ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Τέσσερις ημέρες μετά την ήττα στην Καλλονή, ο ΠΑΟΚ ξέσπασε κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με 3-1. Αθανασιάδης, Χαρίσης και Ζάιρο τα γκολ για τον Δικέφαλο. Μείωσε στο 90' ο Κοζορώνης για τον ΠΑΣ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τον Χαρίση στο βασικό σχήμα δίπλα στον Τσίμιροτ και τον Αθανασιάδη στην κορυφή ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ του Ιγκόρ Τούντορ. Από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης κατέβηκε διαβασμένος και παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με αμυντικούς προσανατολισμούς. Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και τους Γιαννιώτες να αμύνονται με νύχια και με δόντια.

Ωστόσο κατάφεραν να δυσκολέψουν τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν έβρισκε χώρους να μπει μέσα στην περιοχή και απειλούσε κυρίως με μακρινά σουτ. Στο 27' και στο 31' ο Χαρίσης με δύο δυνατά σουτ εκτός περιοχής ανησύχησε τον Βελλίδη, που ήταν όμως σε ετοιμότητα. Τελικά το γκολ ήρθε δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα και ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και τον ΠΑΣ να περιμένει κάτω από τη γραμμή του κέντρου. Στο 52' ο ιδιαίτερα κινητικός Χαρίσης με έναν "κεραυνό" εκτός περιοχής, πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Δικεφάλου και έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Τούντορ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 64' ο Ζάιρο εκμεταλλεύτηκε τη "γλυκιά" σέντρα του Λέοβατς από αριστερά κι από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τον ΠΑΣ να προσπαθεί δειλά δειλά να κάνει τις πρώτες του φάσεις στο ματς. Η κεφαλιά του Λίλα (73'), όπως και το σουτ του Ακόστα (82') δεν είχαν τύχη, όμως ο Κοζορώνης στο 90' κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Όλσεν από μακριά και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ζάιρο και Χαρίσης ήταν οι κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ. Ο πρώτος είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ της ομάδας του, ενώ ο δεύτερος "έκοβε και έραβε" στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Οι επιθετικοί του ΠΑΣ δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν. Τόσο ο Γιάκος, όσο και ο Ίλιτς νικήθηκαν σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεπεράσει σχετικά γρήγορα το "χαστούκι" από την Καλλονή και να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών. Η αλλαγή συνταγής από τον Ιγκόρ Τούντορ κρίνεται επιτυχημένη, με τον Δικέφαλο να μην απειλείται σχεδόν καθόλου από τον ΠΑΣ και να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Χαρίσης και ο Ζάιρο έκαναν εκπληκτικό ματς όσο αγωνίστηκαν. Οι Γιαννιώτες ήταν μεν διαβασμένοι, όμως το γκολ του Αθανασιάδη δύο λεπτά πριν το ημίχρονο τους λύγισε. Δέχθηκαν κι άλλο ένα με την έναρξη του δευτέρου μέρους και φάνηκαν να αποπροσανατολίζονται.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Χαρίσης (69' Γκολάσα), Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο (76' Μυστακίδης), Μακ (73' Μπερμπάτοφ), Αθανασιάδης

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Γαρουφαλιάς (72' Κοζορώνης), Στρούνα (46' Ακόστα), Μιχαήλ, Μπέριος, Σκόνδρας, Ηλιάδης, Τσουκαλάς, Λίλα, Ιλιτς (60' Μανιάς), Γιάκος

14:04
Πέντε φορές έχει επισκεφθεί την Τούμπα ως προπονητής ο Γιάννης Πετράκης και έχει μια ισοπαλία και έχει ηττηθεί τέσσερις φορές. Τις δύο με τον ΠΑΣ Γιάννινα (3-1, 2-1), μια με τον ΟΦΗ (2-1) και μία με τον Εργοτέλη (2-1). Η μοναδική του ισοπαλία ήταν την περσινή περίοδο με 1-1 ως προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα.
14:10
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο, Μακ και Αθανασιάδης
14:11
Πάλι εκτός του αρχικού σχήματος ο Μπερμπάτοφ
14:11

14:17
Οπως ενημέρωσε η ΠΑΕ, ο Χαρίσης αναδείχτηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ΠΑΟΚ για το ματς με την Καλλονή. Τον συγκεκριμένο τίτλο του τον έδωσαν οι φίλοι του "Δικεφάλου" μετά από ψηφοφορία
14:21
Το ματς θα δει από κοντά και ο Ευθύμης Κουλούρης ο οποίος ανήκει στον ΠΑΟΚ και φέτος αγωνίζεται στην Ανόρθωση
14:27
Στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε κερδίσει τον ΠΑΟΚ με 3-1
14:33
Η ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Γαρουφαλιάς, Στρούνα, Μιχαήλ, Μπέριος, Σκόνδρας, Ηλιάδης, Τσουκαλάς, Λίλα, Ιλιτς και Γιάκος
14:34
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι Μελίσσας, Σκόνδρας, Μυστακίδης, Σάμπο, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ και Μαλεζάς

14:35
Στον πάγκο του ΠΑΣ είναι οι Περιστερίδης, Σαπαλίδης, Κοζορώνης, Ακόστα, Μανιάς, Φερφελής και Ιωάννου
14:41
Ο Χαρίσης θα παίξει απέναντι στην ομάδα που τον ανέδειξε, δηλαδή τον ΠΑΣ Γιάννινα
14:46
Οι δύο ομάδες κάνουν προθέρμανση αλλά με τους αναπληρωματικούς του ΠΑΟΚ δεν είναι ο Μπερμπάτοφ ο οποίος δεν έχει βγει να κάνει αυτό το πρόγραμμα
14:51
Ο ΠΑΟΚ σε 15 ματς πρωταθλήματος έχει 26 βαθμούς
14:52
Ο ΠΑΣ σε 16 ματς πρωταθλήματος έχει 21 βαθμούς
14:53
Βραβεύτηκε ο βετεράνος Απόστολος Τσουρέλας που αγωνίστηκε για δέκα χρόνια στον ΠΑΟΚ (1979-1989). Η είδηση είναι ότι τη βράβευση έκανε ο Γιώργος Κούδας που πάτησε το χορτάρι της Τούμπας μετά από πολύ καιρό. Προφανώς μέσα στο επόμενο διάστημα θα τιμηθεί και ο ίδιος, με τιμές που αρμόζουν στον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της ιστορίας του συλλόγου.
14:57
Θυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Ξάνθη που είχε αναβληθεί
15:01
Σέντρα στην αναμέτρηση!
15:04
3' Ο Δικέφαλος με την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά.
15:05
4' Κεφαλιά του Πέλκα, η μπάλα άουτ!
15:09
9' Σέντρα στους του Πέλκα, μπλοκάρει εύκολα ο Βελλίδης.
15:10
Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή, όμως δυσκολεύονται να βρουν ελεύθερους χώρους.
15:17
14' Γυρνούν τη μπάλα οι του ΠΑΟΚ, χωρίς όμως να απειλούν την εστία του Βελλίδη.
15:19
17' Μακρινό σουτ του Πέλκα, η μπάλα όμως φεύγει ψηλά άουτ!
15:20
Παίρνει πολλές προσπάθειες ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ.
15:26
21' H πολιορκία του ΠΑΟΚ συνεχίζεται. Η κατοχή είναι στο 69% υπέρ των γηπεδούχων.
15:27
25' Η πολύ καλή άμυνα του ΠΑΣ μοιάζει αδιαπέραστη από τους παίκτες του Τούντορ. Καλά διαβασμένος ο Πετράκης.
15:28
27' Mακρινό σουτ του Χαρίση, κι αυτό στην αγκαλιά του Βελλίδη.
15:31
31' Δυνατό σουτ του Χαρίση που αναγκάζει τον Βελλίδη να πέσει εντυπωσιακά και να διώξει σε κόρνερ.
15:32
Απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΣ.
15:32
Μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ έχει απειλήσει μόνο με μακρινά σουτ.
15:36
34' Φάουλ σε καλό σημείο στα δεξιά για σέντρα.
15:36
35' Διώχνουν σε κόρνερ οι του ΠΑΣ.
15:37
Εκτέλεσε ο Μακ, έδωιξε ο Ίλιτς. Νέο κόρνερ.
15:37
Διώχνει με το κεφάλι ο Λίλα και απομακρύνει τον κίνδυνο.
15:42
Κίτρινη κάρτα στον Γιάκο.
15:43
42' Κεφαλιά του Βίτορ, η μπάλα περνάει άουτ.
15:44
43' ΓΚΟΛ! Ο Αθανασιάδης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ στην Τούμπα!
15:44
Πρώτο γκολ του Αθανασιάδη μετά από τις αρχές Νοεμβρίου.
15:45
Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Αθανασιάδης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
15:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
15:46
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα του ΠΑΣ.
15:47
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο! Ο ΠΑΟΚ πάει με το 1-0 στα αποδυτήρια.
16:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
16:04
Με μια αλλαγή ο ΠΑΣ. Ο Ακόστα πέρασε στη θέση του Στρούνα.
16:07
49' Σουτ στην κίνηση από τον Κίτσιου, μαζεύει ο Βελλίδης.
16:08
50' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα.
16:10
52' ΓΚΟΛ! Ο Χαρίσης με έναν "κεραυνό" εκτός εστίας, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!
16:11
Θα το θυμάται αυτό το γκολ ο Χαρίσης, καθώς είναι και κόντρα στην πρώην ομάδα του!
16:14
55' Σουτ του Τσίμιροτ, αποκρούει ο Βελλίδης!
16:18
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Ίλιτς, μέσα ο Μανιάς.
16:22
64' ΓΚΟΛ! Ο Ζάιρο κάνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ.
16:23
Ο Λέοβατς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ζάιρο που περίμενε μέσα στην περιοχή, έστειλε με δεξί σου τη μπάλα στα δίχτυα.
16:27
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός αγώνα ο Χαρίσης που χειροκροτείται, μέσα ο Γκολάσα.
16:29
71' Σουτ του Γκολάσα εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.
16:29
71' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Γαρουφαλιάς, μέσα ο Κοζορώνης.
16:31
73' Κεφαλιά του Λίλα, η μπάλα άουτ! Η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΣ στο ματς.
16:31
73' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μακ, μέσα ο Μπερμπάτοφ.
16:36
76' Κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ζάιρο και στη θέση του ο Μυστακίδης.
16:38
Ο ΠΑΣ δεν έχει καταφέρει σε καμία περίπτωση να φανεί απειλητικός.
16:40
82' Σουτ του Ακόστα, η μπάλα άουτ!
16:43
85' Σέντρα στου του Πέλκα, η μπάλα φεύγει άουτ.
16:47
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
16:48
90' ΓΚΟΛ! Ένας "κευρανός" του Κοζορώνη από μακρινή απόσταση κάνει το 3-1 για τον ΠΑΣ.