1η φάση: Προκρίθηκαν Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής

Ο Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ με την ΑΕΛ στο, κεκλεισμένων των θυρών, ΕΑΚ και χάρη στο 1-0 του Αλκαζάρ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Νωρίτερα, ο Ηρακλής έχασε 2-1 από την Λαμία, αλλά προκρίθηκε και η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες της επί του Φωκικού (1-0).

Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 0-0

Το άδειο λόγω τιμωρίας (σ.σ. από το μπαράζ με την Ξάνθη) ΕΑΚ δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό Βόλου να αναδειχθεί ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΛ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου χάρη στο 1-0 του Αλκαζάρ.

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (οι γηπεδούχοι κατέγραψαν δύο κλασικές με τον Κλάρενς Μπιτάνγκ στο 23' και το 40', ενώ οι φιλοξενούμενοι μία με τον Νέστορα Στεφανίδη στο 16'). Οι "βυσσινί" είχαν την κατοχή καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ οι δύο αναγκαστικές αλλαγές (Μπλέντι Μούσα και Δημήτρης Σουάνης) δεν τους πτόησαν. Στο 82ο λεπτό, μάλιστα, ο Κώστας Νεμπεγλέρας είχε τη δυνατότητα να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Ενέα Κολίτσι.

Ολυμπιακός Βόλου: Κολίτσι, Γιαλούσης, Μαργαρίτης, Μπάρμπας, Μακρυδημήτρης, Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ, Νικολιάς (69' Ρόκας), Μέζα (85' Θέος), Κούτσι (92' Διαμαντόπουλος).

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Μελισσάς, Πινδώνης (67' Μάινζ), Νεμπεγλέρας, Μπλέντι (46' Αναστασάκος), Σουάνης (56' Καρανίκας), Περίκο, Στεφανίδης.

Λαμία - Ηρακλής 2-1

Η Λαμία πέτυχε την ανατροπή και νίκησε τον Ηρακλή που προηγήθηκε, αλλά το 2-1 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας έστειλε στην επόμενη φάση το "Γηραιό".

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τόσκα (15') και μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα απέκτησε σαφέστατο πλεονέκτημα για τη συνέχεια της μάχης. Μολονότι πάντως η Λαμία ήταν με την πλάτη στον τοίχο, δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Ισοφάρισε με τον Νεόφυτο στο 42' και στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε περισσότερο. Ο Γενγκά στο 78' σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, μόνο που ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την ολική επαναφορά. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά την ευκαιρία του Γκούρμα στο 89', και ο Ηρακλής πανηγύρισε την πρόκριση, έστω κι αν έχασε με αποβολή στο φινάλε τον προπονητή του.

Λαμία: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Κωστόπουλος (32′ Καμαρά), Βασιλόγιαννης, Φράγκος, Μάριτς (72' Τσούριτσιτς), Ρεπετσάς, Λεάντρο, Γιενγκά, Μουμίν (57' Γκούρμα), Νεόφυτος

Ηρακλής: Χουάντερσον, Στάμου, Τόσκας (64' Ζιαμπάρης), Σαραμαντάς (64' Βαλεριάνος), Μπουκουβάλας, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Κάσσος (85′ Αγγελούδης), Σιατραβάνης, Περόνε.