ΟΦΗ - Ξάνθη 1-0

H Ξάνθη έχανε τις ευκαιρίες στο Ηράκλειο, ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που πήρε τη νίκη. Με γκολ του Τζορτζ στο 84' οι Κρητικοί επικράτησαν με 1-0 και έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το ότι στο ποδόσφαιρο συχνά δεν νικά ο καλύτερος είναι γνωστό. Συχνά ηττάται κιόλας,κάτι που συνέβη στο Ηράκλειο αφού ο μετριότατος ΟΦΗ βρήκε τον τρόπο να επιβληθεί με 1-0 της Ξάνθης.

Πως; Μόνο οι θεοί του ποδοσφαίρου ξέρουν. Σίγουρα, η Ξάνθη δεν έπαιξε τρομερό ποδόσφαιρο ούτε καθήλωσε τον κόσμο με την απόδοσή της, είχε όμως τουλάχιστον τέσσερις καθαρές ευκαιρίες για γκολ και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ο ΟΦΗ ψαχνόταν. Ο Γκατούζο, που έκανες πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, άρχισε το ματς με 3-5-2 αλλά πολύ σύντομα επέστρεψε στην ασφάλεια του 4-4-2 αφού είδε την ομάδα του να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα.

Η φάση κλειδί του ματς έγινε στο 58ο λεπτό όταν ο Ρενάν έχασε σίγουρο γκολ μπροστά στον πεσμένο Λόρια. Ο παίκτης της Ξάνθης σημάδεψε τα πουλιά και έδωσε το δικαίωμα στον ΟΦΗ να πιστέψει ότι μπορεί να κλέψει το ματς. Το έκανε με την αλλαγή του Γκατούζο, τον Τζορτζ ο οποίος στο 84' βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να μετατρέψει σε γκολ τη σέντρα του Μεραμπιασβίλι.

Προσπάθησε στη συνέχεια η Ξάνθη να πετύχει τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης αλλά και πάλι η μπάλα της έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Το σουτ του Λουσέρο στο 94' σταμάτησε στο δοκάρι του Λόρια!

ΟΦΗ: Λόρια, Αντελέγιε, Μονιάκης, Σίσιτς (61' Μερεμπασβίλι) , Κουτσιανικούλης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος (85' Μπανούσης), Μεϊτέ, Στάθης, Απόνιο, Φερούζ (46' Τζορτζ)

Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Σολτάνι, Κάρλος Ρούντι (70΄Κλέιτον), Παπαστεριάνος, Φλίσκας, Κομεσίδης, Γούτας, Λισγάρας, Ρενάν (67' Λουσέρο), Ράνος (82' Καπετάνος)

