Ηφαίστειο μπροστά στον κόσμο του ο ΠΑΟΚ, 4άρα στον Παναθηναϊκό!

Χωρίς αντίπαλο έπαιξε ο ΠΑΟΚ στο υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" νίκησε εύκολα με 4-0 τη σκιά των πράσινων και έμεινε στα πολύ υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Δύο εκπληκτικά γκολ ο "υδραυλικός" Πέλκας που ζάλισε την άμυνα του Παναθηναϊκού.

SUPERLEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
SUPERLEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Χαλάλι η αναμονή... Έπρεπε να μπει ο Δεκέμβριος για να μπορέσουν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ να δουν την ομάδα τους διά ζώσης ελέω της τιμωρίας επτά αγωνιστικών που της είχε επιβληθεί από την περασμένη σεζόν (για τα επεισόδια στον τελικό του Κυπέλλου), ωστόσο στο ντεμπούτο τους μπροστά στο κοινό τους οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσαν... ρεσιτάλ.

Δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι διέσυραν αγωνιστικά και ψυχολογικά τον Παναθηναϊκό πετυχαίνοντάς τέσσερα γκολ χωρίς να δεχτούν κανένα αλλά το ότι το πέτυχαν ουσιαστικά χωρίς να πατήσουν γκάζι.

Έντεκα τελικές έκανε όλες και όλες ο "Δικέφαλος του Βορρά", με τις πέντε να είναι προς την εστία του Διούδη και τις τέσσερις να καταλήγουν στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να βγάζουν πάντως αίσθημα υπεροχής και ανωτερότητας απέναντι στους "πράσινους" που πνίγονται καθημερινά μέσα στα προβλήματά τους.

Φυσικά τα προβλήματα δεν εγκατέλειψαν την ομάδα του Ουζουνίδη ούτε στο ματς της Τούμπας αφού αναγκάστηκε λόγω απουσιών να παρατάξει την ομάδα του χωρίς κλασικό σέντερ φορ (έπαιξε ο Άλτμαν στην κορυφή), με τον Γιόχανσον στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Ινσούα στο αριστερό της άμυνας.

Απέναντι σε αυτές τις αλχημείες ο Λουτσέσκου παρέταξε μία "κανονική" ενδεκάδα και με όπλο μία σούπερ ταλαντούχα 4άδα από τη μέση και μπροστά, τους Πέλκα, Λημνιό, Μακ και Κουλούρη, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν φυσικά ο Πέλκας, ο οποίος "απογείωσε" την Τούμπα στην αρχή του πρώτου και του δευτέρου μέρους και έγειρε την πλάστιγγα για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 8ο λεπτό νίκησε τον Διούδη με εκπληκτικό μακρινό φαλτσαριστό σουτ που θέτει υποψηφιότητα για γκολ της χρονιάς ενώ στο 51ο πήρε τη μπάλα μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ και αφού πέρασε σαν... σταματημένους Κουτρουμπή και Κολοβέτσιο "ξάπλωσε" τον Διούδη για το 2-0.

Ενδιάμεσα από αυτά τα γκολ-μαχαιριές για εκείνον, ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει τη μάχη της κατοχής, όμως τίποτα περισσότερο, από τη στιγμή που ο Βιγιαφάνιες και ο Καμπέσας "πολεμούσαν" αλλά η έλλειψη σέντερ φορ τους εμπόδιζε να βάλουν τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και να κάνουν τους "ασπρόμαυρους" να τους αισθανθούν ουσιαστικά.

Με το 2-0 υπέρ του ο "Δικέφαλος του Βορρά" απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αυτό είχε τον αντίκτυπό του στο ματς αφού μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά πέτυχε άλλα δύο γκολ και μετέτρεψε το ντέρμπι σε... πάρτι διαρκείας στις εξέδρες.

Στο 68' ο Κουλούρης νίκησε τον Διούδη από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Μαουρίσιο σε χέρι του Ινσούα (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη) ενώ στο 77' ο Πρίγιοβιτς έδωσε τη χαριστική βολή στον Παναθηναϊκό, σκοράροντας μόλις τέσσερα λεπτά μετά την εισόδο του στο ματς με βολίδα μέσα από την περιοχή.

Κάπου έκει η "σεμνή τελετή" έλαβε τέλος και άρχισε το πάρτι στις εξέδρες από τους εκστασιασμένους οπαδούς του ΠΑΟΚ (στα επίσημα βρίσκονταν επίσης οι Ιβάν και Γιώργος Σαββίδης για πρώτη φορά φέτος) και το μοναδικό μελανό σημείο σε μία τέλεια βραδιά ήταν η αποβολή του Μακ. Με απευθείας κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο στον Βιγιαφάνιες στο 79ο λεπτό...

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Κάνιας (58' Τσίμιροτ), Λημνιός (82' Κάμπος), Πέλκας, Μακ, Κουλούρης (73' Πρίγιοβιτς)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον (46' Χίλιεμαρκ), Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (85' Δώνης), Λουντ, Καμπέσας, Άλτμαν (69' Χουλτ)