Πανιώνιος - Αιγινιακός 3-0

Ο Πανιώνιος ανέτρεψε την ήττα του πρώτου ματς και με το 3-0 επί του Αιγινιακού προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.

Εικόνα αγώνα:

Ο Πανιώνιος ήταν με την πλάτη στο τοίχο και ήταν εξ ορισμού αναγκασμένος να μπει στο ματς δυνατά και να πιέσει τον Αιγινιακό. Το έκανε στα πρώτα λεπτά, παίζοντας στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι το μόνο που είχαν να απαντήσουν ήταν τα σκληρά φάουλ.

Στο 17ο λεπτό ο Πανιώνιος έκανε το μισό βήμα για πρόκριση, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, με το τρίτο εφετινό γκολ του Γιάννου. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κόντρα στον Αιγινιακό και δικαιώθηκε στο 42' όταν ο Λάσνικ με σουτ εκτός περιοχής (και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα το δοκάρι) έκανε το 2-0, σημειώνοντας σκορ πρόκρισης.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Πανιώνιος την κατοχή, ο Αιγινιακός τις προσπάθειες να απειλήσει και να μειώσει μέσω των αντεπιθέσεων. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν ήταν εξίσου επιθετική με το πρώτο μέρος, αλλά αυτό ήταν φυσιολογικό επειδή είχε ως στόχο να υπερασπιστεί το προβάδισμα πρόκρισης. Πάντως, ακόμα κι έτσι δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προβάδισμα και να διώξει κάθε ίχνος άγχους.

Το έκανε στο 86' όταν μετά από κοντινή σέντρα του Μητρόπουλου ο αμαρκάριστος Κούρντι έγραψε το τελικό 3-0, σώζοντας τον Πανιώνιο, αλλά και πολλούς άλλους...

MVP:

Ο Κούρντι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, αλλά δεν είναι μόνο το γκολ του, είναι η συνολική του εικόνα στο χορτάρι.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Αιγινιακός δεν το πίστεψε, αγχώθηκε παραπάνω από το... επιτρεπόμενο όριο και έγινε σάκος του μποξ.

Σχόλιο:

Ο Πανιώνιος των προβλημάτων συνεχίζει να προχωρά όρθιος και να κάνει υπερήφανο τον κόσμο του. Πήρε μια σημαντική πρόκριση και τώρα έχει μπροστά του την πρόκληση του ΟΦΗ. Ο Αιγινιακός μένει με την κληρονομιά της νίκης στο πρώτο ματς.

Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Κουλουχέρης, Αυλωνίτης, Κούρος (73' Ζαχαράκης), Μητρόπουλος, Κούρντι, Κολοβός (81' Μπούζας), Λάσνικ (46' Παντίδος), Αραβίδης, Γιάννου.

Αιγινιακός (Νικολαΐδης): Τόλιος, Κιβρακίδης, Σαμαράς, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Ζούρκος (75' Καρακατσάνης), Δεμηρτζόγλου (55' Κουτσοσπύρος), Πέντα, Μιτρόβ (84' Κυνηγόπουλος), Γκέσιος.

Στιγμές από το ματς της Νέας Σμύρνης

Το live της αναμέτρησης

19:13
Καλωσήρθατε στο live του επαναληπτικού της Νέας Σμύρνης μεταξύ του Πανιωνίου και του Αιγινιακού στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:16
Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο αγώνα η ομάδα της Πιερίας είχε επικρατήσει 1-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παναγιώτη Γιαζιτζόγλου.
19:18
Ο Πανιώνιος θα παραταχθεί χωρίς τον Λεωνίδα Καμπάνταη, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο γόνατο, ενώ ο Αιγινιακός χωρίς τον τιμωρημένο Φαμπίνιο Μασάντο.
19:49

Πανιώνιος:
Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Κουλουχέρης, Αυλωνίτης, Κούρος, Μητρόπουλος, Κούρντι, Κολοβός, Λάσνικ, Αραβίδης, Γιάννου.

