Ελλάδα - Πορτογαλία U21 0-4

Με κορυφαίο τον Γκονσάλο Γκουέδες που σημείωσε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, η Πορτογαλία επικράτησε της Εθνικής Ελπίδων με 4-0 στην Ξάνθη και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στα προκριματικά του Euro U21, στο ντεμπούτο του Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο.

Στο ντεμπούτο του Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο της, η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 4-0 από την αντίστοιχη ομάδα της Πορτογαλίας, στο δεύτερο παιχνίδι της στα προκριματικά του Euro U21 2017 και πλέον η υπόθεση πρόκριση ως πρώτη του ομίλου δυσκολεύει αρκετά.

Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, την ώρα που η Εθνική προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Γκουέδες, ο οποίος απέφυγε τον Χουχούμη και με ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή νίκησε τον Μπάρκα.

Πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μάρτινς έκανε το 0-2 μετά από ασίστ του Γκουέδες, ενώ στο 87' πάλι από ασίστ του Γκουέδες ο Κανσέλο έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πασιένσια.

Ελλάδα: Μπάρκας, Χουχούμης, Ρισβάνης (46' Πούγγουρας), Βούρος, Σάλιακας (73' Σαββίδης), Σιώπης, Δώνης (56' Μυστακίδης), Χαρίσης, Μαυρίας, Ιωαννίδης, Τσιλιανίδης.

Πορτογαλία: Βαρέλα, Κανσέλο, Ιέ, Φιγκεϊρέντο, Ράφα, Νέβες, Φερνάντες, Όρτα (81' Πασιένσια), Μάρτινς (62' Μεδέιρος), Γκουέδες, Λόπες (70' Ράμος).

Το LIVE του αγώνα:

18:21
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Εθνικής Ελπίδων με την Πορτογαλία που διεξάγεται στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2017.
18:22
Αυτό είναι το 2ο παιχνίδι για την Εθνική μας στα προκριματικά. Στο πρώτο είχε νικήσει εκτός έδρας το Λίχτενσταϊν με 2-0.
18:25
Ντεμπούτο για τον Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο της Εθνικής Ελπίδων.
18:26
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ελλάδα: Μπάρκας, Χουχούμης, Ρισβάνης, Βούρος, Σάλιακας, Σιώπης, Δώνης, Χαρίσης, Μαυρίας, Ιωαννίδης, Τσιλιανίδης.

Πορτογαλία: Βαρέλα, Κανσέλο, Ιέ, Φιγκεϊρέντο, Ράφα, Νέβες, Φερνάντες, Όρτα, Μάρτινς, Γκουέδες, Λόπες.
18:27
Αυτή τη στιγμή γίνεται η ανάκρουση των Εθνικών Ύμνων.
18:30
Σέντρα στο ματς!
18:31
Το ματς διεξάγεται στην Ξάνθη.
18:32
Η Ελλάδα βρίσκεται στον 4ο όμιλο των προκριματικών μαζί με τις Πορτογαλία, Ουγγαρία, Αλβανία, Ισραήλ και Λίχτενσταϊν.
18:34
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.
18:37
Η Πορτογαλία είναι αυτή που έχει μπει πιο δυνατά στο ματς, έχοντας καλύτερη ανάπτυξη από την Εθνική σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
18:42
12' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι στον Φερνάντες για δυνατό μαρκάρισμα στον Τσιλιανίδη.
18:43
13' Σέντρα του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Τσιλιανίδης παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:44
Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας στο ματς. Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι τώρα.
18:49
19' Ωραία κίνηση του Φερνάντες από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Ρισβάνης τον σταματά.
18:50
Ξαναβρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους οι Πορτογάλοι.
18:52
23' Καλό σουτ του Χουχούμη εκτός περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Βαρέλα.
18:55
Στο 45%-55% η κατοχή στο πρώτο 25λεπτο.
18:59
30' Ο Κανσέλο γυρίζει επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, ο Σάλιακας διώχνει προτού ο Όρτα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
19:04
Υπενθυμίζεται ότι στα τελικά της Πολωνίας περνά απευθείας η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες των εννιά ομίλων θα δώσουν μπαράζ για τα δύο τελευταία εισιτήρια.
19:07
37' Σουτ από τον Μπρούνο Φερνάντες, αποκρούει ο Μπάρκας!
19:08
Αυτή ήταν η καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι στιγμής.
19:14
42' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες.
19:15
45' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
19:16
Ο Γκουέδες αποφεύγει τον Χουχούμη μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ νικά τον Μπάρκα και ανοίγει το σκορ στο ματς.
19:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Ξάνθη, Ελλάδα-Πορτογαλία 0-1.
19:31
Σέντρα στο 2ο ημίχρονο.
19:32
Μια αλλαγή για την Εθνική. Εκτός ο Ρισβάνης, μέσα ο Πούγγουρας.
19:36
50' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία.
19:37
Ωραία προσπάθεια του Γκουέδες από δεξιά, αποφεύγει τον Πούγγουρα, γυρίζει μέσα στην περιοχή και ο Μάρτινς κάνει από κοντά το 2-0 για την Πορτογαλία.
19:40
Ο Γκουέδες είναι αυτός που έχει δημιουργήσει τα περισσότερα προβλήματα για την Εθνική μας μέχρι στιγμής.
19:41
55' Αλλαγή για την Εθνική: Στη θέση του Δώνη ο Μυστακίδης.
19:46
H Πορτογαλία ετοιμάζει την πρώτη της αλλαγή στο ματς.
19:48
62' Αλλαγή για την Πορτογαλία: Ο Μεδέιρος στη θέση του σκόρερ Μάρτινς.
19:50
Κώστας Τσάνας και Γιώργος Γκιρτζίκης βρίσκονται στα Πηγάδια.
19:52
66' Σουτ του Νέβες, ο Μπάρκας μαζεύει με διπλή προσπάθεια.
19:56
70' Αλλαγή για την Πορτογαλία: Ο Ράμος παίρνει τη θέση του Λόπες
19:57
71' Κίτρινη κάρτα στον Χαρίση.
19:57
71' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σάλιακας. Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσει εκτός αγώνα.
19:58
40%-60% η κατοχή της μπάλας.
19:59
73' Αλλαγή για την Εθνική: Ο Σαββίδης παίρνει τη θέση του Σάλιακα.
20:04
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
20:07
80' Πολύ ωραία αντεπίθεση από τους Πορτογάλους, μικρή σύγχυση στην περιοχή της Εθνικής, ο Μπάρκας διώχνει.
20:08
81' Αλλαγή για την Πορτογαλία: Ο Όρτα εκτός, στη θέση του ο Πασιένσια.
20:08
Ο Γκονσάλο Πασιένσια είναι ο γιος του Πορτογάλου προπονητή, Ντομίνγκος Πασιένσια.
20:09
83' Μακρινό σουτ από τον Φερνάντες που προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Μπάρκα. Διώχνει ο Έλληνας γκολκίπερ.
20:13
87' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία.
20:14
Ο Γκουέδες γυρίζει μέσα στην περιοχή, ο Κανσέλο αποφεύγει πολύ ωραία τον Πούγγουρα και "γράφει" το 0-3.
20:14
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά στο ματς.
20:18
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:19
93' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία.
20:19
Ο Πασιένσια σκοράρει στην εκπνοή και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Πορτογαλίας.
20:20
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.
20:20
ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα-Πορτογαλία 0-4.
20:21
Πρώτη ήττα για την Εθνική στα προκριματικά. Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η LIVE μετάδοση του αγώνα. Καλό σας βράδυ!