Ξάνθη - Ηρακλής 2-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνι Νιέτο που πέτυχε δύο γκολ, η Ξάνθη επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή και γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης μετά την 11η αγωνιστική!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ξάνθη. Μόλις στο 3ο λεπτό, στην πρώτη της επίθεση, ο Λουσέρο βρήκε τον Νιέτο, εκείνος μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Περνίς για το 1-0. Το τέρμα αυτό όπως ήταν φυσικό άλλαξε αμέσως τα πλάνα του Νίκου Παπαδόπουλου που πλέον έπρεπε να δώσει οδηγία στην ομάδα του να βγει επιθετικά και να ψάξει την ισοφάριση.

Κάτι τέτοιο όμως δεν ήταν εύκολο, με την Ξάνθη να κλείνει καλά τους χώρους και να μην δίνει δικαίωμα στον Απόστολο Βέλλιο να κάνει αισθητή την παρουσία του. Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων ήρθε στο 41ο λεπτό με τον Μπαρτολίνι να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον Τσέναμο να μπλοκάρει. Στην επανάληψη ο "Γηραιός" ξεκίνησε καλύτερα και στο 47' ο Βέλλιος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Τσέναμο.

Ωστόσο και πάλι ο Νιέτο κατάφερε να "χτυπήσει" την άμυνα του Ηρακλή στο 63'. Εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, απέφυγε τους Πουρτουλίδη και Μπαρτολίνι, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Περνίς για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Ξάνθης, με την ακριτική ομάδα να γεύεται και πάλι τη χαρά της νίκης μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Ο Ντάνι Νιέτο με τα δύο γκολ που πέτυχε χάρισε στην ομάδα του μια πολύ σημαντική νίκη.

Πουρτουλίδης και Μπαρτολίνι δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Είχαν μεγάλο πρόβλημα απέναντι στον ταχύτατο Νιέτο.

Τη νίκη μετά από οκτώ αγωνιστικές κατάφερε να πανηγυρίσει η Ξάνθη. Η ομάδα του Λουτσέσκου εδώ και δύο μήνες δείχνει καλό πρόσωπο στις αναμετρήσεις, όμως πάντα κάτι συνέβαινε και στο τέλος δεν έφευγε με το χαμόγελο. Κόντρα στον Ηρακλή έδειξε αποφασισμένη και "κλείδωσε" ουσιαστικά το ματς στο 63'. Ο "Γηραιός" παρουσίασε για ακόμη μια αγωνιστική το γνωστό του πρόβλημα στην επίθεση μιας και περιμένει τα πάντα από τον Βέλλιο. Επίσης ήταν αισθητή και η απουσία του Δημήτρη Στάμου στο κέντρο της άμυνας.

Ξάνθη:Τσέναμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Νιέτο (76' Ντιμιτρόφ), Ορφανίδης (85' Παπαστεριανός), Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης

Ηρακλής:Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης (81' Ζαμπάζης), Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς (56' Κυριακίδης), Μπαρτολίνι, Βέλλιος, Μπουλούτ (81' Λουκίνας)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

ΤΟ LIVE

17:02
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης της 20ης αγωνιστικής μεταξύ της Ξάνθης και του Ηρακλή.
17:03
Στο ίδιο γήπεδο πέρυσι για το Κύπελλο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.
17:03
Η Ξάνθη προέρχεται από την ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ηρακλή από το 0-0 κόντρα στον Πλατανιά.
17:11
Ξάνθη: Τσέναμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Νιέτο, Ορφανίδης, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης

Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Τριάδης, Σκούρτης, Φλίσκας, Γούτας, Ντιμιτρόφ, Παπαστεριανός
17:12
Ηρακλής: Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς, Μπαρτολίνι, Βέλλιος, Μπουλούτ

Στον πάγκο: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ζαμπάζης, Λουκίνας, Ζιαμπάρης, Τσότρας, Αμαραντίδης
17:12
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:14
Ξεκίνησε το ματς!
17:17
3' ΓΚΟΛ! Η Ξάνθη ανοίγει το σκορ πριν καλά καλά συμπληρώσουμε τρία λεπτά στην αναμέτρηση!
17:18
Πρώτη επίθεση της Ξάνθης. Ο Λουσέρο βρίσκει τον Νιέτο κι εκείνος με διαγώνιο σουτ περνάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Περνίς για το 1-0.
17:21
7' Κίτρινη κάρτα στον Πορτουλίδη.
17:22
8' Ο Σολτάνι πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά όμως ακυρώνεται ως οφ-σάιντ.
17:22
Έχει πρόβλημα ο Ηρακλής.
17:27
13' Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι παίκτες της Ξάνθης. Στο μισό γήπεδο το παιχνίδι.
17:30
16' Στο χορτάρι ο Μπουκουβάλας που κρατά το πρόσωπό του.
17:37
Κανονικά συνεχίζει ο υπαρχηγός του Ηρακλή.
17:37
20' Προσπαθούν σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι να απλωθούν στο γήπεδο.
17:37
23' Ακόμη δεν έχει απειλήσει την εστία της Ξάνθης ο Ηρακλής.
17:40
25' Αργός ο ρυθμός στο ματς. Κρατάει μπάλα στα τελευταία λεπτά ο "Γηραιός".
17:41
27' Αντεπίθεση από την Ξάνθη. Σουτ του Σολτάνι από καλή θέση, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.
17:47
32' Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου.
17:48
34' Κεφαλιά από τον Λισγάρα και σπουδαία επέμβαση του Περνίς!
17:53
37' Δυσκολεύονται να βρουν διάδρομο προς την άμυνα της Ξάνθης οι φιλοξενούμενοι.
17:56
41' Πρώτη τελική του Ηρακλή στο ματς. Ο Μπαρτολίνι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Τσέναμο μπλόκαρε.
18:00
Ένα λεπτό είναι ο έξτρα χρόνος.
18:02
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο ημίχρονο!
18:02
Η Ξάνθη προηγείται με 1-0.
18:17
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
18:18
47' Δυνατό σουτ του Βέλλιου, διώχνει ο Τσέναμο με δυσκολία!
18:18
Ξεκινάει καλά ο Ηρακλής.
18:19
Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος.
18:20
49' Σουτ του Νιέτο, μπλοκάρει ο Περνίς.
18:27
55' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός ο Πασάς, μέσα ο Κυριακίδης.
18:33
61' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Κυριακίδης έπιασε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.
18:34
63' ΓΚΟΛ! Η Ξάνθη κάνει το 2-0 και πάλι με τον Νιέτο.
18:35
Ωραία μπαλιά του Ορφανίδη στον Νιέτο, ο τελευταίος ξεπέρασε στο σπριντ τα μπακ του Ηρακλή και πλάσαρε ιδανικά τον Περνίς.
18:41
68' Πλέον ο Ηρακλής έχει ένα βουνό να ανέβει.
18:45
73' Kίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
18:47
76' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Νιέτο και στη θέση του ο Ντιμιτρόφ.
18:50
79' Σουτ του Ορφανίδη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
18:52
81' Για ανάποδο ψαλίδι πήγε ο Βέλλιος, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
18:53
81' Εκτός ο Τσιλιανίδης και μέσα ο Ζαμπάζης για τον Ηρακλή.
18:57
85' Παπαστεριανός αντί Ορφανίδη για την Ξάνθη.