Ξάνθη - Πανιώνιος 2-0

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η πιο αποτελεσματική Ξάνθη επικράτησε 2-0 ενός κακού Πανιωνίου στα Πηγάδα και συνέχισε την προσπάθεια αναρρίχησης στη βαθμολογία. Χωρίς ρυθμό οι "κυανέρυθροι", απείλησαν ελάχιστα.

Ξάνθη Πανιώνιος Super League

Σκοράροντας τόσο στην πρώτη όσο και στη δεύτερη τελική προσπάθειά της η Ξάνθη πέτυχε να φέρει το ματς με τον Πανιώνιο στα δικά της μέτρα. Ο Νιέτο άνοιξε το σκορ στο 18' και ο Ράνος διπλασίασε τα τέρματα των "ακριτών" στο 44', σ' ένα διάστημα που οι "κυανέρυθροι" προσπαθούσαν απλώς να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς όμως επιτυχία, αφού υπέπιπταν σε λάθη. Ακόμη και η μόνη ευκαιρία τους, στο 16', είχε προέλθει από αντίπαλη αδράνεια.

Αντίθετα οι "ακρίτες", παρά τις δύο αναγκαστικές αλλαγές, δούλευαν καλύτερα στο χορτάρι, έβγαζαν με ορθόδοξο τρόπο την μπάλα μπροστά και με τα υπέροχα τέρματα που σημείωσαν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης "έχτισαν" ισχυρό αβαντάζ επικράτησης πριν από την ανάπαυλα.

Το πείραμα του Ουζουνίδη με Μπακασέτα δεύτερο χαφ στο κέντρο και τον Ανσαριφάρντ (που στο 46' μπήκε αντί του Σιώπη) στην επίθεση δεν έπιασε και η Ξάνθη συνέχισε να υπερτερεί, φτιάχνοντας μάλιστα μια εξαιρετική ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Έρεα. Η παρουσία του Μητρόπουλου στον άξονα, σε μια προσπάθεια του Ουζουνίδη να αυτοδιορθωθεί, "νοικοκύρεψε" τον Πανιώνιο που κέρδισε μέτρα αναζητώντας τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς.

Οι "ακρίτες" είχαν όμως οπισθοχωρήσει για να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και αποδείχθηκε πως ο μονοψήφιος αριθμός γκολ στο πρωτάθλημα δεν ήταν τυχαίος. Ο Τσέναμο ήταν σταθερός κάτω από τα γκολπόστ, ενώ ο Μπέρτος πρόλαβε τον Ανσαριφάρντ στην πιο σωστά εκτελεσμένη επίθεση των Νεοσμυρνιωτών. Όταν δε ο Φάρκας μπήκε στο γήπεδο και ο Φλίσκας κάλυψε τη θέση μπροστά από την άμυνα, έκλεισαν και οι δίοδοι. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 78' ο Πανιώνιος ξαναπάτησε περιοχή δέκα λεπτά μετά.

Ο Έλτον ντα Σίλβα μόνο και μόνο για την τρομερή μπαλιά 50 μέτρων που έβγαλε στον Νιέτο προτού αυτός σκοράρει. Ο Βραζιλιάνος χαφ ήταν εξαιρετικός όσο έπαιξε. Αρχοντικός και συνάμα αεικίνητος, κράτησε μπάλα και έτρεξε πολύ, ξεχωρίζοντας στη μεσαία γραμμή.

Ο Ολιβιέ Μπουμάλ είχε έξι ασίστ πριν από τη σέντρα (πρώτος στη σχετική λίστα) και σε αυτές έμεινε. Ο Καμερουνέζος εξτρέμ δεν κατέγραψε καμία θετική ενέργεια στα 63 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Ουζουνίδης δικαιολογημένα τον αντικατέστησε, χωρίς πάντως να πάρει περισσότερα από τον Μασούρα.