Τουρκία - Ελλάδα 0-0

Με πρώτο ζητούμενο να μην δεχθεί γκολ, η Εθνική του Μίχαλε Σκίμπε πήρε το 0-0 από την Τουρκία στο διεθνές φιλικό της Κωνσταντινούπολης. Άμυνα των τριών από τον Γερμανό εκλέκτορα στο δεύτερο παιχνίδι του στον πάγκο της Ελλάδας, η οποία κράτησε το μηδέν.

Τουρκία Ελλάδα φιλικό

Μετά τη "μαύρο" ντεμπούτο και το 1-0 από το Λουξεμβούργο, αυτό που πρώτα ήθελε να δει ο Μίχαελ Σκίμπε ήταν ένα συμπαγές σύνολο. Διαφορετικά δεν θα χρησιμοποιούσε άμυνα των τριών με Παπασταθόπουλο - Μανωλά - Παπαδόπουλο και ταυτόχρονα μπροστά τους τον Τζιόλη, τον Σάμαρη και τον Ταχτσίδη.

Εξαιρουμένων κάποιων προωθήσεων του Τοροσίδη από δεξιά, η Εθνική έπαιξε πίσω από την μπάλα αφήνοντας στην Τουρκία την πρωτοβουλία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν έως την περιοχή, αλλά με πολλά κορμιά μπροστά τους δεν μπορούσαν ν' απειλήσουν τον Καρνέζη. Το έκαναν μόνο μετά από λάθος του Ταχτσίδη στο 18', χωρίς ο Γιονούλ να βρει στόχο, το έκαναν και στο 28' μετά από κλέψιμο του Τσαλχάνογλου. Ως επί το πλείστον πάντως η Εθνική κράτησε καλά πίσω και αν ο Μήτρογλου στο 39' είχε καλύτερο σημάδι, θα είχε προηγηθεί.

Ο Σκίμπε επέμεινε σε αυτό το σχηματισμό, αφού ήταν μια καλή ευκαιρία για να το δοκιμάσει σε συνθήκες αγώνα. Οι όποιες αλλαγές έγιναν δεν μετάβαλαν το 3-6-1, αφού ο Πέτσος έπαιξε αντί του Ταχτσίδη, ο Γιάννου σε αυτή του Μήτρογλου και ο Σιόβας αντί του Μανωλά (οι άλλες αλλαγές στις καθυστερήσεις).

Ο Φορτούνης προσπάθησε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες, η επιλογή του πάντως στην επίθεση του 50' δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Όπως δεν ήταν καλή και η αντίδραση της άμυνας στο 53', προτού ο Καρνέζης αποκρούσε το σουτ του Αρντά, στην καλύτερη ευκαιρία των Τούρκων. Συνολικά πάντως η Εθνική πήρε καλό βαθμό μεσοαμυντικά, αφού κινδύνευσε ελάχιστα, και χαμηλό μεσοεπιθετικά, αφού δεν απείλησε.

Τουρκία: Βολκάν Μπαμπακάν, Κοϊμπάσι, Τσαλχάνογλου (81' Τασντεμίρ), Γιονούλ, Τοσούν, Αρντά Τουράν (93' Γιασίν), Σαχάν (73' Οκάι), Εζιακούπ (63' Τσολάκ), Τοπάλ, Τουφάν (86' Ποτούκ), Τσαλίκ.

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανωλάς (78' Σιόνας), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Χολέμπας (91' Τζαβέλλας), Τζιόλης, Σάμαρης, Ταχτσίδης (46' Πέτσος), Φορτούνης (90' Καρέλης), Μήτρογλου (70' Γιάννου)

Το LIVE του αγώνα

19:57
Καλησπέρα σας... η Εθνική Ελλάδος δίνει το δεύτερο φιλικό της με τον Μίχαελ Σκίμπε στον πάγκο της το οποίο μπορείτε να το παρακολουθήσετε από την ιστοσελίδα μας.
19:58
Το πρώτο τεστ κόντρα στου Λουξεμβούργο και η ήττα με 1-0 φυσικά και δεν ήταν θετικό ενώ σε λίγη ώρα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα βρεθεί αντιμέτωπο με την Τουρκία που σαφώς είναι πιο δυνατός αντίπαλος.
19:59
Ας δούμε τις ενδεκάδες:

