Αστέρας Τρίπολης - Ηρακλής 0-1 (VIDEO)

Το γκολ του Ντιέγκο Ρομάνο στο 56ο λεπτό χάρισε στον Ηρακλή τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και, παράλληλα, τη σπουδαία πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08.

Το live της αναμέτρησης

Ο Στάικος Βεργέτης δοκίμασε ένα σχήμα με γρήγορα άκρα, προκειμένου να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα του ή να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις εφόσον ο Ηρακλής ανοιγόταν για να κυνηγήσει το γκολ.

Στο ημίχρονο ο Ζιγκί Μπαντιμπαγκά τέθηκε εκτός μάχης λόγω τραυματισμού κι ο Ερίκ Τιε Μπι δεν μπορούσε να δημιουργήσει ή να αναχαιτίσει αποτελεσματικά τις επιθέσεις των αντιπάλων, με συνέπεια ο "γηραιός" να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Όταν ο Ντιέγκο Ρομάνο τιμώρησε τα συνεχόμενα αμυντικά λάθη και την ραθυμία των γηπεδούχων (μετά από εξαιρετική κάθετη του Παύλου Κυριακίδη στο 56ο λεπτό), τότε ο Αστέρας αναγκάστηκε να τρέξει, να παλέψει, να ψάξει το γκολ, με άγχος, με πίεση, με έλλειψη καθαρού μυαλού σε αγωνιστικό χώρο και πάγκο.

Ο Φακούντο Πάρα μπήκε ορεξάτος από τον πάγκο, απείλησε, αλλά δεν σκόραρε, ο Μάρτιν Ρόλε δεν έδωσε τη συνήθη τελική πάσα, ο Χερόνιμο Μπαράλες έπαιξε ξύλο όμως δεν δικαιώθηκε, τα λάθη στη μεσαία γραμμή συνεχίστηκαν και οι στημένες μπάλες δεν χάρισαν την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Με οδηγό την υποδειγματική αμυντική λειτουργία, ο Ηρακλής πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία πρόκριση και δεδομένου ότι καμαρώνει στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Football League, οι φίλοι του έχουν κάθε λόγο να χρησιμοποιούν τη χιλιοειπωμένη λέξη των τελευταίων μηνών "ερχόμαστε".

Ποιον να πρωτοδιαλέξεις; Τον σκόρερ Ντιέγκο Ρομάνο, τους "Διόσκουρους" της άμυνας Νίκο Ζιαμπάρη και Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι, τον προπονητή Νίκο Παπαδόπουλο; Με διαφορά λίγων ψήφων (μέρες που είναι) ο Παύλος Κυριακίδης αναδεικνύεται MVP εξαιτίας της υπέροχης ασίστ του στη φάση του γκολ.

Ο Ερίκ Τιέ Μπι. Απογοητευτικός γι' ακόμη ένα ματς, σε ένα βαθμό αδιάφορος και ορθώς ο Στάικος Βεργέτης τον αντικατέστησε με τον Φακούντο Πάρα στο 59ο λεπτό. Επιπλέον, είχε αργή αντίδραση στη φάση του γκολ.