ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 2-1

Χάρη σε γκολ των Μακ και Τζαβέλλα ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου στην Τούμπα και πήρε τη νίκη με 2-1, "σκαρφαλώνοντας" στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τρομερό γκολ για τους "κυανέρυθρους" ο Οικονόμου.

Με 4-4-1-1 και έμφαση κυρίως στην άμυνα παρέταξε τον Πανιώνιο στην Τούμπα ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Αντίθετα, ο Ιγκόρ Τούντορ προτίμησε το 3-5-2 για τον ΠΑΟΚ με τους Μακ και Αθανασιάδη στην επίθεση και τον Πέλκα πίσω τους. Η οδηγία του Κροάτη ήταν να πηγαίνει η μπάλα στα δεξιά εκεί όπου βρισκόταν ο φορμαρισμένος Ροντρίγκες και δικαιώθηκε μόλις στο 11ο λεπτό. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Μακ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Διούδη για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Πανιώνιο να περιμένει και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Κάποια μακρινά σουτ των παικτών του Ουζουνίδη δεν ανησύχησαν τον Γλύκο με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σχετικά εύκολα. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου όμως ο Οικονόμου "σόκαρε" τους γηπεδούχους. Ο αμυντικός του Πανιωνίου εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Δικεφάλου, άφησε άγαλμα τον Γλύκο και έγραψε το 1-1.

Μετά το γκολ οι "κυανέρυθροι" οπισθοχώρησαν, δίνοντας αρκετά μέτρα στον ΠΑΟΚ. Το ματς περιορίστηκε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο, με τον Δικέφαλο να πιέζει και τον Πανιώνιο να κρατάει με νύχια και με δόντια την ισοπαλία. Σε μια αντεπίθεση ωστόσο, λίγο έλειψε να πετύχει γκολ η ομάδα του Ουζουνίδη, όμως το σουτ του Ανσαριφάρντ κόντραρε κι άλλαξε πορεία. Τελικά η "λύτρωση" για τους γηπεδούχους ήρθε στο 79'. Ο Κωνσταντινίδης σέντραρε στην περιοχή και ο Τζαβέλλας που είχε προωθηθεί έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ουζουνίδης πέρασε τον Βιγιάλμπα στη θέση του Κόρμπου σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα θα μπορούσαν να γράψουν και το 3-1 με ένα σουτ του Μακ στο 90', όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Τελικά το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Δικέφαλο να "σκαρφαλώνει" στην τρίτη θέση της Super League.

Πηγή κινδύνων για την άμυνα του Πανιωνίου αποτελούσε συνεχώς ο Μακ. Ο Σλοβάκος επιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός, ενώ άνοιξε και το σκορ στην Τούμπα.

Αδύναμος Κρίκος

Είχε προβλήματα ο Βίτορ στην άμυνα. Ο Ανσαριφάρντ τον παίδεψε αρκετά.

Μεγάλη νίκη αυτή κόντρα στον Πανιώνιο για τον ΠΑΟΚ. Τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής άποψης. Οι "κυανέρυθροι" αποτελούν μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, έβγαλαν την... ψυχή στον Δικέφαλο, ωστόσο οι παίκτες του Τούντορ έδειξαν πολύ καλά στοιχεία. Σε συνδυασμό με τη νίκη στο Κύπελλο κόντρα στα Χανιά (6-2) ο ΠΑΟΚ μετρά τρεις συνεχόμενες νίκες. Από την άλλη, η ομάδα του Ουζουνίδη εμφανίστηκε όπως μας έχει συνηθίσει φέτος. Μαχητική, με πολλά τρεξίματα, ωστόσο έφυγε από την Τούμπα με άδειες αποσκευές.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Βίτορ (61' Κωνσταντινίδης), Γκολάσα (46' Κάτσε), Τζιόλης, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Πέλκας (56' Σάμπο), Αθανασιάδης

