Παναθηναϊκός - Ξάνθη 0-1

Η Ξάνθη απέδρασε με το διπλό από τη Λεωφόρο, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερο από 40 λεπτά εξαιτίας της ανόητης αποβολής του Ζέκα. Ο Καρίμ Σολτάνι το "χρυσό" γκολ των Ακριτών.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η "φλυαρία" του Παναθηναϊκού στον επιθετικό τομέα, αλλά και τα προβλήματα στον άξονα, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες της Ξάνθης να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Λουκ Στιλ. Όμως, τόσο ο Πέτρος Ορφανίδης, όσο και ο Ντάνι Νιετο (29') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Άγγλο γκολκίπερ.

Χρειάστηκε να περάσουν 33 λεπτά προκειμένου οι "πράσινοι" να πραγματοποιήσουν την πρώτη τελική τους στον αγώνα, όμως η προβολή του Λούκας Βιγιαφάνιες, μετά από σέντρα του Νάνο, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυων του Μιχάλη Ζαρόπουλου. Το "τριφύλλι" ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, πίεσε για το γκολ, αλλά οι Ακρίτες έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια... αισιοδοξίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η νευρικότητα και τα σκληρά μαρκαρίσματα έκαναν την εμφάνισή τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ζέκα να αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Καρίμ Σολτάνι. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, κυνήγησε το γκολ και τελικά είδε τους κόπους της να αποδίδουν "καρπούς" στο 67ο λεπτό με σκόρερ τον Σολτάνι. Ο Νιέτο έκανε την παράλληλα σέντρα από αριστερά και ο Αλγερινός επιθετικός με όμορφο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν δύο καλές στιγμές με τους Βίκτωρα Κλωναρίδη (72') και Ρόμπιν Λουντ (82'), όμως ο Ζαρόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία του με τρομερές αποκρούσεις. Μάλιστα, στο 85' οι Θρακιωτες θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" τη νίκη, αλλά η κεφαλιά του Βασίλη Σκουρτη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.

Δείτε το γκολ:

Ο Καρίμ Σολτάνι κέρδισε την αποβολή του Ζέκα, πέτυχε το "χρυσό" γκολ, όμως ο Ντάνι Νιέτο πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και αξίζει απόλυτα τον τίτλο του MVP. Ο Ισπανός άσος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα, ενώ έδωσε την ασίστ στον Αλγερινό για το 0-1.

Ο Ζέκα, με την αψυχολόγητη ενέργεια στο 51ο λεπτό, ανάγκασε την ομάδα του να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερα από 40 λεπτά. Η απερισκεψία του αρχηγού του "τριφυλλιού" κόστισε σε μεγάλο βαθμό την ήττα από την Ξάνθη.

Οι πολλές απουσίες ήταν φανερό πως "αποδιοργάνωσαν" τον Παναθηναϊκό, ο οποίος άρχισε να βρίσκει τα "πατήματά" του μετά το 30'. Όμως, η απερίσκεπτη ενέργεια του Ζέκα άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι και έδωσε την ευκαιρία στην "καλά διαβασμένη" Ξάνθη να κλείσει στα καρέ τους τούς "πρασίνους" και τελικά να πετύχει το γκολ. Παρά την υπερπροσπάθεια των τελευταίων λεπτών το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, με αποτέλεσμα το "τριφύλλι" να απολέσει τρεις σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για τη δεύτερη θέση.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Ταυλαρίδης, Μολέντο, Νάνο, Λαγός 75' Λουντ), Ζέκα, Πέτριτς, Κλωναρίδης, Καλτσάς (53' Εσιέν), Βιγιαφάνιες (64' Πράνιτς).

Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας (70' Παπαστεργιανός), Νιέτο (80' Βασιλακάκης), Ορφανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ (59' Σκούρτης).

