ΠΑΟΚ - Ηρακλής 0-1

Χάρη σε γκολ του Λεοζίνιο, ο Ηρακλής έφυγε νικητής με 1-0 από το ντέρμπι της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ. Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του "δικεφάλου του Βορρά" σε παίκτες, διοίκηση και Ιγκόρ Τούντορ. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ένα 3-6-1 με τον Μπερμπάτοφ στην κορυφή και τον Πέλκα πίσω του επέλεξε ο Ιγκόρ Τούντορ για την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή. Από την άλλη, ο Νίκος Παπαδόπουλος έστησε την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς και επέλεξε τους γρήγορους Μπουλούτ και Τσιλιανίδη στα "φτερά" της επίθεσης, με τον Βέλλιο αιχμή του δόρατος.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο δυσκολεύονταν να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν φάσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ηρακλή. Στο 26' ήρθε η πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Κίτσιου να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τελικά τον Περνίς να μπλοκάρει. Ο Ηρακλής προσπάθησε να απειλήσει με κάποια γεμίσματα προς την περιοχή, αλλά ο Βέλλιος έμοιαζε απελπιστικά μόνος και αποτελούσε εύκολη λεία για τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του "δικεφάλου" εμφανίστηκαν ορεξάτοι. Στο 50' ο Μυστακίδης που πέρασε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ο Μπερμπάτοφ που ήτα σε αντικανονική θέση, έκανε κίνηση προς τη μπάλα. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε, στο 59' ο Ηρακλής βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Βέλλιος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Βελλίδη.

Στο 71' η ομάδα του Τούντορ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Περνίς, όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα, ο Λεοζίνιο έφυγε στην κόντρα, εκμεταλλεύτηκε την λάθος τοποθέτηση των Χατζηϊσαΐα και Τζαβέλλα και νίκησε τον Βελλίδη για το 1-0 του Ηρακλή στην Τούμπα. Στο 79' ο ΠΑΟΚ των πολλών απουσιών "έχασε" και τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ με τραυματισμό, με τον Βούλγαρο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Έτσι οι Μυστακίδης και Γκολάσα κλήθηκαν να αγωνιστούν στη κορυφή της επίθεσης σε ένα σχήμα "εκτάκτου ανάγκης" από τον Τούντορ. Στο 90' ο Τζαβέλλας λίγο έλειψε να χτιστεί σκόρερ, όμως η καρφωτή κεφαλιά του πήγε πάνω στον Περνίς. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο άσχημα για τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις, καθώς ο Βίτορ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Πουρτουλίδη. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό στην Τούμπα. Να σημειωθεί ότι μετά το σφύριγμα της λήξης ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του "δικεφάλου του Βορρά" προς τους παίκτες, τη διοίκηση και τον Ιγκόρ Τούντορ.

Δείτε το 0-1 του Ηρακλή:

Ο Λεοζίνιο ήταν ο κινητήριος μοχλός του Ηρακλή και πέτυχε και το γκολ της νίκης. Η έλευσή του έχει μεταμορφώσει την ομάδα.

Σχεδόν όλος ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα είναι "άρρωστη" κι αυτό φάνηκε.

Για έβδομο σερί ματς ο ΠΑΟΚ έμεινε μακριά από τη νίκη κι αυτό αποτελεί μεγάλο πρόβλημα. Η ομάδα είναι "άρρωστη" και απαιτείται αμέσως φάρμακο. Η φετινή ατυχία με τους τραυματισμούς συνεχίστηκε και στο ματς με τον Ηρακλή, καθώς ο μοναδικός επιθετικός που είχε μείνει υγιής στο ρόστερ, ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, αποχώρησε τραυματίας και ανάγκασε τον Τούντορ να κάνει... αλχημείες στη επίθεση.

Ο Ηρακλής ήταν σοβαρός, ο Νίκος Παπαδόπουλος διάβασε πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε μια σπουδαία νίκη. Από τα highlights της χρονιάς το γεγονός πως οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ χειροκρότησαν τους παίκτες του "Γηραιού" καθώς αυτοί όδευαν για τα αποδυτήρια.

ΠΑΟΚ:Βελλίδης, Κίτσιου (64' Χαρίσης), Χατζηισαϊας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς (46' Μυστακίδης), Πέλκας, Μπερμπάτοφ (79' Γκολάσα)

Ηρακλής:Περνίς, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (62' Ιντζόγλου), Λεοζίνιο (79' Πουρτουλίδης), Μπουλούτ (89' Λουκίνας), Βέλλιος

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ: Ο κόσμος του ΠΑΟΚ χειροκρότησε τον Ηρακλή!

17:46
Ο Δημήτρης Χατζηισαΐας αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ΠΑΟΚ στο ματς Κυπέλλου με τον Πανιώνιο
17:47
Έφτασε εδώ και λίγη ώρα η αποστολή του Ηρακλή. Κανένα πρόβλημα
17:56
Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ στο χάντμπολ κέρδισε το Κύπελλο και οι θριαμβεύτριες θα έρθουν στην Τούμπα

18:07
Ο ΠΑΟΚ εφόσον κερδίσει θα φτάσει τα 10 σερί θετικά αποτελέσματα απέναντι στον Ηρακλή όσον αφορά τα εντός έδρας παιχνίδια
18:08
Οι οχτώ νίκες ήταν για το πρωτάθλημα και η μία για το Κύπελλο
18:13
Το τελευταίο "διπλό" του ΠΑΟΚ στην Τούμπα ήταν στις 09/03/03, όταν ο "Γηραιός" κέρδισε τον "Δικέφαλο" με 0-1. Σκόρερ ο Φοφόνκα
18:24
Ο ΠΑΟΚ σε 21 ματς πρωταθλήματος έχει 34 βαθμούς
18:25
Μετά την νίκη του Παναθηναικού και της ΑΕΚ αυτή την αγωνιστική, ο "Δικέφαλος" έχει έναν παραπάνω λόγο για θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ηρακλή
18:26
Ο "Γηραιός" σε 21 αγώνες έχει 26 βαθμούς
18:27
Κάποιοι από τους παίκτες του Ηρακλή που κάθονταν στον πάγκο της φιλοξενούμενης ομάδας μετά τη βόλτα που έκαναν στον αγωνιστικό χώρο, αποχώρησαν κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες στα αποδυτηρια
18:36
Tην προηγούμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ έχασε με 1-0 από τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που στον "Δικέφαλο" είχαν παράπονα από την διαιτησία
18:37
Ο Ηρακλής είχε κερδίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0
18:40
Βγαίνουν για προθέρμανση οι τερματοφύλακες του Ηρακλή. Χλιαρές αποδοκιμασίες
18:41
Ο "Δικέφαλος" "ψάχνει" την νίκη μετά από τρία σερί άσχημα αποτελέσματα στην Σούπερ Λίγκα. Πρώτα η ήττα (1-0) από την ΑΕΚ, μετά η ισοπαλία (1-1) κόντρα στον Ατρόμητο και στη συνέχεια πάλι ήττα (1-0) από τον Ολυμπιακό
18:44
Η Τούμπα στις 18.40... Ετσι είναι η εικόνα της
18:46
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
18:47
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Χατζηισαϊας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς, Πέλκας, Μπερμπάτοφ
18:48
Το γράφημα δίνει διάταξη 4-4-2, ίσως όμως είναι και 3-5-2  Θα το δούμε

18:49
Η ενδεκάδα του Ηρακλή: Περνίς, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης, Λεοζίνιο, Μπουλούτ, Βέλλιος
18:49
Σε διάταξη 4-2-3-1 ο Ηρακλής
18:50
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Σκόνδρας, Τζιόλης, Γκολάσα, Μαλεζάς, Χαρίσης, Μυστακίδης
18:50
Ο πάγκος του Ηρακλή: Γιανίκογλου, Καραγκούνης, Ζαμπάζης, Λυκίνας, Ιντζόγλου, Πορτουλίδης, Ρομάνο
18:51
Μπήκαν και οι τερματοφύλακες του  ΠΑΟΚ για ζέσταμα
18:54
Μπήκαν οι παίκτες των δύο ομάδων για ζέσταμα. Χειροκροτήματα για τους παίκτες, αποδοκιμασίες αμέσως μετά γι' αυτούς του Ηρακλή. Μάλιστα, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου μαζεύτηκαν όλοι μαζί στο κέντρο του γηπέδου και έδωσαν όρκο για νίκη
19:20
Βραβεύεται ο βετεράνος τερματοφύλακας, Γιάννης Γκιτσιούδης που συμμετείχε σε 157 με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στο διάστημα 1985-1992. Τη βράβευση κάνει ο τιμ μανατζερ της ομάδας και υπεύθυνος Ακαδημιών του ΠΑΟΚ, Βαγγέλης Πουρλιοτόπουλος
19:21

19:22
Θυμίζουμε ότι διαιτητής είναι ο Δημήτρης Θάνος από τα Γρεβενά και βοηθοί οι Ευθυμιάδης (Πιερίας), Χαρίσης (Γρεβενών). Τέταρτος ο Κιοτζένης από την Ξάνθη
19:27
Και η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ με την κούπα του Κυπέλλου στην Τούμπα!
19:30
Όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:30
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
19:32
Ζεστή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.
19:34

