Ηρακλής - Παναθηναϊκός 1-0

Χάρη σε γκολ του Απόστολου Βέλλιου, ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο "Καυτανζόγλειο" και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στη Super League. Ντεμπούτο με ήττα για Αντρέα Στραματσόνι και Μάικλ Εσιέν.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Παναθηναϊκού έκανε ο Αντρέα Στραματσόνι στο "Καυτανζόγλειο", ενώ επίσης την πρώτη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα έκανε και ο Μάικλ Εσιέν, ο οποίος ξεκίνησε βασικός.

Ο Ηρακλής μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και στο 15ο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία για γκολ. Ο Μπουλούτ έφυγε στην πλάτη του Πράνιτς, όμως το σουτ του Αυστραλού κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν να πιέζουν τους "πράσινους" και στο 23' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τρομερή ενέργεια και σουτ του Απόστολου Βέλλιου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει στο 29' όμως η λόμπα του Καρέλη δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη. Δέκα λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε ο "Γηραιός" να γράψει το 2-0, με τον Βέλλιο να βρίσκει με τακουνάκι τον Ρομάνο και τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα. Στο 49' έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν το σουτ του Καρέλη από το ύψος της περιοχής πέρασε μόλις άουτ. Από το 60' και μετά ο Νίκος Παπαδόπουλος προσπάθησε να διαχειριστεί το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να "παγώσει" το ρυθμό, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε βγει ψηλά και αναζητούσε το γκολ.

Παρά τις όποιες προσπάθειες των "πρασίνων" η ισοφάριση δεν ήρθε κι έτσι ο Ηρακλής πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στη Super League, μία μόλις ημέρα πριν τα 107α του γενέθλια. Από την άλλη, ντεμπούτο με ήττα έκαναν οι Αντρέα Στραματσόνι και Μάικλ Εσιέν.

Ο άνθρωπος-γκολ του Ηρακλή, Απόστολος Βέλλιος. Ο νεαρός επιθετικός με εξαιρετική ενέργεια πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Για να μην αδικήσουμε όμως τους υπόλοιπους, αξίζει να σημειώσουμε ότι δεν υστέρησε κανείς.

Πολλά προβλήματα αντιμετώπισαν οι μπακ του Παναθηναϊκού, Τριανταφυλλόπουλος και Πράνιτς. Έχασαν αρκετές φορές τους παίκτες του Ηρακλή.

Νίκη "χρυσάφι" ήταν αυτή για τον Ηρακλή, όχι μόνο για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Ήρθε μια μόλις ημέρα πριν τα γενέθλια της ομάδας, ενώ ήταν απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Κάτι που το ήθελαν πολύ τόσο ο κόσμος, όσο και οι παίκτες. Φάνηκε η "δίψα" τους από το πρώτο κιόλας λεπτό. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άργησε να "μπει" στο ματς. Στην ουσία οι "πράσινοι" ξεκίνησαν να παίζουν από το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μάικλ Εσιέν στο ντεμπούτο του δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος. Παράλληλα, κατέβαινε κοντά στους αμυντικούς και ζητούσε συχνά τη μπάλα. Ο Αντρέα Στραματσόνι μετράει μόλις λίγες ημέρες στην ομάδα, επομένως είναι πολύ δύσκολο να βγουν συμπεράσματα.

Ηρακλής:Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Μπουλούτ (76' Χαντί), Βέλλιος, Ρομάνο (87' Περόνε), Πασάς

Παναθηναϊκός:Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος (73' Μαρινάκης), Ταυλαρίδης, Αμπέντ (86' Κλωναρίδης), Σάντσεθ, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Μπεργκ, Ατζαγκούν (58' Νίνης), Καρέλης

To live της αναμέτρησης

19:02
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης του "Καυτανζογλείου" μεταξύ του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού.
19:03
Θυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, λόγω των επεισοδίων πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Ηρακλής προέρχεται από την ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Βέροιας.
19:08
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων.
19:10
Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Μπουλούτ, Βέλλιος, Ρομάνο, Πασάς

Παναθηναϊκός: Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Αμπέντ, Σάντσεθ, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Μπεργκ, Ατζαγκούν, Καρέλης
19:11
Στον πάγκο για τον Ηρακλή: Περνίς, Χαντί, Λουκίνας, Στάμου, Περόνε, Καρλίτος, Ζαμπάζης

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Κοτσόλης, Κλωναρίδης, Μαρινάκης, Λαγός, Νάνο, Κουτρουμπής, Νίνης
19:13
# Στις 12 Μαρτίου του 2011 ήταν η τελευταία φορά που ο Ηρακλής υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα. Τότε οι "πράσινοι" είχαν φύγει με το διπλό (3-1).

