ΠΑΣ Γιάννινα - Καλλονή 2-1

Με κορυφαίο τον Μανιά ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-1 την Καλλονή για τη 11η αγωνιστική της Super League.

Εικόνα αγώνα:

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δικαίως έφτασε στην τελική επικράτηση. Μάλιστα, από νωρίς έδειξε τις... άγριες διαθέσεις του όταν προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Μανιά. Αν ήταν οι γηπεδούχοι πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ στο πρώτο μέρος, κάτι που δεν κατάφεραν να κάνουν δίνοντας δικαίωμα στην ελπίδα στους φιλοξενούμενους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το παιχνίδι δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να δώσει, ωστόσο ο ΠΑΣ είδε δοκάρι με τον Ακόστα να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Κι αφού δεν έγινε το 2-0 έγινε το 1-1 στο 64'΄από τον Μπαργκάν, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο ΠΑΣ δεν το έβαλε κάτω και ο Μανιάς "χτύπησε" για δεύτερη φορά, εκμεταλλευόμενος την αδυναμία της άμυνας της Καλλονής να απομακρύνει μετά την απόκρουση του Χογκ σε κεφαλιά του Τσάβες. Τα πράγματα για τους γηπεδούχοτυς έγιναν ακόμα πιο εύκολα στο 83', όταν ο Ούκα άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες.

ΜVP:

Ε, ποιος άλλος; Ο Μανιάς.

Αδύναμος κρίκος:

Η Καλλονή είχε το μομέντουμ μετά το 1-1, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Σχόλιο αγώνα:

Δίκαιη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα και μάλιστα μετά από καλή εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 15 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Θαλή Θεοδωρίδη έμεινε στους επτά.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ναδάλες, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Τσάβες, Ακόστα, Ίλιτς, Μανιάς.

ΑΕΛ Καλλονής (Θεοδωρίδης): Χογκ, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Κεϊτά, Σάμπα, Γεωργίου, Γεωργίου, Μπαργκάν, Μανούσος.

Το LIVE του αγώνα

17:05
Καλησπέρα σας...
17:06
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και την Καλλονή για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
17:07
Η 11άδα του ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ, Μανιάς, Κοζορώνης, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ίλιτς, Καρανίας, Τσάβες, Ναδάλες.

Η 11άδα της Καλλονής: Χογκ, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Κεϊτά, Σάμπα, Γεωργίου, Μπαργκάν, Μανούσος.
17:07
Οι αναπληρωματικοί του ΠΑΣ: Περιστερίδης, Γιάκος, Γαρουφαλιάς, Φερφέλης, Μπέριος, Ηλιάδης, Στρούνα.

