Πλατανιάς - Παναιτωλικός 1-1

Η φαινομενικά εύκολη νίκη του Πλατανιά επί του Παναιτωλικού των 10 παικτών, μετατράπηκε σε ηρωικό 1-1 των φιλοξενούμενων με γκολ του Μαρκόβσκι στο 87ο λεπτό.

Το γρήγορο γκολ του Γουνδουλάκη ήταν αυτό που διαφοροποίησε την εικόνα του αγώνα. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ και ο Παναιτωλικός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, δίχως να δείχνει ικανός να αντιδράσει. Η ομάδα του Παράσχου πήρε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ έχασε και μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο 2-0.

Συγκεκριμένα, ο Φανούρης έβγαλε στον Κουλιμπαλί που σέντραρε συρτά από δεξιά, ο Ράμος χωρίς να βλέπει πάτησε στον Μιλουτίνοβιτς που πλάσαρε μόνος απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε εντυπωσιακά "όχι".

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός είχε να αντιμετωπίσει κι άλλο "εμπόδιο". Στο 51' έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την άδικη αποβολή του Μουνιός με δεύτερη κίτρινη και ουσιαστικά... αποδέχθηκε τη μοίρα της στην αναμέτρηση.

Ο Πλατανιάς ανέβασε τα ποσοστά κατοχής και βρέθηκε απέναντι στη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων που κλείστηκαν πίσω με στόχο να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Η αλήθεια ήταν πως η αποβολή "χάλασε" την εικόνα του αγώνα και τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να βλέπουμε μονότονο ποδόσφαιρο χωρίς φάσεις.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Πλατανιά φαίνεται πως θεώρησαν ως τελειωμένο το παιχνίδι και έδειξαν σημάδια χαλάρωσης. Οι φωνές του Παράσχου δεν έπιασαν τόπο και ο Παναιτωλικός στο 87ο λεπτό βρήκε το... ηρωικό γκολ με την κοντινή κεφαλιά του Μαρκόφσκι (87').

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να ξυπνήσει από το σοκ, αλλά με αντίπαλο τον χρόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Παναιτωλικός έφυγε με έναν παλικαρίσιο βαθμό από τα Χανιά.

Ο Κυριακίδης ήταν αναμφίβολα ο κορυφαίος του αγώνα και έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις, κρατώντας όρθια την ομάδα του στα "Περιβόλια".

Η εμφάνιση του Πλατανιά στα τελευταία λεπτά. "Έκατσε" στο 1-0 και την πάτησε.

Σχόλιο:

Μονόπλευρο ματς που θα μπορούσε να τελειώσει με εύκολη νίκη των γηπεδούχων, αλλά ο Παναιτωλικός δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε ακόμα και κόντρα στη ροή του αγώνα.

Oι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν (19' Δημήτρης), Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος (79' Ανγκούλο), Μιλούνοβιτς (65' Μενδρινός), Ράμος.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Πάουλο, Ρουσκουγιέδα (63' Κέσιο), Κάπελ (76' Βασιλούδης), Μουνιός, Μαρκόβσκι.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

16:58
Καλώς ήρθατε στη ζωντανή περιγραφή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.
17:02
Οι δύο ομάδες προέρχονται από θετικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα με αποτέλεσμα ο νικητής σήμερα (αν υπάρξει) να βλέπει μέχρι και τα πλέι-οφ!
17:06
Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος, Μιλούνοβιτς, Ράμος.
17:09
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Πάουλο, Ρουσκουγιέδα, Κάπελ, Μουνιός, Μαρκόβσκι.
17:10
Στον πάγκο του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Ιτούα, Δημήτρης, Ντίνας, Τσουράκης, Μενδρινός, Ανγκούλο.

Στον πάγκου του Παναιτωλικού: Περέιρα, Χαντακιάς, Φερέιρα, Κλέσιο, Βασιλούδης, Ρουμπουλάκου, Κόρσιενς.
17:11
Διαιτητές: Μιχαήλ Κουκουλάκης, Γεώργιος Κουντουρέλης, Μιχαήλ Δόσης
4ος Διαιτητής: Νικόλαος Ρατσιάτος
17:15
Ο Πλατανιάς προέρχεται από δύο σερί νίκες, ενώ στα τελευταία πέντε παιχνίδια έχει επίδοση 2-2-1. Ο Παναιτωλικός έρχεται και αυτός από "τρίποντο" με συνολική επίδοση στα αντίστοιχα ματς 3-1-1.
17:16

1'

Εναρξη αγώνα.
17:19

2'

Καλή στιγμή για τον Πλατανιά με το "καλημέρα". Πλασέ του Μουνάφο μετά από το διώξιμο του Κούσα, η μπάλα φεύγει άουτ.
17:22

6'

Απαντάει στις ευκαιρίες ο Παναιτωλικός. Ο Κάπελ βρίσκει χώρο λίγο έξω από την περιοχή, συρτό σουτ το οποίο διώχνει σε κόρνερ ο Σωτηρίου.
17:22

7'

ΓΚΟΛ! Ο Γουνδουλάκης πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, κανείς δεν πήγε πάνω του και έφτασε ανενόχλητος λίγο έξω από την περιοχή. Δυνατό συρτό σουτ στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη και 1-0!
17:25
Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Φανούρη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια. Πριν το σημερινό γκολ είχε σκοράρει κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα.
17:29

12'

Γρήγορος ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, ευκαιρίες και γκολ. Οι δύο ομάδες είναι σε καλή φόρμα το τελευταίο διάστημα και αυτό φαίνεται και σήμερα στα Περιβόλια.
17:34

18'

Τετ-α-τετ του Αποστολόπουλου με τον Κυριακίδη, ο δεύτερος καταφέρνει να αποκρούσει με τα πόδια.
17:35

19'

Ο Δημήτρης στη θέση του Σελίν που χτύπησε στον ώμο όταν λίγο νωρίτερα τον τράβηξε από τη φανέλα ο Κάπελ, ρίχνοντάς τον στο χορτάρι.
17:39

21'

Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, καθώς η μπάλα φαίνεται να χτυπά το χέρι του Αποστολόπουλου. "Παίζεται" από τον Κουκουλάκη.
17:39

23'

Κίτρινη στον Μουνιός για μαρκάρισμα πάνω στον Κουλιμπαλί.
17:42

27'

Ο Πλατανιάς ελέγχει τον αγώνα μετά το 1-0. Είναι και η ομάδα που έχει φτάσει πιο κοντά στο γκολ μετά από την αλλαγή του σκορ στο 7ο λεπτό.
17:44

28'

Ο Μιλούνοβιτς φεύγει μόνος του απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία. Στο ριπλέι φαίνεται ότι καλύπτεται ο παίκτης του Πλατανιά.
17:47

31'

Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, περνάει ανεκμετάλλευτο. Αυτό ήταν το 2ο για τον Παναιτωλικό, ισάριθμα και για τον Πλατανιά.
17:51

34'

Μεγάλη στιγμή για το 2-0 για τους γηπεδούχους μετά από έναν υπέροχο συνδυασμό! Ο Φανούρης βγάζει στον Κουλιμπαλί που σεντράρει συρτά από δεξιά, ο Ράμος χωρίς να βλέπει πατάει στον Μιλουτίνοβιτς που πλασάρει μόνος απέναντι από τον Κυριακίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού λέει εντυπωσιακά "όχι".
17:53

37'

Πολύ ωραία μπάλα από τους γηπεδούχους, ο Παναιτωλικός έχει επηρεαστεί από το γρήγορο 1-0, ενώ παρουσιάζει και κενά στην άμυνα.
17:53

38'

Κίτρινη στον Γκνιάτιτς, πρώτη για παίκτη του Πλατανιά.
17:55

40'

Φάουλ του Κέβιν, ωραία κεφαλιά του Μουνιόζ η μπάλα μόλις άουτ. Αγγίζει την ισοφάριση ο Παναιτωλικός από στημένη φάση.
17:57

42'

Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο για μαρκάρισμα στον Παπάζογλου.
17:57
Τελικές προσπάθειες: 6-5 για τον Πλατανιά, 3-2 στην εστία. Ο Παναιτωλικός το τελευταίο πεντάλεπτο έχει ανέβει στο γήπεδο.
17:58

43'

