Διαγόρας-Ολυμπιακός 1-2

Το χάρο με τα μάτια είδε ο Ολυμπιακός μέχρι να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το χάρο με τα μάτια είδε ο Ολυμπιακός μέχρι να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν πίσω στο σκορ από το Διαγόρα στη Ρόδο και χρειάστηκαν δύο γκολ του Μήτρογλου (το δεύτερο στο 89’) για να πάρουν τη νίκη με το αγχωτικό 2-1. Σπουδαία ατμόσφαιρα στο γήπεδο, πολύ βαρύς από τη βροχή ο αγωνιστικός χώρος.

O Τάκης Λεμονής φρόντισε να δώσει ανάσες σε αρκετούς βασικούς του παίκτες, για το φόβο των Ιουδαίων όμως είχε στον πάγκο τους Γκαλέτι και Τζόρτζεβιτς. Με 4-4-2 και τον Νούνιεζ στα χαφ ο Ολυμπιακός επιχείρησε να πάρει τη μάχη του κέντρου και να «καθαρίσει» το ματς νωρίς. Αν ο Μήτρογλου ήταν πιο εύστοχος στην αρχή, ο πρωταθλητής θα τα είχε καταφέρει, ο νεαρός διεθνής όμως «κλότσησε» τις ευκαιρίες στο 5’ και στο 10΄.

Από το 20΄ και μετά, οι γηπεδούχοι, που προς τιμήν τους δεν κλείστηκαν, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίστεψαν περισσότερο στους εαυτούς τους. Επιπρόσθετα η συνεχής βροχή έκανε βαρύ το τερέν με συνέπεια ακόμα και οι πιο απλοί συνδυασμοί να φαντάζουν δύσκολοι. Το στοιχείο αυτό έδωσε μία άγρια ομορφιά στον αγώνα.

Στο 30’ ακυρώθηκε γκολ του Ουμ ως οφ-σάιντ. Το τηλεοπτικό ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει τη φάση.

Ο Ολυμπιακός έχασε την κορυφαία ευκαιρία στο 33’ όταν ο Κωνσταντίνου έχασε το πέναλτι που κέρδισε ο Πάντος ή για την ακρίβεια όταν ο τερματοφύλακας των Ρόδιων Βελλίδης νίκησε τον Κύπριο. Ηταν δε τέτοιο το σάστισμα των παικτών του πρωταθλητή από την απώλεια του πέναλτι που στην κόντρα επίθεση λίγο έλειψε να δεχθούν γκολ αλλά ο Σηφάκης απέκρουσε την κεφαλιά του Τριανταφύλλου.

Ο εν λόγω επιθετικός του Διαγόρα απασχόλησε και στο δεύτερο ημίχρονο την άμυνα του Ολυμπιακού. Στη φάση του 59’ κέρδισε καθαρό πέναλτι από επέμβαση του νεαρού Παπαδόπουλου, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έγραψε μέσα σε αποθέωση το 1-0. Ο Λεμονής θορυβήθηκε στον πάγκο των ερυθρόλευκων και έριξε αμέσως στη μάχη τους Γκαλέτι και Τζόρτζεβιτς. Δεν χρειάστηκε παρά μόνο ένα λεπτό ο πρώτος για να δημιουργήσει κατάσταση στα καρέ του Διαγόρα. Ωραία προσποίηση και σέντρα από τα δεξιά (με το αριστερό πόδι), λάθος απόκρουση από τους αμυνόμενους, πλασέ από τον Μήτρογλου που καραδοκούσε, 1-1 στο 66΄.

Πριν από την έναρξη του κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παύλου Γρηγοριάδη,προπονητή ο οποίος ανέβασε τον Διαγόρα στην Α` Εθνική το 1986.

Τιμήθηκε το μέλος του ΔΣ της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Σάββας Θεοδωρίδης, ο οποίος κατάγεται από την Ρόδο.

Θα περίμενε κανείς από τον Ολυμπιακό να αυξήσει τους ρυθμούς στη συνέχεια και να αναζητήσει το γκολ της νίκης, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο Διαγόρας κράτησε σχετικά καλά μέχρι το 89’ (παρά τα επιμέρους λάθη στα μετόπισθεν) και συχνά-πυκνά έβγαινε και μπροστά για να κερδίσει η άμυνα ανάσες. Όμως στο 89’ ο Βελλίδης πραγματοποίησε κάκιστη έξοδο σε φάουλ του Γκαλέτι και έδωσε το δικαίωμα στον Μήτρογλου να σκοράρει με κεφαλιά και να χαρίσει την πρόκριση στον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές με τα δύο γκολ του νεαρού φορ γλίτωσε την περιπέτεια και επιστρέφουν στην Αθήνα με την πρόκριση.

Κίτρινες κάρτες: Βελίδης, Τζανής, Παπαποστόλου, Κατσικογιάννης

Διαγόρας: Βελίδης, Τζανής, Δήμου, Σαλαμαστράκης, Μαχαίρας, Χατζηφούντας, Σπαρτάλης, Αντρέεφ, Παπαποστόλου, Ουμ (74’ Γκούρμα), Τριανταφύλλου (84’ Mπασόφ).

Ολυμπιακός: Σηφάκης, Παπαδόπουλος, Αντζας, Πάντος, Τοροσίδης, Μενδρινός, Κατσικογιάννης, Αρτσούμπι (64’ Τζόρτζεβιτς), Νούνιεζ (64’ Γκαλέτι), Μήτρογλου, Κωνσταντίνου (45’ Ματσούκας).

Μετά τον αγώνα ο προπονητής του Ολυμπιακού Τάκης Λεμονής είπε: " Το Κύπελλο κρύβει τέτοια παιχνίδια. Βάλαμε αρκετά νέα παιδιά. Στο πρώτο 20λεπτο πήγαμε καλά, αλλά μετά μας δυσκόλεψαν οι καιρικές συνθήκες και το γήπεδο. Τελικά, πήραμε αυτό που θέλαμε, έχοντας και τη βοήθεια των Τζόλε και Γκαλέτι, που δεν ήθελα να τους χρησιμοποιήσω".