Οι αναπληρωματικοί της Καλλονής: Δαύκου, Κλαντρούμπσκι, Αντέτζο, Γιορέντε, Χατζηδημητρίου, Ξύδας, Μπουρούς.
17:08
Θυμίζουμε ότι την προηγούμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ είχε χάσει με 2-1 από τον Παναιτωλικό, ενώ η Καλλονή είχε φέρει 2-2 με την Ξάνθη.
17:12
Ο ΠΑΣ μετράει 11 βαθμούς έναντι 7 της ομάδας της Μυτιλήνης. Οριακό ματς και για τις δυο ομάδες.
17:13
Στους Ζωσιμάδες δεν υπάρχει πολύς κόσμος για την εν λόγω αναμέτρηση στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.
17:15
Να πούμε πως θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στο Παρίσι πριν οκτώ ημέρες.
17:17
Έναρξη του αγώνα.
17:19
1' Ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Γεωργίου, φωνές από τους φιλοξενούμενους ότι πήγε από αντίπαλο στον σκόρερ και ως εκ τούτου δεν έπρεπε να σηκώσει το σημαιάκι ο βοηθός.
17:20
2' Γύρισμα του Ίλιτς από τα αριστερά, ο Μανιάς δεν σούταρε, αιφνιδιάστηκε ο Τσάβες και η μπάλα κατέληξε άουτ.
17:20
Όπως έδειξε το ριπλέι, πράγματι από αντίπαλο πήγε η μπάλα στον Γεωργίου προτού σουτάρει και σκοράρει.
17:22
5' Καλός ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήδη μια φάση που θα συζητηθεί.
17:23
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Καραντώνης με βοηθούς τους Παναγιώτη Σταθόπουλο και Αντώνη Πυλαρινό.
17:24
7' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η μπάλα γύρισε από παίκτη της Καλλονής στον Μανιά, εκείνος το εκμεταλλεύτηκε, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Χογκ και με ωραίο δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0 της ομάδας του Γιάννη Πετράκη.
17:28
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο και ήδη οι γηπεδούχοι είναι μπροστά στο σκορ σε ένα όιμορφο ματς που διεξάγεται υπό αρκετά δύσκολες καιρικές συνθήκες (κρύο και βροχή από το πρωί).
17:29
11' Υπέροχη σέντρα του Τσάβες από τα δεξιά με το εξωτερικό, με τον Μανιά να κάνει το μονοκόμματο αριστερό σουτ και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.
17:30
13' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.
17:32
15' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, με τον Χογκ να απομακρύνει με τις γροθιές του προ του Τσάβες, η μπάλα έφτασε στον Τζημόπουλο, εκείνος έκανε το δυνατό δεξί σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Κοντά σε ένα δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι.
17:37
20' Οι παίκτες της Καλλονής αδυνατούν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία του Βελλίδη. Ελέγχει πλήρως το ματς ο ΠΑΣ.
17:38
21' ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ επέμβαση του Χογκ. Ο τερματοφύλακας της Καλλονής έσωσε την εστία του σε παρολίγον αυτογκόλ του Αναστασόπουλου, με τον αμυντικό της ομάδας να κάνει κακή κεφαλιά, την μπάλα να πηγαίνει στην δεξιά γωνία και τον Μαλτέζο γκολκίπερ να διώχνει υπέροχα σε κόρνερ. Μια ανάσα από το 2-0 οι Γιαννιώτες.
17:41
23' Τρεις παίκτες του ΠΑΣ βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ίλιτς να είναι κάτοχος της μπάλας, να προσπαθεί να την γυρίσει στον Μανιά ή τον Τσάβες, όμως ο Γεωργίου με σωτήριο τάκλιν κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Μάλιστα, καταλάθος ο Ίλιτς πάτησε στο κεφάλι τον άλλοτε συμπαίκτη του, πέφτωντας στο χορτάρι.
17:41
24' Επέστρεψε ο Γεωργίου, όλα καλά.
17:42
49%-51% η κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή ανήκει στον ΠΑΣ.
17:43
26' Κίτρινη κάρτα στον Μπαργκάν για σκληρό τάκλιν στον Μιχαήλ.
17:45
29' 4(1)-0(0) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
17:46
30' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες.
17:48
30' Χτύπησε στα δάχτυλα ο Βελλίδης σε προσπάθεια να διώξει την μπάλα μπροστά σε Κεϊτά και Κοζορώνη. Μπήκε το ιατρικό τιμ για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
17:53
35' Εξακολουθεί η Καλλονή να μην μπορεί να φτιάξει φάσεις για γκολ, αν και προσπαθεί να πάρει μέτρα στα τελευταία λεπτά.
17:57
39' Κεφαλιά του Κεϊτά από δύσκολη θέση στο δεύτερο δοκάρι μετά την σέντρα του Μανούσου από τα δεξιά, άουτ η μπάλα.
17:57
40' Ο Θεοδωρίδης έχει σηκώσει τρεις παίκτες του για ζέσταμα και λογικα θα κάνει κάποια κίνηση νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.
17:58
40' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ για το φάουλ στον Μανούσο.
18:02
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
18:04
45'+2' Νεύρα ανάμεσα σε Ούκα και Μανιά.
18:04
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
18:21
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:23
48' Σουτ του Ίλιτς, εύκολα μάζεψε ο Χογκ.
18:29
53' Προσπαθούν οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν... στροφές, όμως δεν έχουν απειλήσει τον Βελλίδη.
18:29
Δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα εννέα λεπτά του β' μέρους. Είναι αρκετά νευρικό.
18:30
55' Δοκάρι για τον ΠΑΣ. Σέντρα από τα αριστερά του Ναδάλες, κεφαλιά του Ακόστα και η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χογκ. Μια ανάσα από το 2-0 η γηπεδούχος ομάδα.
18:31
55' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο.
18:32
57' Κίτρινη κάρτα στον Ούκα.
18:35
60' Μέσα ο Κρολ, έξω ο Γιορέντε.
18:37
62' 6(2)-3(0) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
18:37
63' 44%-56% η κατοχή της μπάλας για την Καλλονή.
18:39
64' ΓΚΟΛ για την Καλλονή. Ο Μπαργκάν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη που δεν έπεσε καν. Ισοφάριση για την ομάδα της Μυτιληνής και αλλάζουν τα δεδομένα του αγώνα.
18:40
66' Ο Ίλιτς προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον Χογκ έπειτα από μπαλιά του Μανιά, όμως δεν βρήκε στόχο. Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, ώστε να μπει και πάλι σε θέση οδηγού.
18:44
70' Έξω ο Σπυρόπουλος, μέσα ο Αντέτζο.
18:48
73' Ο ΠΑΣ προσπαθεί να ανεβάσει στροφές και να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Το ματς έχει καλό ρυθμό...
18:49
74' Επέμβαση του Χογκ σε σουτ του Μανιά, μετέπειτα σκόραρε ο Ίλιτς, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.
18:50
75' Έξω ο Κοζορώνης, μέσα ο Γαρουφαλιάς.
18:51
76' 10(3)-4(1) οι τελικές στο ματς.
18:53
78' Έξω ο Σάμπα, μέσα ο Κλαντρούμπσκι.
18:54
79' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κεφαλιά του Τσάβες, επέμβαση του Χογκ και ο Μανιάς καραδοκεί και από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων.
18:55
80' Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο και στον Καρανίκα για αψιμαχία.
18:57
82' Έξω ο Μανιάς, μέσα ο Γιάκος.
18:58
83' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Ούκα. Με δέκα η Καλλονή.
19:02
87' Να δούμε τι θα μπορέσει να κάνει με παίκτη λιγότερο η Καλλονή στα λεπτά που απομένουν.
19:06
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:06
91' Έξω ο Τσάβες, μέσα ο Ηλιάδης.
19:09
Λήξη του αγώνα.
19:10
Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-1 την Καλλονή και έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ οι Μυτιληνιοί έμειναν στους επτά.