Για τον Παναθηναϊκό είχαν σκοράρει οι Πετρόπουλος (2) και Χριστοδουλόπουλος. Ενώ για τον Ηρακλή ο Ενγκουάτ-Μαχόπ.
19:13
Ο Εσιέν αναμένεται να κάνει σήμερα το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό!
19:15
Η ενδεκάδα του "τριφυλλιού"
19:16
11 βαθμούς έχει μαζέψει ο Ηρακλής σε 11 παιχνίδια και βρίσκεται στην 13η θέση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει 22 σε 10 αγώνες και είναι αυτή τη στιγμή τρίτος.
19:29
Ντεμπούτο κάνει σήμερα στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Αντρέα Στραματσόνι.
19:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:30
Γιορτινή η ατμόσφαιρα στο ¨"Καυτανζόγλειο" με τον Ηρακλή να κλείνει τα 107 χρόνια ζωής.
19:31
Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:34
2' Οι παίκτες του Ηρακλή με την μπάλα στα πόδια.
19:36
5' Γυρνάει αρκετά πίσω για να πάρει μπάλα ο Εσιέν, που αλλάζει κάποιες κοντινές πάσες.
19:39
8' Συνεχίζεται το ίδιο σκηνικό. Ο Ηρακλής με τη μπάλα, ο Παναθηναϊκός περιμένει αρκετά πίσω.
19:40
9' Ωραία σέντρα του Μπουλούτ από τα δεξιά. Πετάγεται ο Βέλλιος στην πορεία της μπάλας όμως αυτή καταλήγει άουτ.
19:43
11' Ιδιαίτερα ορεξάτοι οι γηπεδούχοι. Τρέχουν πρώτοι πάνω στην μπάλα.
19:43
12' Οφ-σάιντ ο Πασάς.
19:46
15' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ιντζόγλου βρήκε τον Μπουλούτ που έφυγε στην πλάτη του Πράνιτς, όμως ο Αυστραλός δεν έκανε καλό τελείωμα.
19:47
Δεν υπάρχει οφ-σάιντ στην φάση του Μπουλούτ. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
19:50
Οι πρώτες στιγμές του Στραματσόνι στον πάγκο του Παναθηναϊκού.
19:51
18' Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Πασάς για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες.
19:52
20' Πιέζει ψηλά τους παίκτες του Παναθηναϊκού ο Ηρακλής, κάτι που δυσκολεύει αρκετά τους "πράσινους".
19:52
21' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.
19:54
23' ΓΚΟΛ! Ο Βέλλιος ανοίγει το σκορ για τον Ηρακλή!
19:56
Τρομερή η ενέργεια του Βέλλιου από τα αριστερά που ξέφυγε με προσποίηση από το μαρκάρισμα του Σάντσεθ και στη συνέχεια έστειλε με σουτ τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Στιλ.
19:57
26' Κόρνερ υπέρ του Παναθηναϊκού.
19:58
27' Χαμηλή η εκτέλεση του Ζέκα. Διώχνει η άμυνα του Ηρακλή.
20:00
29' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ με κεφαλιά βρήκε τον Καρέλη, όμως ο τελευταίος πήγε να "κρεμάσει" τον Χουάντερσον και έστειλε τη μπάλα άουτ.
20:06
33' Με βαθιές μπαλιές ψάχνουν τους Μπεργκ και Καρέλη οι "πράσινοι".
20:06
35' Να παραμείνουν συγκεντρωμένοι ζητά από τους παίκτες του ο Νίκος Παπαδόπουλος.
20:06
36' Φάουλ τώρα για τον Παναθηναϊκό σε καλή θέση από τα δεξιά Στην εκτέλεση ο Εσιέν.
20:07
Κακή η εκτέλεση του Γκανέζου, απομακρύνεται η μπάλα.
20:10
38' Έκρυψαν τη μπάλα οι παίκτες του Ηρακλή! Ο Βέλλιος βρήκε με τακουνάκι τον Ρομάνο μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός απέφυγε τον Ταυλαρίδη, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
20:11
40' Κίτρινη κάρτα στον Βέλλιο για μαρκάρισμα στον Ζέκα.
20:13
Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων στο γκολ του Βέλλιου.
20:14
Η έκφραση του Μπεργκ τα λέει όλα...
20:15
