ΑΕΛ - Ολυμπιακός Βόλου 0-1

Το γκολ του Αλέξανδρου Νικολιά στο 86ο λεπτό χάρισε στον Ολυμπιακό Βόλου τη νίκη επί της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 1-0 και, παράλληλα, τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το πάθος και η ένταση συνέθεσαν το ντεκόρ αυτού του, κατά τ' άλλα, ανιαρού θεσσαλικού ντέρμπι.

Δύο μακρινά σουτ του Δημήτρη Σουάνη ήταν οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο περιελάμβανε ουκ ολίγα σκληρά μαρκαρίσματα και πάρα πολλά νεύρα.

Τα πρώτα 25 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν χειρότερα κι από τα 45 του πρώτου, αλλά στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Στο 71ο λεπτό το σουτ του Κλάρενς Μπιτάνγκ κόντραρε στον Σαρακατσάνο και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο 75ο ο Μπρούνο Μέτσα δεν βρήκε στόχο σε σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Τελικά, η ομάδα του Νίκου Παντελή πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη μετά από τρομερή προσπάθεια του Μπιτάνγκ από αριστερά και δυνατό σουτ του Αλέξανδρου Νικολιά που είχε περάσει ως αλλαγή.

ΑΕΛ (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Σαρακατσάνος, Περίκο, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ (75' Πινδώνης), Σουάνης, Αναστασάκος (49' Στεφανίδης), Τσιλιγκίρης (67' Δεινόπαπας).

Ολυμπιακός Βόλου (Παντελής): Κολίτσι, Μπάρμπας, Μπιτάνγκ, Μέτσα (91' Ζέρης), Μαρτίνες (55' Νικολιάς), Πινάρες, Κούτσι (80' Διαμαντόπουλος), Γιαλούσης, Κορνελάτος, Μακρυδημήτρης, Μαργαρίτης.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων

Νότιος όμιλος

Πέμπτη 28 Αυγούστου

(17:00) Παναχαϊκή - Πανηλειακός 3-0

(20' Άλμπι, 49', 52' Μαρουκάκης)

(19:00) Χανιά - Τράχωνες 4-0

(6' Μανωλάς, 53', 59' πέν. Καραλής, 88' Καραγιάννης)

Παρασκευή 29 Αυγούστου

(18:00) Αχαρναϊκός - Φωστήρας 0-0

(18:00) Καλλιθέα - Απόλλων Σμύρνης 1-1

(38' Μπριλάκης - 81' Ανγκούλο)

(20:00) ΑΕΚ - Φωκικός 4-0

(22' Κολοβέτσιος, 57' Πλατέλλας, 68' Μπαρμπόσα, 71' Ανάκογλου)

21:17
Καλησπέρα και καλό μήνα! Το μεγάλο θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Ολυμπιακό Βόλου ξεκινά στις 21:30. Μείνετε μαζί μας για την ζωντανή ενημέρωση για την εξέλιξή του.
21:19
Με την συγκεκριμένη αναμέτρηση ολοκληρώνεται η 1η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Θυμίζουμε τα μέχρι τώρα αποτελέσματα:

21:26
Σχεδόν γεμάτο το ιστορικό Αλκαζάρ για το σπουδαίο ντέρμπι. Στη θύρα 1 βρίσκονται και οι 30 κάτοχοι προσκλήσεων του Ολυμπιακού Βόλου. Ανάμεσά τους και ο δήμαρχος Βόλου, Αχιλλέας Μπέος ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς των γηπεδούχων.
21:27
Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στην είσοδο των δύο ομάδων! Η νύχτα έγινε μέρα στο Αλκαζάρ με δεκάδες φωτοβολίδες και πυροτεχνήματα!
21:27
Λίγο πριν τη σέντρα, ας δούμε και τις δύο ενδεκάδες των μονομάχων.
21:28
ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Σαρακατσάνος, Περίκο, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Σουάνης, Αναστασάκος, Τσιλιγκίρης.