19:10
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσετε live την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΟΦΗ με την Ξάνθη για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:14
Kατά την 1η αγωνιστική, η Ξάνθη νίκησε 1-0 τη Νίκη Βόλου, ενώ  ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος στην Ζάκυνθο με την ομώνυμη ομάδα.
19:16
Η 11άδα του ΟΦΗ: Λόρια, Αντελέγιε, Μονιάκης, Σίσιτς, Κουτσιανικούλης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μεϊτέ, Στάθης, Απόνιο,Φερούζ.
19:17
Η 11άδα της Ξάνθης: Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Σολτάνι, Καρλός, Παπαστεριάνος, Φλίσκας, Κομεσίδης, Γούτας, Λισγάρας, Ρενάν, Ράνος.
19:20
Οχι παραπάνω από 2.500 κόσμος στο "Γεντί Κουλέ".
19:25
Σε πέντε λεπτά η έναρξη της αναμέτρησης. Οι ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια μετά το ζέσταμά τους.
19:30
Οι δύο ομάδες είναι στο γήπεδο. Ολα έτοιμα για την έναρξη.
19:31
Το παιχνίδι άρχισε.
19:32
Ο Γκατούζο παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 3-5-2.
19:33
Aναγνωριστικό παιχνίδι μέχρι στιγμής.
19:35
Φάουλ για την Ξάνθη,περνάει ανεκμετάλλευτο.
19:37
Κόρνερ τώρα για την Ξάνθη που έχει μπει πιο επιθετικά.
19:38
Σέντρα του Μπέρτου, μπλοκάρει ο Λόρια.
19:39
Σε θέση οφ-σάιντ ο Φερούζ.
19:40
Πολύ δυνατό πρέσινγκ της Ξάνθης ψηλά στο γήπεδο.
19:42
11ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Σολτάνι από το ύψος του πέναλτι, μόλις άουτ.
19:44
Ο ΟΦΗ χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής. Δεν έχει και μπάλα άλλα.
19:45
Ο Γκατούζο δίνει συνεχώς οδηγίες. Δεν ησυχάζει δευτερόλεπτο.
19:47
14ο λεπτό: Σέντρα του Κουτσιανικούλη  επεμβαίνει ο Ζαρόπουλος προ του Φαρούζ!
19:50
Συνεχίζει να πιέζει ο ΟΦΗ.
19:51
Κάνουν εύκολα το λάθος οι παίκτες της Ξάνθης.
19:55
Ο Γκατούζο δεν είδε προκοπή με το 3-5-2 και γύρισε το σύστημά του σε 4-4-2.
19:57
26ο λεπτό: ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0
19:59
29ο λεπτό: Κεφαλιά του Σίσιτς από κόρνερ του Απόνιο, η μπάλα αρκετά άουτ.
20:00
Σωτήρια σε κόρνερ ο Αντελέγε μετά από προσπάθεια του Σολτάνι.
20:00
Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα, η πρώτη στο ματς.
20:01
Σε θέση οφ-σάιντ ο Σίσιτς.
20:02
Η Ξάνθη έχει και πάλι τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή.
20:03
33ο λεπτό: Σέντρα του Μπέρτου, κεφαλιά ο Ράνος, λίγο άουτ η μπάλα. Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους.
20:04
Βγαίνει ο Λόρια και η πάσα του Σολτάνι δεν φτάνει στον Ράνο.
20:06
Τελευταία στιγμή τάκλιν του Κουτσιανικούλη, πριν βγάλει σέντρα ο Μπέρτος.
20:08
Δεν μπορεί να αναπτυχθεί όπως θέλει ο ΟΦΗ.
20:08
Οφ-σάιντ ο Κουτσιανικούλης τώρα.
20:11
Ο ΟΦΗ πιέζει αλλά το κάνει μάλλον ανορθόδοξα.
20:13
Βρισκόμαστε στο 43ο λεπτό.  Το 0-0 παραμένει.
20:17
Λήξη ημιχρόνου: ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0
20:34
Ολα έτοιμα για το 2ο ημίχρονο στο Ηράκλειο.
20:35
Αλλαγή; Ο Τζορτζ στη θέση του Φερούζ.
20:37
47ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Σίσιτς, επεμβαίνει ο Ζαρόπουλος.
20:40
50ο λεπτό: Σουτ του Ρενάν, επεμβαίνει σωτήρια ο Λόρια.
20:40
51ο λεπτό: Σουτ του Ρενάρ με το δεξί τώρα, κόντρα και κόρνερ.
20:44
Πάντα η Ξάνθη στο προσκήνιο, ο ΟΦΗ σε φάση άμυνας.
20:45
55ο λεπτό: Σουτ του Ρενάν, σταθερά ο Λόρια. Και άλλη τελική οι ακρίτες.
20:48
58ο λεπτό: Η ευκαιρία του ματς. Ο Λόρια αποκρούει σέντρα, η μπάλα στον Ρενάν, έχει όλη την εστία φάτσα και σουτάρει ψηλά άουτ.
20:49
Εντελώς άστοχη σέντρα του Τζορτζ από τα αριστερά για τον ΟΦΗ.
20:49
Εξαλλος ο Γκατούζο με τους παίκτες του!
20:50
Ενταση τώρα στο ματς μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Αντελέγε στον Ράνο.
20:51
61ο λεπτό: ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0
20:51
62ο λεπτό: Ο Μεραμπασβίλι στη θέση του Σίσιτς.
20:55
Ο ΟΦΗ προσπαθεί να βρει επιθετικές λύσεις.
20:57
Οφ-σάιντ ο Τζορτζ τώρα.
20:57
67ο λεπτό: Ο Λουσέρο, στη θέση του Ρενάν.
20:58
Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη τώρα.
21:00
Ο Γούτας διώχνει σουτ του Αντελέγε πριν η μπάλα φτάσει στον Ζαρόπουλο.
21:01
Σωτήριο τάκλιν του Μπέρτου πάνω στον Τζορτζ.
21:02
71ο λεπτό: Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κλέιτον στη θέση του Κάρλος.
21:03
Η Ξάνθη στο μισό γήπεδο τώρα για να πιέσει.
21:05
75ο λεπτό: Νέα σωτήρια επέμβαση του Λόρια, σε σουτ του Κλέιτον τώρα.
21:06
Ακόμα ένα τέταρτο συν τις καθυστερήσεις.
21:10
Αποβάλλεται ο βοηθός του Λουτσέσκου.
21:11
Ο ΟΦΗ πήρε την μπάλα στα πόδια του σ' αυτά τα τελευταία λεπτά.
21:12
83ο λεπτό: Ο Καπετάνος στη θέση του Ράνου.
21:13
Γκολ ο ΟΦΗ!!!
21:14
83ο λεπτό: Ο ΟΦΗ βρίσκει το δρόμο  προς τα δίχτυα με τον Τζορτζ μετά από σέντρα του Μεραμπιασβίλι.
21:15
85ο λεπτό: Ο Μπανούσης στη θέση του Λαμπρόπουλου.
21:17
87ο λεπτό: Σουτ του Τζορτζ, μπλοκάρει σταθερά ο Ζαρόπουλος.
21:18
88ο λεπτό: Καλή αντεπίθεση του ΟΦΗ, σουτάρει ο Μονιάκης, η μπάλα στα χέρια του Ζαρόπουλου.