Τρελάθηκε ο Εσιέν: Τα "γαλλικά" με τον Μάνταλο

To live της αναμέτρησης

18:48
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης".
18:49
Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Skoda Ξάνθη.
18:50
O Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς και η Ξάνθη στην 12η με 22.
18:51
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν στην ενδεκάδα οι Στιλ, Μαρινάκης, Ταυλαρίδης, Μολέντο, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πέτριτς, Κλωναρίδης, Καλτσάς, Βιγιαφάνιες.
18:53
Για τη Skoda Ξάνθη παίζουν οι Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας, Νιέτο, Ορφανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Ντιμιτρόβ.
18:54
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό είναι οι Κοτσόλης, Εσιέν, Λουντ, Πράνιτς, Στάικος, Ευαγγέλου, Βλαχοδήμος.
18:54
Εκτός 18άδας έμειναν ο Γιαννακόπουλος και ο Χουχούμης.
18:56
Αναπληρωματικοί για την Ξάνθη είναι οι Τσενάμο, Τριάδης, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Σκουρτάι, Γούτας, Γκόμεζ.
18:58
Προκειμένου να παρακάμψουν κατά μέρος την ποινή του Σταύρου Κοντονή για το κλείσιμο των Θυρών 13 - 14, οι ιθύνοντες του Παναθηναϊκού μετακίνησαν το κιγκλίδωμα προς το εσωτερικό του πετάλου, Έτσι, εξοικονόμησαν περίπου 1.500 εισιτήρια, που θα διατεθούν από το επόμενο εντός έδρας ματς.
18:59
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού και οι της Ξάνθης κάνουν την προθέρμανση τους.
19:02
Στα δύο πέταλα, οι οργανωμένοι του Παναθηναϊκού έχουν αναρτήσει πανό. Στο πέταλο των 13-14, το πανό γράφει "Σεβασμός στους οπαδούς" και στις θύρες 6-7 γράφει "Εγκληματική οργάνωση, ένστολοι χουλιγκάνοι: εσείς ευθύνεστε για τη βία, όχι η Θύρα 13".
19:13
Σε λίγο θα αρχίσει η παρουσίαση των μεταγραφικών αποκτημάτων του Παναθηναϊκού.
19:14
Έχουν τοποθετηθεί συστάδες βεγγαλικών στον αγωνιστικό χώρο, προφανώς για την παρουσίαση.
19:15
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους.
19:17
Οι ανοιχτές θύρες έχουν σχεδόν γεμίσει και στις εξέδρες βρίσκονται περισσότεροι από 10.000 οπαδοί.
19:20
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των μεταγραφικών αποκτημάτων του Παναθηναϊκού.
19:21
Κάθε παίκτης έβγαινε από τα φυσούνα και εν μέσω βεγγαλικών, έβγαινε κάθε παίκτης με την ανακοίνωση του ονόματος του και αποθεωνόταν.
19:22
Αναμφίβολα, η μεγαλύτερη ένταση συνέβη όταν εξήλθε ο Λέτο, ο οποίος βγήκε τελευταίος.
19:23
Δεν ήταν παρόντες ο κλινήρης Μπουμάλ και ο Μέστο, ο οποίος έχει προσβληθεί από ίωση.
19:23
Στο μάτριξ του γηπέδου παίχτηκαν πλάνα από την υποδοχή των οπαδών του Παναθηναϊκού στην άφιξη του Αργεντινού.
19:25
Ο Παναθηναϊκός θέλει τους τρεις βαθμούς, για να πλησιάσει την ΑΕΚ, ευελπιστώντας αύριο σε στραβοπάτημα της στο Περιστέρι.
19:32
1' Έναρξη του αγώνα.
19:32
Αποθέωση για τον Σεμπάστιαν Λέτο από τους φίλους του Παναθηναϊκού.
19:34
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή.
19:39
8' Σουτ του Ορφανίδη, ο Στιλ μπλόκαρε εύκολα.
19:42
11' Ωραίο σουτ του Ορφανίδη, η μπάλα άουτ.
19:43
Φωνές του Στιλ στους αμυντικούς του.
19:47
16' Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρυπίδης έκανε το σουτ, αλλά ο Στιλ μπλόκαρε εύκολα.
19:47
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται να διατηρήσει την μπάλα στην κατοχή του. Πιέζουν ψηλά οι Ακρίτες.
19:49
18' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ πάνω στον Μαρινάκη.
19:51
20' O Νάνο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
19:54
23' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι.
19:54
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ταυλαρίδη.
19:57
Οι ευχαριστίες του Λέτο.
20:01
29' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Νιέτο βρέθηκε απέναντι στον Στιλ, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Λουσέρο, αλλά ο Άγγλος γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση!
20:01
Τελικές: 0(0) - 5(3)
20:04
33' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Νάνο σέντραρε από αριστερά, ο Βιγιαφάνιες έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ζαρόπουλου.