Τουρκία: Βολκάν Μπαμπακάν, Κοϊμπάσι, Τσαλχάνογλου., Γκονούλ, Τοσούν, Αρντά Τουράν, Σαχάν, Οζιακούπ, Μεχμέτ Τοπάλ, Τουφάν, Αχμέτ Γιλμάζ Τσαλίκ

Ελλάδα: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Τζιόλης, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μήτρογλου.
20:00
Πέντε ποδοσφαιριστές που είχαν βρεθεί στο αρχικό σχήμα της Εθνικής Ελλάδος στο φιλικό με το Λουξεμβούργο θα ξεκινήσουν και σήμερα. Συγκεκριμένα οι Κυριάκος Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Σάμαρης, Ταχτσίδης και Μήτρογλου.
20:11
Ο Σκίμπε θα χρησιμοποιήσει τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, θα παίξει με τρία στόπερ με τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο να είναι στην άμυνα έχοντας δεξιά τον Τοροσίδη και αριστερά τον Χολέμπας.

Στο κέντρο θα παίξουν οι Τζιόλης, Σάμαρης και Ταχτσίδης έχοντας μπροστά τους τον Φορτούνη και στην κορυφή ο Μήτρογλου.

Μένει να δούμε πως θα παραταχθεί ακριβώς η Εθνική Ελλάδος και το σύστημα με το οποίο θα αγωνιστεί ακριβώς.
20:14
Οι δυο ομάδες είναι έτοιμες να κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.
20:17
Στις εξέδρες του γηπέδου και ο Έλληνας Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας.
20:18
Αυτή τη στιγμή από τα μεγάφωνα παίζει ο Εθνικός ύμνος υπό τις αποδοκιμασίες των Τούρκων φιλάθλων.
20:22
Θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή ενώ οι δυο ομάδες θα αγωνιστούν με μαύρα περιβραχιόνια.
20:23
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τουρκία στη σέντρα.
20:25
Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
20:29
Ωραία επίθεση από την Εθνική Ελλάδος με τον Τοροσίδη να δίνει στον Φορτούνη αλλά αυτός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
20:34
Οι δυο ομάδες δίνουν μεγαλύτερη προσοχή μέχρι στιγμή στην άμυνα τους και δεν έχουν απειλήσει τις δυο εστίες.
20:35
Πρώτο κόρνερ για την Εθνική μετά από ενέργεια του Χολέμπας και γύρισμα από τα αριστερά.
20:36
Νέο κόρνερ και πάλι από τα αριστερά.
20:37
Θα περάσει χωρίς αποτέλεσμα και αυτό.
20:43
18' Λάθος του Ταχτσίδη έξω από την περιοχή και σουτ του Γκονούλ αρκετά άστοχο...
20:45
23' Πρώτο κόρνερ και για την Τουρκία από τα δεξιά.
20:46
23' Ο Μεχμέτ Τοπάλ θα πάρει την κεφαλιά αλλά ο Καρνέζης θα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
20:47
26' Πολύ άστοχο το σουτ του Τουφάν.
20:50
28' Πολύ καλή επίθεση μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου και σουτ με αξιώσεις από τον Τσαλχάνογλου το οποίο θα φύγει πάνω από την εστία του Καρνέζη.
20:52
Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα χωρίς όμως αξιόλογες ευκαιρίες από τις δυο ομάδες έως τώρα.
20:56
Οι δυο ομάδες πριν την έναρξη του αγώνα.
20:56
35' Η Εθνική βγήκε ωραία στην επίθεση από τα δεξιά αλλά η σέντρα του Σάμαρη κόπηκε από την άμυνα των Τούρκων.
20:58
Όπως γράψαμε νωρίτερα και ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας παρακολουθεί την αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες.
21:00
Έχουμε φτάσει στο 38' και το 0-0 παραμένει.
21:02
39' Ο Μήτρογλου έγινε κάτοχος της μπάλας, αν και έπεσε αρχικά, σηκώθηκε και σούταρε με την μπάλα να βγαίνει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των Τούρκων.
21:07
Βαδίζουμε προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με την Εθνική Ελλάδος να είναι σοβαρή σε ότι έχει να κάνει με την αμυντική της λειτουργία και να μην δίνει χώρο στους Τούρκους. Στην επίθεση ο Μήτρογλου είναι απελπιστικά μόνος του όμως.
21:08
Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
21:10
Ημίχρονο στη φιλική αναμέτρηση, χωρίς αποτέλεσμα με τις δυο ομάδες να έχουν δημιουργήσει ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες.
21:15
Μένει να δούμε αν ο Σκίμπε στο δεύτερο μέρος θα κάνει αλλαγές ή όπως και στο ματς με το Λουξεμβούργο θα συνεχίσει με την ίδια ενδεκάδα.
21:19
Δείτε στιγμές από το πρώτο ημίχρονο
21:19

