Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0

Ο Ηρακλής επικράτησε εύκολα με 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι Καρασαλίδης, Χαντί και Περόνε (2) τα γκολ του "Γηραιού".

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Οι παίκτες του Ηρακλή, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζαν την απόδοσή τους, χάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 13' με τον Γιάννη Λουκίνα, το σουτ του οποίου έδιωξε με τα πόδια ο γκολκίπερ της Αναγέννησης, Γιώργος Τσάμης.

Ο "Γηραιός" συνέχισε να πιέζει κι είδε τους κόπους του να αποδίδουν καρπούς στο 24ο λεπτό. Ο Λευτέρης Ιντζόγλου σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, ο Τσάμης έκανε λάθος έξοδο κι ο Αριστοτέλης Καρασαλίδης προ κενής εστίας την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη τρεις καλές στιγμές πριν την ολοκλήρωση του 45λέπτου, με πρωταγωνιστή τον Άγγελο Χαντί, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσάμη. Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Περνίς.

Τελικά, στο 58' ο Χαντί πήρε... ρεβάνς για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου και με εξαιρετικό σουτ, ύστερα από στρώσιμο του Τσιλιανίδη, έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου διαχειρίστηκαν εξαιρετικά τα εναπομείναντα λεπτά, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και πέτυχαν ακόμη δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (85', 86') με τον Εμάνουελ Περόνε.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Καρλίτος, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ζαμπάζης, Ιντζόγλου (67' Στάμου), Κυριακίδης (78' Πουρτουλίδης), Λουκίνας (73' Περόνε), Τσιλιανίδης, Χαντί.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Τζάνης, Γκόλιας (70' Στάμος), Σάββας, Ρούσσης, Μοσχάκης, Ακασού, Κοντός (78' Μπιτέλης), Μαυριάς, Τσίτας, Σκαθαρούδης (83' Πιτταράς).

Οι βαθμολογίες, τα στατιστικά και οι σκόρερ του Κυπέλλου 2015-2016

Tο LIVE των αγώνων

19:09
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Ηρακλή και της Αναγέννησης Καρδίτσας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:11
Την πρώτη αγωνιστική, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Αχαρναϊκό.

19:18
Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-1 του Αχαρναϊκού εκτός έδρας.
19:20
Οι συνθέσεις στο Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας:

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Καρλίτος, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ζαμπάζης, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Λουκίνας, Τσιλιανίδης, Χαντί.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Τζάνης, Γκόλιας, Σάββας, Ρούσσης, Μοσχάκης, Ακασού, Κοντός, Μαυριάς, Τσίτας, Σκαθαρούδης.
19:30
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
19:31
1' Έναρξη του αγώνα.
19:34
3' Μακρινό σουτ του Μαυρία, η μπάλα περνά άουτ.
19:44
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Λουκίνας γύρισε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσάμης έδιωξε την μπάλα με τα πόδια!
19:47
Ο Ηρακλής έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπαθεί να "διασπάσει" την καλά στημένη άμυνα της Αναγέννησης.
19:49
17' Μακρίνο σουτ του Ζαμπάζη, πάνω από την εστία του Τσάμη.
19:50
20' Σουτ του Ιντζόγλου, άουτ.
19:54
24' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής! Ο Ιντζόγλου έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, ο Τσάμης έκανε λάθος έξοδο κι ο Καρασαλίδης προ κενής εστίας την έστειλε στα δίχτυα!
20:01
Ο Ηρακλής διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού.
20:02
Μικρή διακοπή λόγω του τραυματισμού του Γκόλια.
20:04
34' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Χαντί βγήκε απέναντι στον Τσάμη, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από δεξί δοκάρι!
20:09
39' Διαγώνιο σουτ του Χαντί, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάμης!
20:11
40' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάμης!
20:15
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:17
45 +1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ηρακλής πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
20:33
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:37
50' Σουτ του Μαυριά, η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ!
20:38
Η Αναγέννηση "πατάει" καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
20:39
52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοσχάκη από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Περνίς.
20:40
53' Ο Λουκίνας έκλεψε την μπάλα από τον Ρούσση, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και πέρασε μακριά από την εστία του Τσάμη.
20:44
57' Κίτρινη κάρτα στον Ρούσση.
20:45
58' 2-0 ο Ηρακλής! O Τσιλιανίδης "πάτησε" στον Χάντι στο φάουλ, κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσάμη!
20:48
60' Ο Μοσχάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσίτας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Περνίς.
20:52
65' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
20:54
66' Ο Μοσχάκης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά ο Περνίς έδιωξε την μπάλα με γροθιές.
20:54
67' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Στάμου στη θέση του Ιντζόγλου.
20:57
70' Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπάζη.
21:00
70' Αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Στάμος στη θέση του Γκόλια.
21:00
73' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας εκτός, Ο Περόνε εντός.
21:06
78' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης στη θέση του Κυριακίδη.
21:07
78' Αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο τραυματίας Κοντός αποχωρεί και στη θέση του περνάει ο Μπιτέλης.
21:10
83' Σέντρα σουτ του Τσιλιανίδη, ο Τσάμης έδιωξε εντυπωσικά σε κόρνερ!
21:12
85' ΓΚΟΛ! 3-0 ο Ηρακλής με τον Περόνε!
21:14
86' ΓΚΟΛ! Δεύτερο γκολ του Περόνε, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Χαντί!
21:18
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:20
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή με τον Περόνε.
21:20
93' Ο Αργεντινός εκτέλεσε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσάμη.
21:22
94' Τέλος του αγώνα. Ο Ηρακλής είχε εύκολο έργο κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, την οποία "φιλοδώρησε" με τέσσερα γκολ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στον εφετινό θεσμό του Κυπέλλου.