Ολυμπιακός - Πλατανιάς 2-2

Η απώλεια του Ολυμπιακού εντός συνόρων προήλθε από τον Πλατανιά, ο οποίος έκανε την έκπληξη κόντρα στις "ερυθρόλευκες" ρεζέρβες και απέσπασε ισοπαλία 2-2 για το κύπελλο με δύο γκολ του Ερνάνι.

Κολοβός-Ολυμπιακός INTIME SPORTS

Μόνο δυσαρεστημένος μπορεί να έμεινε ο Μάρκο Σίλβα με αυτά που είδε στην ισοπαλία του Ολυμπιακού με τον Πλατανιά με 2-2 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε ντεμπούτο στο βασικό σχήμα σε Στέφανο Καπίνο, Σάσα Ζντίελαρ, Φάνη Τζανδάρη, Δημήτρη Κολοβό, Ερνάνι (οι δύο τελευταίοι έχουν αγωνιστεί ως αλλαγή), έβαλε σε θέση αριστερού μπακ τον 19χρονο Σερραίο Κώστα Τσιμίκα, είχε τον Αλεχάντρο Ντομίνγκες σε ρόλο οργανωτή και τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον μπροστά του, ωστόσο πήρε πίσω ελάχιστα πράγματα. Ο διαρκής προβληματισμός του στο 1ο ημίχρονο αφορούσε την αδυναμία συνεργασίας των παικτών σε επικίνδυνες θέσεις, με τον "Τσόρι" να βρίσκεται σε κακή μέρα και τον Ισλανδό μονίμως σε θέση οφσάιντ.

Το γκολ του Λεάντρο Ράμος στο 29' από το τραγικό λάθος του Μανουέλ ντα Κόστα στην επανεμφάνισή του στο αρχικό σχήμα μετά από έναν μήνα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της εικόνας του αγώνα. Ο δραστήριος και αναποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο Ερνάνι ισοφάρισε με φάουλ στο 47', ωστόσο ο Πλατανιάς δεν φοβήθηκε και με βάση τη στιβαρή άμυνα, έχασε κάποιες ευκαιρίες για την έκπληξη.

Οι τραυματισμοί του Κολοβού (ντεμπούτο στη θέση του ο Γιάννη Γιαννιώτας) και του Ντομίνγκες, οι χαμένες ευκαιρίες του Ερνάνι και το γκολ του περιστοιχισμένου από έξι αντιπάλους Γιαγιά Μπανανά (78') θα ολοκλήρωναν μία βραδιά που όλοι στο λιμάνι θα ήθελαν να διαγράψουν, εάν ο Πορτογάλος εξτρέμ δεν... εξιλεωνόταν με δεύτερο γκολ στο 91' με κεφαλιά.

Ερνάνι ακούγαμε, Ερνάνι είδαμε (γιατί Φινμπόγκασον, όχι). Ο Πορτογάλος ήταν "φλύαρος", αλλά θεαματικός σε κάποιες περιπτώσεις. Ήθελε να (απο)δείξει και μάλλον ήταν ο μόνος με τέτοιες διαθέσεις από τους παίκτες με ελάχιστο χρόνο. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "ήρωας" για τα δύο γκολ ή "μοιραίος" για τις ευκαιρίες και τις λάθος επιλογές. Από εκεί και πέρα, πειραματική ενδεκάδα, δίχως ομοιογένεια, που δεν μπορούσε να διεκδικήσει πολλά απέναντι σε μία ομάδα που ήξερε τι ζητούσε και πώς θα το αποκτήσει, άρτια στημένη στον αγωνιστικό χώρο και δίχως φόβο.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Ντομίνγκες (78' Πάρντο), Ερνάνι, Κολοβός (69' Γιαννιώτας), Φινμπόγκασον (75' Πουλίδο)

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ (46' Μουνάφο), Τζιλβάν, Ράμος, Τσουράκης (70' Τσιμόντζι)