21:27
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πέτσο να περνάει στο ματς.
21:30
Ο Πέτσος έχει πάρει την θέση του Ταχτσίδη.
21:32
50' Η Εθνική έκλεψε την μπάλα με τον Φορτούνη ο οποίος αν και είχε χώρο μπροστά του δεν έκανε το σουτ αλλά την πάσα στον Μήτρογλου που σούταρε με τον Βολκάν να αποκρούει εύκολα την μπάλα.
21:36
53' Από λάθος της άμυνας της Ελλάδος η μπάλα θα φτάσει στον Αρντά Τουράν που θα πλασάρει με το αριστερό, αλλά όχι καλά, και ο Καρνέζης θα πέσει στη δεξιά του γωνία και θα απομακρύνει την μπάλα.
21:44
62' Ο Τοσούν αν και έκανε ωραία ενέργεια δεν σούταρε καλά με την μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Καρνέζη.
21:44
63΄ Διπλή αλλαγή για την Τουρκία με τον Εμρέ Τσολάκ και τον Μαλί να μπαίνουν στο ματς και εκτός οι Οζιακούπ, Τοσούν.
21:48
67' Σε αυτό το δεύτερο μέρος ο ρυθμός είναι καλύτερος και οι δυο ομάδες προσπαθούν να απειλήσουν και επιθετικά η μία την άλλη.
21:51
70' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική Ελλάδος με τον Γιάννου αντί του Μήτρογλου.
21:55
73' Τρίτη αλλαγή για την Τουρκία με τον Σαχάν να δίνει τη θέση του στον Οκάι.
21:59
78' Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα με τον Σιόβα να παίρνει τη θέση του Μανωλά.
22:03
81' Μια ακόμη αλλαγή για την Τουρκία με τον Τσαλχάνογλου να δίνει τη θέση του στον Τασντεμίρ.
22:07
85' Επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά και ο Σιόβας θα διώξει σε κόρνερ.
22:08
86' Έξω ο Τουφάν μέσα ο Ποτούκ.
22:08
86' Οι Τούρκοι πιέζουν σε αυτά τα τελευταία λεπτά για να βάλουν ένα γκολ.
22:11
90' Αλλαγή για την Εθνική Ελλάδος με τον Καρέλη να παίρνει τη θέση του Φορτούνη.
22:13
91' Και ο Τζαβέλλας στη θέση του Χολέμπας.
22:13
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
22:14
90+ Έξω και ο Αρντά Τουράν για να περάσει στη θέση του ο Γιασίν.
22:15
Λήξη στο παιχνίδι με το 0-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
22:16
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παίζοντας με ένα διαφορετικό σύστημα απ' ότι στο φιλικό με το Λουξεμβούργο λειτούργησε πολύ καλά ανασταλτικά κόντρα σε ένα σαφώς πιο δυνατό αντίπαλο, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και έδειξε ότι είχε σαν πρώτο στόχο να μην χάσει.
22:17
Με αυτό το 5-4-1 που αγωνίστηκε δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετές φάσεις αλλά ήταν φανερό πως η επίθεση περνούσε σε δεύτερη μοίρα στο ματς αυτό για τον Σκίμπε.