Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ανσαριφάρντ, ο Πανιώνιος νίκησε πεντακάθαρα τον ακίνδυνο ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στη Νέα Σμύρνη.

Εικόνα αγώνα:

Και τι έγινε που ο Μπουμάλ έμοιαζε εκτός κλίματος; Ο Πανιώνιος ακόμα κι έτσι βρίσκει το δρόμο προς τη νίκη. Ο Ανσαριφάρντ, μόλις στο 5ο λεπτό, άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Μασούρα και αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΠΑΣ και έβαλε εξ αρχής δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ο κορυφαίος του προηγούμενου αγώνα, Μανιάς, έμοιαζε απελπιστικά μόνος με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ να είναι ακίνδυνος μπροστά ακόμα και όταν αναγκάστηκε να ανοιχτεί μετά το 2-0. Στο 20ο λεπτό πάλι ο Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε στη θέση του οδηγού τους "κυανέρυθρους".

Στο δεύτερο μέρος δεν παρακολουθούσαμε καλό θέαμα μέχρι τα μισά του. Λογικό από τη στιγμή που ο Πανιώνιος είχε την "κάβα" των δύο τερμάτων και έκανε διαχείριση του αποτελέσματος, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ που προσπαθούσε να πιέσει, αλλά δίχως να καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή.

Με αυτά και με αυτά ο χρόνος πέρασε, ο Πανιώνιος δεν απειλήθηκε και κράτησε εύκολα το υπέρ του 2-0 που τον διατηρεί στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

MVP:

Ο Ανσαριφάρντ. Σκέφτεστε κάποιον άλλον;

Αδύναμος κρίκος:

Ο Μανιάς ήταν εξαιρετικός στο προηγούμενο ματς, όχι όμως στη Νέα Σμύρνη. Απελπιστικά μόνος μπροστά, δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Σχόλιο:

Σταθερή ομάδα ο Πανιώνιος, φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι. Μπήκε με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς το ματς και τα κατάφερε. Με τα γνωστά σκαμπανεβάσματα ο ΠΑΣ.

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μπουμάλ (Χαλκιαδάκης 88'), Μασούρας, Ανσαριφάρντ (Καραμάνος 81'), Μπακασέτας (Μητρόπουλος 85').

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Τσουκαλάς (Γιάκος 71'), Ακόστα (Σαπαλίδης 74'), Ίλιτς (Ηλιάδης 68'), Τσάβες, Μανιάς.

To live της αναμέτρησης

16:58
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας. Νωρίτερα ο Πανθρακικός έκανε την έκπληξη και κέρδισε με 2-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
16:58
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μπουμάλ, Μασούρας, Ανσαριφάρντ, Μπακασέτας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Τσουκαλάς, Ακόστα, Ίλιτς, Τσάβες, Μανιάς.

17:01
Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Σωκράτη Διούδη, αφού μέχρι και την 11η αγωνιστική κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Παπαδόπουλος. Επιστροφή και για τον Αργυρόπουλο στο δεξι άκρο της άμυνας, στη θέση του Βλάχου.
17:04
Χωρίς εκπλήξεις ο ΠΑΣ Γιάννινα. Όχι δηλαδή ότι έχει και πολλές επιλογές ο Γιάννης Πετράκης, αφού το ρόστερ είναι μικρό.
17:13
Έτσι θα παραταχθούν οι δυο ομάδες
17:15
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα. Λίγος κόσμος στο γήπεδο.
17:16

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας με τους παίκτες του ΠΑΣ να την κερδίσουν.
17:18

3':

Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Πανιώνιο.
17:19

3':

Και στα καπάκια δεύτερο. Πιέζει ο Πανιώνιος με το καλημέρα.
17:20
Ντριμπλάρει στην περιοχή του δυο αντιπάλους ο Χατζηισαΐας. Είχε αρκετό ρίσκο η επιλογή του.
17:21

5':

Ο Πανιώνιος ανοίγει το σκορ νωρίς νωρίς με τον Ανσαριφάρντ μετά από γύρισμα του Μασούρα και αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΠΑΣ.
17:22
Μεγάλη ευθύνη στο γκολ έχει ο Βελλίδης, ο οποίος έδιωξε με το ένα πόδι πάνω στον Ανσαριφάρντ και αυτός με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
17:24
Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ
17:26
Αυτό ήταν το 21ο γκολ που τρώει φέτος ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά από 12 αγωνιστικές.
17:28
Εξακολουθεί και πιέζει ο Πανιώνιος που ψάχνει και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι.
17:29
Μεγάλο πρόβλημα η κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμή για τον ΠΑΣ. Δεν υπάρχει ο παίκτης να την σπρώξει μπροστά.
17:30

