Ηρακλής - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Με τον συνήθη ύποπτο, Απόστολο Βέλλιο, να σκοράρει από την άσπρη βούλα, ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και επέστρεψε στις νίκες. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν στο "Καυτανζόγλειο" Ηρακλής και ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και μόλις στο 5' έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Τσιλιανίδη να βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά να τον νικάει ο Περιστερίδης. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ πραγματοποίησε μια σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Βέλλιου, κρατώντας και πάλι το μηδέν.

Ωστόσο στο 32ο λεπτό ο Τσιλιανίδης ανατράπηκε από τον Περιστερίδη μέσα στην περιοχή και ο Ηρακλής με τον Βέλλιο από το σημείο του πέναλτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο ΠΑΣ έψαξε την απάντηση στο 40' σε φάουλ του Ίλιτς, όμως ο Ιντζόγλου πρόλαβε και έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στην επανάληψη, ο Βέλλιος είχε νέα ευκαιρία για γκολ, αλλά το σουτ του στο 55' κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Αυτή στην ουσία ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Ηρακλή στο ματς, με τον ΠΑΣ στη συνέχεια να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 74' ο Μανιάς έπιασε το σουτ στην κίνηση και ο Περνίς έδιωξε σε κόρνερ, κρατώντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του "Γηραιού".

Στο 86' ο Νικολιάς που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας με 10 παίκτες τον ΠΑΣ. Αυτό έβαλε "ταφόπλακα" και στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων για κάτι καλό στο ματς, με τον Ηρακλή να κρατάει μέχρι τέλους το υπέρ του 1-0.

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ηρακλή πραγματοποίησε ο αρχηγός, Μιχάλης Μπουκουβάλας. Ο Έλληνας μπακ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων στη δεξιά πλευρά, βοηθώντας τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά την ομάδα του με τα ασταμάτητο τρέξιμό του.

Δεν έκανε αισθητή την παρουσία του ο Δημήτρης Φερφελής στην επίθεση του ΠΑΣ και δικαίως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο για να μπει ο Μιχάλης Μανιάς.