Ελλάδα - Σερβία 0-2 (VIDEO)

Ούτε στο φιλικό με τη Σερβία σήκωσε κεφάλι η Εθνική. Έχασε 2-0 στα Χανιά με γκολ των Πέτροβιτς - Γκούντελ και έδωσε συνέχεια στο αρνητικό σερί παρά την αποπομπή του Κλαούντιο Ρανιέρι από την τεχνική ηγεσία.

Εικόνα του αγώνα

Σ' ένα ανεπίσημο ματς μεταξύ δύο "πληγωμένων" από τα προηγούμενα αποτελέσματα ομάδων ήταν δύσκολο να υπάρξει ένταση και ρυθμός.

Ήταν πάντως εμφανής η προσπάθεια της Ελλάδας να παρουσιάσει ένα πιο συμπαγές σύνολο στον αγωνιστικό χώρο των Περιβολίων. Γι' αυτό και οι χαφ ήταν πιο κοντά στην περιοχή του Γλύκου και οι εξτρέμ κάλυπταν όσο γινόταν τους ακραίους αμυντικούς.

Το πρόβλημα για την Εθνική ήταν δημιουργικό, αφού ο Κονέ δεν βοήθησε πολύ σε ρόλο οργανωτή, ενώ Μαυρίας και Χριστοδουλόπουλος είχαν μονάχα εκλάμψεις. Το αποτέλεσμα αυτού ήταν να γίνει μόνο ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, από τον Μανιάτη στο 27', που κατέληξε αρκετά εκτός.

Η Σερβία αναπτύχθηκε κυρίως από τ' αριστερά, με τον Τόσιτς, αλλά δεν απείλησε περισσότερο από την Ελλάδα. Απλώς ο ακραίος της ΤΣΣΚΑ έκανε καλύτερο σουτ από τον Μανιάτη και ανάγκασε τον Γλύκο σε μια δύσκολη επέμβαση στο 38'. Αντίθετα Μάρκοβιτς και Μίτροβιτς δεν έγιναν επικίνδυνοι.

Το σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 50' (έδιωξε σε κόρνερ ο Στοΐκοβιτς) ήταν η καλύτερη επιθετική προσπάθεια των διεθνών, προτού οι Σέρβοι ανοίξουν το σκορ με την κεφαλιά του Πέτροβιτς στο 60' και ο Κώστας Τσάνας αρχίσει τις αλλαγές. Η έξοδος του εκνευρισμένου Κονέ ( αφού απείλησε να γρονθοκοπήσει τον Μάτιτς και έσπρωξε και τον Μανιάτη) έφερε πιο μπροστά τον Σάμαρη, αλλά δεν υπήρξε αποτέλεσμα.

Ο Μπακάκης, στο ντεμπούτο του, έκανε κούρσες από δεξιά και ο Μάνταλος είχε μια καλή κεφαλιά στο 86', αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε και η Ελλάδα υπέστη ακόμη μία ήττα, μια και στο 92' ο Γκούντελ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ!

Το ξέσπασμα που έψαχνε η Εθνική μετά τα διαδοχικά "χαστούκια" στα προκριματικά δεν ήρθε ούτε στο φιλικό με τη Σερβία. Ο κόσμος της Κρήτης στήριξε τους διεθνείς, αλλά το 2-0 έριξε αλάτι στις ανοικτές πληγές που έφερε ιδίως η ήττα από τα Φαρόε. Υπήρχε διάθεση, έτρεξαν οι παίκτες του Τσάνα, αλλά χωρίς επιθετικό πλάνο οι ελπίδες για κάτι καλό ήταν περιορισμένες. Ο χρόνος πλέον θα λειτουργήσει σαν γιατρός μήπως και αυτή η ομάδα ανακτήσει τη χαμένη αυτοπεποίθησή της.