Τα γκολ

Το LIVE του αγώνα

18:55
Καλησπέρα σας από το "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Πλατανιά στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
18:56
Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.
18:57
Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Σεμπά και Ιντέγε είναι εκτός αποστολής, καθώς ο Μάρκο Σίλβα αποφάσισε να τους ξεκουράσει ενόψει της συνέχειας.
18:58
Οι τραυματίες Καμπιάσο, Ντουρμάζ, Μανιάτης και Φουστέρ, αλλά και οι ανέτοιμοι Μπουχαλάκης, Γούτας, Μπεν, είναι επίσης εκτός πλάνων του Πορτογάλου τεχνικού.
19:00
Η εντεκάδα του Ολυμπιακού στο αποψινό ματς: Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Ντομίνγκες, Ερνάνι, Κολοβός και Φινμπόγκασον.
19:02
Ο Τσιμίκας προέρχεται από την Κ-20 των Πειραιωτών και αγωνίζεται ως αριστερός μπακ. Από τους Νέους και ο στόπερ Πραξιτέλης Βούρος, ο οποίος όμως από φέτος έχει ενταχθεί κανονικά στην πρώτη ομάδα.
19:04
Πρώτη επίσημη εμφάνιση στο βασικό σχήμα για τους Καπίνο, Ζντιέλαρ, Τζανδάρη, Κολοβό και Ερνάνι. Οι δύο τελευταίοι έχουν αγωνιστεί μόνο ως αλλαγή μέχρι σήμερα.
19:05
Επαναφορά στην ενδεκάδα για τους Φινμπόγκασον και Ντα Κόστα. Ο Ισλανδός είχε να παίξει βασικός από το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον Πανιώνιο, ενώ ο Μαροκινός επιστρέφει στο βασικό σχήμα μετά τον τραυματισμό του στο ματς με την Ξάνθη στα Πηγάδια.
19:07
Οι δύο ομάδες είναι στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.
19:10
Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Γεώργιος Καλφόγλου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας), Εμμανουήλ Βλάσσης (ΕΠΣ Λασιθίου)