4'

Επικίνδυνη σέντρα του Πέλκα από τα δεξιά, διώχνει ο Καρασαλίδης σε κόρνερ.
19:35
Απομακρύνει η άμυνα του Ηρακλή, τελειώνει η φάση.
19:37
Έχει ξεκινήσει καλά ο ΠΑΟΚ που κρατάει μπάλα και ψάχνει διαδρόμους.
19:38

7'

Νεύρα μεταξύ Μπουλούτ και Τζαβέλλα. Μετά από παρέμβαση του διαιτητή τελειώνει η αψιμαχία.
19:41
Οργανωμένη η άμυνα του Ηρακλή. Με 9 παίκτες πίσω από το κέντρο παίζουν οι φιλοξενούμενοι με τον Βέλλιο να δείχνει εντελώς μόνος του μπροστά.
19:44

12'

Ωραίο passing game από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που μπαίνουν στην περιοχή του Ηρακλή, αλλά εκεί διώχνει μακριά ο Μπουκουβάλας.
19:46

15'

Παραλίγο λάθος από τον Χατζηισαΐα. Πήγε να κλέψει ο Βέλλιος, αλλά έκανε φάουλ.
19:49
Την αριστερή πλευρά προτιμά ο ΠΑΟΚ με τον Λέοβατς να είναι αρκετά δραστήριος.
19:49

18'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Το παραχωρεί ο Σαραμαντάς.
19:50
Διώχνει προσωρινά η άμυνα του Ηρακλή, όμως ξανά σε πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ η μπάλα.
19:51

21'

Μακρινό σουτ του Κυριακίδη, η μπάλα φεύγει άουτ.
19:51
Έχει αρχίσει να βρέχει στη Θεσσαλονίκη.
19:52

21'

Ωραίο πλασέ του Πέλκα εκτός περιοχής. Ο Περνίς είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.
19:53

22'

Φάουλ για τον Ηρακλή σε καλό σημείο για σέντρα από τα δεξιά. Κάτι σαν κοντινό κόρνερ.
19:53
Εκτελεί με φάλτσο ο Λεοζίνιο, όμως ο Βελλίδης βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.
19:54

23'

Νέο φάουλ για τον Ηρακλή. Σχεδόν στην ίδια θέση από την άλλη πλευρά.
19:55

24'

Πρώτο κόρνερ για τον Ηρακλή.
19:55
Απομακρύνει με δύναμη ο Χατζηισαΐας.
19:56

26'

Κλειστή ντρίμπλα και σουτ του Κίτσιου από τα δεξιά, πέφτει και μπλοκάρει ο Περνίς.
19:56
Αρκετά λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά.
19:59

28'

Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Πέλκα και Κάτσε, όμως η σέντρα του πρώτου δεν είναι καλή και η μπάλα δεν φτάνει στον Μπερμπάτοφ που περίμενε σε θέση βολής.
20:03
Αργός ο ρυθμός του παιχνιδιού. Ο Ηρακλής περιμένει και ψάχνει την ευκαιρία του σε κάποια αντεπίθεση.
20:04

33'

Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Κάτσε πάνω στον Ζιαμπάρη.
20:04

34'

Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
20:05
Και μία παρουσία που ίσως δίνει είδηση στην Τούμπα. Μαζί με τον πρόεδρο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ Λούμπος Μϊχελ παρακολουθούν το παιχνίδι οι Γιώργος και Κώστας Λόλας, ιδιοκτήτες του  προπονητικού κέντρου στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης, στο οποίο γυμναζόταν η ομάδα του Δικεφάλου επί προεδρίας Ζαγοράκη, πριν μετακομίσει στη Μεσημβρία. Το αν σημαίνει κάτι για την καθημερινότητα του ΠΑΟΚ προφανώς θα το μάθουμε σύντομα.
20:08
Παρακολουθεί με αγωνία ο Ιβάν Σαββίδης.
20:09

37'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο για σέντρα από τα δεξιά.
20:09

37'

Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
20:09
Τα λένε σε έντονο ύφος Τζαβέλλας και Μπουλούτ.
20:10

39'

Κεφαλιά του Μπερμπάτοφ, η μπάλα καταλήγει όμως άουτ.
20:13

42'

Σέντρα σουτ του Σαραμαντά, μπλοκάρει ο Βελλίδης.
20:14
Μέτριο έως κακό το πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει κινδυνεύσει ο Ηρακλής.
20:14

44'

Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη.
20:15

45'

