Βέροια - Παναθηναϊκός 0-1

Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε ανήμερα της ονομαστικής του εορτής στη Βέροια κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και χάρισε μια πολύτιμη νίκη στον Παναθηναϊκό με 1-0.

Το ρομβοειδές 4-4-2 επέλεξε ο Αντρέα Στραματσόνι για το ματς στην έδρα της Βέροιας, έχοντας στην επίθεση τους Καρέλη και Πέτριτς, ελλείψει του τραυματία Μπεργκ. Από την άλλη o Γιώργος Γεωργιάδης έμεινε πιστός στο 4-2-3-1, με αμυντικούς προσανατολισμούς και τον Κόλα ως αιχμή του δόρατος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι την αναμέτρηση, προσπαθώντας να απειλήσουν από τα άκρα και με τους γρήγορους Γιουσούφ και Ναζλίδη. Αν και το ματς είχε ρυθμό, οι φάσεις έβγαιναν με δυσκολία. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήρθε στο 38'. Από λάθος γύρισμα του Ναζλίδη, ο Πέτριτς έκλεψε, βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόπεθ, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ και το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Πέτριτς έχασε νέα καλή ευκαιρία. Ο Κροάτης έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Βέροιας να μπλοκάρει. Πέντε λεπτά αργότερα, από κακή συνεννόηση του Εντζεγκέλε με τον Γιαννούλη, ο Πέτριτς πήρε την μπάλα, έβγαλε τετ α τετ τον Καρέλη, αλλά αυτός έχασε το βήμα, έκανε κακό πλασέ και ο Λόπεθ απέκρουσε. Τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να "χαλάσει" το παιχνίδι.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το 0-0 θα έμενε μέχρι τέλους, ο Καρέλης φώναξε "παρών". Στο 86ο λεπτό ο Πράνιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Σάντσεθ έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Λόπεθ απέκρουσε. Σε δεύτερο χρόνο όμως ο Καρέλης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ του νεαρού επιθετικού του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που έδωσε και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Στραματσόνι στην έδρα της Βέροιας.

Έτσι όπως ήρθε το ματς, ο τίτλος του MVP δεν γίνεται να μην πάει στον Νίκο Καρέλη. Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής ο άσος του Παναθηναϊκού χάρισε με το γκολ του τη νίκη στους "πράσινους".

Aδύναμος κρίκος

Πολλά λάθη στην άμυνα της Βέροιας από τον Εντζεγκέλε. Σίγουρα ο Γεωργιάδης θα έχει παράπονα από τον παίκτη του.

Την ήθελε πολύ τη νίκη ο Παναθηναϊκός και τα κατάφερε. Μετά την βαριά "καμπάνα" για τα επεισόδια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά και την ήττα από τον Ηρακλή την προηγούμενη αγωνιστική οι "πράσινοι" είχαν μείνει αρκετά πίσω στο πρωτάθλημα. Σίγουρα το αποτέλεσμα στην έδρα της Βέροιας θα τους βοηθήσει να πατήσουν και πάλι στα πόδια τους. Όσον αφορά την ομάδα του Γεωργιάδη, ακόμη ψάχνει την πρώτη νίκη στο γήπεδό της, ενώ η εικόνα της στα τελευταία παιχνίδια είναι απογοητευτική.

Βέροια: Λόπεθ, Νέτο, Ετζενγκέλε, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Ιμπραΐμ (88' Καϊκούτ), Άρτσε, Μαγέφσκι, Ναζλίδης, Γιουσούφ, Κόλα (60' Μπατιόν)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Σάντσεθ, Τελάντερ, Νάνο, Μαρινάκης, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ (76' Ατζαγκούν), Εσιέν, Καρέλης, Πέτριτς (64' Κλωναρίδης)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

