Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέρ Μπουμάλ, ο Πανιώνιος επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 2-1 του Πλατανιά στη Νέα Σμύρνη και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στη Super League. Ο Ιτούα είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους Χανιώτες.

O Πλατανιάς είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 8' με τον Τάσο Καραμάνο. Ο Ολιβιέρ Μπουμάλ έκανε τη σέντρα από δεξιά, κι ο Έλληνας επιθετικός με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι "κυανέρυθροι" έφθασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όμως ο Δημήτρης Σωτηρίου είπε "όχι" σε τετ α τετ με τον Καραμάνο.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μία καλή ευκαιρία στο 22', όταν η κεφαλιά του Ιτούα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Νίκου Παπαδόπουλου.

Ότι δεν κατάφερε ο Γάλλος αμυντικός στο πρώτο ημίχρονο, το κατάφερε έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου. Ο Λούκα Μιλούνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ κι ο 27χρονος άσος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Μετά το γκολ του Πλατανιά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν μακρινά σουτ, τα οποία δεν βρήκαν στόχο.

Στο 73', ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στη θέση του Τάσου Μπακασέτα. Η απόφασή του αποδείχθηκε καθοριστική, αφού επτά λεπτά αργότερα ο Ιρανός επιθετικός με υπέροχο πλασέ, ύστερα από κάθετη του Μπουμάλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Χανιώτες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Ολιβιέρ Μπουμάλ είχε καταλυτική παρουσία. Ο 26χρονος άσος μοίρασε δύο ασίστ στους συμπαίκτες του, ενώ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα. Ολοκληρωμένη εμφάνιση.

Ο Άλκης Δημήτρης φέρει ευθύνη στο δεύτερο γκολ του Πανιώνιου, καθώς είχε καθυστερημένη αντίδραση μετά την κάθετη του Μπουμάλ, με αποτέλεσμα ο Ανσαριφάρντ να βρεθεί απέναντι στον Σωτηρίου. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Έλληνας αμυντικός είχε μπει ως αλλαγή ένα λεπτό πριν την επίτευξη του γκολ.

Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε, γι' ακόμη μία αγωνιστική, τον παράγοντα "έδρα". Ο Μαρίνος Ουζουνίδης χρησιμοποίησε τη γνωστή συνταγή με τους ταχύτατους επιθετικούς, οι οποίοι έβαλαν δύσκολα στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Παράλληλα, έκλεισε τους χώρους και προσπάθησε να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων την αντίπαλη εστία. Οι "κυανέρυθροι", παρότι δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν ακόμη ένα σημαντικό "τρίποντο". Όσον αφορά στην ομάδα του Γιώργου Παράσχου, έδειξε καλά δείγματα γραφής, αλλά δεν κατάφερε να πάρει, έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, λόγω της ολιγωρίας της άμυνας.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Β. Βλάχος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης, Βιγιάλμπα (61' Μασούρας), Μπουμάλ, Μπακασέτας (73' Ανσαριφάρντ), Καραμάνος (86' Μητρόπουλος).

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Ιτούα (79' Δημήτρης), Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς (30' Μουνάφο), Γουνδουλάκης, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Γιακουμάκης, Ανγκούλο

