Παναιτωλικός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από 6 αγωνιστικές, επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο. Εξαιρετική εμφάνιση από Κυριακίδη, μοιραίος ο Τσουκαλάς που σημείωσε αυτογκόλ.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, καθώς κι οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Ο ΠΑΣ έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 3' και στο 7' να ανοίξει το σκορ, αλλά οι κεφαλιές των Σκόνδρα και Μιχαήλ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, με τον Κυριακίδη να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή απόκρουση στην προσπάθεια του δεύτερου.

Οι καλές στιγμές των φιλοξενούμενων έβαλαν στην "πρίζα" τους παίκτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κυνήγησαν το γκολ με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Βελλίδη. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, οι Αγρινιώτες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα σε μία ανύποπτη φάση. Ο Ουαρντά έκανε τη σέντρα από δεξιά, κι ο Σταύρος Τσουκαλάς έστειλε, άθελά του, με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι παίκτες του Γιάννη Μαντζουράκη, με την ψυχολογία στα ύψη, μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη. Και τα κατάφεραν στο 56', όταν ο Μάρκο Μαρκόφσκι με τρομερό σουτ, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Ρουσκουγιέδα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!

Ο ΠΑΣ πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά βρήκε απέναντι έναν εξαιρετικό Κυριακίδη, ο οποίος στο 70ο λεπτό πραγματοποίησε μία απίθανη επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Ίλιτς. Ο Έλληνας γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ σε ακόμη δύο περιπτώσεις, σε τετ α τετ με τον Ίλιτς και σε κεφαλιά του Τσάβες. Τελικά, στις καθυστερήσεις ο Ηλιάδης, έπειτα από τρομερή κάθετη του Τσάβες, μείωσε σε 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Σεμπαστιάν Ρουσκουγιέδα είχε εξαιρετική παρουσία και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη του Παναιτωλικού. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΠΑΣ, ενώ προσέφερε την ασίστ στο γκολ του Μαρκόφσκι. Με διαφορά, η καλύτερη εμφάνισή του την εφετινή σεζόν.

Ο Σταύρος Τσουκαλάς για το αυτογκόλ που σημείωσε και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός, σε έναν αγώνα "do or die", κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη, η οποία τον απομακρύνει, έστω και προσωρινά από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Αγρινιώτες, μετά το αυτογκόλ του Τσουκαλά, έδειξαν περισσότερη θέληση και πάθος για τη νίκη κι έχοντας σε εξαιρετική βραδιά την τριάδα των Ουαρντά, Μαρκόφσκι και Ρουσκουγιέδα πήραν το "τρίποντο". Στον αντίποδα, οι παίκτες του Πετράκη είχαν καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αποδείχθηκαν φλύαροι στην τελική προσπάθεια, ενώ η απουσία του Τζημόπουλου ήταν εμφανής στο κέντρο της άμυνας.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (87' Κωνσταντινόπουλος), Παπάζογλου, Πάουλο, Κέβιν, Μάκος, Μύγας, Ουαρντά, Κάπελ (76' Κόρσιενς), Ρουσκουγιέδα (71' Ρουμπουλάκου), Μαρκόφσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Καρανίκας (61΄Λίλα), Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τσουκαλάς (54΄Μανιάς), Κοζορώνης, Ακόστα (77' Ηλιάδης), Τσάβες, Γιάκος, Ίλιτς.

Το live της αναμέτρησης

19:15
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Παναιτωλικού και του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.
19:21
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Παπάζογλου, Πάουλο, Κέβιν, Μάκος, Μύγας, Ουαρντά, Κάπελ, Ρουσκουγιέδα, Μαρκόφσκι.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Ακόστα, Τσάβες, Γιάκος, Ίλιτς.

