Βέροια - Ηρακλής 0-0

Η Βέροια αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον Ηρακλή, σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, εξαιρετικά στημένοι αμυντικά οι παίκτες του "Γηραιού".

Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Μοναδικές καλές στιγμές το πλασέ του Απόστολου Βέλλιου στο 14', το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Τζόναθαν Λόπεζ και τα δύο σουτ του Μαγέφσκι (17', 25') που πέρασαν μακριά από τα γκολπόστ του Χουάντερσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Βέροια διατήρησε την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία. Ο Γιώργος Γεωργιάδης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Τζαμέλ Αμπντούν και Μοχάμεντ Γιουσούφ, με σκοπό να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στον αντίποδα, ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε τον Νίκο Ζιαμπάρη ώστε να "κλειδώσει" το μηδέν στα μετόπισθεν και τους Κερέμ Μπουλούτ, Γιάννη Πασά για να "χτυπήσει" στην κόντρα. Παρόλα αυτά, οι ευκαιρίες έρχονταν με το... σταγονόμετρο. Μοναδικές αξιομνημόνευτες φάσεις τα μακρινά σουτ των Νέτο (68') και Άρτσε (69'), τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Χουάντερσον.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά, όποτε χρειάστηκε, ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ο Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι καθοδήγησε εξαιρετικά την άμυνα του "Γηραιού". Ο Αργεντινός αμυντικός είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις, διάβαζε σωστά τις φάσεις κι ήταν ανίκητος στις εναέριες μονομαχίες. Ηγετική εμφάνιση.

Ο Σάσα Καϊκούτ πραγματοποίησε μία μετριότατη εμφάνιση. Ο Βόσνιος επιθετικός δεν απείλησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο 62ο λεπτό.

Σ' ένα μέτριο παιχνίδι, ο Ηρακλής πήρε "σβηστά" τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Νίκος Παπαδόπουλος έστησε εξαιρετικά τον "Γηραιό", κλείνοντας τους χώρους και δημιουργώντας μία απροσπέλαστη αμυντική γραμμή. Παράλληλα, προσπάθησε μέσω των ταχύτατων Μπουλούτ και Τσιλιανίδη να "χτύπησει" στην κόντρα και να "κλέψει" το παιχνίδι.

Όσον αφορά στη Βέροια, γι' ακόμη μία αναμέτρηση τα βρήκε "σκούρα" απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Ο Γιώργος Γεωργιάδης ανακάτεψε την τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά και πάλι οι ποδοσφαιριστές του έδειχναν ανίκανοι να βρουν χώρους προς την αντίπαλη εστία. Ο Έλληνας τεχνικός οφείλει να βρει λύσεις, αφού ύστερα από 11 αγωνιστικές η "Βασίλισσα του Βορρά" παραμένει χωρίς νίκη εντός έδρας.

Βέροια: Λόπεζ, Νέτο, Ετζενγκέλε, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Μαραγκός, Άρτσε (81' Κόλα), Μαγέφκσι, Ναζλίδης, Καϊκούτ (62' Γιουσούφ), Μπερεμπασβίλι (46' Αμπντούν).

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Σαραμαντάς, Μακρής (68' Ζιαμπάρης), Ρομάνο, Ιντζόγλου, Κυριακίδης (46' Μπουλούτ), Τσιλιανίδης (77' Πασάς), Βέλλιος.

