Πρόκριση με "τεσσάρα" ο Πανιώνιος

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε της Παναχαϊκής στη Νέα Σμύρνη με το εμφατικό 4-0. Από δύο γκολ οι Κολοβός και Γιάννου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Πανιώνιο να ισορροπεί γρήγορα το ματς. Στο 19ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάννου, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπαλασάκη, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά μέχρι το 52ο λεπτό, όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου για κράτημα στον Γιάννου, αφήνοντας παράλληλα την ομάδα της Πάτρας με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Κάργα.

Ο Κολοβός ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για την ομάδα του, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπαλασάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε 3 λεπτά αργότερα το δείκτη του σκορ στο 3-0. Τον χορό των γκολ έκλεισε ο Γιάννου, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 67'.

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Πάνος, Ρισβάνης, Παντίδος, Τασουλής, Σιώπης, Μητρόπουλος, Μπούζας, Φούντας, Κολοβός, Γιάννου.

Παναχαΐκή: Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Αλά, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Κοντοχρήστος, Τσώνης, Βιέρα, Μπατανιώτης.