ΕΛΛΑΔΑ (Κ. Τσάνας): Γλύκος, Παπαδόπουλος, Μανωλάς (73' Μόρας), Τοροσίδης (61' Μπακάκης), Βύντρα, Μανιάτης, Σάμαρης (79' Μάνταλος), Κονέ (64' Τζιόλης), Μαυρίας (71' Κολοβός), Χριστοδουλόπουλος, Αθανασιάδης (64' Γκέκας).

ΣΕΡΒΙΑ (Ράντοβαν Τσούρτσιτς): Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Τόμοβιτς, Α. Τόσιτς, Μακσίμοβιτς (88' Στ. Μίτροβιτς), Πέτροβιτς (82' Γκούντελι), Μάτιτς, Γιόγιτς (66' Τζούριτσιτς), Μάρκοβιτς (66' Λάζοβιτς), Ζ. Τόσιτς (89' Ρουκάβινα), Αλ. Μίτροβιτς

Το live του φιλικού

18:33
Καλησπέρα σας!
18:34
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον φιλικό αγώνα ανάμεσα σε Ελλάδα και Σερβία στα Περιβόλια των Χανίων, λίγες ημέρες μετά την ήττα από τα Νησιά Φερόε στο Φάληρο.
18:35
Πάμε να δούμε τους 11 που επέλεξε ο Κώστας Τσάνας, ο οποίος θα κοουτσάρει την ομάδα αντί του Κλάουντιο Ρανιέρι, ο οποίος βρίσκεται σε άδεια.
18:37
Γλύκος, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Βύντρα, Μανιάτης, Σάμαρης, Κονέ, Μαυρίας, Χριστοδουλόπουλος, Αθανασιάδης.
18:37
Τερματοφύλακας θα είναι ο Γλύκος και στο κέντρο της άμυνας οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Κώστας Μανωλάς. Στα άκρα θα παίξουν Τοροσίδης και Βύντρα, ενώ η τριάδα των χαφ θα αποτελείται από τους Μανιάτη, Σάμαρη και Κονέ, με τον πρώτο ως αμυντικό μέσο και τους άλλους δυο ως εσωτερικούς χαφ. Οι Μαυρίας και Χριστοδουλόπουλος στα άκρα, με τον Κλάους στην επίθεση.
18:38
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Καρνέζης, Καπίνο, Καράμπελας, Μόρας, Τζιόλης, Κολοβός, Μάνταλος, Ντίνας, Γκέκας, Μπακάκης, Τασουλής
18:39
Η 11άδα της Σερβίας: Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Τόμοβιτς, Μακσίμοβιτς, Πέτροβιτς, Μάτιτς, Τζόγιτς, Μάρκοβιτς, Τόσιτς, Μίτροβιτς
18:40

18:42
Νωρίτερα, παίκτες της Εθνικής βρέθηκαν στο μουσείο της ομάδας στα Χανιά. Συγκεκριμένα εκεί βρέθηκαν οι Χριστοδουλόπουλος, Γκέκας, Μπακάκης, Μάνταλος, Κολοβός, Τασουλής, και Ντίνας.
18:42
Σε κάτι περισσότερο από 15 λεπτά θα έχουμε την σέντρα στο ματς.
18:45
Ο Φάνης Γκέκας, γράφοντας στο blog της Εθνικής, τόνισε πως όλοι ανεξαιρέτως έχουν ευθύνη για την εικόνα που έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα η ομάδα και επεσήμανε πως θα πρέπει να κυνηγήσουν τις όποιες ελπίδες πρόκρισης έχουν ακόμα.
18:51
Έχει ολοκληρωθεί η προθέρμανση των δυο ομάδων και σε λίγα λεπτά έχουμε την σέντρα στο ματς.
18:55
Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο. Πολύς κόσμος στο γήπεδο για να δει από κοντά την Εθνική μας.
18:55
Τώρα ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δυο ομάδων...
19:02
Σέντρα στο ματς
19:03
Προηγουμένως, είχαμε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ίλια Πάντελιτς.
19:06
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Εθνική μας πάντως να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
19:12
Ο Κώστας Τσάνας ζητάει από τους διεθνείς μας να αναπτύσσονται από τα πλάγια.
19:17
Η Εθνική μας ομάδα εξακολουθεί να έχει την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά αυτό δεν έχει μεταφραστεί σε ευκαιρίες για την εστία του Στοΐκοβιτς.
19:22
Χαμηλό τέμπο, καμία φάση, πολύ λίγα πράγματα στο ματς ως τώρα.
19:26
Προηγουμένως (21'), ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ζήτησε πέναλτι σε πέσιμό του μέσα στην περιοχή, όπου του βγήκε και το παπούτσι από τον Πέτροβιτς. Αντέδρασε έξαλλα ο διεθνής άσος και δέχτηκε μάλιστα παρατηρήσεις από τον Γιώργο Καραγκούνη. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.
19:31
29' Εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:39
To... τέμπο του αγώνα παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και δικαίως παραμένει η λευκή ισοπαλία.
19:40
38' Εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς, πολύ καλή επέμβαση στην αριστερή του γωνία από τον Γλύκο.
19:46
44' Κακό γύρισμα του Μανιάτη προς τα πίσω, ο Μίτροβιτς πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά απέκρουσε ο Γλύκος.
19:47
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στα Περιβόλια, παραμένει το 0-0.
20:01
1 (0) - 4 (2) οι τελικές προσπάθειες, στο 50-50 η κατοχή της μπάλας.
20:04
Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:07
48' Κίτρινη κάρτα στον Μακσίμοβιτς
20:09
50' Δεξί σουτ του Χριστοδουλόπουλου, έδιωξε σε κόρνερ στην δεξιά του γωνία ο Στοΐκοβιτς.
20:16
57' Κίτριτνη κάρτα σε Μάτιτς και Κονέ.
20:18
Ο Κονέ έχει πολλά νεύρα και μάλιστα έσπρωξε δυνατά σε μια στιγμή τον Μανιάτη που θέλησε να τον ηρεμήσει.
20:19
ΓΚΟΛ για την Σερβία.
20:19
60' Ο Πέτροβιτς έπιασε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γλύκου για το 0-1 των φιλοξενούμενων.
20:20
61' Ο Μπακάκης πέρασε στην θέση του Τοροσίδη.
20:22
63' Δυνατό σουτ του Κονέ, έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία ο Στοΐκοβιτς.
20:22
64' Ο Αθανασιάδης άφησε την θέση του στον Γκέκα.
20:23
64' Ο Τζιόλης αντί του Κονέ.
20:26
66' Οι Τζούρισιτς και Λάζοβιτς αντί των Γιόγιτς και Μάρκοβιτς.
20:29
70' Σουτ του Ντούριτις, έδιωξε σε κόρνερ στην δεξιά του γωνία ο Γλύκος.
20:30
71' Κολοβός αντί του Μαυρία.
20:32
73' Ο Μόρας στην θέση του Μανωλά.
20:38
79' Ο Μάνταλος αντί του Σάμαρη.
20:43
Προσπαθεί η Εθνική, αλλά μάταια. Δεν μπορεί να βρει διαδρόμους για να απειλήσει τους Σέρβους και να φτάσει στην ισοφάριση.
20:45
86' Κεφαλιά του Μάνταλου, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
20:47
88' Έξω ο Μακσίμοβιτς, μέσα ο Μίτροβιτς.
20:47
89' Έξω ο Τόσιτς, μέσα ο Ρουκάβινα.
20:48
90' Κίτρινη κάρτα στον Τόσιτς.
20:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:51
20:51
92' Ο Γκουντέλι έβαλε ένα ασύλληπτο γκολ με μακρινό δεξί σουτ, αφήνοντας άγαλμα τον Γλύκο.
20:52
Λήξη του αγώνα.
20:53
Η Εθνική μας δεν κατάφερε κάτι αξιόλογο και ηττήθηκε με 0-2 από την Σερβία στα Χανιά. Καλό σας βράδυ...