ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 0-1

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σπουδαίο διπλό στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ χάρη στο γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 89ο λεπτό. Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν οι "κιτρινόμαυροι" για ένα ημίχρονο λόγω της αποβολής του Ρόναλντ Βάργκας για χτύπημα εκτός φάσης.

H AEK είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως το ασφυκτικό πρέσινγκ των παικτών του Στάικου Βεργέτη, δυσκόλεψε τη δημιουργία των γηπεδούχων. Οι "κιτρινόμαυροι" κέρδισαν αρκετές στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή των Αρκάδων, αλλά η μοναδική που έβαλε σε... εγρήγορση τον Μπαντή συνέβη στο 16ο λεπτό, όταν η γυριστή κεφαλιά του Βασίλη Λαμπρόπουλου ανάγκασε τον Έλληνα γκολκίπερ να πέσει στη δεξιά γωνία του και να διώξει σε κόρνερ.

Ο Γκουστάβο Πογέτ, θέλοντας να διασπάσει την εξαιρετικά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, άλλαζε διαρκώς θέσεις στην τριάδα των Μπαρμπόσα, Μάνταλου και Βάργκας. Στο 39' ο Μάνταλος βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Αραβίδη, αλλά ο Έλληνας φορ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπαντή. Με τη συμπλήρωση του 45λέπτου ο Αστέρας βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου, ύστερα από σέντρα του Μάσα, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αλάιν Μπαρόχα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η "Ένωση" έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Βάργκας. Ο Βενεζουελάνος με μία αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε εκτός φάσης τον Λανθαρότε και είδε -σωστά- την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και απείλησε την εστία του Μπαντή. Όμως, τόσο ο Αραβίδης στο 54' όσο κι ο Μάνταλος ένα λεπτό αργότερα δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 70' ο Γκουστάβο Πογέτ έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Μακόλεϊ Κρισάντους και Ντιέγκο Μπουονανότε προκείμενου να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του, αλλά οι δύο άσοι δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα του αγώνα. Στο 74' ο Μιχάλης Κουκουλάκης ακύρωσε γκολ των Αρκάδων για σπρώξιμο του Μπερτόγλιο στον Γκάλο, προτού ο Παπαδόπουλος στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή του και πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ. Η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς, καθώς στο 89', ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με προβολή, ύστερα από ασταθή απόκρουση του Μπαρόχα σε σουτ του Ταξιάρχη Φούντα, έδωσε το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Δείτε το χτύπημα και την αποβολή του Βάργκας:

Δείτε το ακυρωθέν γκολ του Παπαδόπουλου:

Δείτε το 0-1:

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος μπήκε από το... παράθυρο στην ενδεκάδα, λόγω του τραυματισμού του Απόστολου Γιάννου και σημείωσε το γκολ της νίκης για τους Αρκάδες. Γενικότερα, ο έμπειρος επιθετικός δημιούργησε προβλήματα στους αμυντικούς της ΑΕΚ, όντας ιδιαίτερα κινητικός.

Ο Ρόναλντ Βάργκας, με την αψυχολόγητη ενέργεια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, άφησε την ομάδα του για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, δυσκολεύοντας, όπως αποδείχθηκε, αφάνταστα το έργο των συμπαικτών του.

Ο Στάικος Βεργέτης πήγε "διαβασμένος" στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Άσκησε πίεση ψηλά, έκλεισε τους χώρους και εξουδετέρωσε την τριάδα των Μάνταλου, Μπαρμπόσα και Βάργκας. Από την άλλη πλευρά, ο Γκουστάβο Πογέτ προσπάθησε με τις εναλλαγές θέσεων των τριών προαναφερθέντων να μπερδέψει την αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η κόκκινη κάρτα του Βάργκας δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο το έργο του "Δικεφάλου", ο οποίος, παρόλα αυτά, διατήρησε τον έλεγχο και προσπάθησε με τον δραστήριο Αραβίδη να σημειώσει το γκολ της νίκης. Τελικά, σε ένα παιχνίδι που έδειχνε εξ αρχής πως θα κριθεί στο γκολ, ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την εκτελεστική δεινότητα του Παπαδόπουλου και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (84' Κορδέρο), Βάργκας, Μπαρμπόσα (70' Μπουονανότε), Αραβίδης (70' Κρισάντους).

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας (63' Δημούτσος), Κουρμπέλης, Μάσα (85' Μάσα), Μπερτόγλιο, Λανθαρότε (68' Φερνάντες), Παπαδόπουλος.

Τo live της αναμέτρησης

19:06
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της ΑΕΚ και του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.
19:17
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης, Μάσα, Μπερτόγλιο, Λανθαρότε, Παπαδόπουλος.
19:17
Στον πάγκο για την "Ένωση": Ανέστης, Άρθο, Μπακάκης, Κορδέρο, Μπουονανότε, Τζεμπούρ, Κρισάντους.
19:18
Αναπληρωματικοί για τους Αρκάδες: Θεοδωρόπουλος, Τσοκάνης, Τορμένα, Χαμντανί, Φερνάντες, Δημούτσος, Φούντας.
19:19
Ο Γκουστάβο Πογέτ αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος κατάφερε σε χρόνο "dt" να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε.
19:21
Στον αντίποδα, ο Στάικος Βεργέτης ξεκινάει βασικό τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, καθώς ο φορμαρισμένος Απόστολος Γιάννου έμεινε εκτός αποστολής λόγω προβλήματος τραυματισμού.
19:22
O "Δικέφαλος" βρίσκεται στην 4η θέση με 17 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας είναι 5ος με 15.
19:22
Την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟΚ.
19:24
Στην αποστολή της "Ένωσης" βρίσκεται για πρώτη φορά την εφετινή σεζόν ο Μιχάλης Μπακάκης, ο οποίος επιστρέφει μετά το σοβαρό τραυματισμό που τον άφησε εκτός για περίπου 6 μήνες.
19:25
Επιστροφή και για τον Ραφίκ Τζεμπούρ που βρίσκεται στην αποστολή μετά από 2,5 μήνες.
19:30
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
19:32
Όλα έτοιμα να αρχίσει ο αγώνας.
19:32
1' Έναρξη του αγώνα.
19:36
4' Ο Μπαρμπόσα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βάργκας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μπαντής μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
19:37
Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
19:38
Ο Αστέρας πιέζει ψηλά και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος των αμυντικών της ΑΕΚ.
19:41
Δυσκολεύεται να βρει χώρους η "Ένωση", καθώς οι Αρκάδες πιέζουν στα 3/4 του γηπέδου.
19:44
11' Ο Λανθαρότε βρήκε τον Μπερτόγλιο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.
19:44
Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Μάσα.
19:45

19:47
Η ΑΕΚ έχει κερδίσει αρκετές στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή του Αστέρα, αλλά έχουν περάσει ανεκμετάλλευτες.
19:48
16' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λαμπρόπουλος έκανε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Μπαντής έδιωξε σε κόρνερ.
19:53
Το ασφυκτικό πρέσινγκ του Αστέρα αναγκάζει τους αμυντικούς της ΑΕΚ να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη.
19:54
Σκεπτικός ο Γκουστάβο Πογέτ.
19:56
Η τριάδα των Μπαρμπόσα, Βάργκας και Μάνταλου αλλάζει διαρκώς θέσεις προκειμένου να βρει χώρους προς την αντίπαλη εστία.
19:59
27' Ο Βάργκας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:02
Μονομαχία μεταξύ του Αραβίδη και του Σανκαρέ.
20:06
33' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Μπαντής έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε την μπάλα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κολοβέτσιος την έστειλε άουτ.
20:08
35' Σουτ του Μπαρμπόσα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαντή.
20:08
36' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
20:09
37' Ο Βάργκας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στον Μπαντή.
20:11
39' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος έβγαλε κάθετη στον Αραβίδη, αλλά ο Μπαντής με εντυπωσιακή απόκρουση είπε "όχι" στον επιθετικό της "Ένωσης".
20:12
Κατοχή: 56% - 44%
20:13
Έχει αυξήσει την πίεση της η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.
20:13
Μικρή διακοπή λόγω προβλήματος τραυματισμού του Μπαντή.
20:17
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μάσα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλια, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:18
Τρια λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:19
Ένταση μεταξύ του Βάργκας και του Λανθαρότε.
20:19
45 +2' Κίτρινη κάρτα στον Λανθαρότε.
20:20
45 +2' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Βάργκας για χτύπημα εκτός φάσης στον Λανθαρότε! Ανόητη ενέργεια από τον Βενεζουελάνο.
20:21
45 +4' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0), με την ΑΕΚ να μένει με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω χτυπήματος εκτός φάσης του Βάργκας στον Λανθαρότε.
20:36
Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:37
Η στιγμή που ο Βάργκας αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.
20:38
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:38
46' Μακρινό σουτ του Λούι, δεν ανησύχησε ο Μπαρόχα.
20:43
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ΑΕΚ πιέζει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
20:46
54' Ωραίο συρτό σουτ του Αραβίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντής!
20:47
55' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάνταλος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
20:50
58' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας.
20:51
Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ.
20:52
59' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Μπαντής έπεσε στη δεξιά γωνία κι έδιωξε την μπάλα!
20:52
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα.
20:53
60' Ο Μάσα εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:55
63' Ο Αραβίδης έστρωσε στον Σιμόες, αλλά το σουτ του Πορτογάλου πέρασε άουτ.
20:55
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Δημούτσος στη θέση του Ιγκλέσιας.
20:57
64' Κίτρινη κάρτα στον Μπερτόγλιο για μαρκάρισμα στον Σιμόες.
20:59
Η ΑΕΚ διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού.
21:00
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες στη θέση του Λανθαρότε.
21:01

21:02
Ετοιμάζονται οι Μπουονανότε και Κρισάντους να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:03
70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Μπουονανότε και Κρισάντους στη θέση των Μπαρμπόσα και Αραβίδη.
21:03
71' Ωραίο σουτ του Φερνάντες, μπλόκαρε ο Μπαρόχα.
21:08
74' Ο Κουκουλάκης ακύρωσε γκολ του Αστέρα για σπρώξιμο του Μπερτόγλιο στον Γκάλο.
21:11
Αρκετές δυνατές μονομαχίες στα τελευταία λεπτά.
21:11
79' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.
21:13
81' Ο Μάσα έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σοϊλέδη κι απομακρύνθηκε.
21:16
84' Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Μάνταλος έκανε κάκιστη πάσα στον Μπουονανότε.
21:17
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κορδέρο στη θέση του Μάνταλου.
21:17
85' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μάσα εκτός, ο Φούντας εντός.
21:18
Ο Αστέρας έχει ανεβάσει την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά και πιέζει για το γκολ.
21:22
89' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης! Ο Φούντας έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, ο Μπαρόχα δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα κι ο Παπαδόπουλος με προβολή δίνει προβάδισμα στους Αρκάδες!
21:23
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:26
93' Τέλος του αγώνα. Ο Αστέρας πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ.