Καλλονή - Πανιώνιος 1-1

Ο κουρασμένος Πανιώνιος άφησε δύο βαθμούς στη Μυτιλήνη μετά το 1-1 απέναντι στην απειλητική Καλλονή που δικαιούταν κάτι περισσότερο. Διατηρήθηκε πάντως στην πρώτη 5άδα της κατάταξης η ομάδα του Ουζουνίδη, σχεδόν καταδικασμένοι οι ουραγοί νησιώτες.

Καλλονή Πανιώνιος

Η επιλογή του Ουζουνίδη ν' αφήσει εκτός 11άδας βασικά στελέχη δημιούργησε ανισορροπία στην 11άδα του Πανιωνίου, με αποτέλεσμα η "πεινασμένη" για βαθμούς Καλλονή να σταθεί καλύτερα. Κόντρα πάντως στη ροή του αγώνα, οι "κυανέρυθροι" βρήκαν πρώτοι γκολ, με τον Ανσαριφάρντ στο 29' να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Δαύκου.

Το πρόβλημα για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν πως αδυνατούσαν ν' αμυνθούν με συνέπεια, σε αντίθεση δηλαδή με ό,τι τους διακρίνει εφέτος στη σεζόν. Ιδίως από τη στιγμή που ο Καραγεωργίου ρίσκαρε υποχρεωμένος ν' αντικαταστήσει τον τραυματία Βαλιό (στόπερ) με τον τον Γεωργίου (μεσοεπιθετικό). Με το επιθετικό 4-4-2 η Καλλονή μπόρεσε να λειτουργήσει καλύτερα στο γήπεδο και μετά από φάση διαρκείας να ισοφαρίσει με τον Αναστασιάδη στο 45'.

Το χαμένο τετ α τετ του Ανσαριφάρντ στην επόμενη επίθεση θα μπορούσε ν' αποκαταστήσει το προβάδισμα του Πανιωνίου, ο Ιρανός όμως αστόχησε και η Καλλονή, μετά την ανάπαυλα, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Πίεση και γεμίσματα προς την περιοχή των φιλοξενούμενων. Παρόλο πάντως που ο Μάρκοβιτς ήταν μέσα στις φάσεις, δεν τελείωσε καμία με ορθόδοξο τρόπο, ενώ ο Κάρλσον που μπήκε αντ' αυτού προσέφερε μονάχα σε όγκο και τίποτα περισσότερο.

Ανεξάρτητα πάντως από την απόδοση των φορ τους, οι νησιώτες συνέχισαν να κυνηγούν το δεύτερο γκολ, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Ουζουνίδη δυσκολεύονταν να ελέγξουν τις μπαλιές τους επηρεασμένοι από τον δυνατό άνεμο. Ο Γεωργίου ωστόσο στέρησε την ελπίδα από την Καλλονή, αφού σπατάλησε δις τις ευκαιρίες του.

Νίκολα Μίκιτς και Γιώργος Μανούσος διεκδικούν το ρόλο του κορυφαίου. Ο Σέρβος πάντως ήταν παντού, έπαιξε σε δύο και τρεις θέσεις, εκτός από αξιόπιστος πίσω ήταν και απειλητικός.

Ο Μίροσλαβ Μάρκοβιτς δεν είναι κακός ποδοσφαιριστής. Κινείται σωστά στο χώρο και παίρνει θέσης. Αλλά γκολτζή δεν τον λες. Και αυτό έχει κοστίσει στην Καλλονή που δεν παίρνει αυτά που χρειάζεται από το βασικό επιθετικό της.