14':

Καλό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.
17:33
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Τα λάθη είναι πολλά στη μεσαία γραμμή με τον Πανιώνιο βέβαια να μην κινδυνεύει καθόλου.
17:34
Μέτρια εμφάνιση από τον Μπουμάλ και σήμερα. Είναι καλός παίκτης και δικαιούται να περάσει μία περίοδο ντεφορμαρίσματος.
17:35

20':

Καταπληκτικό γκολ με τον Ανσαριφάρντ ξανά! Πανέμορφο σουτ στη γωνία του Βελλίδη.
17:37
Ο Ιρανός επιθετικός κάνει τρομερά πράγματα στα τελευταία παιχνίδια του Πανιώνιου. Από τις καλύτερες μεταγραφές της φετινής σεζόν στην Super League.
17:39
Σε χαμηλό τέμπο το παιχνίδι μας. Βοηθάει και το σκορ σε αυτό.
17:40

24':

Επικίνδυνο γέμισμα του Τσουκαλά στην περιοχή, ο Διούδης θα βγει και θα μαζέψει. Η πρώτη υποψία φάσης για το ΠΑΣ στο παιχνίδι.
17:41
65% - 35% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Πανιώνιου.
17:42
Προβληματισμένος ο Γιάννης Πετράκης στον πάγκο του ΠΑΣ
17:43

27':

Σκληρό μαρκάρισμα του Καρανίκα πάνω στον Ανσαριφάρντ. Θα μπορούσε να δει κάρτα.
17:45
Μοιάζουν να μην πιστεύουν πως μπορούν να πάρουν κάτι από το ματς οι παίκτες του ΠΑΣ.
17:45

30':

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ.
17:47
Κυρίαρχος στο παιχνίδι ο Πανιώνιος που δεν αισθάνεται κίνδυνο μέχρι στιγμής.
17:48

32':

Εντυπωσιακή ενέργεια του Ανσαριφάρντ στη μεσαία γραμμή. Ξεπέρασε σαν σταματημένους τρεις αντιπάλους!
17:49
Ο Μανιάς μοιάζει ολομόναχος στην κορυφή της επίθεσης, αφού Τσάβες και Ίλιτς δεν παίρνουν ατομικές προσπάθειες.
17:51
Κόρμπος και Ίλιτς συγκρούστηκαν στον αέρα με τον πρώτο να χτυπάει στο στήθος. Δεν έχει όμως μεγάλο πρόβλημα.
17:52
Ο ΠΑΣ έχει κερδίσει μέτρα εδώ και 3-4 λεπτά όμως οι επιλογές στην τελική πάσα είναι κακές.
17:53

37':

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΣ. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Τσάβες και Ίλιτς πάνω από τη μπάλα. Λογικά ο Αργεντινός θα το εκτελέσει.
17:54

38':

Κι άλλο κόρνερ για τον ΠΑΣ, καθώς η μπάλα βρήκε στα σώματα.
17:56
Μετά από ώρα ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα, όμως η σέντρα του Μπακασέτα βρήκε σε μία πλάτη.
17:58
59% - 41% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Πανιώνιου. Μειώθηκε σε σχέση με πριν.
17:59
7(6) - 3(2) οι τελικές προσπάθειές υπέρ του Πανιώνιου. Εύστοχες και οι δυο ομάδες.
18:00

44':

Σέντρα του Ίλιτς από τα δεξιά, ο Τσάβες θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Διούδης σταθερά θα μαζέψει.
18:01

45':

Φάουλ για τον ΠΑΣ αρκετά κάτω από τη μεγάλη περιοχή του Πανιώνιου. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους λογικά.
18:02

46':

Κι άλλο φάουλ για τον ΠΑΣ! Αυτή τελικά θα είναι η τελευταία φάση.
18:02

46':

Θα την πάρει ο Μασούρας.
18:03

46':

Εκτέλεση φάουλ, ο Μανιάς θα κάνει την προβολή όμως η μπάλα θα βγει άουτ!
18:03

45':

Ημίχρονο στο παιχνίδι μας.
18:04
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
18:18
Σε ελάχιστο χρόνο έχουμε σέντρα για το δεύτερο μέρος.
18:20