Αιγινιακός: Τόλιος, Κιβρακίδης, Σαμαράς, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Ζούρκος, Δεμηρτζόγλου, Πέντα, Μιτρόβ, Γκέσιος.
19:53
Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Νέας Σμύρνης.
19:56
7ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Λάσνικ στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιάννου δεν πιάνει καλά το σουτ και χάνει την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.
19:59
Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν λείπουν στα πρώτα λεπτά.
20:00
12ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Λάσνικ.
20:02
"Αλληλεγγύη στα αδέρφια μας της Κρίσταλ Πάλας", αναφέρει ένα πανό που έχουν αναρτήσει στα αγγλικά οι οργανωμένοι οπαδοί του Πανιωνίου.
20:07
17ο λεπτό ΓΚΟΛ! Κάθετη μπαλιά του Αραβίδη, ο Σαμαράς σταματά αναίτια την κούρσα προς τα πίσω και ο Γιάννου δεν το συγχωρεί.
20:08
Ο Πανιώνιος ισοφάρισε νωρίς-νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα χάρη στο τρίτο εφετινό γκολ του Γιάννου κι ενώ είχε προηγηθεί η χαρακτηριστική ολιγωρία του πιο έμπειρου παίκτη των φιλοξενούμενων.
20:11
Πέτρος Μαρινάκης και Κώστας Κωνσταντινίδης στις εξέδρες
20:14
Εναέρια μονομαχία του Σαμαρά με τον Γιάννου
20:16
Ο Πανιώνιος κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά πρέπει να δώσει μεγαλύτερη προσοχή στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων. Νωρίτερα, ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος συνεχάρη τον Αυλωνίτη για μία αμυντική του επέμβαση.
20:20
Οι οργανωμένοι οπαδοί του Πανιωνίου
20:21
31ο λεπτό: O Koύρντι βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Αιγινιακού, προλαβαίνει να κάνει το σουτ υπό την πίεση του αντίπαλου αμυντικού και ο Τόλιος μπλοκάρει.
20:21
32ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Γιαζιτζόγλου.
20:23
Πιέζει ο Πανιώνιος για το δεύτερο γκολ.
20:26
Ο Γιάννου πανηγυρίζει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης
20:29
Ο Κούρος αγωνίζεται με επίδεσμο λόγω ενός χτυπήματος στο κεφάλι.
20:31
42ο λεπτό ΓΚΟΛ! Σουτ του Λάσνικ εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα του Τόλιου. Σκορ πρόκρισης για τον Πανιώνιο.
20:33
45ο λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο.
20:34
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Πανιώνιος - Αιγινιακός 2-0.
20:37
Οι παίκτες του Πανιωνίου πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ
20:38
Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
20:47
Ο Πανιώνιος είχε 68% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο.
20:49
46ο λεπτό: Ο Παντίδος αντικαθιστά τον Λάσνικ.
20:49
46ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη.
20:50
Ο Λάσνικ αποχώρησε γιατί ένιωσε ένα σφίξιμο στον προσαγωγό.
20:51
48ο λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Κούρο.
20:53
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο πρώτο.
20:57
Ετοιμάζει αλλαγή ο Κώστας Νικολαΐδης.
20:59
55ο λεπτό: Ο Κουτσοσπύρος αντικαθιστά τον Δεμηρτζόγλου.
21:03
Δεν έχει καταγραφεί κάποια μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος. Ο Πανιώνιος έχει επιχειρήσει δύο τελικές προσπάθειες.
21:05
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν είναι εξίσου επιθετική με το πρώτο μέρος, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό επειδή καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα πρόκρισης.
21:06
59ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Γκέσιο.
21:08
64ο λεπτό: Ένα ακόμη μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Μητρόπουλο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τόλιου.
21:15
71ο λεπτό: Aντεπίθεση τριών με δύο, ο Κούρντι επιλέγει να δώσει στον Κολοβό, εκείνος κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή του δευτέρου μέρους.
21:16
Ο Κούρος και πάλι στο έδαφος. Το ιατρικό τιμ του Πανιωνίου εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο.
21:16
73ο λεπτό: O Ζαχαράκης αντικαθιστά τον Κούρο, ο οποίος αποχωρεί με φορείο.
21:18
75ο λεπτό: O Kαρακατσάνης αντικαθιστά τον Ζούρκο.
21:19
75ο λεπτό: O καλυπτόμενος Aραβίδης βγαίνει τετ-α-τετ με τον Τόλιο, νικητής αναδεικνύεται ο γκολκίπερ του Αιγινιακού.
21:20
Δεύτερη κλασική ευκαιρία για να κλειδώσει την πρόκριση ο Πανιώνιος.
21:20
77ο λεπτό: Δυνατό συρτό σουτ του Μιτρόβ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ανέστη. Πρώτη καλή στιγμή για τον Αιγινιακό.
21:24
81ο λεπτό: Ο Μπούζας στη θέση του Κολοβού.
21:26
82ο λεπτό: Ο Μπούζας στρώνει στον Μητρόπουλο, εκείνος κάνει το σουτ με τη μία, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Τόλιου.
21:27
84ο λεπτό: O Κυνηγόπουλος, που πρόσφατα υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο, στη θέση του Μιτρόβ.
21:30
86ο λεπτό ΓΚΟΛ! Κοντινή σέντρα του Μητρόπουλου, ο αμαρκάριστος Κούρντι εκτελεί με ωραίο πλασέ στην κίνηση και κλειδώνει την πρόκριση για τον Πανιώνιο.