Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 2-0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του μαχητικού Αστέρα Τρίπολης στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο και "σκαρφάλωσε" στην τρίτη θέση της Super League. Σκόρερ για το Τριφύλλι οι Καρέλης και Καλτσάς. Δοκάρι στις καθυστερήσεις για τους Αρκάδες.

Με 4-4-2 και ρόμβο στο κέντρο παρέταξε την ομάδα του για ένα ακόμη παιχνίδι ο Αντρέα Στραματσόνι, ενώ από την άλλη ο Στάικος Βεργέτης δεν άλλαξε το 4-3-2-1 που μας έχει συνηθίσει στα παιχνίδια του Αστέρα Τρίπολης.

Αργός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει την κατοχή. Οι παίκτες ήταν επηρεασμένοι από τις άδειες, λόγω τιμωρίας, κερκίδες της Λεωφόρου και δυσκολεύονταν πολύ στη δημιουργία φάσεων. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Αστέρα, με τον Νίκο Φερνάντες όμως να μην εκμεταλλεύεται το "τσαφ" του Σάντσεθ κι από πλεονεκτική θέση να μην στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έψαχναν με βαθιές μπαλιές τους Πέτριτς και Καρέλη, όμως το αμυντικό δίδυμο του Αστέρα ήταν πολύ καλό στον "αέρα".

Τον Νίκο Καλτσά πέρασε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς ο Στραματσόνι, προσπαθώντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Λίγο έλειψε μάλιστα στο 53' ο Καλτσάς να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μπαντής απέκρουσε το δυνατό του σουτ. Μέσα σε τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός απείλησε άλλες δύο φορές την εστία του Αστέρα με τους Καρέλη και Καλτσά, όμως οι προσπάθειές τους δεν είχαν την ευτυχή κατάληξη. Οι Αρκάδες απάντησαν στο 62', με τον Σανκαρέ να χάνει μοναδική ευκαιρία για γκολ, στέλνοντας άουτ τη μπάλα με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή!

Οι "πράσινοι" πείσμωσαν και τελικά έφτασαν στο γκολ στο 72'. Ο Πέτριτς έδωσε ωραία στα αριστερά στον Καρέλη, εκείνος προχώρησε στην περιοχή, έκανε το σουτ και νίκησε τον Μπαντή. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιάννου βγήκε τετ-α-τετ με τον Στιλ, όμως ο Άγγλος τερματοφύλακας βγήκε νικητής. Στο 84' οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να "κλειδώσουν" το ματς, όμως ο Καρέλης από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας έχασε "χρυσή" ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Κουρμπέλη σταμάτησε στο δοκάρι του Στιλ. Τελικά, λίγο πριν το φινάλε ο Καλτσάς με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα του Στραματσόνι.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νίκο Καρέλη. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν συνεχής πηγή κινδύνων για την ομάδα του Αστέρα, ενώ πέτυχε και το γκολ που "ξεκλείδωσε" την άμυνα των Αρκάδων.

Με την... τύχη τους θα τα έχουν οι παίκτες του Αστέρα. Αν και δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα!

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ:

Το 1-0:

Το 2-0:

Πολύ κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο. Τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Αστέρας δεν μπορούσαν να φτιάξουν παιχνίδι και το μόνο που βλέπαμε ήταν πάσες στο χώρο του κέντρου και μαρκαρίσματα. Στην επανάληψη οι "πράσινοι" βελτιώθηκαν αρκετά. Ειδικά η είσοδος του Καλτσά τους έδωσε πνοή στην επίθεση. Βρήκαν το γκολ με τον πολύ καλό Καρέλη και δίκαια πήραν τη νίκη, η οποία τους ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά τον Εσιέν δείχνει πως μπορεί να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες σε ένα χώρο που "πονάει" η ομάδα. Ο Αστέρας το πάλεψε κι αν οι Γιάννου και Σανκαρέ ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελειώματά τους, ίσως οι Αρκάδες να είχαν φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός:Στιλ, Νάνο, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Βέμερ (78' Μαρινάκης), Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ (46' Καλτσάς), Καρέλης, Πέτριτς (87' Ταυλαρίδης)

