Εργοτέλης - Πανιώνιος 0-1

Χάρη σε γκολ του Τάσου Καραμάνου, ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στην Κρήτη και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στη φάση των "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

H εικόνα του αγώνα

Από νωρίς ο Πανιώνιος έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι "κυανέρυθροι" είχαν την κατοχή και απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Αθανασίου στο 14' με σουτ του Καραμάνου τον Αθανασίου να αποκρούει. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο επιθετικός του Πανιωνίου νίκησε τον κίπερ του Εργοτέλη με κοντινή κεφαλιά για το 1-0.

Μετά το τέρμα που δέχθηκαν, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως τα έβρισκαν "σκούρα" απέναντι στην καλή άμυνα του Πανιωνίου. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους χάθηκε στο 45' με τον Μάνο να φεύγει μόνος του στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του να μην είναι καλό και τον Παπαδόπουλο να διώχνει. Στην επανάληψη ο Εργοτέλης με σύμμαχό του τον άνεμο άσκησε μεγάλη πίεση στην εστία των φιλοξενούμενων. Στο 50' ο Κούρτι είδε το μακρινό του σουτ να φεύγει άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα από την κεφαλιά του Μάνου.

Η πίεση του Εργοτέλη συνεχίστηκε και στο 66' ο Αυγενικού ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε μια εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ που επιχείρησε. Ο Ανσαριφάρντ απείλησε για πρώτη φορά για τον Πανιώνιο στο δεύτερο μέρος στο 67' όμως η κεφαλιά του έφυγε εκτός εστίας. Κάπου εκεί οι Κρητικοί έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και η ομάδα του Ουζουνίδη με άψογη διαχείριση κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 μέχρι το φινάλε.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος. Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου φώναξε παρών όποτε χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Αδύναμος Κρίκος

Μοιραίος ήταν για τον Εργοτέλη ο Δημήτρης Μάνος. Σπατάλησε πολλές και κλασσικές ευκαιρίες.

Ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο διαχειρίστηκε άριστα το υπέρ του σκορ. Ο Ουζουνίδης θα πρέπει να έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών του, ειδικά αυτών με λιγότερο χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη ο Εργοτέλης έδειξε νευρικός. Οι παίκτες του δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν τελείωσαν σωστά τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Εργοτέλης:Αθανασίου, Ρέντζας, Πίτσος, Άλλα, Κούτρης, Αυγενικού, Κούρτι, Φουκαράκης, Δωματάς (23' Κυριακόπουλος), Μάνος, Γαρεφαλάκης (83' Καμαρά)

Πανιώνιος:Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καθάριος, Καραμάνος, Χαλκιαδάκης (86' Κόρμπος) , Τασουλής, Μπακασέτας (63' Ανσαριφάρντ), Βιγιάλμπα (63' Μασούρας), Σιώπης, Ρισβάνης, Οικονόμου

Το LIVE

17:04
Καλό σας απόγευμα φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ του Εργοτέλη και του Πανιωνίου στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:06
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας, Πίτσος, Άλλα, Κούτρης, Αυγενικού, Κούρτι, Φουκαράκης, Δωματάς, Μάνος, Γαρεφαλάκης

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καθάριος, Καραμάνος, Μπρούνο, Τασουλής, Βιγιάλμπα, Σιώπης, Ρισβάνης, Οικονόμου, Μπακασέτας.
17:14
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:20
Σέντρα στο ματς!
17:23
5' Κρατούν μπάλα οι Κρητικοί στα πρώτα λεπτά.
17:27
9' Eπικίνδυνο γύρισμα του Μπακασέτα. Η μπάλα φεύγει άουτ.
17:33
14' Σουτ του Καραμάνου από πλεονεκτική θέση, ο Αθανασίου στέκεται τυχερός και αποκρούει πέφτοντας.
17:36
17' ΓΚΟΛ! Ο Καραμάνος με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!
17:37
Από το κόρνερ του Βιγιάλμπα, ο Καραμάνος στο πρώτο δοκάρι κινήθηκε έξυπνα και έπιασε την κεφαλιά. Η αλήθεια είναι πως ο αέρας μπέρδεψε τον κίπερ του Εργοτέλη.
17:41
22' Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Χαλκιαδάκης μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Αθανασίου έδιωξε.
17:42
23' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός ο Δωματάς, στη θέση του ο Κυριακόπουλος.
17:50
26' Οι παίκτες του Πανιωνίου συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια. Έχουν βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους.
17:52
31' Προσπαθεί με κάποιες αντεπιθέσεις ο Εργοτέλης, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
17:54
34' Κόρνερ για τον Πανιώνιο.
17:54
Αυτή τη φορά διώχνει η άμυνα του Εργοτέλη.
17:57
39' Σουτ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα ψηλά άουτ!
18:00
42' ΔΟΚΑΡΙ για τον Πανιώνιο σε σουτ του Μπακασέτα!
18:03
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
18:04
45' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Μάνος έφυγε μόνος του απέναντι από τον Παπαδόπουλο, όμως ο κίπερ του Πανιωνίου τον νίκησε.
18:05
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους. Ο Πανιώνιος προηγείται δίκαια με 1-0.
18:21
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
18:22
Χωρίς άλλη αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Θυμίζουμε πως νωρίτερα ο Εργοτέλης είχε μια αναγκαστική.
18:25
50' Μακρινό σουτ του Κούρτι, η μπάλα άουτ.
18:29
53' Κεφαλιά του Μάνου, η μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
18:30
55' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα.
18:35
60' Πέφτει ο Βιγιάλμπα στην περιοχή του Εργοτέλη. Ζητάει πέναλτι, όμως δεν υπάρχει κάτι.
18:36
61' Σουτ του Κούρτι, στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου η μπάλα.
18:39
63' Εκτός ο Μπακασέτας, μέσα ο Ανσαριφάρντ.
18:42
66' Μακρινό σουτ του Αυγενικού, σπουδαία επέμβαση από τον Παπαδόπουλο!
18:43
67' Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, η μπάλα πάνω από την εστία!
18:43
Έχει "ζεσταθεί" το ματς στα τελευταία λεπτά.
18:44
68' Σουτ του Κούρτι, μπλοκάρει και πάλι ο Παπαδόπουλος.
18:46
70' Κίτρινη κάρτα στον Καθάριο.
18:51
75' Πλασέ του Μασούρα από πλεονεκτική θέση, μπλοκάρει ο Αθανασίου.
18:56
81' Σουτ του Μασούρα, μπλοκάρει και πάλι ο Αθανασίου.
18:58
83' Κίτρινη κάρτα στον Τασουλή.
18:59
83' Γαρεφαλάκης εκτός και Καμαρά μέσα για τον Εργοτέλη.
19:04
86' Τελευταία αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Χαλκιαδάκης αποχωρεί και στη θέση του ο Κόρμπος.
19:06
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Έχουμε μπει ήδη.
19:10
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης! Ο Πανιώνιος παίρνει τη νίκη με 1-0 και κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης!