Λεβαδειακός - Ξάνθη 2-0

Ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύθηκε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική την έδρα του και επικρατώντας 2-0 της Ξάνθης πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια είχε η ομάδα του Ράινερ Μάουρερ.

Το live της αναμέτρησης

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στο πρώτο εικοσάλεπτο, όπου ο ακριτικός σύλλογος κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και απείλησε με δύο σουτ του Κάρλος Κάλβο, ενώ στον αντίποδα ο Λεβαδειακός είχε δύο τελικές προσπάθειες με τον Μακούμπα Κάντζι.

Τελικά η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, ο οποίος άρχισε τη σεζόν στην τεχνική ηγεσία της Ξάνθης, άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με έξυπνη κεφαλιά του Βαγγέλη Μάντζιου (τρίτο εφετινό γκολ) έπειτα από σέντρα του Θανάση Μουλόπουλου.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Σπύρος Βάλλας τραυματίστηκε και αποχώρησε στο ημίχρονο, ωστόσο είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 51ο λεπτό όταν ο Μανόλο υπέπεσε σε πέναλτι.

Ο Εστεμπάν Σολάρι, πάντως, αστόχησε από την άσπρη βούλα και πέντε λεπτά αργότερα ο Ροτζέριο Μάρτινς διπλασίασε τα γκολ του Λεβαδειακού μετά από λάθος εκτίμηση του Δημήτρη Κυριακίδη σε γύρισμα του Δημήτρη Γιάντση.

Λίγο αργότερα ο Ράινερ Μάουρερ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και λίγο έλειψε να δικαιωθεί, όμως, η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Στο 72ο λεπτό ο νεοεισελθών Αντώνης Ράνος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και στο 83ο ο Καρίμ Σολτάνι τον μιμήθηκε με μονοκόμματο σουτ.

Ο Βαγγέλης Μάντζιος. Απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι έχει το εύκολο γκολ και φτάνοντας τα τρία στη Super League, οδήγησε τον Λεβαδειακό στη νίκη.

Ο Εστεμπάν Σολάρι. Έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και έχασε το πέναλτι που θα έφερνε το ματς στα ίσα.