Πανιώνιος: Διούδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας,Αργυρόπουλος, Μασούρας (75' Καθάριος), Μπουμάλ, Σιώπης, Κόρμπος (83' Βιγιάλμπα), Καραμάνος (55' Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάρντ

13:33
Τρόφιμα και φάρμακα υπέρ του Κοινωνικού Παντοπωλείου και του Κοινωνικού Φαρμακείου συγκεντρώνονται έξω από την Τούμπα με πρωτοβουλία της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και του Δήμου Νεάπολης-Συκεών
13:50
Ο ΠΑΟΚ σε 12 ματς έχει 19 βαθμούς
13:50
Ο Πανιώνιος σε 12 αγώνες έχει 22 βαθμούς και είναι τρίτος στη βαθμολογία
14:04
Εξαιρετική η πορεία των "κυανέρυθρων", μη ικανοποιητική αυτή του ΠΑΟΚ...
14:08
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
14:09
Οι 11 του Τούντορ:  Γλύκος, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Βίτορ, Γκολάσα, Τζιόλης, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Πέλκας και Αθανασιάδης
14:19
Οι έντεκα του Ουζουνίδη για τον Πανιώνιο: Διούδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Αργυρόπουλος, Μασούρας, Μπουμάλ, Σιώπης, Κόρμπος, Καραμάνος, Ανσαριφάρντ
14:21
Παίκτες του ΠΑΟΚ και του Πανιωνίου βρέθηκαν στον χώρο (έξω από την Τούμπα) που συγκεντρώνονται τρόφιμα και φάρμακα υπέρ του Κοινωνικού Παντοπωλείου και του Κοινωνικού Φαρμακείου. Ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών, που πήρε αυτή την πρωτοβουλία μαζί με την ΠΑΕ ΠΑΟΚ, έχει πάρει υπόσχεση για βοήθεια από τον Ιβάν Σαββίδη αλλά και από την ΠΑΕ Πανιώνιος
14:23
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Όλσεν, Ζάιρο, Τσίμιροτ, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Μυστακίδης, Σάμπο. Εμεινε εκτός 18άδας ο Σκόνδρας
14:24
Ο πάγκος του Πανιωνίου: Παπαδόπουλος, Βιγιάλμπα, Τασουλής, Χαλκιαδάκης, Βλάχος, Μητρόπουλος, Καθάριος
14:24
Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, οι παίκτες του ΠΑΟΚ και οι διαιτητές έχουν βγει για ζέσταμα
14:29
Μπήκαν και οι παίκτες του Πανιωνίου
14:30
Από τα μάτριξ της Τούμπας προβάλλεται βίντεο για την πρωτοβουλία που πήρε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ να στηρίξει το Κοινωνικό Παντπωλείο του Δήμου Νεάπολης-Συκεών. Ακούγονται μηνύματα από Κϊτσιου, Μαλεζά, Τζιόλη και Τούντορ
14:43
Τα γνωστά πανό διαμαρτυρίας είναι κρεμασμένα στα κάγκελα της Τούμπας: "Δεν φταίνε οι οπαδοί το προϊόν είναι σκάρτο", "Ζούμε για την Κυριακή βάλτε μας όλους φυλακή".
14:49
Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ τιμά τον Νίκο Καραγεωργίου που έπαιξε από το 1986 ως το 1991 και είχε 152 συμμετοχές και 11 γκολ. Ο Καραγεωργίου διετέλεσε και προπονητής του Δικεφάλου. Την βράβευση έκανε ο Μιχάλης Ιορδανίδης
14:52

14:58
Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο. Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, έτοιμες για τη σέντρα μετά την καθιερωμένη χειραψία.
15:00
Ξεκίνησε το ματς στην Τούμπα.
15:02
41 νίκες, 9 ισοπαλίες και μόλις 4 ήττες μετράει ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Πανιώνιο στην Τούμπα.
15:02

3'