Ολυμπιακός Β. (Νίκος Παντελής): Κολίτση, Μπάρμπας, Μπιτάνγκ, Μέτσα, Μαρτίνες, Πινάρες, Κούτσι, Γιαλούσης, Κορνελάτος, Μακρυδημήτρης, Μαργαρίτης.
21:28
Διαιτητές: Καραντώνης (Ημαθίας), Πάτρας (Μακεδονίας), Κελαζόγλου (Χαλκιδικής)
21:30
Στα βυσσινί η ΑΕΛ, ολόλευκη η εμφάνιση του Ολυμπιακού Βόλου. Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
21:32
1' Έναρξη αγώνα
21:37
Τίποτα το αξιόλογο στο πρώτο πεντάλεπτο. Η ΑΕΛ έχει στην κατοχή της την μπάλα χωρίς να έχει πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.
21:40
Τα πρώτα νεύρα στο παιχνίδι μετά από μαρκάρισμα του Σουάνη στον Μέτσα. Στο κόκκινο όπως πάντα οι αγώνες ανάμεσα στις δύο ομάδες.
21:44
Η ΑΕΛ συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας με τον Ολυμπιακό να έχει κλείσει καλά τους χώρους. Αρκετά φάουλ (και διακοπές) στα πρώτα 12 λεπτά.
21:49
17' Μακρινό σουτ του Σουάνη δεν ανησυχεί στο ελάχιστο τον Κολίτση.
21:54
22' Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και ώρα για την πρώτη κίτρινη που θα δει ο Μαργαρίτης.
21:57
25' Αυτή τη φορά το μακρινό σουτ του Σουάνη είναι καλύτερο από το προηγούμενο, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού Βόλου. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ.
22:01
Και άλλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Πολλά τα δυνατά μαρκαρίσματα, θεσσαλικό ντέρμπι με τα όλα του!
22:02
Απουσιάζει το θέαμα, περισσεύει η ένταση μετά τα πρώτα 30 λεπτά.
22:09
Χωρίς ρυθμό και φάσεις το ντέρμπι. Φτάσαμε στο 37'
22:15
43' Και άλλη μια μικρή ένταση ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων. Πολλά τα νεύρα από το ξεκίνημα.
22:17
+1' ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο
22:19
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Νεύρα, πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα αλλά και ένα ματς χωρίς ρυθμό και φάσεις.
22:33
Γράψαμε αρκετές φορές για ένταση στο πρώτο μέρος, ιδού και εικόνα
22:34
Ο Αχιλλέας Μπέος στο Αλκαζάρ.
22:36
Και η εκρηκτική ατμόσφαιρα στο ξεκίνημα.
22:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
22:39
49' Ο Στεφανίδης στη θέση του Αναστασάκου
22:44
53' Ο Κούτσι σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Κίτρινη στον Πινάρες για διαμαρτυρία.
22:45
55' Ο Νικολιάς στο παιχνίδι στη θέση του Μαρτίνες.
22:50
22:56
65' Κεφαλιά του Σουάνη σε σέντρα του Νεμπεγλέρα, δεν ανησυχεί ο Κολίτσης
22:57
Έχει πέσει και άλλο ο ρυθμός στην επανάληψη, σχεδόν... απουσιάζει.
22:58
67' Ο Δεινόπαππας στη θέση του Τσιλιγκίρη.
23:03
71' Ο Μπιτάνγκ βρίσκεται σε ιδανική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ κοντράρει στον Σαρακατσάνο και φεύγει κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή στον αγώνα για τον Ολυμπιακό!
23:03
Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μοιάζουν να έχουν περισσότερες δυνάμεις από τους γηπεδούχους.
23:06
75' Ο Μέτσα ανενόχλητος λίγο έξω από την μικρή περιοχή σουτάρει άουτ. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Βολιώτες.
23:06
75' Έξω ο Τζούνιορ, μέσα ο Πινδώνης.
23:07
21-19 τα φάουλ για τον Ολυμπιακό
23:11
80' O Διαμαντόπουλος στη θέση του Κούτσι.
23:16
Τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός με φρέσκα πόδια ζητάει το γκολ που θα του δώσει μεγάλο προβάδισμα.
23:17
86' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου με τον Νικολιά!
23:19
Φαινόταν ότι ο Βόλος πάταγε καλύτερα στα τελευταία λεπτά. Φοβερή προσπάθεια του Μπιτάνγκ από αριστερά, μπήκε στην περιοχή περνώντας όποιον βρήκε, γύρισε στο ύψος του πέναλτι όπου ο Νικολιάς άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ.
23:22
91' Ο Ζερής στη Θέση του Μέτσα