20:05
34' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για φάουλ πάνω στον Κλωναρίδη.
20:06
Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό.
20:07
35' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, λίγο πάνω από την εστία του Ζαρόπουλου.
20:11
Οι "πράσινοι" έχουν αναλάβει τα ηνία του αγώνα μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών και πιέζουν για το γκολ.
20:12
41' Σουτ του Σολτάνι μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στιλ.
20:15
Κόρνερ: 2-3
20:16
45' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό για κράτημα της φανέλας του Λουσέρο.
20:17
45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, η μπάλα πάνω από την εστία του Στιλ.
20:17
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.
20:33
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:33
Ο Παναθηναϊκός στη σέντρα.
20:34
46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.
20:37
49' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Σέντρα του Κλωναρίδη, ο Καρυπίδης βρήκε την μπάλα, αλλά ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.
20:38
49' Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη.
20:39
51' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Ζέκα! O Πορτογάλος βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια για χτύπημα εκτός φάσης στον Σολτάνι.
20:41
52' Κίτρινη κάρτα στους Καλτσά και Λουσέρο.
20:41
Ανόητη ενέργεια από τον Πορτογάλο.
20:42
53' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Εσιέν στη θέση του Καλτσά.
20:42
Ο Ζέκα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο δακρυσμένος.
20:46
57' Ο Ντιμιτρόφ έκανε τη σέντρα, αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους, καθώς ο Νιέτο δεν προλαβε να μπει στην πορεία της.
20:48
59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σκούρτης εντός, ο Ντιμιτρόφ εκτός.
20:50
Ο Ράζβαν Λουτσέσκου κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του 23χρονου άσου.
20:52
63' Φαλτσαριστό σουτ του Ορφανίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Στιλ.
20:52
64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πράνιτς εντός, ο Βιγιαφάνιες εκτός.
20:54
Η Ξάνθη προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και πιέζει για το γκολ.
20:55
Κατοχή: 50% - 50%
20:56
67' ΓΚΟΛ! Η Ξάνθη ανοίγει το σκορ με τον Σολτάνι! Ο Νιέτο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Αλγερινός με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους Ακρίτες!
20:58
70' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ωραίο συρτό σουτ του Πέτριτς, ύστερα από πάσα του Λαγού, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ζαρόπουλου!
20:59
70' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Φλίσκας εκτός, ο Παπαστεργιανός εντός.
21:00
72' Όμορφο σουτ του Κλωναρίδη, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ζαρόπουλος!
21:04
Οι Ακρίτες κυκλοφορούν την μπάλα και προσπαθούν να "ροκανίσουν" το χρόνο.
21:05
75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ στη θεση του Λαγού.
21:07
Κάνει λίγο πιο επιθετική την ομάδα του ο Αντρέα Στραματσόνι.
21:08
80' Σουτ του Πέτριτς, η μπάλα άουτ.
21:08
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης στη θέση του Νιέτο.
21:10
82' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Λουντ έκανε το σουτ, αλλά ο Ζαρόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
21:11
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Μπέρτου και Ζαρόπουλου. Οι δύο άσοι χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι.
21:14
85' ΔΟΚΑΡΙ για την Ξάνθη! Ο Μπέρτος έκανε τη σέντρα, ο Σκούρτης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ!
21:19
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:20
91' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.
21:24
95' Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη απέδρασε με το διπλό από τη Λεωφόρο χάρη στο γκολ του Καρίμ Σολτάνι στο 67ο λεπτό.