To live της αναμέτρησης

19:11
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Βέροιας και του Ηρακλή στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.
19:16
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια: Λόπεζ, Νέτο, Ετζενγκέλε, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Μαραγκός, Άρτσε, Μαγέφκσι, Ναζλίδης, Καϊκούτ, Μερεμπασβίλι.
Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Σαραμαντάς, Μακρής, Ρομάνο, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης, Βέλλιος.
19:16
Αναπληρωματικοί για τη "Βασίλισσα του Βορρά": Καντιμοίρης, Μαλόν, Πούγγουρας, Κόλα, Γιουσούφ, Σιόντης, Αμπντούν
19:16
Στον πάγκο για τον "Γηραιό": Περνίς, Ζιαμπάρης, Ζαμπάζης, Πουρτουλίδης, Πασάς, Περόνε, Μπουλούτ.
19:17
Σημαντική αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Η Βέροια είναι στη 12η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής είναι 13ος με 10.
19:18
Την προηγούμενη αγωνιστική ο "Γηραιός" είχε γνωρίσει εκτός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 2-0, ενώ η Βέροια είχε αναδειχθεί ισόπαλη με 1-1 στη Λιβαδειά.
19:27
Δυναμικό παρών από τους φίλους του Ηρακλή.
19:30
Ένος λεπτού σιγή για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι.
19:31
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
19:32
1' Έναρξη του παιχνιδιού.
19:34
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
19:36
Η Βέροια ψάχνει την πρώτη εντός έδρας νίκη.
19:38
Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν την εστία του Χουάντερσον.
19:43
Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έχουν κλείσει τους χώρους και δεν αφήνουν περιθώρια... αισιοδοξίας στη Βέροια.
19:46
14' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή! Ο Ρομάνο βρήκε τον Βέλλιο μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του δεύτερου κατάληξε στην αγκαλιά του Λόπεζ.
19:48
17' Μακρινό σουτ του Μαγέφσκι, ο Χουάντερσον έπεσε στη δεξιά γωνία του κι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!
19:53
Ιδιαίτερα δραστήριος ο Μαγέφσκι.
19:53
22' Σέντρα του Σαραμαντά, ο Όστοϊτς πρόλαβε την μπάλα κι έδιωξε σε κόρνερ.
19:56
25' Νέο σουτ του Μαγέφσκι, μακριά από την εστία.
19:56
Τελικές: 3(1) - 2(1)
20:00
29' Ο Ναζλίδης επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Ιντζόγλου με προβολή έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.
20:01
30' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
20:07
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά. Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.
20:11
Ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων εδώ και τρία λεπτά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
20:13
Η Βέροια έχει κλείσει στα καρέ του τον Ηρακλή, αλλά δεν βρίσκει χώρους για να απειλήσει.
20:17
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:18
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια, σ' ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές.
20:22
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
20:31
Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.
20:32
Ετοιμάζουν αλλαγές οι προπονητές.
20:33
46' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπουλούτ στη θέση του Κυριακίδη.
20:34
46' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπερεμπασβίλι εκτός, ο Αμπντούν εντός.
20:34
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:41
Χωρίς ευκαιρία μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος.
20:43
55' Σέντρα του Μπουκουβάλα, κεφαλιά του Τσιλιανίδη, η μπάλα άουτ.
20:44
Στη Βέροια βρίσκονται οι... χαμογελαστοί Ραούλ Μπράβο και Σέρχιο Κόκε.
20:49
59' Κεφαλιά του Μπουλούτ, πάνω από την εστία του Λόπεζ.
20:49
61' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.
20:50
62' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Γιουσούφ στη θέση του Καϊκούτ.
20:52
Πολύ μέτριο θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:56
68' Μακρινό σουτ του Νέτο, έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
20:56
68' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης στη θέση του Μακρή.
20:57
69' Άστοχο σουτ από τον Άρτσε.
21:02
74' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.
21:05
77' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς στη θέση του Τσιλιανίδη.
21:07
79' Σέντρα σουτ του Πάσα, πάνω από την εστία του Λόπεζ.
21:09
80' Χλιαρό σουτ του Ναζλίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον.
21:09
81' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Κόλα στη θέση του Άρτσε.
21:12
84' Κίτρινη κάρτα στον Μαγέφσκι.
21:14
86' Γυριστό του Βέλλιου, πάνω από την εστία του Λόπεζ.
21:18
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:18
90' Διαγώνιο σουτ του Μπουλούτ, μπλόκαρε ο Λόπεζ.
21:22
94' Τέλος του αγώνα. Η Βέροια με τον Ηρακλή αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0, σε ένα ματς με ελάχιστες καλές στιγμές.