ΤΟ LIVE

18:54
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα.
18:55
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού Βέροια - Παναθηναϊκός.
18:56
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού.
19:02
H ενδεκάδα της Βέροιας.
19:06
Οι δύο ομάδες κάνουν την προθέρμανση τους.
19:09
H Βέροια είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει νικήσει στην έδρα της και δεν έχει ηττηθεί εκτός έδρας.
19:09
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό οι Κοτσόλης, Λαγός, Κλωναρίδης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Ατζαγκούν, Ταυλαρίδης.
19:11
Στον πάγκο της Βέροιας, οι Καντιμοίρης, Σιόντης, Μπατιόν, Κατκούτ, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γεωργιάδης.
19:14
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα φορέσουν για πρώτη φορά τις μπλε φανέλες.
19:19
Ο Ράσμους Τελάντερ επανέρχεται στην ενδεκάδα μετά τον τραυματισμό σου, ενώ για πρώτη φορά μένει εκτός ο Ταυλαρίδης.
19:21
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους.
19:26
Δεν έχει αρκετούς θεατές στις εξέδρες.
19:27
Ο Νίκος Νταμπίζας βρίσκεται στις εξέδρες και θα παρακολουθήσει το ματς. Χτες ήταν στο Πανθρακικός - Ολυμπιακός.
19:30
Διαιτητής είναι ο Δελφάκης, με βοηθούς τους Ευθυμιάδη και Μερκενίδη.
19:31
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο.
19:31
Υπενθυμίζεται ότι ο Μπεργκ είναι τραυματίας, αλλά έτσι και αλλιώς, είχε δηλωθεί να εκτίσει ποινή μιας αγωνιστικής.
19:32
Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
19:33
1' Αρχίζει το ματς.
19:33
Πρώτες προσπάθειες στο ματς.
19:34
Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, μπλοκάρει ο Στιλ.
19:34
2' Νέα σέντρα από τον Γιουσούφ από δεξιά, βγάζει ο Τελάντερ.
19:37
Η Βέροια παίζει από τα άκρα αυτά τα πρώτα λεπτά.
19:40
6' Σέντρα του Γιουσούφ από δεξιά, ο Μαρινάκης πρόλαβε να αποκρούσει πριν τον Μαγέφσκι.
.
19:40
7' Ο Σάντσεθ σημάδεψε τον Καρέλη, αλλά δεν τον βρήκε.
19:42
Η Βέροια έχει την πρωτοβουλία σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
19:42
Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να ανεβάσει τη μπάλα από την άμυνα.
19:44
10' Ιμπραϊμ και Μαγιέφσκι πήγαν να συνδυαστούν, αλλά δεν τα κατάφεραν.
19:45
Για την ώρα οι Πέτριτς και Καρέλης δεν έχουν συνδυαστεί.
19:45
13' Νέα σέντρα του Γιουσούφ από δεξιά, έβγαλε τη μπάλα ο Τελάντερ.
19:48
16' Κίτρινη κάρτα στον Σάντσεθ.
19:50
Η Βέροια είναι πιο ενεργητική έως τώρα και βγαίνει στην επίθεση, αλλά δεν έχει απειλήσει.
19:51
Ο Παναθηναϊκός έχει επιλέξει να δώσει χώρους και περιμένει.
19:52
29' Επικίνδυνη μπαλιά του Ναζλίδη προς τον Γιουσούφ, αλλά ο Νάνο με το κεφάλι απομάκρυνε σε κόρνερ.
19:53
20' Ο Αμπέντ έκλεψε τη μπάλα στο ημικύκλιο, πάσαρε από αριστερά στον Πράνιτς αλλά αυτός έκανε κακή πάσα και ο Λόπες μπλόκαρε.
19:54
22' Κίτρινη κάρτα στον Εσιέν.
19:55
Ο Γκανέζος βιάστηκε να εκτελέσει το φάουλ και για αυτό ο ρέφερι τον "κιτρίνισε".
19:56
Κόρνερ κερδίζει ο Παναθηναϊκός, από σέντρα του Καρέλη.
19:57
Κεφαλιά από τον Εσιέν στο ημικύκλιο, η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Λόπες μπλόκαρε.
19:59
Έχει κερδίσει μέτρα ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά.
19:59
26' Ο Πέτριτς κατέβασε ωραία τη μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Γιαννούλης τον έκοψε.
20:00
Ο Σάντσεθ επιχειρεί βαθιές μπαλιές προς τους επιθετικούς.
20:01
28' Σέντρα του Αμπέντ, αλλά δεν υπήρχε παίκτης να βγει στην πορεία της μπάλας.
20:03
30' Ο Εσιέν εκτέλεσε με πάσα προς τον Αμπέντ, αλλά αυτός σε καλή θέση, βρήκε αέρα στο σουτ που επιχείρησε.
20:05
Από μία τελική προσπάθεια έχουν οι δύο ομάδες μέχρι στιγμής.
20:07
Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τα ηνία στο ματς.
20:07
35' Κίτρινη κάρτα στον Νέτο.
20:08
36' Σουτ του Νάνο από μεγάλη απόσταση, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:10
Συνεχίζει να παίζει ψηλά ο Παναθηναϊκός.
20:11
38' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Από λάθος γύρισμα του Ναζλίδη, ο Πέτριτς βγήκε τετ α τετ αλλά πλάσαρε άουτ.
20:13
40' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.
20:14
41' Ο Άρτσε έκανε την πάσα στο ύψος του πέναλτι, ο Μαγιέφσκι πήγε να σουτάρει, αλλά τελευταία στιγμή με τάκλιν ο Ζέκα τον σταμάτησε.
20:14
41' Σουτ του Άρτσε από το ημικύκλιο, μπλόκαρε ο Στιλ.
20:16
Εκρηκτικό δίλεπτο για τη Βέροια, που απείλησε τον Παναθηναϊκό.
20:18
Δεν υπάρχουν καθυστερήσεις.
20:18
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:35
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
20:36
46' Βαθιά μπαλιά του Αμπέντ στον Καρέλη, αλλά ο Λόπεζ προέβλεψε τη φάση και βγήκε και απομάκρυνε εγκαίρως.
20:37
Οι δύο προπονητές δεν έχουν κάνει αλλαγές.
20:38
47' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Σέντρα από τον Μαρινάκη, ο Πέτριτς έκανε την κεφαλιά αλλά ο Λόπεζ απέκρουσε.
20:38
Ο Λόπεζ είναι στο έδαφος, αφού τραυματίστηκε σε επαφή που είχε με τον Πράνιτς μετά την απόκρουση στην κεφαλιά του Λόπεζ.
20:40
50' Ο Γιαννούλης μπήκε από αριστερά στην περιοχή ανάμεσα σε Μαρινάκη, Ζέκα βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο Δελφάκης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.
20:42
52' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Από κακή συνεννόηση του Εντζεγκέλε με τον Γιαννούλη, ο Πέτριτς πήρε την μπάλα, έβγαλε τετ α τετ τον Καρέλη, αλλά αυτός έχασε το βήμα, έκανε κακό πλασέ και ο Λόπεζ απέκρουσε.
20:45
Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες.
20:46
Η Βέροια έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.
20:50
59' Ο Μαγιέφσκι ελίχθηκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
20:51
Ο Μπατιόν στη θέση του Κόλα.
20:53
Η Βέροια έχει χαμηλώσει το ρυθμό και προσπαθεί να βαθιές μπαλιές να απειλήσει.
20:54
64' Ο Κλωναρίδης στη θέση του Πέτριτς.
20:56
66' Ο Εσιέν έκλεψε τη μπάλα και σούταρε από το ημικύκλιο, αλλά αστόχησε.
20:57
68' Φάουλ του Νέτο στον Καρέλη, οι παίκτες του Τριφυλλιού ζητούν με ένταση τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βραζιλιάνου.
20:58
Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βγάλει ευκαιρία με κλέψιμο, γιατί δημιουργικά δεν τα έχει καταφέρει.
21:00
Η Βέροια ανακτά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να απειλήσει.
21:04
Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
21:06
76' Ο Ναζλίδης έκανε την παράλληλη πάσα, αλλά ο Εσιέν απομάκρυνε από την περιοχή.
21:06
76' Ο Ατζαγκούν στη θέση του Αμπέντ.
21:07
Ο Εσιέν αισθάνεται ένα σφίξιμο στη γάμπα και πονάει. Υπάρχει επικοινωνία με τον πάγκο για να συνεχίσει.
21:09
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός.
21:11
Δέκα λεπτά ακόμα για το ματς.
21:13
82' Νέο σουτ του Εσιέν, η μπάλα κοντράρει στον Ιμπραχίμ.
21:13
83' Στη θέση του Μαγιέφσκι, ο Γεωργιάδης.
21:14
84' Ο Εσιέν πάσαρε χαμηλά στον Ατζαγκούν, αλλά αυτός έκανε κάκιστη επιλογή με τη μπάλα.
21:16
86' Ο Πράνιτς εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Σάντσεθ έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Λόπεζ απέκρουσε αλλά σε δεύτερο χρόνο ο Καρέλης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
21:17
87' Κεφαλιά του Μπατιόν, μπλόκαρε ο Στιλ.
21:18
88' Ο Ιμπραϊμ βγαίνει, ο Καϊκούτ εισέρχεται.
21:19
Οι γηπεδούχοι έχουν τη μπάλα και προσπαθούν να επιτεθούν.
21:20
90' Σέντρα του Γιαννούλη, ο Τελάντερ πήγε να διώξει αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και παρα λίγο να μπει αυτόγκολ.
21:20
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά.
21:20
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:22
92' Τελευταία λεπτά ο Σάντσεθ στην περιοχή, έκοψε πριν γυρίσει ο Καϊκούτ.
21:23
Σουτ στη σειρά των Ναζλίδη και Άρτσε, κόντραραν στα σώματα.
21:23
Στο σουτ του Ναζλίδη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τελάντερ και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.
21:24
Τελευταία ευκαιρία για τη Βέροια με στατική φάση.
21:24
Ο Εσιέν απομάκρυνε με κεφαλιά.
21:25
Τέλος παιχνιδιού.
21:26
21:26
Ο Παναθηναϊκός νικάει 1-0 τη Βέροια και μετά από δύο ματς, επιστρέφει στις νίκες.