Τριάρα στο ημίχρονο από το ντεμπούτο... Ρεχάγκελ!

Η Εθνική Ελλάδας δέχτηκε τρία γκολ στο ημίχρονο από την Κροατία και γύρισε... 16 χρόνια πίσω, όταν ο Ότο Ρεχάγκελ έκανε τα πρώτα του βήματα στον πάγκο της "γαλανόλευκης"!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ / WORLD CUP / PRELIMINARY / CROATIA - GREECE / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η άμυνα είναι διαχρονικά το δυνατό σημείο της Εθνικής Ελλάδας όμως στον πρώτο αγώνα μπαράζ με την Κροατία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου "προδόθηκε" από το ίδιο της το όπλο καθώς στα πρώτα 45 λεπτά δέχτηκε τρία γκολ.

Ο Μόντριτς της Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 13ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ο Κάλινιτς της Μίλαν έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 19ο ενώ ο Πέρισιτς νίκησε για τρίτη φορά τον Ορέστη Καρνέζη στο 33ο λεπτό "απαντώντας" ουσιαστικά στο γκολ του Παπασταθόπουλου στο ημίωρο.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που η "γαλανόλευκη" πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας δεχτεί 3+ γκολ στην πλάτη της σε επίσημο ματς; Στο μακρινό 2001 και στον εκτός έδρας αγώνα με την Φιλανδία στις 5 Σεπτεμβρίου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τον Ότο Ρεχάγκελ να γνωρίζει την πιο ταπεινωτική του ήττα στο διάστημα που βρέθηκε στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας.

Τότε το ημίχρονο είχε βρει τους Φιλανδούς να προηγούνται με 4-1 (και τότε είχε σκοράρει στο 30' η Ελλάδα, με τον Καραγκούνη), έχοντας για σκόρερ τους Φόρσελ (14', 43'), Ριχιλάχτι (22') και Κόλκα (38').