46':

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πανιώνιο να έχει τη μπάλα.
18:20
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
18:21

47':

Καλό σουτ του Μπουμάλ η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.
18:23
Θυμίζουμε ότι στο ματς των 15:00 ο Πανθρακικός πήρε σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου με 2-1 και έβαλε φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας.
18:24

49':

Φωνάζει στους παίκτες του ο Ουζουνίδης να είναι πιο συγκεντρωμένοι στις πάσες τους. Ένα γκολ του ΠΑΣ αλλάζει τα δεδομένα.
18:26

51':

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανιώνιο.
18:26
Τραγική εκτέλεση από τον Μπουμάλ. Η μπάλα δεν έφτασε καν στην περιοχή!
18:28

53':

Κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΣ τώρα με τον Ίλιτς, κακή και αυτή η εκτέλεση.
18:30
Δεν έχουμε φάσεις στο δεύτερο μέρος. Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής.
18:31

56':

Όμορφη ενέργεια από τον Μπουμάλ νωρίτερα που ξεπέρασε δυο αντιπάλους με εντυπωσιακό τρόπο.
18:32

58':

Σουτ του Μπακασέτα η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.
18:33

58':

Κι άλλο κόρνερ, από τον Μπέριο.
18:35

60':

Σιώπης και Ακόστα τα λένε σε έντονος ύφος με την διαιτητή να τους καλεί κοντά του. Έδωσαν τα χέρια στη συνέχεια.
18:36

60':

Διπλή φάση για τον Πανιώνιο με Μπακασέτα και Μπουμάλ! Και τις δυο φορές ο Βελλίδης είπε "όχι" στα σουτ.
18:39
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Σιώπη στη μεσαία γραμμή. Έχει "φάει" τη θέση του αρχηγού Μητρόπουλου.
18:39

65':

Το παραχώρησε ο Ναδάλες.
18:40

65':

Κακό σουτ από τον Μπουμάλ. Ο Αφρικανός άσος ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα όντας ομαδικός, όμως στα τελευταία ματς προσπαθεί για το κάτι παραπάνω και αυτό δεν βοηθά τον Πανιώνιο.
18:42
Φωνάζουν στον Πανιώνιο για τη συγκεκριμένη φάση που δόθηκε οφσάιντ
18:43

68':

Ίλιτς έξω, μέσα ο Ηλιάδης
18:44
Κακός ο Ίλιτς στο σημερινό παιχνίδι. Γενικότερα δεν έχει ξεκινήσει καλά, αν και πέρσι ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του αν όχι ο καλύτερος.
18:46

71':

Ο Ανσαριφάρντ πήγε να βάλει το γκολ της εβδομάδας, όμως μπερδεύτηκε την τελευταία στιγμή.
18:46

71':

Γιάκος μέσα, Τσουκαλάς έξω.
18:48

74':

Ακόστα έξω, Σαπαλίδης στη θέση του.
18:51
Κακός ο ρυθμός εδώ και 3-4 λεπτά. Οι παίκτες του Πανιώνιου χάνουν εύκολα τη μπάλα και μπορεί να το πληρώσουν.
18:52

77':

Το κέρδισε ο ΠΑΣ
18:54
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ με σκοπό να μπει ξανά στο παιχνίδι.
18:55

80':

Ανσαριφάρντ έξω, Καραμάνος μέσα.
18:58
Σταθερά στην πρώτη πεντάδα ο Πανιώνιος μετά και από αυτή τη νίκη. Αν παραμείνει μέχρι το τέλος, γιατί τα έχουμε δει όλα στο ποδόσφαιρο.
18:59
Ο Τσάβες έπεσε πάλι μόνος του κάτω με σκοπό να κερδίσει ένα φάουλ. Ο διαιτητής δεν... ψάρωσε.
18:59

85':

Μπακασέτας έξω, Μητρόπουλος μέσα.
19:02
Κερδίσουν χρόνο οι γηπεδούχοι με αράουτ και κόρνερ.
19:02

87':

Μπουμάλ έξω, Χαλκιαδάκης μέσα.
19:04
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά.
19:04

90':

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Χαλκιαδάκη, ο Βελλίδης θα πέσει και θα μαζέψει.
19:05
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
19:08

93':

Τέλος! Ο Πανιώνιος θα πάρει σπουδαία νίκη και θα φτάσει τους 22 βαθμούς. Καλό βράδυ σε όλους.