Ξάνθη - Βέροια 1-1

Κρύο καιρός για δύο... γκολ στα Πηγάδια. Η Βέροια προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Ναζλίδη, προτού ο Νιέτο ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο για την Ξάνθη στο τελικό 1-1, που άφησε τις δύο ομάδες χαμηλά στη βαθμολογία.

Ξάνθη Βέροια Βασιλακάκης Ναζλίδης

Ξάνθη και Βέροια δεν είναι δυο ομάδες που φημίζονται για την έφεσή τους στο σκοράρισμα, διαθέτοντας από τις χειρότερες επιθετικές επιδόσεις της κατηγορίας, και η επιβεβαίωση αυτού ήρθε στο ματς των Πηγαδιών. Οι "ακρίτες" ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή και οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που θωρακίστηκαν πίσω από την μπάλα, με αποτέλεσμα η μπάλα να έχει κατεύθυνση προς την περιοχή του Λόπεθ.

Παρά πάντως την υπεροχή η ομάδα του Λουτσέσκου δεν βρήκε ούτε μία ευκαιρία και ένα λάθος του Φλίσκα στο 34', που έφερε σε θέση τετ α τετ τον Καϊκούτ, λίγο έλειψε να κοστίσει. Ο Τσέναμο πάντως έσωσε την Ξάνθη προσωρινά.

Προσωρινά γιατί στο πέναλτι του Ναζλίδη του 41', από χέρι του Γουάλας εντός περιοχής, δεν είχε πολλές επιλογές. Έπεσε σωστά, ακούμπησε την μπάλα, αλλά το χτύπημα ήταν δυνατό και η Βέροια προηγήθηκε. Μέχρι την επόμενη φάση που ο Πούγγουρας ανέτρεψε τον Βασιλακάκη και ο Νιέτο ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Αντίθετα με τον Τσέναμο, ο Λόπεθ έπεσε από την άλλη πλευρά και ο Ισπανός ευστόχησε χωρίς κόπο για το 1000ο γκολ της Ξάνθης στην Α' κατηγορία.

Το 1-1 εξακολουθούσε να βολεύει την ομάδα του Γεωργιάδη, η οποία δεν ρίσκαρε στο ελάχιστο. Ο Λουτσέσκου επιχείρησε και κατάφερε μέσα από τις διαδοχικές αλλαγές του να δώσει πνοή στην 11άδα του, αφού Χερέα, Τριάδης και Καπετάνος είχαν εμφανής συμμετοχή στο επιθετικό πλάνο του Ρουμάνου. Πλην όμως της φάσης του 91', όταν ο (εκτεθειμένος) Χερέα νικήθηκε από τον Λόπεθ, δεν απείλησε ουσιαστικά. Η Βέροια, που με τον Σιόντη αντί του Καϊκούτ έπαιξε ακόμη πιο αμυντικά, ήταν καλά οργανωμένη και έμεινε αήττητη εκτός έδρας για έβδομο παιχνίδι στη σειρά.

Ο Πέδρο Άρτσε για τα πολλά χιλιόμετρα που κάλυψε και τη δυνατότητά του να κρατάει μπάλα. Ήταν εκείνος που αποφόρτιζε την άμυνα της Βέροιας από την πίεση, παίζοντας τόσο δίπλα στον Μπατιόν όσο και πιο μπροστά μετά την αποχώρηση του Καϊκούτ.

Ο Καρίμ Σολτάνι δεν βοήθησε στο ελάχιστο την Ξάνθη είτε με προσωπικές ενέργειες είτε με ασίστ. Φάνηκε αυτό από τη στιγμή που όταν μπήκε ο Τριάδης η ομάδα του Λουτσέσκου έγινε πολύ πιο επιθετική.