Φωκικός - ΑΕΚ 0-1

Το 4-0 του ΟΑΚΑ επέτρεψε στην ΑΕΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο μεγαλύτερο διάστημα του επαναληπτικού της Άμφισσας, ενώ το γκολ του Αμπλάιγ Φαγέ στις καθυστερήσεις της χάρισε τη δεύτερη νίκη επί του Φωκικού με 1-0.

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1 και δεν μπορεί παρά να είναι ικανοποιημένος από την απόδοσή της στο πρώτο 20λεπτο, αφού η ανάπτυξη από τις πτέρυγες ήταν εξαιρετική, ενώ στον αντίποδα ο Φωκικός πέρασε ελάχιστες φορές το κέντρο.

Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 12ο λεπτό, όταν μετά από υπέροχη κομπίνα σε κόρνερ από δεξιά, ο Έντερ Μπαρμπόσα σούταρε με δύναμη από διαγώνια θέση και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αμαρίλντο Τσεκρέζι.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ άφησε το γκάζι κι έκανε κάποια επιπόλαια λάθη, ωστόσο δεν απειλήθηκε καθόλου. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη τελική του συλλόγου της Άμφισσας καταγράφηκε στο 68ο λεπτό (σουτ του Ανδρέα Ντάμπου) κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη επιχειρήσει 13.

Με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, αφού οι παίκτες του Δέλλα δεν είχαν κανέναν απολύτως λόγο να καταναλώσουν ενέργεια, δεδομένου ότι το 4-0 του ΟΑΚΑ είχε κρίνει από νωρίς τη σειρά.

Ο Βαγγέλης Πλατέλλας έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες: στο 81ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, ο διαιτητής υποστήριξε ότι πέρασε τη γραμμή, αλλά ο βοηθός έκανε τη σωστή υπόδειξη και στο 88ο (ο Τσεκρέζι απέκρουσε ενστικτωδώς).

Τελικά, η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες της επί του Φωκικού, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου στο 92ο λεπτό, ο νεοεισελθών Αμπλάιγ Φαγέ πρόλαβε την έξοδο του Τσεκρέζι και σκόραρε με κεφαλιά.

Φωκικός: Tσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαΐν (56' Nτάμπος), Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης (85' Δημητρίου), Καρυπιάδης, Χαριτίδης, Ρεβυθόπουλος (72' Πολυχρονάκης).

ΑΕΚ: Ανέστης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Γροντής, Ρόβας (89' Φαγέ), Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (83' Ντούνης), Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης (71' Ντακόλ).