Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 1-0

Ο Αστέρας Τρίπολης τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στον -καλύτερο- Ατρόμητο, όμως χάρη στη "χρυσή αλλαγή" του Νίκο Φερνάντες, κατάφερε να πάρει τη νίκη, ανεβαίνοντας -έστω και προσωρινά- στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

O Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Αντονί Λε Ταλέκ επιχείρησε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γιώργος Μπαντής αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 18' και πάλι ο Γάλλος έβαλε δύσκολα στον γκολκίπερ του Αστέρα, ο οποίος όμως μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Οι Αρκάδες δεν έβρισκαν χώρους στην αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή να λάβει χώρα στο 30ό λεπτό, όταν ο Γκορμπούνοφ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Πάμπλο Μάσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα διατήρησαν τη ηνία της αναμέτρησης, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Παράλληλα, ο εκνευρισμός έκανε την εμφάνισή του, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να υποπίπτουν σ' αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή ημέρα τον Στέφανο Ναπολεόνι, ο οποίος αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για τους αμυντικούς του Αστέρα.

Στα τελευταία λεπτά, η είσοδος των Νίκο Φερνάντες και Ταξιάρχη Φούντα έδωσε επιθετική ώθηση στον Αστέρα, ο οποίος κυνήγησε το γκολ. Τελικά, η προσπάθεια απέδωσε καρπούς, αφού στο 86', ο Φερνάντες με δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκορμπούνοφ και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ο Νίκο Φερνάντες αποδείχθηκε "χρυσή αλλαγή" για τον Στάικο Βεργέτη. Πέρα από το εξαιρετικό γκολ που σημείωσε, βοήθησε σημαντικά στον δημιουργικό τομέα. Ολοκληρωμένη εμφάνιση.

Εν αντιθέσει με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος δεν έβαλε... δύσκολα στους αντίπαλους αμυντικούς. Ο έμπειρος άσος δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα την εστία του Γκορμπούνοφ, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο 72'.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έχει δημιουργήσει "μέταλλο πρωταθλητή", κι αυτό αποδείχθηκε γι' ακόμη μία φορά στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο. Παρότι οι Αρκάδες δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, κατάφεραν να πάρουν ακόμη ένα "τρίποντο". Στον αντίποδα, οι Περιστεριώτες έδειξαν καλά στοιχεία, "πάτησαν" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν μετουσίωσαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε γκολ. Παρόλα αυτά, φαίνεται πως ο Τραϊανός Δέλλας περνάει σιγά σιγά το δικό του στυλ παιχνιδιού στην ομάδα κι είναι θέμα χρόνου να έρθουν τα θετικά αποτελέσματα.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ιγκλέσιας, Μάσα (84' Φούντας), Κουρμπέλης, Παπαδόπουλος (72' Γιάννου), Μπερτόγλιο, Λανθαρότε (63' Φερνάντες).

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Κούρος, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Γοδόι (55' Μπάλλας), Μπρίτο (91' Μπαστακός), Μπιτόλο, Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ, Μαρσελίνιο (63' Μ. Στόιτσεφ).

14:42
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 20 λεπτά η σέντρα στην Τρίπολη.
14:45

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ιγκλέσιας, Μάσα, Κουρμπέλης, Παπαδόπουλος, Μπερτόλιο, Λανθαρότε.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Κούρος, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Γοδόι, Μπρίτο, Μπιτόλο, Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ, Μαρσελίνιο.
15:00
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς στην Τρίπολη.
15:02
Άρχισε το ματς.
15:04
2' Σουτ του Λε Ταλέκ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα μακριά από την εστία του Μπαντή.
15:06
4' Ωραία προσπάθεια του Ναπολεόνι, ο οποίος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κουρμπέλης έδιωξε την μπάλα.
15:07
"Πατάει" καλύτερα ο Ατρόμητος στα πρώτα λεπτά.
15:09
8' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι για τράβηγμα στον Μπερτόγλιο.
15:11
9' Ο Λανθαρότε εκτέλεσε το φάουλ, ο Σανκαρέ έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γκορμπούνοφ.
15:14
Ο Ατρόμητος έχει την κατοχή και προσπαθεί, με υπομονή, να "ανοίξει" την αντίπαλη άμυνα.
15:16
Ιδιαίτερα δραστήριος και κινητικός ο Ναπολεόνι.
15:20
18' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Κούρος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Λε Ταλέκ έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Μπαντής μπλόκαρε σταθερά!
15:24
Κατοχή: 38% - 52%
15:26
24' O Λανθαρότε έκανε το γέμισμα, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε την μπάλα.
15:28
26' Μακρινό σουτ του Μπρίτο, μπλόκαρε ο Μπαντής.
15:31
29' Ο Κιβρακίδης βγήκε στην αντεπίθεση, σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Μπαντής πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα προτού φανεί επικίνδυνος ο Ναπολεόνι.
15:32
30' Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Ο Ιγκλέσιας έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Μάσα, ο οποίος κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Γκορμπούνοφ έδιωξε σε κόρνερ!
15:34
32' Σέντρα του Παντελιάδη, κεφαλιά του Λανθαρότε, η μπάλα άουτ.
15:34
Τελικές: 2(1) - 3(2)
15:35
Έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι οι Αρκάδες στα τελευταία λεπτά.
15:39
35' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ναπολεόνι, πάνω από την εστία του Μπαντή.
15:45
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά. Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του παιχνιδιού.
15:49
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.
16:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
16:11
Το παιχνίδι έχει διακοπεί στο τελευταίο τρίλεπτο, λόγω τραυματισμού του Στέφανο Ναπολεόνι.
16:12
53' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη.
16:15
55' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπάλας στη θέση του Γοδόι.
16:18
Οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτύρονται για ανατροπή του Μάσα από τον Κιβρακίδη, όμως ο άσος του Ατρομήτου έχει βρει την μπάλα.
16:20
61' Κίτρινη κάρτα στον Λούι.
16:22
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες στη θέση του Λανθαρότε.
16:23
63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μ. Στόιτσεφ εντός, ο Μαρσελίνιο εκτός.
16:25
65' Ο Ναπολεόνι βρέθηκε απέναντι στον Μπαντή, αλλά ο Ζησόπουλος με εντυπωσιακή προβολή αποσόβησε τον κίνδυνο!
16:29
70' Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ.
16:31
72' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Γιάννου στη θέση του Παπαδόπουλου.
16:37
77' Σουτ του Φερνάντες, μακριά από την εστία του Γκορμπούνοφ.
16:40
80' Ωραία κίνηση και σουτ του Στόιτσεφ, αλλά ο Μπαντής μπλόκαρε την μπάλα.
16:43
84' Αλλαγή για τον Αστερα. Ο Φούντας στη θέση του Μάσα.
16:45
85' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Φούντας βρέθηκε απέναντι στον Γκορμπούνοφ, αλλά έκανε άσχημο κοντρόλ κι ο Λευκορώσος μπλόκαρε την μπάλα.
16:45
86' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Ο Φερνάντες επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκορμπούνοφ για το 1-0!
16:48
89' Ωραίο σουτ του Κούρου, μπλόκαρε ο Μπαντής.
16:51
91' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. O Μπαστακός στη θέση του Μπρίτο.
16:51
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:53
Πιέζει ο Ατρόμητος για το γκολ της ισοφάρισης.
16:56
96' Τέλος στον αγώνα. Ο Αστέρας παίρνει μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Ατρόμητο.