Καλή ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από δεξιά, αλλά στο γύρισμα του Πέλκα ο Διούδης θα μπλοκάρει την μπάλα.
15:04

5'

Κίτρινη κάρτα στον Γκολάσα για σκληρό φάουλ στον Σιώπη.
15:06

6'

Απελπιστικά άστοχη η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουμάλ.
15:07

7'

Κόρνερ κερδίζει ο Μπουμάλ από τον Λέοβατς. Μετά την εκτέλεση, ο Οικονόμου πήγε πρώτος στην μπάλα αλλά η προβολή του έφυγε άουτ.
15:10
3/12/2006 η τελευταία ισοπαλία των δύο ομάδων στην Τούμπα, με σκορ 1-1.
15:11

11'

ΓΚΟΛ! Από προσπάθεια και γύρισμα του Ροντρίγκες από δεξιά, ο Μακ κοντρόλαρε την μπάλα και με σίγουρο δεξί σουτ νίκησε τον Διούδη, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στη δεξιά του γωνία για το 1-0 του ΠΑΟΚ.
15:13
Οι φωνές του Τούντορ στους παίκτες του, έπιασαν τόπο. Ο Κροάτης ζητούσε γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και στηρίγματα των μέσων στους επιθετικούς της ομάδας.
15:14

14'

Ο Ανσαριφάρντ κερδίζει το κόρνερ από τον Βίτορ. Αθανασιάδης και Τζιόλης απομάκρυναν την μπάλα.
15:16

17'

Καλή αντεπίθεση του Πανιωνίου, αλλά το σουτ του Καραμάνου κοντράρει και η μπάλα καταλήγει με ασφάλεια στην αγκαλιά του Γλύκου.
15:19

19'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Με τα πολλά απομακρύνει η άμυνα του Πανωνίου.
15:24

25'

Ο Πανιώνιος προσπαθεί να κυκλλοφορήσει την μπάλα αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους για την αντίπαλη εστία. Αμύνονται σωστά οι γηπεδούχοι στον χώρο.
15:25

25'

Κερδίζει το κόρνερ ο Μασούρας. Άστοχη έξοδος του Γλύκου, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
15:27

28'

Ο Γκολάσα μοιάζει να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Σήκωσε παίκτες για προθέρμανση ο Τούντορ.
15:30

30'

Ο Γκολάσα, που επέστρεψε στο ματς, δοκίμασε από μακριά να απειλήσει, όμως ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.
15:31

32'

Κίτρινη κάρτα στον Χατζηισαΐα, για ένα μαρκάρισμα του νωρίτερα στο ματς.
15:35
Ο ρέφερι ζήτησε να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα για την ρίψη κροτίδων.
15:37

37'

Ο Ανσαριφάρντ επιχείρησε να απειλήσει από μακριά, δεν είχε καμία τύχη η προσπάθεια του.
15:37

38'

Κοντράρει η μπάλα μετά το σουτ του Πέλκα και φεύγει κόρνερ. Απομακρύνει ο Σιώπης.
15:39

39'

Ο Μασούρας σούταρε από πλάγια θέση, στην αγκαλιά του Γλύκου η μπάλα.
15:42

42'

Δεν συνεννοήθηκαν σωστά Αργυρόπουλος και Χατζηισαΐας, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Βγάζει σωστά ο Οικονόμου από την άμυνα.
15:42

43'

Σπαταλά μια καλή προϋπόθεση αντεπίθεσης ο Πανιώνιος.
15:43

43'

Σουτ του Τζιόλη, κοντράρει η μπάλα και φεύγει κόρνερ. Έδιωξε με το κεφάλι ο Χατζηισαΐας.
15:46

44'

Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα για φάουλ στον Καραμάνο.
15:47

45+1'

Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη, για σκληρό φάουλ στον Ροντρίγκες.
15:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ με το τέρμα του Μακ από το 11'.
15:48
63% - 37% η κατοχή μπάλας για τον ΠΑΟΚ και 5(3) - 6(2) οι τελικές.
16:03
Όλα έτοιμα για την έναρξη της επανάληψης.
16:04

46'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε παίρνει την θέση του Γκολάσα, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει μετά τον τραυματισμό του στο πρώτο ημίχρονο.
16:06

47'

ΓΚΟΛ! Εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Οικονόμου, ο Γλύκος μένει "άγαλμα" και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Ο Πανιώνιος με το "καλημέρα" στην επανάληψη φέρνει το ματς στα ίσα. 1-1.
16:10

52'

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να ανακτήσει ρυθμό και την εδαφική του υπεροχή, ψάχνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ.
16:11

53'

Κόρνερ κερδίζει ο Πανιώνιος. Το παραχώρησε ο Μαλεζάς. Απομακρύνει με γροθιές ο Γλύκος.
16:13

55'

Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Χαλκιαδάκης στην θέση του Καραμάνου.
16:13

55'

Δεύτερη αλλαγή από τον Τούντορ. Ο Σάμπο παίρνει την θέση του Πέλκα.
16:18

60'

Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα στην Τούμπα. Πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει συνέλθει ακόμη από την ισοφάριση στις αρχές της επανάληψης.
16:24

66'

Κίτρινη κάρτα στον Διούδη για καθυστέρηση.
16:25

67'

Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιαδάκη για φάουλ στον Κάτσε.
16:26

68'

Πολύ ψηλά το απευθείας χτύπημα του Κάτσε, δεν ανησύχησε ο Διούδης.
16:29

71'

Σωτήρια επέμβαση του Διούδη στο σουτ του Κάτσε! Κόρνερ η μπάλα.
16:32

73'

Απειλεί ο Ανσαριφάρντ μέσα από τον περιοχή, βάζει την κόντρα ο Μαλεζάς.
16:34

75'

Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Καθάριος στην θέση του Μασούρα.
16:36

77'

Ο Ρισβάνης στο πρώτο δοκάρι βγάζει σε κόρνερ μια επικίνδυνη σέντρα του Κάτσε από δεξιά. Ο Αθανασιάδης μετά την εκτέλεση θα πιάσει το σουτ αλλά ο Αργυρόπουλος θα απομακρύνει.
16:38

79'

ΓΚΟΛ! Η πίεση του ΠΑΟΚ καρποφορεί, με τον Τζαβέλλα να σκοράρει με το κεφάλι μετά από σέντρα του Κωνσταντινίδη. 2-1 ο ΠΑΟΚ.
16:39
Δέκα λεπτά ακόμη στην Τούμπα συν τις όποιες καθυστερήσεις.
16:41

83'

Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κόρμπος αφήνει τη θέση του στον Βιγιάλμπα.
16:43
Ο Τούντορ συνεχώς όρθιος δίνει οδηγίες στους παίκτες του.
16:44
Ο Μαλεζάς τραυματίζεται μετά από ένα τάκλιν στον Βιγιάλμπα. Έπεσε επάνω του ο Αργεντίνος.
16:45

86'

Κόρνερ για τον Πανιώνιο. Απομακρύνει ο Σάμπο.
16:46

88'

Κόρνερ παραχωρεί ο Ρισβάνης προ του Ροντρίγκες.
16:47

89'

Σουτ του Μακ από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα.
16:48

90'

Κίτρινη κάρτα στον Τζιόλη, για κράτημα στον Χαλκιαδάκη.
16:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, βρισκόμαστε στο πρώτο.
16:50

90+2'

Άουτ το σουτ του Ροντρίγκες από πλάγια θέση.
16:53
Τέλος στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την 3η φετινή εντός έδρας νίκη του, χάρη στα τέρματα των Μακ στο 11' και Τζαβέλλα στο 79'. Για τον Πανιώνιο είχε ισοφαρίσει ο Οικονόμου στο 47'.