Βέροια - Καλλονή 2-0

"Βαθιά" βαθμολογική ανάσα πήρε η Βέροια, η οποία επικράτησε με 2-0 της Καλλονής. Σκόρερ για την ομάδα της Ημαθίας οι Μαγέφσκι και Ανάκογλου.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μόνο για τη νίκη ταξίδεψε στην Βέροια η Καλλονή, με τους παίκτες του Καραγεωργίου να πιέζουν από νωρίς σε όλο το γήπεδο και να ψάχνουν το γκολ. Παρόλα αυτά, η πρώτη φάση ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Μαγέφσκι να εκτελεί στο 10' από καλή θέση και την μπάλα να περνάει άουτ. Όπως φάνηκε ήταν... προειδοποιητικό, μιας και ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Μετά το γκολ το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, ενώ στο 32' η Βέροια κέρδισε και πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργιάδη από τον Αναστασιάδη. Ωστόσο ο Δαύκος αρχικά απέκρουσε την εκτέλεση του Ναζλίδη, ενώ στη συνέχεια έκανε και δεύτερη επέμβαση σε σουτ του έμπειρου επιθετικού. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου κι έτσι η Καλλονή χωρίς να έχει περιθώρια, βγήκε πολύ πιο επιθετικά στην επανάληψη.

Στο 57' έχασε σπουδαία ευκαιρία για γκολ, με τον Μπραούλιο από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Καλλονή ήταν αυτή που είχε την κατοχή, όμως όσο περνούσε η ώρα και με την Βέροια να παίζει αρκετά αμυντικά, δεν υπήρχαν διάδρομοι προς την εστία του Λόπεθ. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, η Βέροια έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση στο 87' και ο Ανάκογλου με γκολ στο ντεμπούτο του, "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του.

Νούμερο ένα κίνδυνος για την εστία της Καλλονής ήταν στο ματς ο Μαγέφσκι. Πολύ καλή παρουσία από τον επιθετικό της Βέροιας που με το γκολ του "ξεκλείδωσε" την αντίπαλη άμυνα.

Αδύναμος Κρίκος

Προβλήματα είχε για ακόμη ένα ματς η αμυντική γραμμή της Καλλονής. Η ομάδα έχει δεχθεί 36 γκολ έχοντας τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Η Βέροια πήρε μια νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας κόντρα στην Καλλονή. Αποσπάστηκε οκτώ βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ άφησε την αντίπαλό της στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις 10 βαθμούς! Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο δανεικός από την ΑΕΚ, Δημήτρης Ανάκογλου, ο οποίος συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ. Από την άλλη η Καλλονή μετράει πλέον εκτός έδρας 1 ισοπαλία και 10 ήττες σε 11 αγώνες κι αν συνεχίσει με αυτή την εικόνα, τότε η παραμονή θα μοιάζει με άπιαστο όνειρο.

Βέροια:Λόπεθ, Νέτο, Μπράβο, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Άρτσε (61' Ανάκογλου), Μαγέφσκι, Γεωργιάδης, Ναζλίδης (78' Ετζεγκέλε), Κόλα (41' Καϊκούτ)

Καλλονή:Δαύκος, Μίκιτς, Ούκα, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης (74' Κάρλσον), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπλάζιτς (57' Μπραούλιο), Γουερέ (46' Ελλακόπουλος), Μανούσος

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

16:56
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας. Ένα παιχνίδι με αρκετό ενδιαφέρον, αφού ουσιαστικά η Καλλονή κυνηγά την Βέροια όσον αφορά την παραμονή.
16:56
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Καλλονή (Καραγεωργίου): Δαύκος, Μίκιτς, Ούκα, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Γεωργίου, Μπλάζιτς, Γουερέ, Μανούσος