44' Τεράστιο λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού. Άφησαν τη μπάλα, την έκλεψε ο Μπουλούτ, όμως η σέντρα του Αυστραλού δεν ήταν καλή.
20:16
45' Κόρνερ υπέρ του Ηρακλή.
20:16
Δύο είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:16
Καλή η εκτέλεση του Ρομάνο, όμως διώχνουν οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού.
20:17
45+1' Κόρνερ για τους "πράσινους" τώρα. Πάει ο Εσιέν στην εκτέλεση.
20:17
Βρίσκει τον Αμπέντ ο Εσιέν, όμως ο Αλγερινός έχασε τη μπάλα.
20:19
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο. Ο Ηρακλής πάει με το 1-0 στα αποδυτήρια. Να δούμε πως θα αντιδράσει πλέον ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο 45λεπτο.
20:21
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
20:36
Ξανά στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:37
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
20:38
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:39
47' Οφ-σάιντ ο Μπουλούτ. Ξεκάθαρη φάση.
20:40
49' Η καλύτερη φάση του Παναθηναϊκού στο ματς. Δυνατό γυριστό σουτ του Καρέλη από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνά ξυστά από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον.
20:43
52' Έχει κλείσει στα καρέ του τον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός.
20:47
55' O Σωτήρης Νίνης θα είναι η πρώτη αλλαγή του Αντρέα Στραματσόνι.
20:50
58' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Ατζαγκού και στη θέση του ο Νίνης.
20:51
59' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.
20:55
63' Κακό σουτ του Μπεργκ, η μπάλα άουτ.
21:03
70' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
21:03
71' Κακή η εκτέλεση του Εσιέν, απομακρύνεται η μπάλα.
21:04
73' Ο Μαρινάκης στη θέση του Τριανταφυλλόπουλου.
21:06
75' Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη.
21:07
76' Αλλαγή και για τον Ηρακλή. Ο Μπουλούτ αφήνει τη θέση του στον Χαντί.
21:09
78' Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ.
21:10
79' Τακουνάκι του Καρέλη, η μπάλα άουτ.
21:12
80' Για πέναλτι φώναξαν οι φιλοξενούμενοι. Όπως δείχνει το ριπλέι όμως τα χέρια του Μπαρτολίνι ήταν κολλημένα πάνω στο στήθος του.
21:13
Συστάσεις για τις κροτίδες ζητά ο Κομίνης.
21:18
86' Έξω ο Αμπέντ, μέσα ο Κλωναρίδης.
21:19
87' Κλείνει τις αλλαγές και ο Ηρακλής. Εκτός ο Ρομάνο, μέσα ο Περόνε.
21:20
89' Μακρινό σουτ του Χαντί, άουτ!
21:21
Πέντε θα είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
21:23
Είμαστε ήδη στο δεύτερο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων. Παραμένει το 1-0.
21:24
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Σωτήρη Νίνη.
21:26
90+4' Κίτρινη κάρτα στον Χαντί τώρα και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για σέντρα υπέρ του Παναθηναϊκού.
21:26
90+5' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Πάει ο Νίνης στην εκτέλεση.
21:26
Βγαίνει και μαζεύει ο Χουάντερσον!
21:27
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
21:28
Ο Ηρακλής παίρνει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Αυτή είναι η τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα μία μόλις ημέρα πριν τα 107α γενέθλια της ομάδας.