Δύο γκολ και έφυγε για... προημιτελικά ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το μεγάλο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας αφού νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στην...πισίνα του Αγρινίου. Κίτσιου και Αθανασιάδης πέτυχαν μέσα σε 7 λεπτά τα δύο γκολ του Δικεφάλου στο δεύτερο ημίχρονο.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ (Eurokinissi Sports)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Όσο όμορφο ποδόσφαιρο και αν παίζεις, όσες φάσεις και αν δημιουργείς, αυτό που έχει σημασία στο... τέλος της ημέρας όταν έχουμε να κάνουμε με τον "βασιλιά των σπορ" είναι πόσες φορές κατάφερες να στείλεις τη μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου και αυτό οι φίλοι του ΠΑΟΚ το συνειδητοποίησαν 100% μέσα σε λίγα 24ωρα.

Την περασμένη Κυριακή είδαν τους παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς να επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, να έχουν 28 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 17 εντός εστίας και στο φινάλε να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι έχοντας χάσει 1-0 μέσα στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα που είχε ελάχιστες τελικές. Το απόγευμα της Τετάρτης τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Ο ΠΑΟΚ (για πρώτη φορά φέτος παρατάχτηκε από τον προπονητή του με 3 στην άμυνα και σύστημα 3-5-2) είχε το 1/3 των τελικών σε σύγκριση με τον προηγούμενο αγώνα του όμως από τις 9 που δημιούργησε έστειλε δύο φορές τη μπάλα στα δίχτυα και αυτό ήταν αρκετό όχι μόνο για να πάρει μία "καθαρή" νίκη με 2-0 αλλά να εξασφαλίσει -εκτός συνταρακτικού απροόπτου στη ρεβάνς- την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τις δύο ομάδες να έχουν το πόδι στο... γκάζι παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν ιδιαίτερα βαρύς λόγω της βροχόπτωσης, και αυτό να αντανακλάται στις καλές στιγμές της κάθε ομάδας στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ απείλησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Κουλούρη (τον σταμάτησε ο Κυριακίδης) και στο 22' ο ίδιος παίκτης είχε σουτ μέσα από την περιοχή που κόντραρε σε αντίπαλο, ενώ ο Παναιτωλικός είχε δύο πολύ καλές στιγμές για το 1-0 με τους Μύγα στο 9' και Μουνιός στο 14'.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με το ματς να είναι απόλυτα ισορροπημένο μέχρι το 75' και τους δύο τερματοφύλακες να μην χρειάζονται να προχωρήσουν σε σημαντικές επεμβάσεις (εξαίρεση ένα σουτ του Μυστακίδη στο 53' που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη), ώσπου ήρθε τελικά το "ξέσπασμα" του ΠΑΟΚ στο φινάλε που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο δύο αμυντικές ολιγορίες των γηπεδούχων.

Στο 77' ο Κίτσιου "τρύπωσε" στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωιλικού και έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων μετά τη σέντρα του Λέοβατς από τα αριστερά (απέτυχε να απομακρύνει ο Ροντρίγκες ενώ "κόλλησε" ο Κυριακίδης) και στο 84' ο Αθανασιάδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Μυστακίδης από τον Μύγα.

Το δεύτερο γκολ "έκοψε τα πόδια" των παικτών του Παναιτωλικού που δεν είχαν ψυχικά αποθέματα για να ψάξουν ούτε το ένα γκολ και έτσι ο "Δικέφαλος" βρίσκεται από το πρώτο ματς των "16" με το... ενάμισυ πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας (87' Μιχάι), Μάκος, Κουτρομάνος, Ρότσα (71' Κλέσιο), Πάουλο (76' Παπουτσογιαννόπουλος), Μουνιόθ, Μαρκόφσκι

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς, Τσίμιροτ (89' Κάνιας), Πέλκας (63' Κάτσε), Σάκχοφ, Κίτσιου, Μυστακίδης, Κουλούρης (46' Αθανασιάδης)