Διαγόρας - Πανιώνιος 3-1

Ο Διαγόρας επικράτησε 3-1 του Πανιωνίου στη Ρόδο και πέρασε δίκαια στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν στο 9' με τον Ριέρα, όμως τα γκολ των Ταραχούλσκι (30'), Σαλαμαστράκη (83') και Ρέγες (95'), έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του "σμαραγδένιου νησιού".

Το δυνατό ξεκίνημα του Πανιωνίου δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Μόλις στο 9' ο Ριέρα με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από ωραία προσπάθεια του Γουνδουλάκη,άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ενώ μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν.

Συγκεκριμένα, σε εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν στο 15', ο Ταμπάσης έδιωξε με γροθιές, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χίκα σούταρε αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η αρχή της μεγάλης ανατροπής για τον Διαγόρα έγινε στο 30' όταν ο Ζουρούδης γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Ταραχούλσκι με σουτ ισοφάρισε το παιχνίδι. Αυτό ήταν και το σκορ που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Πανιώνιο να δημιουργεί όλες κι όλες δύο φάσεις. Στο 63' ο Γουνδουλάκης μπήκε στην περιοχή των Ροδιτών, έκανε το σουτ αλλά πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπάλαμπαν πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 83ο λεπτό,ο Διαγόρας έφτασε στην ανατροπή με τον Σαλαμαστράκη, βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη πρόκριση απέναντι σε μία ομάδα που αφενός αγωνίζεται στη Superleague και αφετέρου έπαιξε με τους βασικούς της!

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μίκαελ Στόρε πίεσαν για την ισοφάριση, αντ' αυτού όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ένα τρίτο γκολ με τον Ρέγες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (δυνατό σουτ του Ισπανού), βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα της... πρόκρισης.