Βέροια (Ελευθερόπουλος): Λόπεθ, Νέτο, Μπράβο, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Άρτσε, Μαγέφσκι, Γεωργιάδης, Ναζλίδης, Κόλα.
17:01
Ο Γιορέντε επέστρεψε στην αποστολή της Καλλονής λίγες εβδομάδες μετά το σοβαρό τραυματισμό που υπέστη στο ζυγωματικό κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Ατρόμητο.
17:01
Εκτός για τον Καραγεωργίου είναι οι: Σπυρόπουλος και Βαλιός, ενώ στο αρχικό σχήμα το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Μπλάζιτς.
17:07
Στο στρατόπεδο της Βέροιας τώρα, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος δίνει θέση βασικού για πρώτη φορά φέτος στον Ραούλ Μπράβο. Τα προβλήματα όμως δεν λείπουν, καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι Αμπντούν, Μπατιόν και ο τιμωρημένος Μαλόν.
17:12
Όμορφη εικόνα με τον Θωμά Ναζλίδη να κρατά την κορούλα του στη φυσούνα.
17:13
Έτσι θα παραταχθούν οι δυο ομάδες
17:15

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
17:15
Η Βέροια έχει μόλις μία νίκη στην έδρα της τη φετινή περίοδο (1-3-6), ενώ η Καλλονή δεν έχει πάρει τρίποντο μακριά από την Μυτιλήνη (0-1-9)! Όπως καταλαβαίνετε περιμένουμε "τρελό" παιχνίδι.
17:17
Πάσα του Μανούσου στον Γουερέ αυτός αν και προλάβαινε άφησε τη μπάλα να βγει έξω. Μεγάλο το πρόβλημα στην επίθεση και για τις δυο ομάδες.
17:17
17:18

3':

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Καλλονή.
17:19
Την ίδια ώρα ο Ατρόμητος αγωνίζεται με την ΑΕΚ, ενώ νωρίτερα ο Ηρακλής κέρδισε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα.
17:20
Το παιχνίδι έχει ρυθμό όμως οι δυο ομάδες κάνουν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.
17:21
Πιέζει ψηλά η Καλλονή, αφού όπως είπαμε μόνο η νίκη υπάρχει ως αποτέλεσμα. Ακόμα και η ισοπαλία είναι σχεδόν καταδικαστική.
17:23
Ο Δαύκος βγήκε από την περιοχή του και καθάρισε μία φάση που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στην Καλλονή.
17:25

10':

Σουτ του Μαγέφσκι, η μπάλα θα περάσει άουτ. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι μας.
17:25
Ο διαιτητής Κύζας αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί και δεν σφυρίζει συχνά.
17:26

12':

Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή και κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα. Είναι έξω από τη μεγάλη περιοχή και στο ημικύκλιο.
17:27

13':

Εκτέλεση φάουλ του Σάββα Τσαμπούρη, η μπάλα πάνω στον Λόπεθ.
17:28
Φάουλ για τη Βέροια τώρα. Αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως αρκετός κόσμος ανέβηκε ψηλά.
17:29

15':

Γκοοοολ 1-0 η Βέροια με τον Μαγέφσκι.
17:30
Ο Κόλα έστρωσε ωραία στον Μαγέφσκι στο ύψος της μεγάλης περιοχής και αυτός με υπέροχο σουτ νίκησε τον Δαύκο.
17:31
Να λοιπόν που η Βέροια ανοίγει το σκορ και πλέον περιμένουμε να δούμε καλύτερο θέαμα. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να συμβεί αυτό.
17:32
Το παιχνίδι άναψε και ο διαιτητής έκανε παρατηρήσεις. Όπως είπαμε και νωρίτερα αφήνει τη ροή και δεν διακόπτει αλλά δεν θέλει να του ξεφύγει ο έλεγχος.
17:35
Δεύτερο γκολ για τον Πολωνό μεσοεπιθετικό μετά από εκείνο εναντίον του ΠΑΟΚ
17:37
Ωραίος ο ρυθμός στο παιχνίδι μας με την Βέροια να έχει την κατοχή μέχρι στιγμής και να ψάχνει ένα ακόμα τέρμα.
17:38
Ο Κόλα έκανε ένα σουτ νωρίτερα με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Αναστασιάδη, όμως ο διαιτητής θεώρησε πως δεν είχε πρόθεση ο έμπειρος άσος που έκανε κίνηση να το κολλήσει στο σώμα του.
17:39

25':

Ατομική ενέργεια του Μαγέφσκι, ο Πολωνός έκανε το σουτ, όμως ο Ούκα έδιωξε με το πόδι. Θα μπορούσε να δώσει τη μπάλα.
17:41
Ο Μίκιτς προσπάθησε με το τακουνάκι να πετάξει τη μπάλα και να φύγει στην κόντρα, όμως η εκτέλεση της ιδέας ήταν κακή.
17:43
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και λίγα λεπτά με την Καλλονή να προσπαθεί να κλέψει μπάλες, δίχως αποτέλεσμα.
17:44
Συμπληρώσαμε 30 λεπτά αγώνα. Η Βέροια πατάει καλύτερα και προηγείται στο σκορ. Η Καλλονή πρέπει να αλλάξει πολλά αν θέλει να πάρει κάτι από το ματς.
17:46

32':

Πέναλτι για την Βέροια το κέρδισε ο Γεωργιάδης από τον Αναστασιάδη που είδε και την κίτρινη κάρτα.
17:48

33':

Ο Δαύκος με διπλή επέμβαση κράτησε το 1-0! Αρχικά απέκρουσε το κακό πέναλτι του Ναζλίδη και στη συνέχεια το σουτ του έμπειρου επιθετικού.
17:50
Εξαιρετικός τερματοφύλακας ο 28άχρονος άσος
17:51

36':

Κόρνερ για την Καλλονή με τον Γιαννούλη μπροστά από τον Μανούσο να σώζει την ομάδα του!
17:51
Ο Νίκος Καλτσάς παίζει πολύ πίσω με αποτέλεσμα η Καλλονή να μην μπορεί να απειλήσει. Ο Έλληνας άσος έχει καλά πόδια και δεν διστάζει να σουτάρει.
17:52
Ο Κόλα δεν μπορεί να συνεχίσει και θα γίνει αλλαγή.
17:54
Οφσάιντ ο Γεωργίου. Δεν μπορεί να επιτεθεί σωστά η Καλλονή με τον Γουερέ να είναι εκτός αγώνα εδώ και ώρα.
17:54

40':

Κίτρινη κάρτα στον Στέφανο Σιόντη.
17:55

40':

Καϊκούτ στη θέση του Κόλα για την Βέροια.
17:55

41':

Κόρνερ για την Καλλονή.
17:56

42':

Σουτ του Μανούσου, ο Μίκιτς παραλίγο να μπει στην πορεία της μπάλας! Ο Λόπεθ μάζεψε τελικά.
17:56
Τα κόρνερ της Καλλονής με πάσα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχει βγει κανένα.
17:58
Επικίνδυνη σέντρα του Μίκιτς, που είναι καλός απόψε, από τα δεξιά ο Λόπεθ θα μαζέψει.
17:59

45':

Ωραία σέντρα του Γεωργιάδη, μετά από λάθος του Γκόλια, από τα δεξιά, ο Ναζλίδης θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
18:00
Πρόβλημα και για τον Δαύκο που έχει πέσει κάτω. Όλα αυτά στις καθυστερήσεις (δυο τα επιπλέον λεπτά στο πρώτο μέρος).
18:02
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Η Βέροια προηγείται με 1-0 της Καλλονής.
18:04
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
18:17

46'

Γουερέ έξω, μέσα ο Ελλακόπουλος.
18:17
Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
18:18
Ο Ελλακόπουλος έχει μία τάση να παίρνει κάρτες, οπότε το κρατάμε για τη συνέχεια.
18:19
Ο Δαύκος φαίνεται πως δεν έχει κάτι ανησυχητικό και παίζει κανονικά στο δεύτερο μέρος.
18:19
Πιέζει με το καλημέρα η Καλλονή που ψάχνει την ισοφάριση.
18:22
Και πάλι η Βέροια πήρε τα ηνία του αγώνα. Υπάρχει διαφορά ποιότητας και είναι εμφανής.
18:24
Ένα λεπτό προσπαθεί η Καλλονή να βγάλει μία σέντρα της προκοπής και δεν μπορεί από το ίδιο σημείο.
18:26
Ο Ατρόμητος στο άλλο ματς άνοιξε το σκορ απέναντι στην ΑΕΚ με τον Μπρίτο.
18:27
Τσαμπούρης και Άρτσε συγκρούστηκαν με αποτέλεσμα να χτυπήσουν. Μπήκαν μέσα τα ιατρικά τιμ.
18:28

57':

Μπραούλιο μέσα, έξω ο Μπλάζιτς.
18:30

57':

Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή να κάνει το 1-1! Εκτέλεση κόρνερ μετά από κόντρες ο Μπραούλιο ολομόναχος μπερδεύτηκε και δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
18:31
Πρόβλημα και ο Άρτσε που ζητάει αλλαγή. Αν γίνει θα είναι η δεύτερη αναγκαστική για την Βέροια.
18:32
Ανάκογλου μέσα στη θέση του Άρτσε. Ντεμπούτο για τον Έλληνα άσο με την "βασίλισσα".
18:34
Με Μπερμπάτοφ και Αθανασιάδη στην επίθεση ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Κάτσε και πάλι εκτός ενδεκάδας.
18:36
Κόρνερ για την Καλλονή που δεν μπορεί να επιτεθεί με αξιώσεις. Μόνο από στημένα ότι κάνει. Αλλά και πάλι με πάσες τα κάνουν, οπότε σπαταλούν ευκαιρίες.
18:37
Κακή πάσα του Γεωργιάδη σε αντεπίθεση της Βέροιας.
18:39
Ο Τσαμπούρης έκανε ένα σουτ της απελπισίας, η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Σιόντη που έπεσε κάτω.
18:41
8(3) - 5(3) οι τελικές προσπάθειες υπέρ της Βέροιας.
18:43
Δυο αντεπιθέσεις, μία για κάθε ομάδα. Τραγικές επιλογές και τις δυο φορές.
18:43
Καμία ουσία στο παιχνίδι μας παρότι έχει ρυθμό και οι δυο ομάδες τρέχουν.
18:45

73':

Σουτ του Ελλακόπουλου, ο Λόπεθ θα αποκρούσει! Καλή στιγμή για την Καλλονή.
18:45

74':

Κάρσλον μέσα, έξω ο Τσαμπούρης. Όλα για όλα από τον Καραγεωργίου που βάζει φορ.
18:46

74':

Κόρνερ για την Καλλονή που πιέζει.
18:47
Ο Καλτσάς σούταρε στην εξέλιξη της φάσης με τη μπάλα να περνά άουτ.
18:48
Τέσσερις φορές οι παίκτες της Καλλονής έκαναν σέντρα ανενόχλητοι και έστειλαν τη μπάλα μακριά από το τέρμα του Λόπεθ.
18:48

76':

Κεφαλιά του Μπραούλιο που ήταν μόνος, η μπάλα άουτ!
18:49

78':

Εντζεγκέλε μέσα, έξω ο Ναζλίδης. Θέλει να κρατήσει τη νίκη ο Ελευθερόπουλος που βγάζει φορ και βάζει κεντρικό αμυντικό. Αρχηγός τώρα για την Βέροια ο Λόπεθ.
18:50
Τραγική σέντρα του Μίκιτς στο... κανένα. Δεν υπάρχει καθαρό μυαλό για τους φιλοξενούμενους.
18:52
Η Βέροια πίσω, η Καλλονή στην επίθεση. Δέκα λεπτά ακόμα στο παιχνίδι.
18:52
Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή. Για γέμισμα δηλαδή και όλοι μπροστά.
18:54
Πέφτουν κορμιά στα τελευταία λεπτά και φάουλ για την Καλλονή έξω από τη μεγάλη περιοχή και κεντρικά. Κίτρινη κάρτα στον Καϊκούτ.
18:54
Ο Μανούσος το εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα εντελώς άστοχα θα περάσει άουτ.
18:56
Ο Ούκα μπροστά από τον Μαγέφσκι θα διώξει σε πλάγιο.
18:57
Δύσκολα θα αλλάξει κάτι στο παιχνίδι μας με την Βέροια να κερδίζει έξυπνα χρόνο.
18:58
Τον ματιάσαμε τον Μίκιτς. Μόλις είπαμε πως είναι καλός, έχει κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.
18:58

87':

Ο Νέτο δοκίμασε από απόσταση να σουτάρει, η μπάλα άουτ.
18:59

87':

Γκοοοοολ 2-0 η Βέροια με τον Ανάκογλου!
19:00
Αντεπίθεση για την Βέροια με τρεις. Ο Μαγέφσκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δαύκο με τον Ανάκολγου να παίρνει το... τρίτο ριμπάουντ και να σκοράρει.