Αστέρας Τρίπολης:Μπαντής, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Λούι, Ντουντού (76' Παπαδόπουλος), Κουρμπέλης, Μπερτόλιο (59' Χαμντανί), Νίκο Φερνάντες (69' Αλόκο), Μάσα, Γιάννου

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

ΤΟ LIVE

19:11
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
19:15
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Παναθηναϊκό (Στραματσόνι): Στιλ, Νάνο, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Βέμερ, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ, Καρέλης, Πέτριτς.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Λούι, Ντουντού, Κουρμπέλης, Μπερτόλιο, Νίκο Φερνάντες, Μάσα, Γιάννου.
19:18
Με προβλήματα ο Αστέρας στην Λεωφόρο, αφού εκτός έμειναν οι: Φούντας, Τσοκάνης, Κοσίτσκι και Γκοϊάν.
19:19
Και οι πράσινοι όμως έχουν... πονοκεφάλους. Μεγαλύτερος όλων αυτός του Μάρκους Μπεργκ που είναι τραυματίας, όπως και ο Τελάντερ. Εκτός έμειναν και οι: Τριανταφυλλόπουλος, Νίνης, Λουντ για αγωνιστικούς λόγους.

19:27
Χωρίς κόσμο οι πράσινοι λόγω της τιμωρίας τους για τα επεισόδια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
19:29
Έτσι θα παραταχθούν οι δυο ομάδες
19:31

1:

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
19:33
Δεν έχει κερδίσει ποτέ ο Αστέρας τον Παναθηναϊκό στην έδρα των πράσινων. Πέντε νίκες για τους πράσινους και πέντε ισοπαλίες.
19:34
Ο Ζέκα γύρισε ωραία στον Αμπέντ στην περιοχή, όμως ο Αλγερινός μπερδεύτηκε και έχασε τη μπάλα.
19:35

4':

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι μας για τον Αστέρα.
19:35

4':

Μετά από κόντρες η μπάλα πήγε στον Μάσα έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.
19:37
Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας, όμως ο Αστέρας διαθέτει την ποιότητα και βγαίνει επικίνδυνα στην κόντρα.
19:39
Κερδίζει μέτρα σιγά-σιγά ο Αστέρας από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να απειλήσει.
19:40
Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά αγώνα και ούτε υποψία φάσης.
19:42
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αλλάζουν την μπάλα στη μεσαία γραμμή δίχως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι κλείνουν καλά τους διαδρόμους και δεν επιτρέπουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπαντή.
19:43

13':

Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Νίκος Καρέλης έκανε το σουτ, όμως ο Μπαντής δεν ανησύχησε.
19:46
Ο ομοσπονδιακός προπονητής Μίκαελ Σκίμπε είναι στη Λεωφόρο και βλέπει το παιχνίδι.
19:48
Αργός ρυθμός. Υπερβολικά αργός θα λέγαμε.
19:49

19':

Καλή παρουσία ο Βέμερ μέχρι στιγμής. Δεν έχει αντιμετωπίσει προβλήματα από την πλευρά του.
19:50
Ο Εσιέν με την επιμονή του κέρδισε μία χαμένη μπαλιά, όμως ο Καρέλης δεν έκανε καλό κοντρόλ στην επίθεση. Ο Γκανέζος μας έχει συνηθίζει να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.
19:52
Μάικλ Εσιέν και στο βάθος ο Απόστολος Γιάννου
19:53
Δυνατά μαρκαρίσματα εδώ και 2-3 λεπτά. Πρέπει να προσέξει ο διαιτητής για να μην γίνουν σκληρά.
19:54
Τον ματιάσαμε τον Βέμερ. Ο Γερμανός δεν συνεργάστηκε ποτέ με τον Πράνιτς, με αποτέλεσμα η μπαλιά του να πάει στο... πουθενά.
19:56
Ο Γενς Βέμερ ανεβαίνει συνεχώς από την πλευρά του. Σίγουρα καλύτερη εικόνα από αυτό που είχαμε συνηθίσει.
19:57

26':

Ο Αμπέντ έπεσε κάτω και δείχνει να πονάει αρκετά. Μένει να δούμε αν θα συνεχίσει.
19:58
Λουντ και Τελάντερ στην κερκίδα
20:01

29:'

Ο Ντουντού έδωσε ωραία στον Μάσα στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Αργεντινός έπιασε... αέρα.
20:01

31':

Εκτέλεση φάουλ του Νίκο Φερνάντες, η μπάλα στην αγκαλιά του Στιλ.
20:02
Είπαμε και πριν πως ο Βέμερ έχει συμμετοχή και στο επιθετικό κομμάτι. Βέβαια οι επιλογές του μέχρι στιγμής τουλάχιστον, είναι απογοητευτικές.
20:04
Είναι ολοφάνερη η έλλειψη ενός ποδοσφαιριστή στη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού που θα κρατήσει λίγο την μπάλα. Ο Νίνης και ο Λουντ, που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσαν να παίξουν αυτό το ρόλο, βρίσκονται εκτός αποστολής.
20:05
Στις κερκίδες της Λεωφόρου και ο πρώην γυμναστής των πράσινων Γιούσεφ Φος.
20:07

36':

Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα από τα αριστερά από τον Γιαννούλη, ο Σάντσεθ έπιασε αέρα, όμως ο Νίκο Φερνάντες δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την ζημιά.
20:08
Από τα αριστερά (δεξιά για τον Παναθηναϊκό) οι επιθέσεις του Αστέρα. Ο Βέμερ όταν μένει με δυο αντιπάλους έχει πρόβλημα.
20:10
Συμπληρώσαμε 40 λεπτά αγώνα. Κακό θέαμα μέχρι στιγμής. Όχι ότι λείπει η διάθεση όμως.
20:11
Ο Παναθηναϊκός παίζει με βαθιές μπαλιές από την άμυνα. Ο Πέτριτς δεν μπορεί να ακολουθήσει αυτόν τον ρυθμό, οπότε ο Καλτσάς θα ήταν μία καλή λύση για το δεύτερο μέρος.
20:13
Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης βρίσκεται εκτός αποστολής για τον Παναθηναϊκό. Δεν γνωρίζουμε ακόμα αν είναι για τακτικούς λόγους ή εξαιτίας κάποιου τραυματισμού.
20:15
Θυμίζουμε πως εκτός αποστολής είναι και οι Νίνης, Λουντ, Μπεργκ για τους πράσινους. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διαχειριστεί το παιχνίδι ο Στραματσόνι.
20:16
Δημούτσος, Ταυλαρίδης, Ιγκλέσιας. Τι κοινό έχουν οι τρεις τους; Βρέθηκαν μαζί στον Ατρόμητο.
20:17

45':

Τέλος στο πρώτο μέρος. Παναθηναϊκός και Αστέρας στο 0-0 σε ένα κακό παιχνίδι.
20:18
Αν μείνει και αυτό το παιχνίδι δίχως γκολ, τότε σε επτά αγώνες για την 14η αγωνιστική θα έχουμε μόλις επτά γκολ!
20:19
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
20:34

46':

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:35

46':

Ο Αμπέντ πέρασε έξω, στη θέση του ο Καλτσάς. Δίνει ταχύτητα ο Έλληνας άσος.
20:36
Χωρίς αλλαγές ο Αστέρας Τρίπολης. Εσωτερικές μόνο.
20:36

47':

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σανκαρέ σωτήρια έδιωξε το πλασέ του Καρέλη.
20:38
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Καρέλη απόψε. Παίζει σε όλες τις θέσεις της επίθεσης και πιέζει ασφυκτικά.
20:39
Ο Παναθηναϊκός έχει μπει δυνατά και έχει κλείσει τον Αστέρα πίσω. Θέλουν ένα γρήγορο γκολ οι πράσινοι.
20:41

51':

Σουτ του Λούι, η μπάλα θα περάσει άουτ.
20:42
Ο Αστέρας παρότι έχει όλα τα επιθετικά του "όπλα" στο παιχνίδι (πλην του Φούντα), δεν μπορεί να απειλήσει.
20:43

53':

Ωραία πάσα του Εσιέν στον κενό χώρο, ο Σανκαρέ δεν υπολόγισε σωστά, όμως ο Μπαντής αντέδρασε ωραία στο σουτ του Καλτσά.
20:43

54':

Και νέα φάση για τον Παναθηναϊκό. Τακουνάκι του Πέτριτς στον Κάρέλη, αυτός αμέσως το σουτ η μπάλα για λίγο άουτ.
20:44

55':

Ωραίο σουτ του Πέτριτς, ο Μπαντής θα διώξει. Ο Καλτσάς θα κάνει την κεφαλιά στη συνέχεια, όμως ο Έλληνα άσος ήταν οφσάιντ.
20:45
Τρεις καλές στιγμές για τον Παναθηναϊκό μαζεμένες. Είναι ολοφάνερο πως ο Καλτσάς έχει δώσει ταχύτητα στην επίθεση των πράσινων και βάζει προβλήματα στους αργούς Ζησόπουλο και Σανκαρέ.
20:45
4(3) - 1(0) οι τελικές προσπάθειες υπέρ των πράσινων.
20:47

58':

Σέντρα του Καρέλη από τα αριστερά, ο Καλτσάς πήγε να κάνει την προβολή όμως δεν έπιασε καλά την μπάλα.
20:47
Εντυπωσιακή φάση με τους Καρέλη και Ζησόπουλο
20:48

69':

Μπερτόλιο έξω, Μαμντανί μέσα για τον Αστέρα.
20:49

60':

Κίτρινη κάρτα στον Χαμντανί! Ο άσος του Αστέρα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο προτού σηκωθεί η φωτεινή πινακίδα. Μεγάλη γκέλα.
20:51

62':

Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα μπήκε ξανά στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Μία κεφαλιά, δεύτερη στον Σανκαρέ, ο Αφρικανός ολομόναχος θα στείλει τη μπάλα άουτ!
20:53
Άδεια λόγω τιμωρίας η Λεωφόρος απόψε
20:54
Ο Αστέρας πιέζει αρκετά εδώ και 2-3 λεπτά. Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι πλέον και ψάχνει το γκολ.
20:55

66':

Κόρνερ από τον Κουτρουμπή που άργησε να πάει πάνω στην μπάλα.
20:57
Ο Χαμντανί παίζει αρκετά ψηλά. Σχεδόν δίπλα στον Γιάννου. Είναι γρήγορος παίκτης και ας μην του φαίνεται.
20:58

69':

Αλλαγή για τον Αστέρα. Έξω ο Νίκο Φερνάντες, μέσα ο Αλόκο. Με τρεις πλέον στην άμυνα οι Αρκάδες.
20:59
Ο Αστέρας πάει δηλαδή σε ένα 3-5-2 με τους Γιαννούλη και Λούι στα άκρα και τους Μάσα, Γιάννου στην επίθεση.
21:01
Συμπληρώσαμε 70 λεπτά αγώνα. Ακόμα δεν έχουμε γκολ. Κάτι μας λέει πως μέχρι το τέλος θα έχουμε τουλάχιστον ένα.
21:02

72':

Γκοοοολ. 1-0 ο Παναθηναϊκός με τον Νίκο Καρέλη!
21:02
Ο Πέτριτς έδωσε ωραία στα αριστερά στον Καρέλη που προχώρησε στην περιοχή, έκανε το σουτ και νίκησε τον Μπαντή.
21:04
Και πάνω που γράψαμε πως το ματς έχει τουλάχιστον ένα γκολ, σκόραρε ο Καρέλης. Επόμενο βήμα να το ρίξουμε στα... ταρώ.
21:05

76':

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Γιάννου απέναντι από τον Στιλ δεν θα μπορέσει να τον νικήσει!
21:05

76':

Αλλαγή για τον Αστέρα. Παπαδόπουλος μέσα, Ντουντού έξω.
21:06
Εδώ ο Λουκ Στιλ που κράτησε το 1-0 νωρίτερα
21:07

77':

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βέμερ έξω, μέσα ο Μαρινάκης. Κουράστηκε ο Γερμανός που είχε πρόβλημα από τα δεξιά.
21:09
Φουλ επίθεση από τον Αστέρα Τρίπολης. Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης στην άμυνα βέβαια είναι ευάλωτος.
21:10

81':

Φάουλ για τον Αστέρα σχετικά κοντά στην μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού και όλη η "αεροπορία" μπροστά. Το έκανε ο Καρέλης με το χέρι.
21:10
Ο Νίκος Καρέλης πνιγμένος στις αγκαλιές των συμπαικτών του
21:12
Είναι λίγο ροντέο το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός δεν κρατάει την μπάλα, αλλά ψάχνει ένα ακόμα γκολ. Για να δούμε αν θα το πληρώσει στο τέλος.
21:14

84':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης βρήκε ωραία τον Καρέλη στα αριστερά της μεγάλης περιοχής, αυτός σούταρε ολομόναχος, όμως η μπάλα βγήκε άουτ.
21:14
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι το τέλος και όσο παραμένει αυτό το ρευστό 1-0 για τον Παναθηναϊκό, τα πάντα είναι ανοιχτά.
21:15
Στα τελευταία λεπτά συνήθως ο Βεργέτης φέρνει μπροστά τον Σανκαρέ. Για να δούμε αν θα το κάνει και σήμερα.
21:16

87':

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Πέτριτς έξω, μέσα ο Ταυλαρίδης.
21:16
Με τρεις και ο Παναθηναϊκός στην άμυνα. Ο Καλτσάς πάει στην κορυφή δίπλα στον Καρέλη.
21:17
Δυο λεπτά ακόμα και ο Αστέρας πιέζει για την ισοφάριση. Δραματικά τα τελευταία λεπτά και η αγωνία στο... κόκκινο.
21:18
Συμπληρώσαμε 90 λεπτά αγώνα. Το 1-0 παραμένει και ο Αστέρας πιέζει!
21:19
Οι πράσινοι έχουν γυρίσει πολύ πίσω και ο Στραματσόνι φωνάζει να βγουν μπροστά. Τέτοια ώρα τέτοια λόγια βέβαια.
21:19
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο παιχνίδι.
21:20
Στο 91ο είμαστε τώρα. Τα συστήματα έχουν πάει... περίπατο. Ο Αστέρας ψάχνει το γκολ με όλους τους τρόπους, ενώ ο Παναθηναϊκός αμύνεται μαζικά.
21:21

92':

Δοκάρι! Ο Κουρμπέλης θα πάρει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
21:22
Ο Ταυλαρίδης δεν πήγε πάνω στον νεαρό μέσο και παραλίγο να γίνει η ζημιά για τους πράσινους.
21:22
Και ο Σανκαρέ μπροστά! Όλοι μπροστά πλέον!
21:22
Ενάμιση λεπτό ακόμα τα πάντα ανοιχτά!
21:23

94':

Γκοοοολ 2-0 ο Παναθηναϊκός με τον Νίκο Καλτσά.
21:24
Ο Αστέρας στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός στην αντεπίθεση, Ο Καρέλης έδωσε σωστά στον Καλτσά στην μεγάλη περιοχή και αυτός με πλασέ νίκησε τον Μπαντή.
21:24
Τέλος! Σημαντική νίκη για τους πράσινους απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Πλέον η μάχη για τα πλέι οφ έχει ανάψει για τα καλά.
21:24
Καλό βράδυ σε όλους και μείνετε στο σάιτ για να δείτε όλα τα γκολ της 14ης αγωνιστικής!