AEK-Ατρόμητος: Όλα όσα δεν είδατε στο ΟΑΚΑ

To Contra.gr βρέθηκε στο "παγωμένο" ΟΑΚΑ, για την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας που βρήκε νικήτρια την "Ένωση" με 3-0 και παρουσιάζει σε ένα ξεχωριστό Top10 τις σημαντικότερες στιγμές του αγώνα. Από το τραγικό λάθος του Γκορμπούνοφ μέχρι τον έξαλλο πανηγυρισμό του Τραϊανού Δέλλα.

Το λάθος του Γκορμπούνοφ

H AEK πήρε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης το προβάδισμα, χάρη στο παιδαριώδες λάθος του τερματοφύλακα του Ατρομήτου, Αντρέι Γκορμπούνοφ. Ο Λευκορώσος γκολκίπερ έχασε, κυριολεκτικά, την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Χρήστο Αραβίδη να εκμεταλλεύεται το λάθος και να κάνει το 1-0 για την "Ένωση".

Η δικαίωση του Δέλλα με Τζανετόπουλο

Η Τραϊανός Δέλλας επέλεξε σε ένα κρίσιμο ματς για την ΑΕΚ να δώσει φανέλα βασικού στον 19χρονο Άνταμ Τζανετόπουλο, ο οποίος αγωνίστηκε σε μία θέση που ναι μεν χρησιμοποιείται το τελευταίο διάστημα, όμως δεν είναι η φυσική του (είναι κεντρικός αμυντικός). Παρόλα αυτά, ο Έλληνας άσος πραγματοποίησε μία μεστή και ώριμη εμφάνιση, βοηθώντας τα μέγιστα την Ένωση, όντας από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας μάλιστα κι ένα υπέροχο γκολ.

Η κόκκινη του Πίτου Γκαρσία

Μία φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση συνέβη στο 45ο λεπτό, όταν ο Πίτου Γκαρσία έκανε ένα απρόσεκτο φάουλ πάνω στον Δημήτρη Ανάκογλου, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να του δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτή η απόφαση αποτέλεσε το "κύκνειο άσμα" για την ομάδα του Ατρομήτου, η οποία δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να επανέλθει στην διεκδίκηση του αγώνα.

Οι ασίστ του Μάνταλου

Ο Πέτρος Μάνταλος πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις, αποτελώντας τον ηγέτη της ΑΕΚ τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός για ακόμα μία αναμέτρηση ήταν βαρόμετρο για την επιθετική λειτουργία της Ένωσης, βοηθώντας τα μέγιστα με τις δύο ασίστ που μοίρασε στους συμπαίκτες του. Μέχρι στιγμής στη σεζόν έχει 10 ασίστ σε 12 αγώνες πρωταθλήματος και Κυπέλλου Ελλάδος.

Εξαιρετική συνεργασία και... γκολ για την ΑΕΚ

Ο Άνταμ Τζανετόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αγκουαζί στη μεσαία γραμμή, μοίρασε την μπάλα δεξιά στον Πέτρο Μάνταλο και στη συνέχεια κινήθηκε ως κρυφός σέντερ φορ κάνοντας το "1-2 " με τον 23χρονο μέσο, πλασάροντας σωστά τον Γκορμπούνοφ.

Η στήριξη του κόσμου

Δεν θα χρησιμοποιήσουμε την κοινότυπη έκφραση "ο κόσμος ήταν ο 12ος παίκτης για την ομάδα", αλλά οι φίλοι της ΑΕΚ παρά το τσουχτερό κρύο, ανέβηκαν στο ΟΑΚΑ και στήριξαν την Ένωση σε ένα κρίσιμο παιχνίδι. Οι περίπου 15.000 φίλαθλοι δημιούργησαν μία όμορφη ατμόσφαιρα και έδειξαν ότι έχουν μεγάλη "δίψα" για σημαντικούς αγώνες.

Το ντεμπούτο του Γιόχανσον και η επιστροφή του Κατσουράνη

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Ένωσης, Γιάκομπ Γιόχανσον, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα. Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σουηδός μέσος πέρασε στη θέση του Ιβάν Μπρέσεβιτς, κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα των φίλων της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά, ο Κώστας Κατσουράνης, επέστρεψε στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος της ΑΕΚ, με μία μικρή μερίδα του κόσμου κατά την εκφώνηση των δύο ενδεκάδων να "γιουχάρει" τον πρώην άσο των "κιτρινόμαυρων". Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα νωρίς και έτσι ο Έλληνας άσος πέρασε "απαρατήρητος" στο υπόλοιπο του αγώνα.

Το πέναλτι στον... Σιδηρόπουλο

Ένα ξεκαρδιστικό στιγμιότυπο συνέβη κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, όταν ο Χρήστος Αραβίδης σε μία προσπάθεια να προλάβει την μπάλα, έκανε τάκλιν στον... διαιτητή, Τάσο Σιδηρόπουλο. Στη συνέχεια, οι δυο τους σηκώθηκαν και η παρεξήγηση λύθηκε με μία... αγκαλιά.

Δείτε το VIDEO:

Δείτε καρέ-καρέ τη φάση

Τα πολιτικά πανό των οπαδών της ΑΕΚ

Θέση για τις τελευταίες πολιτικές εξελίξεις, όσον αφορά το γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια, πήραν οι οπαδοί της ΑΕΚ. Οι φίλοι των "κιτρινόμαυρων" ανέβασαν πανό αφήνοντας αιχμές για τον ΣΥΡΙΖΑ. "Μαύρο στο συνονθύλευμα της υποκρισίας και της ρουφιανιάς", "το γήπεδο στηρίζουμε κι ανάλογα ψηφίζουμε", ήταν μερικά από τα μηνύματα.

Ο πρωτόγνωρος πανηγυρισμός του Δέλλα

Ο Τραϊανός Δέλλας το διάστημα που βρίσκεται στον πάγκο της ΑΕΚ δεν έχει πανηγυρίσει κανένα γκολ της ομάδας με ένταση, όντας ιδιαίτερα... εγκρατής. Όμως, μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, δεν άντεξε και πανηγύρισε με μεγάλη ένταση και πάθος.

Η "έκρηξή" του οφείλεται -κατά πάσα πιθανότητα- στο γεγονός ότι έμεινε ικανοποιημένος από την εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα στον Άνταμ Τζανετόπουλο και τον Πέτρο Μάνταλο.