Καλλονή - ΠΑΟΚ 1-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφανο Αθανασιάδη (2 γκολ), ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λέσβο, επικρατώντας με 3-1 της Καλλονής και επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα στη Super League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, στην πρώτη φάση του παιχνιδιού, με τον Στέφανο Αθανασιάδη. Ο Γκάρι Ροντρίγκες με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή κι ο 26χρονος επιθετικός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο "Δικέφαλος" είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Έκλεισε τους χώρους και προσπάθησε, με κάθετες πάσες να πιάσει "κοιμώμενη" την άμυνα της Καλλονής. Στο 13' οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά ο Αντέτζο πρόλαβε την μπάλα προτού περάσει την γραμμή σε σουτ του Πέλκα.

Στον αντίποδα, οι παίκτες του Θαλή Θεοδωρίδη επιχείρησαν μακρινά σουτ, με τους Καλτσά, Μπαργκάν και Μανούσο, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο. Στο 39ο λεπτό, σε μία ανύποπτη φάση, ο Γιάννης Σκόνδρας έχασε την ισορροπία του μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ανέτρεψε τον Γιώργο Μανούσο, με τον κ. Δελφάκη να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λέσβου ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για την ανατροπή. Οι Σάμπα, Μπαργκάν και Τσαμπούρης επιχείρησαν μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Γλύκο. Στο 59', οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μία "ανάσα" από το 2-1, αλλά ο Τζιόλης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Η Καλλονή είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Αθανασιάδη. Ο Μακ μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε στον "Κλάους" κι αυτός, προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 1-2. Στα τελευταία λεπτά η Καλλονή πίεσε για το γκολ, αλλά ο "Δικέφαλος" εκμεταλλεύτηκε τα κενά και έκανε το 1-3 στο εξαιρετικό πλασέ του Γιάννη Μυστακίδη, ύστερα από λάθος διώξιμο του Αναστασιάδη. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κεϊτά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για "κοκορομαχία" με τον Κωνσταντινίδη και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

O Στέφανος Αθανασιάδης πήρε από το... χέρι τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε σε μία σημαντική νίκη, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες.

Ο Ανέστης Αναστασιάδης αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Αθανασιάδη, ενώ φέρει ευθύνη στο τρίτο γκολ του "Δικεφάλου", αφού έδιωξε άτσαλα την μπάλα πάνω στον Μυστακίδη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία αγχωτική, αλλά παράλληλα πολύτιμη νίκη κόντρα στην Καλλονή. Τα πράγματα, μετά το γρήγορο γκολ, έδειχναν ιδανικά, αλλά το "άτυχο" πέναλτι του Σκονδρα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αποδιοργάνωσε τον "Δικέφαλο". Η Καλλονή αναθάρρησε μετά την ισοφάριση και κυνήγησε με αξιώσεις την ανατροπή, όμως το "φονικό" ένστικτο του Αθανασιάδη έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση. Αξίζει να σημειωθεί πως τόσο ο 26χρονος επιθετικός, όσο κι ο Μυστακίδης αφιέρωσαν τα γκολ στον προπονητή τους, Ιγκόρ Τούντορ, στέλνοντας μήνυμα στήριξης και συσπείρωσης.

Καλλονή: Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε (86' Χιντασέλι), Καλτσάς (89' Γιουράκης), Μπαρκάν, Γεωργίου, Κεϊτά, Σάμπα (80' Μάρκοβιτς), Μανούσος.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Λέοβατς (60' Μυστακίδης), Πέλκας (65' Γκολάσα), Μακ (80' Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης.