19:21
Αναπληρωματικοί για την ομάδα του Αγρινίου: Στεφανάκος, Κόρσιενς, Χαντάκιας, Ρομέρο, Ρουμπουλάκου, Κωνσταντινόπουλος, Βασιλείου
19:22
Στον πάγκο για τους Ηπειρώτες: Περιστερίδης, Λίλα, Γαρουφαλιάς, Σαπαλίδης, Ηλιάδης, Μανιάς, Φερφελής
19:23
Την περασμένη αγωνιστική ο ΠΑΣ είχε επικρατήσει με 2-0 του Πανθρακικού, ενώ ο Παναιτωλικός είχε γνωρίσει την ήττα με 3-1 από την Ξάνθη στα Πηγάδια.
19:24
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρίσκεται στην 10η θέση με 11 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες είναι 14οι με 8.
19:28
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
19:30
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
19:30
1' Έναρξη του αγώνα.
19:34
3' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Σκόνδρας πήδηξε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη!
19:36
5' Μακρινό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, απελπιστικά άουτ.
19:37
7' Καλη στιγμή για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:37
Ακόμη μία ολιγωρία στην άμυνα του Παναιτωλικού.
19:38
Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για τον ΠΑΣ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
19:39
Ο ΠΑΣ ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού.
19:43
13' Σουτ του Ουαρντά, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
19:46
17' Σέντρα σουτ του Κάπελ, μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.
19:49
19' Μακρινό σουτ του Μύγα, πολλά μέτρα άουτ.
19:49
Τελικές: 3(1) - 2(1)
19:50
20' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Παπουτσογιαννόπουλου.
19:52
22' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό! Ο Ρουσκουγιέδα βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα.
19:54
22' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες.
19:54
24' Νέο σουτ του Ρουσκουγιέδα, άουτ.
19:57
27' Ωραίο σουτ του Παπουτσιογιαννόπουλου, ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ!
19:57
Έχει ρυθμό το παιχνίδι. Αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
19:59
29' Σουτ του Ουαρντά, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
20:00
30' Ο Τσάβες έστρωσε στον Γιάκο, αλλά το σουτ του νεαρού άσου πέρασε μακριά από την εστία του Κυριακίδη.
20:05
35' Ωραία συνεργασία του Μαρκόφσκι με τον Κάπελ, αλλά το τελείωμα του Πάουλο ήταν κάκιστο.
20:07
37' Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν.
20:11
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά.
20:13
44' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Ο Ουαρντά έκανε τη σέντρα από αριστερά κι ο Τσουκαλάς, άθελά του έστειλε, με κεφαλιά, την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-0!
20:16
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:17
45 +1' Ο Πάουλο εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε εύκολα.
20:18
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 χάρη στο αυτογκόλ του Τσουκαλά στο 44'.
20:34
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:35
46' Ωραίο σου του Μαρκόφσκι, η μπάλα κόντραρε στον Μιχαήλ και κατέληξε κόρνερ.
20:36
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μαρκόφσκι πρόλαβε τον Βελλίδη, έκανε την προβολή, αλλά ο Ναδάλες έδιωξε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή!
20:42
O Παναιτωλικός έχει μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ.
20:42
54' Σουτ του Κάπελ, πάνω από την εστία του Βελλίδη.
20:43
54' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τσουκαλάς εκτός, ο Μανιάς εντός.
20:45
56' ΓΚΟΛ! 2-0 ο Παναιτωλικός! Ο Ρουσκουγιέδα έβγαλε τρομερή πάσα στον Μαρκόφσκι, κι αυτός με εξαιρετικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!
20:48
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Παπάζογλου.
20:49
61' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Λίλα στη θέση του Καρανίκα.
20:54
Διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη και δεν επιτρέπει στον ΠΑΣ να απειλήσει την εστία του Κυριακίδη.
20:59
70' Tρομερή επέμβαση του Κυριακίδη σε κεφαλιά του Ίλιτς!
20:59
71' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρουμπουλάκου στη θέση του Ρουσκουγιέδα.
21:04
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κόρσιενς στη θέση του Κάπελ.
21:05
77' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ηλιάδης εντός, ο Ακόστα εκτός.
21:10
O Παναιτωλικός έχει κλείσει τους χώρους και δεν απειλείται ιδιαίτερα από τον ΠΑΣ.
21:11
83' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Τετ α τετ του Ίλιτς με τον Κυριακίδη, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ του αρνείται το γκολ για δεύτερη φορά!
21:12
84' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.
21:14
86' Νέα τρομερή επέμβαση του Κυριακίδη σε κεφαλιά του Τσάβες!
21:16
87' Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Παπουτσογιαννόπουλος εκτός, ο Κωνσταντινόπουλος εντός.
21:19
90' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Εξαιρετική κάθετη του Τσάβες στον Ηλιάδη, με τον Έλληνα άσο να πλασάρει εξαιρετικά τον Κυριακίδη για το 2-1!
21:20
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:21
93' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό! Ο Πάουλο έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη!
21:23
94' Τέλος του αγώνα. Ο Παναιτωλικός επιστρέφει στις νίκες, ύστερα από 6 αγωνιστικές, επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα.