Λεβαδειακός - Ηρακλής 1-1

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και ισχυρούς ανέμους, Λεβαδειακός και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Τσιλιανίδης και Γιακουμάκης τα γκολ για τις δύο ομάδες.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Παρά τις πολλές απουσίες που είχε ο Ηρακλής, ξεκίνησε με γκολ από τα... αποδυτήρια στο ματς με τον Λεβαδειακό. Μόλις στο 10' ο Τσιλιανίδης δέχθηκε την μπαλιά του Μπουκουβάλα, κινήθηκε στην πλάτη της άμυνα των φιλοξενούμενων, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα και με υποδειγματικό σουτ άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ ο "Γηραιός" οπισθοχώρησε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Λεβαδειακός.

Στο 19' ο Μάντζιος έφτασε μια "ανάσα" από το 1-1 όμως το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, τράνταξε το δοκάρι του Χουάντερσον. Η βροχή που έπεφτε στη Λιβαδειά ήταν δυνατή και σε συνδυασμό με τους ισχυρούς ανέμους, έκανε δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών. Ωστόσο η ομάδα του Άκη Μάντζιου κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 37' με τον Γιακουμάκη να εκμεταλλεύεται το ασταθές διώξιμο του Μπουκουβάλα και με σουτ στην κίνηση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ "φτωχότερο" από άποψη φάσεων σε σχέση με το πρώτο. Σε αυτό φυσικά έπαιξαν ρόλο και οι καιρικές συνθήκες. Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες πρόσεχαν περισσότερο να μην δεχθούν γκολ παρά να πετύχουν. Στο 62' ο Πασάς σπατάλησε μια σπουδαία ευκαιρία για το 1-2, όμως δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Κάποια μακρινά σουτ του Μάντζιου και του Γιακουμάκη για τους γηπεδούχους δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Χουάντερσον, όμως στο 88' ο κίπερ του Ηρακλή χρειάστηκε να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση σε σέντρα στου του Μερεμπασβίλι.

Ο Βαγγέλης Μάντζιος μπορεί να μην σκόραρε, όμως ανησύχησε ιδιαίτερα την άμυνα του Ηρακλή. Είχε δοκάρι, από αυτόν προήλθε η φάση του 1-1, ενώ απασχολούσε συνεχώς δύο αμυντικούς.

Σε αντίθεση με τον Μάντζιο, ο Απόστολος Βέλλιος δεν φάνηκε σε αυτό το ματς. Ο Ηρακλής περίμενε πολλά από τον πρώτο σκόρερ του, όμως στη Λιβαδειά ήταν "εξαφανισμένος".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό, είχε φάσεις, όμως στο δεύτερο η βροχή και οι δυνατοί άνεμοι δυσκόλεψαν πολύ το έργο των παικτών. Ο Ηρακλής είχε απουσίες και προσπάθησε κυρίως να κρατήσει το σκορ από τη στιγμή που πέτυχε γκολ. Κάτι που το "πλήρωσε" με την ισοφάριση. Από την άλλη, η ομάδα του Άκη Μάντζιου μπορεί να ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που δημιούργησε και να πάρει τη νίκη.

Λεβαδειακός:Τσιντώτας, Τσουρίκοφ (46' Γιάχιτς), Στάθης, Τριποτσέρης, Μπεν, Νικολάου, Μεντί, Ντομοβτσίσκι (57' Μερεμπασβίλι), Μάντζιος, Μάγκας (65' Μαχαίρας), Γιακουμάκης

Ηρακλής:Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης (90+1' Λουκίνας), Μπουλούτ (77' Τσότρας), Βέλλιος

TO LIVE ΑΓΩΝΑ

19:15
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το τελευταίο ματς της ημέρας στη Super League μεταξύ του Λεβαδειακού και του Ηρακλή.
19:15
Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, ο Λεβαδειακός είχε πάρει διπλό στο "Καυτανζόγλειο" (0-1), χάρη σε γκολ του Μάντζιου.
19:20
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των ομάδων.
19:22
Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Τσουρίκοφ, Στάθης, Τριποτσέρης, Μπεν, Νικολάου, Μεντί, Ντομοβτσίσκι, Μάντζιος, Μάγκας, Γιακουμάκης

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Μπουλούτ, Βέλλιος.
19:23
Στον πάγκο για τον Λεβαδειακό: Βερέμκο, Μαχαίρας, Μίνγκας, Καψάσκης, Γιάχιτς, Μουλόπουλος, Μερεμπασβίλι

Στον πάγκο για τον Ηρακλή: Περνίς, Πουρτουλίδης, Ζαμπάζης, Λουκίνας, Τσότρας, Αβραμίδης, Αμαραντίδης
19:23
Σε πολύ λίγο η σέντρα.
19:30
Σέντρα στο ματς!
19:31
Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο της Λιβαδειάς. Πολύ δυνατός άνεμος αυτή τη στιγμή.
19:36
4' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.
19:36
5' Κίτρινη κάρτα στον Μάντζιο.
19:38
Η δυνατή βροχή στη Λιβαδειά σε συνδυασμό με τους ισχυρούς ανέμους δυσκολεύουν το έργο των ποδοσφαιριστών.
19:39
10' ΓΚΟΛ! Ο Τσιλιανίδης κάνει το 1-0 για τον Ηρακλή!
19:40
Ο Τσιλιανίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού και με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού.
19:43
14' Επικίνδυνο γύρισμα του Πασά, διώχνει με γροθιές ο Τσιντώτας.
19:49
19' ΔΟΚΑΡΙ για τον Λεβαδειακό! Ο Μάντζιος έκανε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.
19:52
23' Κίτρινη κάρτα στον Ντομοβτσίκσι.
19:55
Ο Ηρακλής έχει οπισθοχωρήσει αρκετά μετά το γκολ. Πιέζει ο Λεβαδειακός.
19:59
Αργός ο ρυθμός, χωρίς κάποια φάση στα τελευταία λεπτά.
20:05
Η βροχή συνεχίζεται με αμείωτη ένταση.
20:06
36' Σέντρα σουτ του Μπεν από τα αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Χουάντερσον. Πριν προλάβει να τη σπρώξει στα δίχτυα ο Μάντζιος, ο τερματοφύλακας του Ηρακλή επεμβαίνει και μπλοκάρει.
20:07
37' ΓΚΟΛ! Ο Γιακουμάκης με σουτ στην κίνηση ισοφαρίζει σε 1-1  για τον Λεβαδειακό.
20:07
Ο Ντομοβτσίσκι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μπουκουβάλα να μην διώχνει καλά τη μπάλα. Έτσι ο Γιακουμάκης που ερχόταν, έπιασε το σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Χουάντερσον.
20:08
Ο Ηρακλής περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και το "πλήρωσε".
20:09
40' Σουτ του Μπεν, με τη μπάλα να φεύγει άουτ!
20:10
Αποβλήθηκε ο Νίκος Αμανατίδης, ο γυμναστής του Ηρακλή, για διαμαρτυρία.
20:12
42' Σουτ του Τσουρίκοφ και η μπάλα φεύγει άουτ.
20:13
44' Σουτ του Βέλλιου εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Λεβαδειακού.
20:15
45+1' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
20:15
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:16
Κακή η εκτέλεση του Πασά. Νέο κόρνερ.
20:16
45+2' Κεφαλιά του Καρασαλίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.
20:17
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου. Με το 1-1 πηγαίνουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
20:33
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
20:34
Με μια αλλαγή ο Λεβαδειακός. Γιάχιτς αντί Τσουρίκοφ.
20:34
47' Κίτρινη κάρτα για τον Γιακουμάκη.
20:39
52' Κίτρινη κάρτα στον Μάνγκα.
20:40
53' Κίτρινη κάρτα και στον Κυριακίδη.
20:45
57' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μερεμπασβίλι στη θέση του Ντομοβτσίσκι.
20:49
62' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Από το παράλληλο γύρισμα του Μπουλούτ, ο Κυριακίδης δεν προλαβαίνει τη μπάλα, ενώ ο Πασάς που ακολούθησε τη στέλνει άουτ.
20:52
65' Κλείνει τις αλλαγές ο Λεβαδειακός. Ο Μαχαίρας στη θέση του Μάγκα.
20:54
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι.
20:55
68' Σουτ του Γιακουμάκη από καλή θέση, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:57
70' Σουτ του Μάντζιου, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Χουάντερσον, όμως τελικά απομακρύνεται.
20:59
72' Σουτ χωρίς ισορροπία από τον Μπεν, η μπάλα άουτ.
21:00
73' Κίτρινη κάρτα στον Ζιαμπάρη. Φάουλ σε καλή θέση για τον Λεβαδειακό.
21:01
75' Εκτελεί απευθείας ο Μπεν, ο Χουάντερσον μαζεύει.
21:02
75' Σουτ στην κίνηση από τον Πασά, όμως δεν βρίσκει δίχτυα.
21:04
77' Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Τσότρας στη θέση του Μπουλούτ.
21:06
79' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
21:06
Διώχνει με το κεφάλι ο Βέλλιος που είχε οπισθοχωρήσει για να βοηθήσει.
21:09
82' Σουτ του Βέλλιου μέσα από την περιοχή όμως είναι κι αυτό άστοχο!
21:11
84' Κεφαλιά του Μεντί, η μπάλα άουτ!
21:13
86' Σουτ του Βέλλιου, μπλοκάρει ο Τσιντώτας.
21:16
88' Σέντρα σουτ του Μερεμπασβίλι από τα δεξιά, η οποία υποχρεώνει τον Χουάντερσον σε μια σπουδαία απόκρουση.
21:16
89' Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα.
21:17
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:19
90+1' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας στη θέση του Κυριακίδη.
21:20
90+2' Ο Μερεμπασβίλι πετυχαίνει γκολ, αλλά ακυρώνεται καθώς έχει κάνει χέρι στο κατέβασμα της μπάλας.
21:20
90+4' Φάουλ για τον Λεβαδειακό σε καλό σημείο για σέντρα.