Λεβαδειακός - Πανθρακικός 1-1

Ο Πανθρακικός, παρότι αγωνίστηκε για περισσότερο από 35 λεπτά με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να "κλέψει" το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον Λεβαδειακό, χάρη σε γκολ του Στέλιου Ηλιάδη στο 87'. Ο Βαγγέλης Μάντζιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι είχε δώσει το προβάδισμα στους Βοιωτούς.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μετά από ένα αδιάφορο πρώτο 30λεπτο, ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Γιώργος Αθανασιάδης με τρομερές αποκρούσεις στην κεφαλιά του Μοχάμεντ Μπεν (31') και στο σουτ του Γκεόργκε Μερεμπασβίλι, κράτησε το μηδέν. Οι Βοιωτοί διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Πανθρακικος επέλεξε να έχει παθητικό ρόλο, με σκοπό να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις.

Τελικά, στο 54' ο Βαγγέλης Μάντζιος έβαλε σε θέση οδηγού τον Λεβαδειακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μπεν σε ανατροπή από τον Αντώνη Τσιάρα, ο οποίος είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πανθρακικός, παρά το αριθμητικό κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης και τελικά η προσπάθεια απέδωσε καρπούς στο 87ο λεπτό. Ο Στέλιος Ηλιάδης κέρδισε την κόντρα από τον Θοδωρή Τριποτσέρη, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Στέλιος Ηλιάδης πέτυχε το "χρυσό γκολ" για τον Πανθρακικό, αλλά ο Γιώργος Αθανασιάδης με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του στο πρώτο μέρος κράτησε όρθια την ομάδα του.

Ο Αμπντούλ Ατζαγκούν αποκτήθηκε με τη μορφή δανεισμού από τον Παναθηναϊκό προκειμένου να κάνει τη διαφορά στον Λεβαδειακό, αλλά για δεύτερη σερί αναμέτρηση είχε μετριότατη απόδοση. Δίκαια έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό.

Ο Λεβαδειακός είχε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Αστέρα Τρίπολης από τον Πλατανιά και να μειώσει τη διαφορά από την πέμπτη θέση, αλλά έδειξε σημάδια κούρασης και... υποτίμησης. Οι Βοιωτοί θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" τη νίκη, απ' τη στιγμή που ο Πανθρακικός αγωνιζόταν με 10 παίκτες, αλλά επέλεξαν να οπισθοχωρήσουν για να κρατήσουν το 1-0, με αποτέλεσμα να το "πληρώσουν". Απ' την άλλη πλευρά, ήταν ξεκάθαρο πως ο Πανθρακικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αλλά παρότι το σχέδιο δεν δούλεψε, οι παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Στάθης (69' Γιάχιτς), Τριποτσέρης, Μεντί, Τσουρίκοφ, Μαχαμάτ, Ατζαγκούν (62' Ντομοβτσίσκι), Μάγκας (66' Μουλόπουλος), Μπεν, Μερεμπασβίλι, Μάντζιος.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Τσιάρας, Χρήστου, Μουδούρογλου (58' Χαβίτο), Χασομέρης, Ίγκορ (94' Νικόλτσης).

TO LIVE

17:01
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Λεβαδειακού και του Πανθρακικού στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.
17:04
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Στάθης, Τριποτσέρης, Μεντί, Τσουρίκοφ, Μαχαμάτ, Ατζαγκούν, Μάγκας, Μπεν, Μερεμπασβίλι, Μάντζιος.
Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Τσιάρας, Χρήστου, Μουδούρογλου, Χασομέρης, Ίγκορ.
17:07
Στον πάγκο για τους Βοιωτούς: Βερέμκο, Μανωλάς, Τόπι, Γιάχιτς, Μίνγκας, Μουλόπουλος, Ντομοβτσίσκι.
17:07
Αναπληρωματικοι για τους Θρακιώτες: Τζελέπης, Πεταυράκης, Μάρτινς, Χαβίτο, Νικόλτσης, Ζδράβος-Ρίζος, Γαβριηλίδης.
17:15
1' Έναρξη του αγώνα.
17:17
2' Σουτ του Μπεν στην κίνηση, ύστερα από σέντρα του Μερεμπασβίλι, η μπάλα άουτ.
17:21
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ατζαγκούν.
17:22
7' Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάντζιος έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
17:25
10' Ευκαιρία για τον Λεβαδεικό! Ο Ατζαγκούν επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
17:25
Ο Λεβαδειακός έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πιέζει για το γκολ.
17:33
Μέτριο θέαμα μέχρι στιγμής στον αγώνα. Ελάχιστες καλές ευκαιρίες μπροστά από τα δύο καρέ.
17:42
28' Kίτρινη κάρτα στον Τσιάρα.
17:47
31' Τεράστια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Μπεν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης με μία εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του!
17:48
Συνεχόμενα κόρνερ για τον Λεβαδειακό που πιέζει για το γκολ.
17:49
35' Νέα εξαιρετική απόκρουση του Αθανασιάδη σε σουτ του Μερεμπασβίλι!
17:54
Ο Πανθρακικός έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.
17:58
43' Ωραία ενέργεια του Μερεμπασβίλι, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Χρήστου και κατέληξε κόρνερ.
18:00
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
18:02
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.
18:18
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
18:19
46' Έναρξη του δευτερου ημιχρόνου.
18:23
50' Ωραίο σουτ του Μερεμπασβίλι, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.
18:25
51' Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανθρακικό! Δυνατό σουτ του Χασομέρη, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Τσιντώτα.
18:25
52' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Λεβαδειακό! Ο Μπεν ανατράπηκε από τον Τσιάρα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο κ. Σιδηρόπουλος έδειξε την "άσπρη βούλα".
18:26
53' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Τσιάρα. Ο Έλληνας άσος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
18:27
54' ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό! Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
18:32
Στο 52' πήρε κίτρινη κάρτα και ο Χρήστου για τον Πανθρακικό.
18:36
63' Αντεπίθεση για τον Πανθρακικό. Ο Χασομέρης επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
18:39
66' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάγκας εκτός, ο Μουλόπουλος εντός.
18:41
Δεύτερη αλλαγή για τους Βοιωτούς, καθως στο 62' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ντομοβτσίσκι στη θέση του Ατζαγκούν.
18:42
Ο Πανθρακικός έχει κάνει μία αλλαγή. Στο 58' ο Χαβίτο στη θέση του Μουδούρογλου.
18:43
69' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιάχιτς στη θεση του Στάθη.
18:45
Κατοχή: 57% - 43%
18:50
75' Κίτρινη κάρτα στον Μουλόπουλο.
18:52
77' Κίτρινη κάρτα στον Χασομέρη.
18:58
Ο Πανθρακικός πιέζει στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση.
18:58
"Αντέχουν" οι γηπεδούχοι που προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση.
19:01
87' ΓΚΟΛ για τον Πανθρακικό! Ο Ηλιάδης κέρδισε την κόντρα από τον Τριποτσέρη, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο σουτ έφερε το ματς στα ίσα!
19:03
90' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Γαβριηλίδης στη θέση του Ηλιάδη.
19:05
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:08
94' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Νικόλτσης στη θέση του Ίγκορ.
19:10
95' Τέλος του αγώνα. Ο Πανθρακικός παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Λεβαδειακό, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο.