Αρης-ΠΑΟΚ 8-9 πεν. (0-0)

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Hellas on Line επικρατώντας στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στη διαδικασία των πέναλτι του Αρη με 9-8. Μοιραίος των γηπεδούχων ο Καράμπελας που έχασε το τελευταίο πέναλτι. Χωρίς τέρματα -για ένα ακόμη ντέρμπι- η κανονική διάρκεια και η παράταση. Διπλή η απογοήτευση για τους "κίτρινους" μετά τον θάνατο φιλάθλου από ανακοπή καρδιάς. Δείτε βίντεο...

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στα ίδια μέτρια επίπεδα του πρώτου αγώνα κυπέλλου, αλλά και του πρόσφατου για το πρωτάθλημα κυμάνθηκε το ντέρμπι στο πρώτο μέρος. Ο Αρης μπήκε φουριόζος με τον αέρα του γηπεδούχου και επιδίωξε το γρήγορο γκολ, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο ο δικέφαλος του Βορρά πήρε το κέντρο, ισορρόπησε και άρχισε σιγά-σιγά να κάνει το παιχνίδι του.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Σορλέν, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στην αντίπερα όχθη, οι κίτρινοι απείλησαν με κεφαλιά του Γιάχιτς στο 11’, ενώ στο 36ο λεπτό ο Κόκε έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-0, αλλά το πλασέ του Κόκε από καλή θέση, μπλόκαρε στη γωνία του ο Χαλκιάς.

Σε αυτά προσθέστε και το γεγονός ότι ο Σάντος έχασε τον Σνάουτσνερ, ο οποίος αποχώρησε λίγο πριν την ανάπαυλα τραυματίας, με τον Μπιζέρα να παίρνει τη θέση του.

Ιδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά να είναι μαρτύριο για τα μάτια μας, με λίγες φάσεις, αρκετά λάθη και λίγες συγκινήσεις.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε την εικόνα του πρώτου μέρους, χάνοντας το πάθος και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που με την πάροδο του χρόνου έγιναν πιο επιθετικοί, έχασαν σημαντική ευκαιρία σε σουτ του Ρεγκέιρο στο 63’, ενώ διαμαρτύρονται για ένα καταλογισμό οφσάιντ στον Κόκε και ένα μαρκάρισμα εντός περιοχής του Μάρκος Αντόνιο στον Ισπανό επιθετικό, την ώρα που ξεχυνόταν μόνος απέναντι από τον Κώστα Χαλκιά.

Το Φιλμ Του Αγώνα:

11ο λεπτό: Κοντινή κεφαλιά του Γιάχιτς μετά από κόρνερ, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
23ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μουσλίμοβιτς από τα δεξιά, πάσα του Λίνο από τα αριστερά στον επερχόμενο Σορλέν, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!
36ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Αρη σε πλασέ του Κόκε, το οποίο μπλόκαρε ο Χαλκιάς.
63ο λεπτό: Σουτ του Ρεγκέιρο, η μπάλα κόντραρε στον Μαλεζά και ο Χαλκιάς μπλόκαρε με δυσκολία.
87ο λεπτό: Κεφαλιά του Κόκε, η μπάλα λίγο άουτ.
88ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σορλέν μετά από εξαιρετική πάσα του Λίνο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άουτ.
93ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Αρη! Ο Τόνι Κάλβο έκανε το γυριστό μέσα από την περιοχή αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε στην γωνία του με το ένα χέρι!
108ο λεπτό: Ο Μπαλάφας στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε προς το τέρμα του ΠΑΟΚ, αλλά ο Χαλκιάς την έδιωξε ενστικτωδώς.

Ο δικέφαλος του Βορρά έσπασε την κυριαρχία του Αρη στο δεύτερο ημίχρονο στο 88ο λεπτό όταν έχασε μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Σορλέν, ο οποίος από καλή θέση πλάσαρε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί όπου στο 93ο λεπτό ο Αρης πλησίασε στο πολυπόθητο γκολ, αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε με δυσκολία το γυριστό του Κάλβο, ενώ λίγο αργότερα οι μελανόλευκοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Λέμπο μέσα στην περιοχή των κίτρινων.

Ηταν πλέον ξεκάθαρη η υπεροχή των γηπεδούχων και στην παράταση, αλλά η γκίνια στο σκοράρισμα δεν έσπασε. Οι κίτρινοι ήταν επιθετικοί, δεν παρουσίασαν σημάδια κούρασης σε αντίθεση με τον δικέφαλο του Βορρά όπου «έχασε» τους κινητήριους μοχλούς του, αλλά αν και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις δεν έφτασαν στο γκολ.

Ετσι, οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι όπου εκεί ήταν σίγουρο πως θα αναδειχθεί νικητής. Αυτός ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά από μια συγκλονιστική διαδικασία με 20 συνολικά εκτελέσεις, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση. Μοιραίος παίκτης για τον Αρη ο Νίκος Καράμπελας, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ στο δέκατο πέναλτι της ομάδας του.

ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Αρης ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε την κατοχή και τις φάσεις και μόνο ένα διάστημα του πρώτου μέρους έδειξε να χάνει στην πλάστιγγα σε σχέση με τον αντίπαλο. Για μία ακόμη φορά, όμως, οι κίτρινοι έδειξαν το γνωστό σύμπτωμα της αστοχίας. Από τη στιγμή που δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην κανονική διάρκεια και στην παράταση και το παιχνίδι πήγε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, τότε οι παίκτες μόνο με τους εαυτούς τους μπορεί να τα έχουν. Από τις 14 Δεκεμβρίου έχει να πετύχει γκολ ο Αρης, σε εκείνο το ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ. Σε τρεις σερί αναμετρήσεις η γκίνια δεν έσπασε και οι κίτρινοι έχασαν τον εφικτό στόχο για φέτος, την κατάκτηση του κυπέλλου.

MVP:

Ο Λίνο έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Βοήθησε στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ήταν κίνδυνος για τον Αρη κάθε φορά που κατέβαζε την μπάλα από τα αριστερά. Ισως ο μοναδικός παίκτης των νικητών που δεν έδειξε σημάδια κούρασης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Μάριο Ρεγκέιρο ήταν ίσως πιο φλύαρος απ’ότι θα έπρεπε. Προσπάθησε να διασπάσει την πτέρυγα και να δημιουργήσει κινδύνους, έκανε κάποια ανούσια σουτ προσπαθώντας να πετύχει το δύσκολο γκολ και σε γενικές γραμμές σε σχέση με άλλα ματς δεν βοήθησε τον Αρη.

Η διαδικασία των πέναλτι:

* 3 νίκες και 3 ισοπαλίες μετρά πλέον ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Αρη όταν οι δύο ομάδες αγωνίζονται τον μήνα Ιανουάριο.

* Επίσης, μετά από 21 αγώνες για το κύπελλο Ελλάδας, ο Αρης μετρά 8 νίκες, όσες και ο ΠΑΟΚ, ενώ 6 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

0-1: Ο Μουσλίμοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.
1-1: Ο Κάμπορα ευστοχεί και ισοφαρίζει.
1-2: Ο Λίνο κάνει το 1-2 στη διαδικασία των πέναλτι
2-2: Ο Κάλβο ευστοχεί με τη σειρά του και κάνει το 2-2 για τον Αρη.
2-3: Ο Μπιζέρα εκτελεί στο κέντρο και δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.
3-3: Ο Μπατιόν ευστοχεί και ισοφαρίζει.
3-3: Ο Σηφάκης αποκρούει το πέναλτι του Σορλέν!
3-3: Ο Βιτόλο έχασε το πέναλτι! Ο Χαλκιάς απέκρουσε και στη συνέχεια πήγε στο οριζόντιο δοκάρι!
3-4: Ο Βερόν ευστοχεί και κάνει το 3-4 για τον ΠΑΟΚ.
4-4: Ο Λέμπο ισοφαρίζει για τον Αρη.
4-5: Ο Μάρκος Αντόνιο στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σηφάκη.
5-5: Ο Γιάχιτς ευστοχεί και ισοφαρίζει για τους κίτρινους.
5-6: Ο Δάρλας δίνει ξανά το προβάδισμα στον δικέφαλο.
6-6: Ο Νάτσο Γκαρσία βρίσκει δίχτυα και κάνει το 6-6.
6-7: Ο Μαλεζάς κάνει το 7-6 για τον ΠΑΟΚ.
7-7: Ο Νέτο ισοφαρίζει για τον Αρη σε 7-7.
7-8: Ο Μπαλάφας κάνει το 7-8 και στη συνέχεια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη επειδή έβγαλε τη φανέλα του!
8-8: Ο Κόκε ευστοχεί και ισοφαρίζει εκ νέου.
8-9: Ο Αθανασιάδης ευστοχεί παρά την προσπάθεια του Σηφάκη.
8-9: Ο Καράμπελας στέλνει την μπάλα άουτ και ο ΠΑΟΚ προκρίνεται στην επόμενη φάση!

Αρης-ΠΑΟΚ 8-9 πέν. (0-0 παρ., 0-0 κ.α.)

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Λέμπο, Γιάχιτς, Βίτολο, Ρεγκέιρο (107' Μπατιόν), Χαβίτο (76' Κάμπορα), Γκαρσία, Κόκε, Λαμπριάκος (60' Κάλβο)

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (35' Μπιζέρα λ.τ.), Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Δάρλας, Ίβιτς (82' Αθανασιάδης), Βερόν, Γκαρσία (108' Μπαλάφας), Λίνο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς

Διαιτητής: Παμπορίδης
Βοηθοί: Ακρίβος, Γενναίος

Κίτρινες: Λαμπριάκος, Ρεγκέιρο, Νάτσο Γκαρσία - Δάρλας, Ιβιτς, Σορλέν, Μπιζέρα, Μπαλάφας