι, πλασάρει, αποκρούει ο Πρίφτης, νέο πλασέ, 1-1!
17:36
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!!
17:37
23ο λεπτό: Σέντρα του Ζάιρο, κεφαλιά του Σάμπο (από οριακή θέση) ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-2!
17:38
Ο Πέλκας από προσπάθειά του στο ματς.
17:38
Μέσα σ' ένα τρίλεπτο, ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι.
17:40
Ο Δικέφαλος συνεχίζει στο ίδιο τέμπο ψάχνοντας και άλλα γκολ.
17:42
28ο λεπτό: Σουτ του Γκολάσα, η μπάλα άουτ.
17:42
Ο Πέλκας δεν προλαβαίνει να πλασάρει μετά το γύρισμα του Ζάιρο.
17:45
Τα Χανιά έχουν ξεπεράσει το σοκ της ανατροπής στο σκορ και έχουν κερδίσει ξανά χώρο.
17:47
33ο λεπτό: Ολέθριο λάθος της άμυνας των Χανίων, ο Ζάιρο δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυ, ο Μυστακίδης προσπαθεί εκ νέου, η μπάλα άουτ.
17:48
Εκτός των δύο τερμάτων, ο ΠΑΟΚ έχει και άλλες δύο καθαρές ευκαιρίες για γκολ.
17:49
36ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη για άτσαλο μαρκάρισμα.
17:51

17:52
Συνδυάζονται ωραία οι παίκτες του ΠΑΟΚ αλλά η τελευταία πάσα είναι πολύ δυνατή για να την προλάβει ο Κοροβέσης.
17:53
ΓΚΟΛ  Ο ΠΑΟΚ!!
17:54
41ο λεπτό: Ασίστ του Ζάιρο από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Σάμπο και 1-3 για τον ΠΑΟΚ.
17:55
ΔΕΙΤΕ ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΠΑΟΚ:
17:56
ΔΕΙΤΕ ΤΟ 1-2 ΤΟΥ ΠΑΟΚ:
17:57
44ο λεπτό: Σουτ του Ζάιρο, ο Πρίφτης κρατά το σκορ στα επίπεδα του 1-3.
17:58
Αποβολή για τον Μπριλάκη με δεύτερη κίτρινη. φάουλ πάνω στη γραμμή για τον ΠΑΟΚ.
17:59
Το χτύπημα του Πέλκα έφυγε λίγο άουτ.
17:59
Ημίχρονο: Χανιά-ΠΑΟΚ 1-3
18:01
Ο Σάμπο στη φάση του 1-2 λίγο πριν σκοράρει.
18:08
Οι δύο σκόρερ του ΠΑΟΚ, Σάμπο και Ζάιρο, πανηγυρίζουν...
18:10
ΔΕΙΤΕ ΤΟ 1-3 ΤΟΥ ΠΑΟΚ:
18:15
Ο ΠΑΟΚ είναι ήδη στο γήπεδο για το 2ο μέρος.
18:16
Βγαίνουν και τα Χανιά μαζί με τους διαιτητές.
18:17
46ο λεπτό: Ο Διαμαντόπουλος στη θέση του Νύκταρη για τα Χανιά.
18:18
46ο λεπτό: Αδύναμο πλασέ του Γκολάσα, δεν μπορεί να σκοράρει ο άσος του ΠΑΟΚ
18:22
Οι κάθετες των μέσων του ΠΑΟΚ προκαλούν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα των Χανίων.
18:26
Αναγκαστική αλλαγή για τα Χανιά...
18:26
54ο λεπτό: Στη θέση του Παγώνη, ο Μπουζούκης.
18:27
Είναι λογικό να έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έχει αυτό που θέλει, τα Χανιά παίζουν με 10 παίκτες.
18:31
Ο ΠΑΟΚ πάντως διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε απόλυτο βαθμό.
18:33
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ
18:33
61ο λεπτό: Ωραία κάθετη του Τσίμιροτ στον Μυστακίδη. Ο τελευταίος γυρίζει και σκοράρει για το 1-4.
18:35
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
18:36
64ο λεπτό: Νέα ασίστ του Ζάιρο, ο Πέλκας τετ-α-τετ με τον Πρίφτη δεν λαθεύει, στο 1-5 το σκορ!
18:37
65ο λεπτό: Ο Δεινόπαπας στη θέση του Σάινε.
18:37
65ο λεπτό: Ο Αθανασιάδης στη θέση του Πέλκα.
18:41
Η εικόνα του αγώνα δεν αλλάζει, ο ΠΑΟΚ έχει πάντα τον πρώτο λόγο, η αποβολή επηρέασε ιδιαίτερα τα Χανιά.
18:42
70ο λεπτό: Δοκάρι ο ΠΑΟΚ
18:42
Ωραία άφησε ο Κλάους στον Τσίμιροτ, ο τελευταίος σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρίφτη.
18:44
Νέο δοκάρι ο ΠΑΟΚ.
18:45
Στη θέση του Γκολάσα έχει περάσει ο Αντονις. Σουτ του τελευταίου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
18:47
74ο λεπτό: Ο Ολσεν επεμβαίνει ωραία σε κεφαλιά του Καρτσαμπάς, στην εξέλιξη της φάσης ο Αθανασιάδης χάνει σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ αφού ο Πρίφτης αποκρούει.
18:47
Στο 17-3 για τον ΠΑΟΚ οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
18:49
Νέα διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Λεόβατς, ο Κλάους δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του, η μπάλα φεύγει άουτ.
18:51
Κερδίζουν πέναλτι τα Χανιά!
18:51
Ο Ολσεν ανατρέπει τον Λίτα, βούλα δείχνει ο Κουκουλάκης.
18:52
18:52
80ο λεπτό: Ο Λίτα εκτελεί το πέναλτι, ο Ολσεν πέφτει καλά, ακουμπά την μπάλα, αλλά αυτή καταλήγει στα δίχτυα.
18:55
Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ στο 84'!
18:56
Μετά από έξοχη κυκλοφορία ο Μυστακίδης έστειλε με... κόντρα την μπάλα στο δοκάρι του Πρίφτη.
18:57
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΠΟ
18:57
85ο λεπτό: Ο Σάμπο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πρίφτη καιθ δεν λαθεύει με δυνατό σουτ. Χατ τρικ από το μέσο του Δικεφάλου του Βορρά.
19:00
Ο πιο παραγωγικός ΠΑΟΚ της εφετινής σεζόν.
19:02
90ο λεπτό: Ο Μυστακίδης σε θέση για γκολ σουτάρει με το αριστερό , η μπάλα άουτ.