19:21
Η ενδεκάδα που επέλεξε ο κ. Παράσχος για τους φιλοξενούμενους: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Τζιλβάν, Ράμος, Τσουράκης.
19:23
Χουτεσιώτης, Λάτσι, Πουλίδο, Αυλωνίτης, Σάλιακας, Γιαννιώτας, Πάρντο στον πάγκο των αναπληρωματικών για τον Ολυμπιακό.
19:25
Πέντε λεπτά απομένουν για την έναρξη της αναμέτρησης στο "Γ. Καραϊσκάκης".
19:25
Σωτηρίου, Ρενάτο, Σκουλουδάκης, Τσομοτζί, Σελίν, Μουνάφο, Ντίνας, οι λύσεις του κ. Παράσχου από τον πάγκο.
19:27
Rotation από τον Πορτογάλο τεχνικό του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα. Ευκαιρία για χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.
19:28
Το ίδιο ισχύει και για τον Πλατανιά. Rotation, μικρότερης κλίμακας.
19:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι 22 ποδοσφαιριστές.
19:32
Με την κόκκινη (αμιγώς) εμφάνιση ο Ολυμπιακός, Με τη μωβ, ο Πλατανιάς.
19:32
Σέντρα στο "Γ. Καραϊσκάκης".
19:34
1' Ο Φινμπόγκασον δεν μπορεί να προλάβει την μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στην αγκαλιά του Κοκκαλά.
19:36
3' Ζήτησε χέρι ο Πλατανιάς μετά την κεφαλιά του Μπανανά, αλλά δεν φαίνεται να υπήρχε κάτι. Ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το ματε.
19:37
Με Ερνάνι προσπαθεί να επιτεθεί, ο Ολυμπιακός.
19:38
6' Δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι τώρα.
19:41
9' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Λεονάρντο Ράμος κάνει το σουτ, η μπάλα έξω. Ο Αργεντινός είδε εκτός θέσης τον Καπίνο.
19:42
10' Σέντρα του Στανισλάγεβιτς, η κεφαλιά του Ράμος περνά άουτ.
19:43
11' Κεφαλιά του Τσόρι Ντομίνγκες, η μπάλα άουτ.
19:44
Ο Τσόρι Ντομίνγκες εκτελεί μία στημένη φάση της ομάδας του:
19:45
Οι γηπεδούχοι ψάχνουν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Πλατανιά.
19:46
Ο Φινμπόγκασον προσπαθεί να ξεφύγει από την επιτήρηση των αντιπάλων του:
19:46
O Κολοβός φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο και είναι πιθανή η αντικατάστασή του.
19:47
O Γιάννης Γιαννιώτας, ήδη, έχει ξεκινήσει προθέρμανση.
19:48
Ο Ερνάνι βλέπει τις προσπάθειές του να ανακόπτονται από τους αμυντικούς του Πλατανιά.
19:50
Ο Μανιάτης δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του, ωστόσο αποτελεί πάντα πόλο έλξης για τους "ερυθρόλευκους" μικρούς του φίλους:
19:52
Ανεπιτυχής η εκτέλεση φάουλ του Τσόρι Ντομίνγκες.
19:53
Μετά από 20 λεπτά δεν έχει καταγραφεί κάποια μεγάλη, κλασική φάση, μπροστά από τις δύο εστίες.
19:54
Φάουλ του Ζντίελαρ στον Ράμος.
19:55
Τσουράκης και Τσιμίκας διεκδικούν την μπάλα:
19:57
Υποτονικοί οι "ερυθρόλευκοι", μέχρι στιγμής. Πιέζει ψηλά ο Πλατανιάς.
19:58
26' Φάουλ κερδίζει ο Ερνάνι, μετά απο εξαιρετική ντρίμπλα.
19:59
27' Διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Ζντίελαρ, ωστόσο μάλλον το εκβίασε ο Σέρβος.
20:02
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ! Ο Ντα Κόστα, ων τελευταίος στην άμυνα, υππέφτει σε λάθος. Ο Λεονάρντο Ράμος κερδίζει την μπάλα, περνά και τον Καπίνο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού.
20:03
Η ομάδα των Χανίων κάνει την έκπληξη στο "Γ. Καραϊσκάκης" κι ανοίγει το σκορ.
20:04
Εδώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα:
20:06
34' Ο Ερνάνι κάνει κάποιες ντρίμπλες για να ξεφύγει από τα δεξιά, αλλά δεν είναι αποτελεσματικές.
20:07
Φαίνεται να έχει χτυπήσει, κιόλας.
20:08
36' Ο Ερνάνι θα επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο. Αν και δείχνει ότι πονά.
20:10
Ο Ράμος περνά και τον Καπίνο και σκοράρει:
20:12
Κι ο Τσόρι Ντομίνγκες δεν έχει αποδώσει καλά στο πρώτο ημίχρονο.
20:13
Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας. Το 51% σε πόδια ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού, το 49% στον Πλατανιά.
20:14
42' Σε θέση οφσάιντ ο Φινμπόγκασον.
20:15
43' Ο Φινμπόγκασον σκοράρει, αλλά προηγουμένως έχει υποπέσει σε επιθετικό φάουλ στον Κοκκαλά.
20:16
44' Κίτρινη κάρτα στον Στανισλάγιεβιτς.
20:17
45' Συνεχίζονται οι "αρρυθμίες" στην "ερυθρόλευκη" άμυνα.
20:17
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
20:18
Σέντρα του Ερνάνι, η κεφαλιά του Κολοβού υπό πίεση καταλήγει άουτ.
20:19
Κακός ο Ερνάνι, δεν του έχουν βγει οι πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει.
20:20
Ημίχρονο στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Πλατανιάς προηγείται του Ολυμπιακού με 1-0, χάρη στο γκολ του Λεονάρντο Ράμος.
20:33
