Σούπερ ανατροπή η Κέρκυρα, βύθισε και άλλο τον Αστέρα

Η Κέρκυρα βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως με τον Τουράμ να κάνει πράματα και θάματα πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Αστέρα και έκανε άλμα παραμονής. Σε... περιπέτειες οι Αρκάδες.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ (Eurokinissi Sports)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Θάνατός σου η ζωή μου... Αυτόν τον χαρακτήρα είχε εκ των προτέρων η αναμέτρηση του Αστέρα με την Κέρκυρα στην Τρίπολη για την 23η αγωνιστική της Super League και αυτό αποτυπώθηκε ακόμα περισσότερο μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φωτιάδη. Η Κέρκυρα πραγματοποίησε μία τεράστια αντροπή και με το 2-1 υπέρ της έκανε άλμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία φτάνοντας στους 26 βαθμούς που την έφεραν στο +11 από τη γραμμή του υποβιβασμού ενώ στον αντίποδα ο Αστέρας συνέχισε τον αγωνιστικό του κατήφορο για μία ακόμα αγωνιστική, με την ήττα να τον αφήνει 13ο με 20 βαθμούς, στο +5 από τη διακεκαυμένη ζώνη και με πρόγραμμα-φωτιά στο φινάλε.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και σχεδόν όλες τις καλές ευκαιρίες (9 τελικές, οι 3 εντός εστίας, 59% κατοχή μπάλας) και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα πήγαν με προβάδισμα ενός γκολ, με τον Μάσα να γράφει το 1-0 με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 38'. Στο δεύτερο μέρος η Κέρκυρα κατάφερε να ισορροπήσει και μετά από ένα 20λεπτο που χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν ήρθε το 1-1 με τον Τουράμ, που με όμορφο γυριστό σουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόντου νίκησε τον Ντοναρούμα.

Στο 80' ο Αστέρας έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τους Ιωαννίδη και Μανιά να μη βρίσκουν στόχο εξ επαφής (ο πρώτος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο δεύτερος έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι) και τρία λεπτά αργότερα ήρθε η... τιμωρία. Δράστης ξανά ο Τουράμ που έκανε το 2-1 για τους Φαίακες με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή (μετά από φάουλ του Επστάιν) και με το οποίο έκανε το απίστευτο: έφτασε τα 4 γκολ φέτος κόντρα στον Αστέρα αφού ήταν ο μοναδικός σκόρερ για την ομάδα του και στο 2-0 του πρώτου γύρου!

Το φινάλε βρήκε τους παίκτες του Γρηγορίου να πανηγυρίζουν για μία νίκη-χρυσάφι που τους κρατάει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- στη μεγάλη κατηγορία ενώ εκείνοι του Χαραλαμπίδη θα πρέπει να ετοιμάζονται για επτά "τελικούς" (μετρούν 2 ισοπαλίες και 6 ήττες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια) ώστε να καταφέρνουν να "σώσουν την παρτίδα" αποφεύγοντας τον ταπεινωτικό υποβιβασμό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα, Καλτσάς, Μπέρτος, Σελίν, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Φαρίνια (62' Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77' Ιωαννίδης), Μάσα, Μανιάς

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Γκομέζ, Ντιμιτρόφσκι, Ιωάννου, Ντιόγκο, Σιόντης, Κεϊτά (46' Ντουαλά), Γεωργίου, Κόντος (73' Νίκιτς), Ντιογκό (63' Επστάιν), Τουράμ