17:53
Ο προπονητής της Καλλονής, Θαλής Θεοδωρίδης, αδερφός της γνωστής τραγουδίστριας Νατάσας Θεοδωρίδου, είχε περάσει από τις Ακαδημίες του ΠΑΟΚ
17:54
Στο γήπεδο θα βρεθεί η Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς και η Ακαδημία "Απόλλωνα Βουναρακίου" που συνεργάζεται με τον ΠΑΟΚ
17:56
Στο ματς των Νέων που κέρδισε ο ΠΑΟΚ με 2-4 ήταν παρών και ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Ιάκωβος Αγγελλίδης που συζήτησε με οπαδούς της ομάδας και τους συνέστησε υπομονή
17:58
Στη Μυτιλήνη βρίσκονται και οι βετεράνοι του ΠΑΟΚ, Μαλιούφας και Αλεξανδρίδης. Ο τελευταίος, μάλιστα, βρέθηκε με τον Γιάννη Μανούσο, πατέρα του παίκτη της Καλλονής που ήταν μαζί στην Εθνική Νέων
18:34
Οι 11 του Τούντορ: Γλύκος, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Λέοβατς, Πέλκας, Μακ και Αθανασιάδης
18:59
Η ενδεκάδα της Καλλονής: Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Λιορέντε, Καλτσάς, Μπαρκάν, Γεωργίου, Κεϊτά, Σάμπα και Μανούσος
19:07
Κατά την είσοδό Όλσεν και Γλύκου στο γήπεδο, ακούστηκε από τους οπαδούς το "βαριά, βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα..."
19:24
Την προηγούμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος (0-0) με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα ενώ η Καλλονή έχασε εκτός έδρας 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα
19:29
Γενικότερα οι δύο ομάδες θέλουν πάση θυσία την νίκη... Ο ΠΑΟΚ μάλιστα στην κυριολεξία "καίγεται" για τους τρεις βαθμούς αφού έχει μείνει πίσω στη βαθμολογία και δεν λέει να "σηκώσει" κεφάλι τις τελευταίες αγωνιστικές
19:32
1' Έναρξη του αγώνα.
19:35
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
19:36
5' Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Τζιόλη στον Γλύκο, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ πρόλαβε τους επιθετικούς της Καλλονής κι απομάκρυνε την μπάλα!
19:38
7' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Αθανασιάδης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
19:40
Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πανηγύρισε έξαλλα το γκολ με τον προπονητή του, Ιγκόρ Τούντορ.
19:43
12' Ο Τσαμπούρης "πάτησε" στον Σάμπα, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.
19:45
13' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! O Πέλκας έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Αντέτζο πρόλαβε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Αθανασιάδης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
19:46
Οι παίκτες του "Δικεφάλου" παίζουν με κάθετες μπαλιές και προσπαθούν να πιάσουν στον... ύπνο της άμυνα των γηπεδούχων.
19:49
Κατοχή: 39% - 61%
19:53
22' Κίτρινη κάρτα στον Λέοβατς για τράβηγμα στον Γεωργίου.
19:57
25' Ο Μακ έστρωσε με τακουνάκι στον Κάτσε, αλλά το σουτ του Αλβανού μέσου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε μακριά από την εστία του Δαύκου.
19:57
26' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
20:01
30' Μακρινό σουτ του Μανούσου, άστοχο.
20:04
32' Σουτ του Γεωργίου, η μπάλα άουτ.
20:04
Οι παίκτες της Καλλονής δεν βρίσκουν χώρους, με αποτέλεσμα να δοκιμάζουν μακρινά σουτ.
20:06
35' Σουτ του Καλτσά, μπλόκαρε ο Γλύκος.
20:07
Ένταση ανάμεσα σε Κάτσε και Μανούσο, ύστερα από φάουλ του πρώτου.
20:10
38' Καλή στιγμή για την Καλλονή! Ο Μπαργκάν επιχείρησε το σουτ, ο Γλύκος δεν κατάφερε να μπλοκάρει, αλλά ο Σκόνδρας απομάκρυνε την μπάλα!
20:10
39' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καλλονή! Ο Σκόνδρας γλίστρησε κι ανέτρεψε τον Μπαργκάν μέσα στην περιοχή.
20:11
40' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα.
20:12
41' ΓΚΟΛ! Ο Μανούσος ευστοχεί και κάνει το 1-1!
20:14
43' Σέντρα του Λέοβατς από αριστέρα, ο Κάτσε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:17
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:18
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.
20:34
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
20:36
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:38
48' Ο Ροντρίγκες επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Αναστασιάδη και κατέληξε στον Δαύκο.
20:38
49' Μακρινό σουτ του Τσαμπούρη, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γλύκου.
20:40
Εκνευρισμός ανάμεσα σε Τζαβέλλα και Κεϊτά.
20:41
52' Νέο μακρινό σουτ του Σάμπα, μπλόκαρε εύκολα ο Γλύκος.
20:43
53' Σουτ του Κάτσε, άουτ.
20:48
58' Νέο σουτ του Μπαργκάν, έπεσε στη δεξιά γωνιά κι έδιωξε σε κόρνερ ο Γλύκος!
20:49
59' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Γλύκος δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Κεϊτά, αλλά ο Τζιόλης αποσόβησε τον κίνδυνο πάνω στη γραμμή!
20:49
60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λέοβατς εκτός, ο Μυστακίδης εντός.
20:55
65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκολάσα στη θέση του Πέλκα.
20:59
Η Καλλονή έχει την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει για την ανατροπή.
21:03
73' Ο Σάμπα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, από μακρινή απόσταση, αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
21:07
76' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ μπήκε από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε στον Αθανασιαδη, κι αυτός προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2!
21:10
80' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Μακ.
21:10
80' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Μάρκοβιτς εντός, ο Σάμπα εκτός.
21:13
Πιέζει η Καλλονή για την ισοφάριση.
21:14
85' Ο Μυστακίδης έκλεψε την μπάλα από τον Αναστασιάδη, έκανε το σουτ, αλλά ο Δαύκος απέκρουσε την μπάλα!
21:16
86' Αλλαγή για την Καλλονή. O Χιντασέλι στη θέση του Γιορέντε.
21:18
89' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γιούρακης εντός, ο Καλτσάς εκτός.
21:20
90' ΓΚΟΛ! Υπέροχο πλασέ του Μυστακίδη και 1-3 ο ΠΑΟΚ!
21:22
93' Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη.
21:23
93' Κόκκινη κάρτα στον Κεϊτά. Ο άσος της Καλλονής βλέπει τη δεύτερη κίτρινη για "κοκορομαχία" με τον Κωνσταντινίδη.
21:23
93' Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στις νίκες ύστερα από τρεις αγωνιστικές.