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14:47
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη του ματς Πανιώνιος - Πλατανιάς για τη 10η αγωνιστική της Super League.
14:48
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Μπακασέτας, Μπουμάλ, Χατζηησαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Ρισβάνης, Καραμάνος, Βλάχος, Βιγιάλμπα.
14:50
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Ιτούα, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο
14:51
Στον πάγκο για τον Πανιώνιο οι: Διούδης, Χαλκιαδάκης, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Μητρόπουλος, Ανσαριφάρντ, Μασούρας.
14:52
Για τον Πλατανιά οι: Κοκκάλας, Ντίνας, Ράμος, Δημήτρης, Αποστολόπουλος, Γκόμες, Μουνάφο.
14:57
O Πανιώνιος είναι στην 4η θέση με 16 βαθμούς, ο Πλατανιάς στην 9η με 11 βαθμούς.
15:02
1' Ξεκίνησε το ματς στη Νέα Σμύρνη.
15:03
3' Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή, στα πρώτα δευτερόλεπτα.
15:05
5' Ο Πλατανιάς έχει την κατοχή της μπάλας, φαίνεται να την κυκλοφορεί καλύτερα.
15:07
7' Αμυντικογενές το παιχνίδι των γηπεδούχων. Οι "κυανέρυθροι" περιμένουν τους "ερυθρόλευκους".
15:10
8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ! Ο Μπουμάλ "σπάει" την αμυντική παράταξη του Πλατανιά από τα αριστερά, σεντράρει, ο Καραμάνος νικά τους αντιπάλους του στον αέρα και στέλνει την μπάλα με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.
15:11
Στην πρώτη του ευκαιρία ο Πανιώνιος καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στη Νέα Σμύρνη. Ο Πλατανιάς φαινόταν να ελέγχει το ρυθμό του ματς, αλλά οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη βρίσκουν ακόμη μία φορά τη λύση.
15:13
13' Φάουλ του Μενδρινού στον Σιώπη.
15:14
Ο Μπουμάλ φαίνεται να είναι εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ για λίγο στην αρχή της φάσης. Σε κάθε περίπτωση είναι δύσκολη φάση.
15:17
16' Ευκαιρία για το 2-0 από τον Πανιώνιο. Ο Μπακασέτας βγάζει την κάθετη πάσα στον Καραμάνο, αυτός ξεφεύγει από την επιτήρηση του κεντρικού αμυντικού διδύμου του Πλατανιά, αλλά ο Σωτηρίου οσμίζεται τη φάση και βγαίνει εγκαίρως.
15:20
18' Μουδιασμένος ο Πλατανιάς, μετά το γκολ. Οι Κρητικοί κυκλοφορούν την μπάλα άσκοπα. Δεν απειλούν, δηλαδή.
15:23
22' Ευκαιρία να ισοφαρίσει ο Πλατανιάς! Ο Μιλούνοβιτς εκτελεί με σέντρα το φάουλ, ο Ιτούα πιάνει την κεφαλιά η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.
15:23
Καλό ματς στο πρώτο 20λεπτο, σε γενικές γραμμές.
15:24
Διαιτητής είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, βοηθοί του οι Κυριάκος Μερκενίδης και Πέτρος Πάτρας.
15:26
26' Μικρή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Σιώπη.
15:28
Από τα πλάγια, κυρίως δεξιά με τον Κουλιμπαλί προσπαθούν οι φιλοξενούμενοι.
15:29
Έχει πρόβλημα ο Γκνιάτιτς, θα αποχωρήσει. Ο Μουνάφο θα περάσε ως αλλαγή.
15:30
30' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μουνάφο περνά στη θέση του τραυματία Γκνιάτιτς.
15:32
31' Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπακασέτας κάνει τη σέντρα, ο Σωτηρίου απομακρύνει σε κόρνερ προ των Καραμάνου και Βιγιάλμπα.
15:32
Η κατοχή της μπάλας σε "ερυθρόλευκα" πόδια. Οι ευκαιρίες του ματς από "κυανέρυθρα".
15:35
Εξαιρετική η δουλειά που κάνει, γι' ακόμη ένα ματς, ο Μπουμάλ.
15:37
37' Αναπροσαρμόστηκαν τα πλάνα του Γιώργου Παράσχου μετά την αναγκαστική αποχώρηση του Γκνιάτιτς.
15:38
Για τον Πλατανιά δεν είναι σε καλή ημέρα ίσως ο πιο τεχνίτης ποδοσφαιριστής της ομάδας, ο Μιλούνοβιτς.
15:40
Εξαιρετική η μέχρι τώρα απόδοση του Βιγιάλμπα. Δημιουργεί προβλήματα στον Κουλιμπαλί, ο οποίος προωθείται συχνά.
15:40
40' Σουτ του Μπακασέτα, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
15:42
Ο Πλατανιάς έχει την μπάλα αλλά δεν ξέρει τι να την κάνει, ο Πανιώνιος δεν την έχει αλλά όταν την παίρνει έχει σχέδιο.
15:42
42' Ο Μιλούνοβιτς κουβάλησε την μπάλα από τα αριστερά, την "έσπασε" τον Μουνάφο, αλλά εκείνος έχασε το κοντρόλ πάνω στο βηματισμό.
15:44
44' Πολιορκεία διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου, χωρίς αποτέλεσμα για τον Πλατανιά.
15:45
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
15:46
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος - Πλατανιάς 1-0 με το γκολ του Καραμάνου.
16:01
Έτοιμα όλα για το δεύτερο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη.
16:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη.
16:05
Οι γηπεδούχοι πανηγυρίζουν το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες:
16:06
48' Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, ο Πλατανιάς μπαίνει πιο δυνατά στο γήπεδο. Ο Πανιώνιος σε θέση αναμονής.
16:09
51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ! Ο Ιτούα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ισοφαρίζει για την ομάδα των Χανίων.
16:09
Αυτή τη φορά η πίεση του Πλατανιά αποδίδει καρπούς.
16:10
Κακή αμυντική αντίδραση από τον Πανιώνιο, έμεινε μόνος του ο Ιτούα σε μία κλασική στημένη φάση.
16:13
54' Το μομέντουμ είναι υπέρ του Πλατανιά. Αν κι ο Γιώργος Παράσχος συνιστά ηρεμία, είναι φανερό ότι οι Κρητικοί πατούν καλύτερα.
16:14
56' Το γκολ του Ιτούα έπιασε απροετοίμαστο τον Πανιώνιο. Δεν έχουν συνέλθει ακόμη, οι "κυανέρυθροι".
16:15
Ενδεικτικό ότι δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους, πόσο μάλλον να την κυκλοφορήσουν.
16:16
58' Κίτρινη κάρτα στον Ανγκούλο. Η πρώτη στο ματς.
16:16
Ο Μασούρας είναι έτοιμος να περάσει στο ματς. Η πρώτη κίνηση του Μάριου Ουζουνίδη.
16:17
Μία ώρα στο ματς. Πανιώνιος και Πλατανιάς ισόπαλοι στο 1-1.
16:19
61' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μασούρας περνά στη θέση του Βιγιάλμπα. Ο Αργεντινός ήταν καλός επιθετικά, κακός όταν χρειάστηκα να βοηθήσει ανασταλτικά.
16:20
Στο έδαφος ο Μενδρινός, θα συνεχίσει όπως φαίνεται.
16:21
Αλλαγή ετοιμάζει κι ο Παράσχος. Ο Ντίνας θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
16:22
Θυμίζουμε πως στην Νέα Σμύρνη έχουμε μία νίκη για τον Πανιώνιος και δυο ισοπαλίες.
16:23
Σε θέση οφσάιντ ο Μπουμάλ. Σωστή η απόφαση του βοηθού.
16:25
67' Τρομερό σουτ του Φανούρη Γουνδουλάκη, η μπάλα ελάχιστα άουτ!
16:26
68' Γιακουμάκης έξω, μέσα ο Ντίνας για το Πλατανιά. Αναγκαστική αυτή η αλλαγή.
16:27
Μπανανά και Καραμάνος σε μία ωραία στιγμή
16:28
Μπορεί ο Πανιώνιος να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι είναι επικίνδυνοι στην κόντρα.
16:29
71' Σουτ του Μενδρινού, η μπάλα θα περάσει άουτ. Είχε ελεύθερο το πεδίο ο έμπειρος μέσος.
16:29
5(5) - 7(5) οι τελικές προσπάθειες υπέρ του Πλατανιά.
16:30
73' Μπακασέτας έξω, Ανσαριφάρντ μέσα για τον Πανιώνιο.
16:30
73' Ξαφνικό σουτ του Μπουμάλ, η μπάλα στη διαφημιστική πινακίδα.
16:32
74' Τρομερή απόκρουση του Σωτηρίου σε σουτ του Οικονόμου!
16:32
Κρατάει το 1-1 ο τερματοφύλακας του Πλατανιά, ενώ λίγο αργότερα ο Μασούρας έκανε και νέο σουτ με τη μπάλα να βγαίνει άουτ.
16:34
Αλλάζουν ωραία τη μπάλα στη μεσαία γραμμή οι παίκτες του Πανιώνιου. Αυτό όμως δεν φτάνει για να μπει γκολ.
16:35
76' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο
16:36
Ο Ιτουά πονάει αρκετά και έχει ενδιαφέρον να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει.
16:37
79' Δεν μπορεί τελικά ο Ιτουά και στη θέση του θα περάσει ο Δημήτρης.
16:38
80' Γκοοοοοοολ 2-1 ο Πανιώνιος με τον Ανσαριφάρντ!
16:39
Καταπληκτικός συνδυασμός μεταξύ των παικτών του Πανιώνιου, ο Μπουμάλ πέρασε κάθετη στον Ανσαριφάρντ και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-1.
16:40
82' Κίτρινη κάρτα στον Βαλεντίνο Βλάχο.
16:40
Για να δούμε, μπορεί να αντιδράσει ο Πλατανιάς; Πάντως αν μείνει έτσι το σκορ, ο Πανιώνιος βλέπει πλέον στα σοβαρά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.
16:41
Όλος ο Πλατανιάς έξω από την περιοχή του Πανιώνιου!
16:42
Πολλά τα κενά στην άμυνα του Πλατανιά, όμως οι γηπεδούχοι δεν έχουν καθαρό μυαλό στην αντεπίθεση.
16:43
85' Έξω ο Καραμάνος, μέσα ο Μητρόπουλος. Γυρνάει πίσω την ομάδα ο Ουζουνίδης.
16:43
Και Κόρμπος και Σιώπης και Μητρόπουλος στα χαφ. Μένει να δούμε αν θα βγει.
16:44
Πιέζει ο Πλατανιάς για το 2-2, αλλά κρατάνε καλά οι παίκτες του Πανιώνιου.
16:46
Δυο λεπτά ακόμα μέχρι το 90'. Η αγωνία μεγάλη στην Νέα Σμύρνη.
16:47
Οριακά οφσάιντ ο Μασούρας που έβγαινε φάτσα με τον Σωτηρίου.
16:47
Φάουλ για τον Πανιώνιο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά.
16:47
90' Κόρνερ για τον Πανιώνιο που ροκανίζει το χρόνο.
16:48
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:48
Τρομερές μάχες στη μεσαία γραμμή για την κατοχή της μπάλας.
16:50
Δυο λεπτά ακόμα μέχρι το τέλος.
16:50
Κάποιοι πετούν μπάλες στον αγωνιστικό χώρο και έχουμε μικρή διακοπή.
16:51
93' Σουτ του Γουνδουλάκη, ο Παπαδόπουλος θα μπλοκάρει.