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΣΕ VIDEO τη γκάφα του Ντα Κόστα στο γκολ του Πλατανιά.
20:34
Μία αλλαγή για Πλατανιά. Ο Μουνάφο παίρνει τη θέση του Μαχαμάτ.
20:34
46' Ο Κολοβός κερδίζει το φάουλ από τον Ιτούα.
20:37
47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ερνάνι εκτελεί απευθείας το φάουλ και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό.
20:37
Φάση από το πρώτο ημίχρονο:
20:38
O Ολυμπιακός βρίσκει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το δρόμο προς τα δίχτυα.
20:39
Οχυρωμένος πίσω από τη σέντρα ο Πλατανιάς.
20:41
Ο Ερνάνι πανηγυρίζει το γκολ της ισοφάρισης:
20:42
53' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο για φάουλ πάνω στον Ερνάνι. Κοντά στο σημείο από το οποίο ο δεύτερος ισοφάρισε.
20:43
Πολύ καλά στοιχεία δείχνει ο 19χρονος αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, Κώστας Τσιμίκας.
20:44
Άλλη εκδοχή του πανηγυρισμού του Ερνάνι:
20:45
Τσιμίκας, Σαλίνο και Ερνάνι είναι ιδιαίτερα ανεβασμένοι, στο δεύτερο ημίχρονο.
20:46
57' Κεφαλιά του Ντα Κόστα, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο γκολκίπερ του Πλατανιά.
20:47
58' Κοντά στο δεύτερο γκολ ο Πλατανιάς, απομακρύνει ο Καπίνο.
20:48
Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά, ετοιμάζει ο Γιώργος Παράσχος.
20:49
Τσουράκης και Ντομίνγκες διεκδικούν την μπάλα:
20:50
Ισόπαλοι, Ολυμπιακός και Πλατανιάς, μετά από μία ώρα παιχνιδιού.
20:52
63' Κόρνερ κερδίζει ο Πλατανιάς. Το τρίτο του, στο ματς.
20:54
Ο Ισλανδός δεν έχει ικανοποιήσει με την απόδοσή του:
20:55
66' Σουτ του Ερνάνι, δε δημιουργεί προβλήματα στον γκολκίπερ του Πλατανιά.
20:56
67' Ο Αποστολόπουλος αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.
20:57
68' Ο Κολοβός δεν μπορεί να συνεχίσει.
20:58
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιαννιώτας παίρνει τη θέση του Κολοβού, ο οποίος πιάνει τον αριστερό του ώμο.
20:59
70' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Τσιμόντζι θα περάσει στη θέση του Τσουράκη.
21:00
Φθίνουσα πορεία ακολουθεί ο ρυθμός του ματς, στα τελευταία λεπτά.
21:01
Ετοιμάζει αλλαγή ο Μάρκο Σίλβα. Ο Πουλίδο θα περάσει στη θέση του Φινμπόγκασον.
21:03
74' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι υποδέχεται την μπάλα μετά το γύρισμα του Γιαννιώτα αλλά ο Κοκκάλας απομακρύνει σε κόρνερ.
21:04
75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Άλαν Πουλίδο παίρνει τη θέση του Άλφρεντ Φινμπόγκασον.
21:05
Ο Τσόρι Ντομίνγκες με την μπάλα:
21:05
Είναι στο έδαφος ο Αργεντινός, έχει χτυπήσει.
21:07
78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τσόρι Ντομίνγκες, τη θέση του παίρνει ο Φελίπε Πάρδο.
21:09
78' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά! Ο Μπανανά θα βρει το κενό στο κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού και θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα των Χανίων
21:09
80' Κακό γύρισμα του Ντα Κόστα, δεν μπορεί να προλάβει ο Καπίνο. Η μπάλα κόρνερ.
21:11
Ο Ολυμπιακός καλείται να κυνηγήσει εκ νέου την ισοφάριση.
21:11
Δέκα τα εναπομείναντα λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις.
21:12
83' Κοντά στην ισοφάριση ο Ολυμπιακός. Ο Ντα Κόστα πιάνει την κεφαλιά, ο Κοκκάλας αποκρούει.
21:14
Προβληματισμένος ο Μάρκο Σίλβα, οφθαμοφανές:
21:15
86' Αδειάζει η κλεψύδρα για τους "ερυθρολεύκους".
21:15
87' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Έξω ο Αποστολόπουλος, μέσα ο Σελίν.
21:15
Ο Αποστολόπουλος είχε χρεωθεί με την κίτρινη κάρτα.
21:16
87' Κερδίζει φάουλ ο  Γιαννιώτας από τα δεξιά.
21:16
88' Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Ντίνος Πάγκαλος.
21:21
92' ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει. Μετά το γκολ του Πάρδο, ο Ερνάνι πιάνει την κεφαλιά και ισοφαρίζει.
21:22
93' Καλή κίνηση, κακό σουτ από τον Γιαννιώτα.
21:22
Ο Ολυμπιακός παλεύει για την ολική ανατροπή.
21:23
94' Καλή προσπάθεια και σουτ από τον Ερνάνι, το σουτ στην αγκαλιά του Κοκκάλα.
21:24
95' Αποβάλλεται ο Πάγκαλος με δεύτερη κίτρινη για σκληρό φάουλ πάνω στον Ερνάνι
21:25
Τελικό αποτέλεσμα στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ολυμπιακός - Πλατανιάς 2-2.
21:26
Ο Πλατανιάς προηγήθηκε δύο φορές, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ισάριθμές.
21:26
Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να φθάσουν στην ολική ανατροπή στην τελευταία φάση του ματς, αλλά η προσπάθεια του Πραξιτέλη Βούρα κατέληξε άουτ.