Ωραία κεφαλιά του Κίτσιου προς τον Μπερμπάτοφ, όμως ο Βούλγαρος βρίσκει... αέρα.
20:16
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο. Χωρίς κάποια καθυστέρηση.
20:16
Παράπονα του Τούντορ στον διαιτητή της αναμέτρησης. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κάποια σπουδαία φάση.
20:22
"Καυτή" η ατμόσφαιρα στην Τούμπα.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα.
20:34

46'

Κεφαλιά του Χατζηισαΐα από γέμισμα του Κάτσε. Άουτ η μπάλα.
20:35
Με μια αλλαγή ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μυστακίδης πέρασε στη θέση του Λέοβατς.
20:37

49'

Χέρι του Μπαρτολίνι και φάουλ για τον ΠΑΟΚ.
20:38

50'

Ο Μυστακίδης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
20:38
Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.
20:40

52'

Κεφαλιά του Σάμπο στην σέντρα του Κίτσιου και η μπάλα φεύγει μόλις άουτ.
20:40
Ο Μπερμπάτοφ ήταν σε θέση οφσάιντ νωρίτερα. Ο επόπτης έκρινε πως επηρεάζει τη φάση μιας και έκανε κίνηση προς τη μπάλα και το γκολ του Μυστακίδη στη συνέχεια ακυρώθηκε.
20:41

54'

Μακρινό σουτ του Κάτσε, η μπάλα περνάει πολλά μέτρα άουτ.
20:43

56'

Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.
20:46

58'

Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.
20:47

59'

Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή.
Ο Βέλλιος βγήκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το μηδέν!
20:48
Στη συνέχεια τη φάσης οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα μαρκάρισμα του Χατζηισαΐα πάνω στον Μπουλούτ, χωρίς να δίνεται όμως κάτι.
20:49

62'

Αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός ο Τσιλιανίδης και μέσα ο Ιντζόγλου.
20:50
Ένταση στα επίσημα. Ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ κατά της διοίκησης και των παικτών.

20:51

64'

Κόρνερ για τον Ηρακλή.
20:52

64'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κίτσιου, στη θέση του ο Χαρίσης.
20:52
Επιθετικό φάουλ στη συνέχεια τη φάσης. Το κάνει ο Καρασαλίδης πάνω στον Βελλίδη.
20:55

68'

Σουτ του Κυριακίδη, μπλοκάρει ο Βελλίδης.
20:56
Από την θύρα 4 ακούγεται "Ο ΠΑΟΚ θέλει πρόεδρο με α@@@@α όχι κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια" και το υπόλοιπο γήπεδο αποδοκιμάζει.
20:56

69'

Σουτ του Χαρίση εκτός περιοχής, όμως καταλήγει άουτ.
20:57
Τώρα ακούγεται "ΠΑΟΚ ολέ, ολέ" από όλο το γήπεδο σε μία προσπάθεια να σταματήσει η ανταλλαγή συνθημάτων.
20:59

71'

ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα.
20:59

72'

Κίτρινη κάρτα στον Περνίς.
21:00

72'

ΓΚΟΛ! Ο Λεοζίνιο ανοίγει το σκορ στην Τούμπα. 0-1 ο Ηρακλής.
21:01
Ο μέσος του Ηρακλή  "ζάλισε" Τζαβέλλα και Χατζηισαΐα, μπήκε στην περιοχή και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.
21:02

75'

Απευθείας εκτέλεση ενός φάουλ από τον Κάτσε. Δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει ο Περνίς.
21:06
Πιάνει τον τετρακέφαλό του ο Μπερμπάτοφ. Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.
21:07

79'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μπερμπάτοφ και στη θέση του ο Γκολάσα.

Αλλαγή και για τον Ηρακλή. Εκτός ο Λεοζίνιο, μέσα ο Πουρτουλίδης.
21:08

81'

Σουτ του Σάμπο, ψηλά άουτ η μπάλα.
21:09
Με Γκολάσα και Μυστακίδη επιθετικό δίδυμο πλέον ο ΠΑΟΚ.
21:14
Συνεχίζονται τα λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.
21:15
"Βαριά βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα όποιος δεν μπορεί να πάει στα μπ..." ακούγεται μετά το γκολ.
21:16

88'

Προσπαθεί να "παγώσει" το ρυθμό τώρα ο Ηρακλής.
21:16

89'

Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας στη θέση του Μπουλούτ.
21:17

90'

Καρφωτή κεφαλιά του Τζαβέλλα, αλλά η μπάλα πάει πάνω στον Περνίς.
21:19
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:19

90+2'

Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βίτορ για χτύπημα εκτός φάσης.
21:20

90+2'

Κίτρινη κάρτα στον Πουρτουλίδη.
21:22
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα. Ο Ηρακλής φεύγει νικητής από την Τούμπα με 1-0.