Κίτρινη κάρτα και στον Πάουλο από τον Κουκουλάκη.
18:00

45'

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
18:02

45'+1'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά, ο Κυριακίδης λέει ξανά "όχι" στον Ράμος που βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής!
18:02
Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο, ο Πλατανιάς προηγείται με 1-0.
18:04
Ο Πλατανιάς προηγείται μόνο με 1-0 του Παναιτωλικού καθώς ο Κυριακίδης έχει σταματήσει του γηπεδούχους σε τρία τετ-α-τετ μετά το γκολ του Γουνδουλάκη.
18:17

46'

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
18:22

51'

Με 10 παίκτες ο Παναιτωλικός! Λανθασμένη δεύτερη κίτρινη στον Μουνιός που αποχωρεί από την αναμέτρηση.
18:26
Αλλάζουν τα δεδομένα στον αγώνα. Ο Πλατανιάς που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, θα έχει πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.
18:31

57'

Ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση του Γιώργου Παράσχου μετά την αποβολή του Μουνιός. Αλλάζουν στα σίγουρα την μπάλα οι γηπεδούχοι, χωρίς να πάρουν ρίσκα.
18:33

61'

Νέα σπουδαία επέμβαση από τον Κυριακίδη, ακόμα ένα "όχι" στον Ράμος. Ο επιθετικός του Πλατανιά δεν μπορεί να τον νικήσει με κοντινή κεφαλιά.
18:35

62'

Φοβερή επέμβαση του Κουλιμπαλί πάνω στον Ρουσκουγιέδα που έβγαινε σε τετ-α-τετ. Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο ανακοινώθηκε ότι η γυναίκα του άσου του Πλατανιά έφερε στον κόσμο το κοριτσάκι τους!
18:36

63'

Ο Κέσιο στον αγώνα στη θέση του Ρουσκουγιέδα.
18:36

65'

Ο Μενδρινός στη θέση του Μιλούνοβιτς. Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά.
18:39
Στο 65-35% η κατοχή μπάλας για τον Πλατανιά. Ο Παναιτωλικός, με 10 παίκτες, είναι κλεισμένος πίσω και περιμένει να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.
18:44

69'

Ο Φερέιρα στην αναμέτρηση αντί του Πάουλο.
18:47

76'

Αποχωρεί ο Κάπελ και στη θέση του ο Στάθης Βασιλούδης.
18:51

79'

Ολοκληρώνονται οι αλλαγές στο παιχνίδι. Μέσα ο Ανγκούλο, εκτός ο Αποστολόπουλος.
18:55
Εξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο, "χάλασε" το παιχνίδι μετά την αποβολή. Ο Πλατανιάς απέφυγε τα ρίσκα, κράτησε την μπάλα και μαζί- έως τώρα- το τρίποντο.
18:58

85'

Ο Παναιτωλικός προσπαθεί να ανέβει στο γήπεδο. Κέρδισε και ένα-δυο στημένα και ο Παράσχος "φωνάζει" προς τους παίκτες του που κάπως χαλάρωσαν.
18:58

87'

Γκολ! Αυτό που μόλις γράψαμε! Ο Παναιτωλικός είχε ανέβει, προσπαθούσε να γεμίσει την περιοχή με στημένα και έφτασε στο 1-1 με την κοντινή κεφαλιά του Μαρκόβσκι σε εκτέλεση φάουλ.
19:00

88'

Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.
19:02

90'

+4' ο έξτρα χρόνος στην αναμέτρηση
19:03

90+1΄

Δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Μενδρινό που ήταν στο ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
19:06

90+4'

Μακρινό σουτ του Ράμος, η μπάλα σκάει στο έδαφος αλλά ο Κυριακίδης δεν αιφνιδιάζεται
19:06

90+5'

Κίτρινη στον Κυριακίδη για καθυστέρηση.
19:07
Τέλος στον αγώνα, ισόπαλες οι δύο ομάδες (1-1) που μετρούν μόλις από μία ήττα στα τελευταία 6 παιχνίδια.
19:08
Ο Παναιτωλικός έμεινε στον αγώνα χάρη στις επεμβάσεις του Κυριακίδη και κατάφερε να πάρει στο τέλος το βαθμό παρόλο που έπαιζε σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό σας απόγευμα.